سئو چیست؟

یکی از کارهایی که اکثر صاحبان کسب و کارهای اینترنتی به آن علاقه زیادی دارند، سئو است.  البته توجه به سئو و بهینه کردن سایت، مزایای زیادی دارد و واقعا باعث رشد کسب و کارهای اینترنتی می شود.

مهم ترین مزایای سئو چیست؟

سئو کاری است که می تواند وقت گیر و زمانبر باشد؛ اما زمانی که این کار به درستی روی وبسایت شما انجام شود، می توانید نتیجه آن را ببینید. یکی از بهترین نتایج سئوی سایت، به دست آوردن ترافیک هدفمندی از مشتریان بالقوه و افزایش فروش محصولات و خدمات است.

سئو چیست

سئو را می توان یک روش بازاریابی اینترنتی دانست که نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد. البته باید بدانید که سئو یک استراتژی بازاریابی بلند مدت است و نمی تواند در کوتاه مدت برای شما بازدهی خوبی داشته باشد؛ اما در بلند مدت می تواند به قدری مفید باشد که شما را حتی از تبلیغات پولی بی نیاز کند و بیشترین ترافیک را برای وبسایت شما ایجاد کند.

اگر صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستید، حتما می خواهید بدانید که سئو چیست، چطور می تواند به کسب و کار اینترنتی شما کمک کند و برای سئو کردن وبسایت خودتان، چه کارهایی باید انجام دهید. هدف ما هم از نوشتن این مطلب جامع و مفصل این است که تمام رازهای سئو را به شما یاد بدهیم و تمام الگوریتم های سئو را به شما معرفی کنیم.

اگر این سوال ها در ذهنتان وجود دارد، در جای درستی هستید و در این مقاله ما به تمام سوالات شما در مورد سئو پاسخ خواهیم داد.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم :

 • سئو چیست؟
 • سئو برای وبسایت شما چه فوایدی دارد؟
 • چطور می توانید وبسایت خودتان را سئو کنید؟
 • مهم ترین الگوریتم های گوگل برای سئو چیست؟
 • جمع بندی و چکیده مطالب

توصیه می کنیم تا آخر این مقاله فوق العاده و جامع با آی وحید همراه باشید.

سئوی سایت چه مزایایی برای کسب و کار شما دارد؟

اگر بخواهیم به صورت ساده و خودمانی سئو را تعریف کنییم، باید بگویم که سئو مجموعه ای از کارهایی است که باید روی یک وب سایت انجام شود تا آن وبسایت در رتبه های بالاتری قرار بگیرد. زمانی که وب سایت شما سئو شده باشد، افراد با جستجوی عبارات مرتبط با کسب و کار شما در گوگل، خیلی سریع شما را پیدا می کنند و وارد سایت شما می شوند.

اجازه دهید این موضوع را بیشتر برای شما توضیح بدهیم. مثلا اگر حوزه کاری شما طراحی وبسایت باشد، باید روی وبسایت خودتان کارهایی را انجام دهید که وقتی کسی کلمه طراحی وبسایت را در گوگل جستجو می کند، وبسایت شما در بالاترین رتبه نشان داده شود. البته باید بگویم که این کار به همین راحتی هم نیست و رقابت سختی بین وبسایت ها برای قرار گرفتن در بالاترین رتبه گوگل وجود دارد. همانطور که شما برای سئوی سایتتان تلاش می کنید، رقبای شما نیز برای بهبود رتبه سایتشان تلاش می کنند و در این میان، وب سایتی برنده می شود که بهتر می تواند سایتش را سئو کند.

سئو برای وبسایت شما چه فوایدی دارد؟

یکی از بزرگترین فواید سئو برای وبسایت شما این است که مخاطبین کاملا هدفمند را به وبسایت شما هدایت می کند. منظور از مخاطب هدفمند، کسی است که واقعا به دنبال محصولات و خدمات شما است و به احتمال زیاد در آینده به یکی از مشتریان شما تبدیل خواهد شد.

از این نظر می توان سئوسازی سایت را از دیگر روشهای تبلیغات، بهتر و قطعی تر دانست. فرض کنید شما یک تبلیغات بنری در یکی از سایت های پربازدید داده اید و چندین میلیون تومان هم پول بابت این تبلیغ پرداخت کرده اید، آیا تمام کسانی که این بنر را می بینند و روی آن کلیک می کنند مخاطبین محصول یا خدمات شما هستند و احتمال مشتری شدنشان بالا است؟ مطمئنا اینطور نیست و اکثر افراد از روی کنجکاوی روی بنر شما کلیک می کنند. اما وقتی کسی در گوگل به دنبال موضوعی می گردد، به احتمال بسیار زیاد به دنبال آن خدمات و محصولات است و قصد تهیه آنها را دارد. این یعنی اینکه با بالا بودن سایت شما در گوگل، مشتریان بالقوه و هدفمند را به سمت خود جذب خواهید کرد.

خودتان را تصور کنید. اگر به کسی نیاز داشته باشید که برای شما یک وبسایت طراحی کند، اولین جایی که دنبال این فرد می گردید کجاست؟ به احتمال خیلی زیاد اولین جایی که دنبال یک طراح وبسایت می گردید گوگل است.

در این مثال احتمال اینکه شما مشتری یک طراح سایت شوید چقدر است؟ فکر میکنم بالای 50 درصد احتمال دارد که شما مشتری یکی از وبسایت هایی که در رتبه های بالای گوگل قرار دارند شوید و طراحی سایت خودتان را به او بسپارید.

فکر کنید در روز چند نفر دیگر مانند شما به طراحی سایت نیاز دارند و ممکن است از طریق گوگل به این وبسایت ها وارد شوند؟ بسیاری از افراد.

اینجاست که باید بگویم خوش به حال طراحان وبسایتی که روی سئوی وبسایت خودشان به صورت اصولی کار کرده باشند و بتوانند مشتریانی که از طریق گوگل جستجو می کنند را جذب کنند.

حالا در مورد کسب و کار خودتان نیز فکر کنید، بسیاری از مشتریان شما در گوگل به دنبال شما هستند و با سئو نکردن سایتتان، تعداد زیادی از مشتریانتان را از دست می دهید!

شما با سئو می توانید افراد خیلی زیادی را که دقیقا به دنبال خدمات یا محصولات شما می گردند، جذب کنید و آنها را تبدیل به مشتریان خود کنید.

چطور می توانید وبسایت خودتان را سئو کنید

چطور می توانید وبسایت خودتان را سئو کنید؟

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که چطور می توانند وب سایت خود را سئو کنند و با این کار، رتبه بهتری در گوگل داشته باشند. در این قسمت می خواهیم اصول سئو برای سایتهای وردپرسی و غیروردپرسی را به شما توضیح دهیم.

اصول سئو برای سایت های وردپرسی:

 • برای سئو کردن وبسایت خودتان، باید در مرحله اول تولید محتوا انجام دهید و محتواهایی را تولید کنید که مخاطبین حوزه شما به آن محتواها علاقه دارند.
 • یکی دیگر از موضوعات مهم برای سئو کردن سایت، فهمیدن موضوعات پرطرفدار است. برای پیدا کردن موضوعاتی که مخاطبین شما به آنها علاقه دارند و برای سئو نیز مناسب هستند، ساده ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در گوگل موضوع موردنظرتان را جستجو کنید و در پایین صفحه نتایج جستجو، ببینید موضوعات مرتبط با کلمه موردنظر شما چه چیزهایی هستند و با استفاده از آنها، مقالاتی را برای وبسایت خودتان تهیه کنید.

به عنوان مثال ما عبارت طراحی وبسایت را جستجو کردیم و پیشنهادهای زیر را به ما ارائه داد:

جستجو مرتبط

همانطور که می بینید در این تصویر 8 کلمه کلیدی که پرجستجو هستند به ما نشان داده می شود که می توانیم از آنها برای تولید محتوا استفاده کنیم.

شما هم کافی است همین کار را انجام دهید تا مقالات خوب و پرمخاطبی را تولید کنید. با جستجوی ساده در گوگل می توانید به موضوعات پرطرفدار از دید مخاطبان خود پی ببرید.

 • قدم بعدی برای سئو کردن سایت این است که اصول سئو را روی مقاله خودتان پیاده سازی کنید.

اگر وبسایت شما وردپرسی است، کافیست افزونه yoast seo را روی وبسایت خودتان نصب کنید تا با استفاده از این ابزار، راحت تر کار سئو را انجام دهید.

اصول سئو برای سایتهای غیر وردپرسی

اصول سئو برای سایتهای غیر وردپرسی:

اما اگر وبسایت وردپرسی ندارید، نکاتی که در زیر گفته می شود را در مقالات خودتان رعایت کنید تا بتوانید نتیجه بهتری را از مقالات خودتان دریافت کنید:

1- عنوان جذاب و کنجکاو کننده: برای مقالات خودتان، حتما یک عنوان جذاب و کنجکاو کننده انتخاب کنید تا بازدیدکنندگان وبسایت شما یا جستجو کنندگان در گوگل، با دیدن عنوان شما وارد مقاله شوند و آن را مطالعه کنند.

به عنوان مثال می توانید از عنوان هایی مانند نمونه های زیر استفاده کنید:

 • 10 نکته ای که طراحان سایت دوست ندارند شما بدانید!
 • آیا می دانید نقطه مشترک بهترین وبسایت های انتخاب شده از نظر گوگل چیست؟
 • مشکلی که باعث هک شدن بیش از 500 هزار وبسایت در سراسر دنیا شد!

هر مدل عنوان خواندنی و جذاب باعث جذب افراد به سایت شما می شود و این وظیفه شماست که افراد را به وب سایت خود بیاورید.

2- کلمه کلیدی: کلمه کلیدی، کلمه ای است که مقاله شما براساس آن نوشته شده است و احتمالا مخاطبین شما، آن کلمه را در گوگل جستجو می کنند تا خدمات و محصولات شما را پیدا کنند.

مثلا برای وبسایتی که خدمات طراحی سایت انجام می دهد، کلمه کلیدی طراحی سایت ارزان می تواند مناسب باشد.

نکاتی که باید در مورد کلمه کلیدی رعایت کنید، به صورت زیر است:

 • کلمه کلیدی حتما باید در عنوان مقاله شما وجود داشته باشد و بهتر است در ابتدای عنوان باشد.
 • کلمه کلیدی باید در عنوان متا و توضیحات سئو مقاله وجود داشته باشد.(اگر از سایت وردپرسی استفاده کنید، این بخش ها در افزونه yoast seo وجود دارند.)
 • کلمه کلیدی باید در 100 کلمه اول پاراگراف اول وجود داشته باشد تا مشخص شود مقاله شما مربوط به چه موضوعی است.
 • کلمه کلیدی باید حدود 10 بار در هر 1000 کلمه تکرار شود و این تکرار باید به صورتی باشد که در تمام قسمت های مقاله پخش شود نه اینکه فقط در اوایل مقاله وجود داشته باشد.
 • کلمه کلیدی باید حداقل در یک تگ H2 وجود داشته باشد.

3- خوانایی: خوانایی یعنی کسی که در حال خواندن مقاله ما است، از پاراگراف بندی، نظم و ظاهر مقاله ما لذت ببرد.

برای بالا بردن خوانایی مقاله خودتان، باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • از عکس های با کیفیت و مناسب استفاده کنید.
 • سعی کنید پاراگراف های مقاله تان حداکثر 3 خط باشند و بعد از آن پاراگراف جدیدی را شروع کنید.
 • از عنوان و زیرعنوان در مقاله خودتان استفاده کنید تا مطالب نظم و ظاهر زیباتری داشته باشند.
 • از عکس ها در جاهای مناسب استفاده کنید.
 • از لیست ها حتما استفاده کنید تا مطلب شما جذاب تر باشد.

4- کپی رایت: یکی از مواردی که از نظر سئو اهمیت بسیار زیادی دارد، این است که مقاله شما کپی رایت را نقض نکرده باشد.

یعنی اگر مقاله خودتان را از یک وبسایت دیگر اقتباس یا بازنویسی کرده اید و یا از وبسایت های خارجی ترجمه کرده اید، حتما سعی کنید در آخر مقاله نام آن وبسایت را قرار دهید تا به گوگل ثابت کنید که کپی رایت رعایت شده است و مقاله شما کپی نیست.

5- تصاویر: استفاده از تصاویر مناسب و با کیفیت در مقاله خیلی مهم است، اما باید بدانید که از نظر سئو، تصاویر کپی شده نیز نمره منفی دارند.

بهتر است در مقاله خودتان از تصاویری استفاده کنید که اختصاصی باشند یا حداقل تغییراتی در آنها ایجاد کرده باشید.

مثلا اگر تصاویر مقاله خودتان را از گوگل دانلود می کنید، می توانید نام وبسایت خودتان را روی تصویر درج کنید یا اینکه می توانید چند تصویر را با هم تلفیق کنید تا دیگر کپی محسوب نشود.

6- محتواهای کاربردی و مفید: یکی از مواردی که از نظر سئو خیلی خیلی مهم است، این است که محتوای شما چقدر می تواند به کاربران کمک کند و به آنها اطلاعات کاملی در مورد موضوعی که به دنبال آن هستند بدهد. برای این منظور شما می توانید محتواهای خودتان را تکمیل تر و بهتر کنید تا بتواند به خوانندگان کمک کند. مثلا می توانید برای محتوای خود فایل صوتی یا ویدئویی تکمیلی قرار دهید، یا می توانید یک کتابچه الکترونیکی قرار دهید تا افراد نکات بیشتری را دریافت کنند.این کارها باعث می شوند کاربران با مقاله شما تعامل بیشتری داشته باشند و در نهایت رتبه مقاله شما از نظر سئو بالاتر برود.

خب تا اینجا به این موضوعات پرداختیم که سئو چیست و چه فوایدی برای وبسایت شما دارد، در مرحله بعدی در مورد این موضوع صحبت کردیم که چطور می توانید مقالات خودتان را سئو کنید تا در نتایج جستجوی گوگل، رتبه های بالاتری داشته باشند.


حالا می خواهیم به سراغ این موضوع برویم که الگوریتم های گوگل برای سئو چه چیزهایی هستند و برای رعایت هرکدام از این الگوریتم ها، باید چه کارهایی را انجام بدهیم.

پس در ادامه ی این مقاله نیز با ما همراه باشید تا به شما الگوریتم های سئوی گوگل را معرفی کنیم و در مورد هرکدام از آنها به شما توضیح دهیم.

مهم ترین الگوریتم های گوگل برای سئو چیست

مهم ترین الگوریتم های گوگل برای سئو چیست؟

گوگل تا به امروز الگوریتم های زیادی برای سئو طراحی و ارائه داده است که مهمترین این الگوریتم ها، به صورت زیر هستند:

 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم page layout
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم payday loan
 • الگوریتم page authority
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم mobilegeddon
 • الگوریتم گوگل دنس Google Dance

این 12مورد از مهمترین الگوریتم های سئو گوگل هستند که در ادامه در مورد هرکدام از این الگوریتم ها و نحوه کاربرد آنها در سئو، صحبت خواهیم کرد.

با الگوریتم های سئوی گوگل بیشتر آشنا شوید

با الگوریتم های سئوی گوگل بیشتر آشنا شوید:

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا، به وبسایت هایی کمک می کند که مطالب آنها توسط سایت های دیگر کپی می شود تا دیگر این اتفاق نیفتد! الگوریتم پاندا، دشمن سایت های کپی کار و بی کیفیت است!

الگوریتم پاندا

اگر به خرس های پاندا نگاه کنید، متوجه می شوید که خیلی آرام، با حوصله و صبور هستند. الگوریتم پاندا هم به همین دلیل نام گذاری شده است. خزنده های مربوط به الگوریتم پاندا، به وبسایت شما سر می زنند و مطالب وبسایت شما را کاملا با حوصله می خوانند تا تشخیص دهند مطالب شما کیفیت خوبی دارند یا خیر.

اگر یادتان باشد تا چند سال قبل، اکثر مطالبی که در وبسایت های مختلف وجود داشتند کپی بودند و این موضوع باعث شده بود وبسایت هایی که مطالب خوب و دست اول داشتند، ضرر کنند.؛ اما با آمدن الگوریتم پاندا، این مشکل تا حد بسیار زیادی حل شد و همه سایت ها به فکر تولید محتوای اختصاصی افتادند.

در الگوریتم پاندا، خزنده های گوگل هر روز به وبسایت شما سر می زنند و مطالب شما را بازبینی می کنند و اگر مطالب شما کپی باشد، این موضوع یک نمره منفی برای شما خواهد بود و مطلب شما رتبه خوبی در گوگل به دست نمی آورد.

برای اعمال الگوریتم پاندا روی سئوی وبسایت خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • محتوای کوتاه و ناقص ننویسید: از نظر الگوریتم پاندا، محتواهای کوتاه و ناقص نمره منفی دارند. به احتمال خیلی زیاد، شما نمی توانید در یکی دو پاراگراف مشکل مخاطبین خودتان را حل کنید و موضوعی را به آنها توضیح دهید. به همین خاطر طبق الگوریتم پاندا، محتوایی که به این صورت باشد به رسمیت شناخته نمی شود و نمی تواند رتبه ای دریافت کند.
 • حرف جدیدی برای گفتن داشته باشید: تمامی محتواهای موجود در وب، توسط خزنده های الگوریتم پاندا خوانده می شود. بنابراین شما باید مطالب جدیدی ارائه کنید یا اگر از یک مطلب الگوبرداری می کنید، حتما سعی کنید این الگوبرداری را با زبان و قلم خودتان بنویسید تا کپی محسوب نشود. جالب است بدانید حتی اگر تنها 20 درصد از مطلب شما کپی به نظر برسد، این مطلب از نظر الگوریتم پاندا یک مطلب کپی است. پس حتما وقت بیشتری برای تولید محتوای خودتان بگذارید و سعی کنید محتواهای خودتان را از دیدگاه جدیدی بنویسید و آن را اختصاصی کنید.
 • محتواها را گلچین نکنید: وبسایت هایی هستند که محتوای خودشان را به روش گلچین مطالب تولید می کنند. یعنی از مطالب چندین وبسایت کپی می کنند و این مطالب را با هم ترکیب کرده و به کاربران خودشان ارائه می دهند. بد نیست بدانید این کار هم از نظر الگوریتم پاندا به هیچ وجه قابل قبول نیست و محتوایی که با این روش تولید شود، مردود خواهد شد. پس بهتر است اگر از روش گلچین محتوا استفاده می کنید، این کار را نیز مانند مورد قبلی با دیدگاه خودتان انجام دهید و محتواهای گلچین شده را بازنویسی کنید تا کپی محسوب نشود.
 • از تبلیغات زیاد دوری کنید: احتمالا برای شما هم بارها پیش آمده است که به سایت های مجله ای رفته اید تا مطلبی را بخوانید، اما به قدری تبلیغات در بین مطالب و در دو طرف قرار دارد که مجبور می شوید از خواندن آن مطلب صرف نظر کنید و در سایت دیگری به دنبال موضوع موردنظرتان بگردید! از نظر الگوریتم پاندا، سایت هایی که تبلیغات زیادی دارند و بین مطالب، اطلاعات مربوط به محصولات و بنرهای خودشان را برای تبلیغ قرار داده اند، سایت قابل اعتمادی نیستند؛ پس بهتر است شما هم در بین مطالب خودتان، به اندازه تبلیغ کنید و از تبلیغات زیاد دوری کنید.
 • به مخاطب خودتان محتوای مرتبط ارائه دهید: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در گوگل به دنبال موضوعی بودید و روی یک محتوا که وعده آن موضوع را داده بود کلیک کردید، اما در صفحه موردنظر هر محتوایی وجود داشته است به جز محتوایی که به دنبال آن بودید! این موضوع جدا از غیراخلاقی بودن، از نظر الگوریتم پاندا هم تخلف محسوب می شود و می تواند رتبه وب سایت شما را تا حد زیادی کاهش دهد. همیشه سعی کنید عنوان و توضیحات سئوی مطالب خودتان را کاملا هماهنگ با محتوا بنویسید، چون نوشتن عنوان های غیرمرتبط و فریب دهنده، برای شما پیامدهای خیلی بدی را به دنبال خواهد داشت.

اگر تا حالا الگوریتم پاندا را رعایت نکرده اید، چه کار کنید؟

شاید با خواندن این بخش، فکر کنید که تا حالا الگوریتم پاندا را رعایت نکرده اید، پس باید چه کاری انجام دهید؟!

خب اصلا نیازی نیست نگران باشید، فقط کافی است همین حالا به وبسایت خودتان بروید، مطالبی که کپی بودند را حذف یا بازنویسی کنید، عنوان های مطالب را مرتبط کنید تا کاربران را فریب ندهید و تمامی مواردی که در بالا گفته شد را در محتواهای خودتان پیاده سازی کنید.

احتمالا این موضوع را می دانید که تولید محتوای ناب و اختصاصی کاری سخت و زمان بر است، اما باید بدانید که این کار یک سرمایه گذاری مطمئن است و در بلند مدت می تواند سودهای زیادی را به شما برساند.


الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن، مربوط به بک لینک سازی های غیرطبیعی است.

اگر در تلویزیون تصاویر از پنگوئن ها دیده باشید، احتمالا می دانید که پنگوئن ها حیواناتی هستند که در دسته هایی به هم پیوسته و پشت سر هم حرکت می کنند و پیوند خاصی بین آنها وجود دارد. اما جالب است بدانید پنگوئن ها از پیوندهای غیرطبیعی متنفر هستند. الگوریتم پنگوئن به همین خاطر، این طور نام گذاری شده است.

الگوریتم پنگوئن

یکی از قوانین گوگل برای بهبود رتبه در سئو، این است که سایت های زیادی به سایت شما لینک داده باشند و این موضوع باعث می شود گوگل بفهمد سایت شما معتبر و مرجع است.

متاسفانه سال ها قبل، افراد سودجو شروع کردند به خریدن بک لینک های غیرطبیعی که کاری غیراصولی است و همین موضوع باعث شد سایت های خیلی زیادی ایجاد شوند که در صفحات آنها فقط لینک هایی از سایت های دیگر قرار داشت و باعث آزار کاربران می شدند.

به همین خاطر گوگل برای جلوگیری از این اتفاقات، شرکت گوگل الگوریتم پنگوئن را راه اندازی کرد تا بتواند سایت هایی که به صورت غیراصولی لینک سازی می کنند را شناسایی و رتبه آنها را کاهش دهد.

بنابراین، حواستان باید به لینک هایی که برای وبسایت خودتان می سازید باشد و تا جای امکان سعی کنید از خریدن بک لینک برای مقالات و صفحات وبسایت خودتان، دوری کنید و تمرکزتان روی این باشد که مقالات خوبی تولید کنید تا سایت های دیگر به صورت طبیعی به مقالات شما لینک دهی کنند.

برای اجرای الگوریتم پنگوئن چکار باید کرد؟

برای اعمال الگوریتم پنگوئن روی سئوی وبسایت خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • لینک سازی اسپم نکنید: همانطور که در توضیحات الگوریتم پنگوئن خواندید، این الگوریتم با لینک سازی اسپم کاملا مخالف است؛ پس سعی کنید محتواهای عالی و با کیفیت تولید کنید و خودتان به وب سایت های معتبر حوزه خودتان پیشنهاد دهید مقاله شما را معرفی کنند و به آن لینک دهی کنند. خریدن بک لینک های غیرطبیعی می تواند شما را به دردسرهای بزرگی بیندازد و این موضوع ممکن است غیرقابل بازگشت باشد. پس توصیه می کنیم به هیچ وجه سراغ این کار نروید.
 • کلمات کلیدی را بی مورد در مقالات خود تکرار نکنید: چند سال قبل، وبسایت های زیادی بودند که کلماتی را در صفحه مقالات خودشان قرار می دادند و این کلمات را هم رنگ پس زمینه می کردند تا دیده نشود. این کار به مقالات کمکی نمی کرد؛ اما باعث می شود وبسایت آنها در رتبه های بالاتری قرار بگیرد؛ چون این کار از نظر گوگل معتبر بود. اما با آمدن الگوریتم پنگوئن، این کار خطا شناخته شد و وب سایت های خیلی زیاد قربانی این ماجرا شدند و رتبه های خودشان را از دست دادند. همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم، چگالی کلمات کلیدی شما در مقاله باید متناسب باشد و از تکرار بی مورد کلمات کلیدی دوری کنید؛ چون این موضوع می تواند باعث نابودی آن مقاله و حتی وب سایت شما شود.

رعایت نکات بالا باعث می شود که از نظر الگوریتم پنگوئن به عنوان یک وب سایت اصولی شناخته شوید. این موضوع مانع از جریمه شدن شما توسط گوگل می شود.

سئو چیست؟

چطور بفهمیم توسط گوگل جریمه شده ایم یا نه؟

قبل از هرچیزی باید بدانید که ابزار سرچ کنسول یا وبمستر تولز، راه ارتباطی شما با گوگل است و می توانید پیغام هایی که در مورد سئوی وبسایت شما مهم هستند را از طریق این ابزار دریافت کنید.

توصیه می کنم سعی کنید هر هفته به سرچ کنسول خودتان سر بزنید تا اگر خطا یا مشکلی وجود داشت، آن را برطرف کنید.

حالا برویم سراغ اینکه چطور باید بفهمیم الگوریتم پنگوئن ما را جریمه کرده است یا نه.

جالب است بدانید الگوریتم پنگوئن کاملا بی سر و صدا کار خودش را انجام می دهد و هشدار خاصی به شما نخواهد داد. اما جریمه شدن توسط این الگوریتم نشانه هایی دارد که در زیر می توانید این نشانه ها را ببینید:

 • کاهش ناگهانی ترافیک یک کلمه کلیدی: گاهی اوقات ممکن است ترافیک ورودی یکی از کلمات کلیدی شما، به صورت ناگهانی کاهش پیدا کند. این موضوع می تواند یکی از نشانه های جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن باشد. پس بد نیست بررسی روی این موضوع انجام دهید و اگر قوانین این الگوریتم را نقض کرده اید، آن را برطرف کنید.
 • حذف شدن از نتایج گوگل: یکی دیگر از نشانه های جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن، این است که یکی از صفحات یا مقالات وب سایت شما، از نتایج گوگل حذف شود. اگر به این مشکل برخورد کردید، باز هم بد نیست نگاهی به قوانین الگوریتم پنگوئن بیندازید تا ببینید آنها را نقض کرده اید یا خیر.
 • هشدار سرچ کنسول: یکی دیگر از راه های تشخیص جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن، این است که در سرچ کنسول خودتان هشدارهایی مبنی بر لینک سازی نامعتبر دریافت کنید. این هشدار هم ممکن است به خاطر جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن باشد و بد نیست این موضوع را بررسی کنید.

اگر تا حالا الگوریتم پنگوئن را رعایت نکرده اید، چه کار کنید؟

اگر فکر می کنید نکاتی که در الگوریتم پنگوئن گفته شد را رعایت نکرده اید و مقالات و صفحات وبسایتتان به صورت اصولی بهینه نشده اند، نیازی نیست نگران باشید.

فقط کافی است لینک هایی که به صورت غیرطبیعی و غیرمجاز هستند را حذف کنید. برای حذف این لینک ها می توانید از طریق سرچ کنسول اقدام کنید.

پس از انجام این کار، کافیست تمرکز خودتان را روی تولید محتواهای حرفه ای و با کیفیت و دریافت لینک های طبیعی بگذارید. با این کار می توانید الگوریتم پنگوئن را رعایت کنید. انجام این کارها ممکن است کمی زمانبر باشد؛ اما مطمئن باشید پاداش خوبی برای این کار خودتان دریافت می کنید.


الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار، تاثیر خاصی بر رتبه سئو وبسایت شما ندارد، اما در نمایش نتایج گوگل، بسیار موثر است.

مرغ مگس خوار یک پرنده سریع و با دقت است که کارهایی مانند حمله به شکار و… را خیلی سریع انجام می دهد؛ به همین خاطر گوگل برای این الگوریتم، نام مرغ مگس خوار را انتخاب کرده است.

الگوریتم پنگوئن

حالا اصلا الگوریتم مرغ مگس خوار چه کاری انجام می دهد؟

اگر یادتان باشد، تا چند سال قبل، برای جستجو کردن در مورد یک موضوع، باید کلمات دقیقی را جستجو می کردیم و حتی استفاده از حروف اضافی هم می توانست نتایج را تغییر دهد.

این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود و دقت گوگل در نمایش نتایج خیلی کم شده بود.

به همین خاطر گوگل دست به طراحی و اجرای الگوریتم مرغ مگس خوار زد تا این مشکل بزرگ را حل کند. کار الگوریتم مرغ مگس خوار این است که کلماتی که ما جستجو می کنیم را تجزیه و تحلیل کند و بهترین نتایج ممکن را به ما نمایش دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار، به جای تمرکز به معنی تک تک لغاتی که شما جستجو می کنید، بر روی مفهوم عبارت تمرکز می کند و با این روش، نتایج بهتری را به شما نشان می دهد.

همچنین این الگوریتم سعی می کند کلمات را به صورت مترادف و هم خانواده در زبان های دیگر نیز تحلیل کند تا برای نتایج بهتر از آن استفاده کند.

مثلا برای تست این الگوریتم،  همین الان کیبورد خودتان را روی انگلیسی قرار دهید و در گوگل کلمه طراحی سایت را جستجو کنید. می بییند که متن نوشته شما xvhpd shdj است اما گوگل به شما نتایج مرتبط با عبارت طراحی سایت را نشان می دهد! این یعنی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل بسیار پیشرفته و هوشمند طراحی شده است و به افراد کمک می کند تا سریع بتوانند عبارتهای موردنظرشان را سرچ کنند.

این موضوع باعث شد جستجو در گوگل خیلی راحت تر شود و دیگر حساسیت روی فاصله ها، حروف اضافی و علائم نوشتاری کم شود.

برای اعمال الگوریتم مرغ مگس خوار چه کار باید بکنید؟

برای اعمال الگوریتم مرغ مگس خوار روی سئوی وبسایت خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • ربات نباشید: قبل تر، مدیران وبسایت ها سعی می کنند در توضیحات و عنوان سئو مانند ربات ها عمل کنند و متن هایی خشک و بی روح بنویسند، اما با به وجود آمدن الگوریتم مرغ مگس خوار، این روش تغییر کرد و حالا باید بتوانید عنوان و توضیحاتی را برای سئو مقالات و صفحات خودتان بنویسید که بتواند با کاربر ارتباط برقرار کند و او را ترغیب کند تا روی لینک وبسایت شما کلیک کند و مقاله شما را ببیند. پس شما هم سعی کنید در عنوان و توضیحات سئو مقالات و صفحات وبسایت خود، مانند ربات نباشید و کاملا انسانی رفتار کنید تا متن هایی جذاب و مناسب بنویسید.
 • به انکر تکست ها دقت کنید: انکرتکست، به کلماتی گفته می شود که به صفحات دیگر سایت شما لینک می شوند. مثلا شما می توانید یک مقاله کامل و جامع در مورد یک موضوع بنویسید و کلماتی از آن مقاله را که نیاز به توضیح بیشتری دارند و قبلا در مقالات دیگری در مورد آنها توضیح داده اید، به این مقالات لینک کنید؛ اما باید دقت کنید که بین مقالاتی که به هم لینک می کنید، ارتباط معنایی و مفهومی وجود داشته باشند و مقاله ای که لینک کرده اید به کاربران شما کمک کند. اگر گوگل حس کند کلمه ای که لینک شده است به مقاله فعلی بی ربط است، مقاله شما را در رتبه های پایین تری قرار خواهد داد.

الگوریتم گورخر

گورخرها حیواناتی هستند که پوست آنها سیاه و سفید است و این رنگ پوستشان، حشرات را از آنها دور می کند. همچنین این خطوط روی گورخر، مانند بارکد کالاها است. به همین خاطر گوگل اسم گورخر را برای این الگوریتم خود انتخاب کرده است.

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر، مخصوص فروشگاه های اینترنتی است و وظیفه دارد فروشگاه های اینترنتی کلاهبردار و نامعتبر را شناسایی و آنها را از نتایج حذف کند. این الگوریتم کاملا طرفدار مشتریان فروشگاه های اینترنتی است و دقیقا مانند یک خریدار عمل می کند.

الگوریتم گورخر، به نکات مختلفی دقت می کند تا یک فروشگاه اینترنتی نامعتبر را تشخیص دهد که این نکات، شامل موارد زیر است:

 • واکنش گرا بودن وبسایت: یکی از نکات مهمی که الگوریتم گورخر به آن توجه می کند، واکنش گرا بودن فروشگاه های اینترنتی است. واکنش گرا بودن به این معنی است که وبسایت شما در هر صفحه نمایشی، درست نمایش داده شود. مثلا اگر کسی با موبایل وارد وبسایت شما شد، نیاز به اسکرول افقی نداشته باشد و بتواند به راحتی در وبسایت شما گشت و گذار کند. پس هنگام طراحی وبسایت فروشگاهی خودتان، حتما دقت کنید که یک وبسایت واکنش گرای عالی داشته باشید.
 • داشتن بارکد برای کالاها: نکته دیگری که الگوریتم گورخر به آن توجه می کند، داشتن بارکد برای کالاها است. البته این موضوع هنوز در ایران خیلی اجرا نشده است و اکثر فروشگاه های اینترنتی، سیستم انبارداری و لجستیک ندارند تا بتوانند از بارکد برای کالاهای خودشان استفاده کنند. در فروشگاه های مجازی هم این مورد زیاد کاربرد ندارد.
 • استفاده از کوپن های تخفیف: شاید برایتان جالب باشد بدانید الگوریتم گورخر، به این موضوع هم اهمیت می دهد که آیا شما به کاربران خودتان کوپن های تخفیف برای خرید محصولات می دهید یا خیر. البته این موضوع به نفع صاحبان فروشگاه های اینترنتی هم هست، چون باعث می شود فروش آنها افزایش پیدا کند؛ اگر وبسایت شما یک سیستم فروش و بازاریابی حرفه ای و منظم داشته باشد، حتما باید از کوپن های تخفیف برای ترغیب کاربران به خرید از وبسایت خودتان استفاده کنید تا بتوانید فروش خودتان را افزایش دهید.
 • مقایسه کالاها با کالاهای مشابه در فروشگاه های دیگر: یکی دیگر از کارهایی که الگوریتم گورخر انجام می دهد، مقایسه کالاها با کالاهای مشابه در وبسایت های دیگر است تا بتواند فروشگاه های کلاهبردار را راحت تر تشخیص دهد. این الگوریتم با توجه به شناسه های مختلف محصولات، می تواند آنها را با هم مقایسه کند و فروشگاه های کلاهبردار را تشخیص دهد.
 • کم شدن مراحل خرید: حتما شما هم با وبسایت های فروشگاهی برخورد کرده اید که مراحل خرید آنها به قدری وحشتناک است که ترجیح می دهید از خرید خود منصرف شوید و از وبسایت دیگری خرید کنید. الگوریتم گورخر گوگل هم به این موضوع حساس است و مراحل خرید وبسایت های فروشگاهی را بررسی می کند تا مطمئن شود این مراحل خرید، کاملا بهینه و کوتاه هستند. برای اینکه مراحل خرید وبسایت خودتان را بهینه کنید، باید سعی کنید اطلاعات اضافی را از خریداران خود دریافت نکنید. مثلا وبسایت های زیادی هستند که محصولات دانلودی می فروشند؛ اما هنگام خرید آدرس و نام شهر خریدار را هم دریافت می کنند، این اطلاعات در هنگام خرید یک محصول دانلودی، اصلا اهمیتی ندارد و باید حذف شود. پس در فروشگاه اینترنتی خودتان به این موضوعات دقت کنید.
 • وجود قیمت روی کالاها: یکی دیگر از نکاتی که توسط الگوریتم گورخر مورد بررسی قرار می گیرد، وجود قیمت روی کالاها در فروشگاه های اینترنتی است. این کار باعث می شود از کلاهبرداری جلوگیری شود و قیمت های فروشگاه های اینترنتی کاملا شفاف باشند. پس بهتر است شما هم سعی کنید در فروشگاه اینترنتی خودتان تا جای ممکن قیمت کالاها را درج کنید تا مشکلی از این نظر برایتان ایجاد نشود.
 • اطلاعات تماس معتبر: مورد مهم دیگری که الگوریتم گورخر آن را بررسی می کند، اطلاعات تماس و آدرس معتبر است. اگر فروشگاه های اینترنتی کلاهبردار را دیده باشید، متوجه شده اید که این فروشگاه ها شماره و آدرسی در وبسایت خودشان قرار نمی دهند. به همین خاطر الگوریتم گورخر روی این موضوع حساس است و حتما وب سایت های فروشگاهی را بررسی می کند تا بتواند آدرس و اطلاعات تماس معتبری را پیدا کند تا با این روش، از وجود فروشگاه های اینترنتی کلاهبردار جلوگیری کند.

برای اعمال الگوریتم گورخر چه کار باید بکنید؟

برای اعمال الگوریتم گورخر روی سئوی وبسایت فروشگاهی خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • گواهی نامه SSL داشته باشید: حتما دیده اید که در تلویزیون ایران هم توسط پلیس فتا، تبلیغات خیلی زیادی برای داشتن گواهی نامه SSL در سایت های فروشگاهی انجام می شود. این گواهی نامه به نوعی تبدیل به یک ابزار برای جلب اعتماد خریداران شده است. پس بهتر است اگر یک فروشگاه اینترنتی هستید، حتما در اولین فرصت برای گرفتن گواهی نامه SSL اقدام کنید. این مورد می تواند فروشگاه اینترنتی شما را معتبر کند و باعث افزایش اعتماد کاربران شما شود.
 • اطلاعات تماس معتبر داشته باشید: داشتن اطلاعات تماس معتبر، می تواند به افزایش اعتماد کاربران به فروشگاه اینترنتی شما کمک کند. پس حتما سعی کنید در جاهای مختلف فروشگاه اینترنتی خودتان، شماره تلفن و آدرس مناسبی را قرار دهید و حتی در صورت امکان نقشه گوگل را نیز در این قسمت ها اضافه کنید تا دسترسی کاربران به شما راحت تر انجام شود.
 • امکان پیگیری خرید: نکته مهم بعدی که باید آن را رعایت کنید، این است که حتما در فروشگاه اینترنتی خودتان امکان پیگیری خرید را قرار دهید تا کاربران بتوانند سفارش خودشان را پیگیری کنند. مورد دیگری که باید بدانید این است که حتما سفارشات را به موقع تحویل دهید تا کاربران از فروشگاه اینترنتی شما راضی باشند.
 • بهینه سازی مراحل خرید: مورد دیگری که باید آن را رعایت کنید، این است که مراحل خرید وبسایت خودتان را بهینه سازی کنید تا کوتاه تر شود و کاربران شما بتوانند راحت تر مراحل خرید را طی کنند. این کار می تواند تاثیر خیلی زیادی را در افزایش فروش وبسایت شما داشته باشد. پس این موضوع را کاملا جدی بگیرید.
 • استفاده از کوپن های تخفیف: مورد دیگری که بهتر است از آن استفاده کنید، کوپن تخفیف است. ارائه کوپن های تخفیف به مشتریان احتمالی، می تواند فروش شما را افزایش دهد و به کاربران کمک کند راحت تر خرید خود را انجام دهند و به شما اعتماد کنند. پس برای افزایش فروش خودتان هم که شده، سعی کنید از این نوع تشویق استفاده کنید.
 • پشتیبانی مشتریان: حتما سعی کنید حداقل یک راه مناسب برای پشتیبانی مشتریان خودتان قرار دهید تا خرید خودشان را راحت تر انجام دهند. جالب است بدانید اکثر خریدهای اینترنتی، بعد از ساعت 12:30 شب انجام می شوند، پس بد نیست اگر پشتیبانی 24 ساعته داشته باشید تا بتوانید در هر زمانی پاسخگوی سوالات مشتریان خودتان باشید و فروش خودتان را هم از این طریق افزایش دهید.

الگوریتم کبوتر

اگر کمی در مورد کبوترها مطالعه کنید، متوجه می شوید این پرندگان زیبا، تنها به جاهایی پرواز می کنند که برایشان آشنا باشد و هرگز به جاهای دور و ناشناس سفر نمی کنند. دلیل انتخاب نام الگوریتم کبوتر گوگل هم همین موضوع است.

این الگوریتم به «سئوی لوکال» یا «مبتنی بر مکان» معروف است.

الگوریتم کبوتر

اگر بخواهیم به صورت ساده توضیح دهید، باید بگوییم الگوریتم کبوتر به این معنی است که اگر شما مثلا در مناطق بالای شهر تهران به دنبال یک رستوران بگردید، گوگل نزدیک ترین رستوران ها را به شما نمایش خواهد داد. حالا اگر شما در یکی از مناطق پایین تهران باشید، باز هم گوگل رستوران های نزدیک به شما را نمایش خواهد داد و این موضوع باعث می شود صفحه نتایج گوگل براساس مکان شما شخصی سازی شود و تغییر کند.

این موضوع برای کسانی که جستجو انجام می دهند خیلی خوب و عالی است چون نزدیک ترین نتایج به آنها نمایش داده خواهد شد. اما از نظر مدیران وبسایت، این موضوع کمی دردآور است.

به این خاطر که وبسایت هایی که مرجع و پربازدید هستند معمولا در نتایج حضور دارند؛ اما وب سایت های کوچک، کار سخت تری برای قرار گیری در نتایج گوگل با الگوریتم کبوتر خواهند داشت.

الگوریتم کبوتر گوگل، چطور کار می کند؟

ربات های الگوریتم کبوتر گوگل، اطلاعات و کلمات کلیدی تمامی وبسایت های موجود در یک منطقه را جمع آوری می کنند و هر بار که کسی یک کلمه کلیدی را جستجو می کند، در آن واحد این ربات ها شروع به جستجو در بانک اطلاعاتی خود می کنند تا بهترین و نزدیک ترین نتیجه به کاربر را نمایش دهند. این موضوع باعث می شود کاربر بهترین نتایج را دریافت کند و بتواند سریع تر چیزی که می خواهد را پیدا کند.

برای اعمال الگوریتم کبوتر روی سئوی وبسایت خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از نام منطقه موردنظرتان در عنوان یک صفحه و کلمات کلیدی (مثلا طراحی سایت در تهران)
 • استفاده از نقشه گوگل در صفحه درباره ما و تنظیم نقشه روی منطقه موردنظر
 • تولید محتوا با کلمات کلیدی مرتبط با مکان موردنظر شما

الگوریتم پیج لایوت

احتمالا برای شما هم پیش آمده که به سایت هایی مراجعه کرده اید و متوجه شده اید از در و دیوار این سایت تبلیغات می بارد و گشت و گذار در این سایت ها هیچ لذتی برای شما ندارد!

الگوریتم پیج لایوت

وظیفه الگوریتم پیج لایوت، جلوگیری از این تبلیغات بی جا و آزاد دهنده است تا کاربران یک وبسایت، تجربه کاربری بهتری داشته باشند.

یعنی این الگوریتم، از سایت هایی که تبلیغات زیادی دارند و آزاردهنده هستند متنفر است و این سایت ها را به شدت جریمه می کند و از صفحه نتایج حذف خواهد کرد.

پس با توجه به این الگوریتم، باید دقت کنید در وبسایت خودتان تبلیغات آزاردهنده و بی مورد قرار ندهید تا جریمه نشوید.

برای اعمال الگوریتم پیج لایوت چه کار باید بکنید؟

برای اعمال الگوریتم پیج لایوت روی سئوی وبسایت خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • تبلیغات کم و بهینه: در صفحات وبسایت خودتان، سعی کنید از تبلیغات کمی استفاده کنید. مثلا نهایتا دو تبلیغ در صفحات خودتان قرار دهید تا این تبلیغات کاربران شما را اذیت نکند و باعث کاهش رتبه وب سایت شما نشود. این طور فکر کنید که شاید در حال حاضر شما به خاطر کاهش تبلیغات، پول ناچیزی را از دست دهید، اما اگر این کار را نکنید و بازدیدکنندگان وبسایت شما کم شوند، چه سرمایه بزرگی را از دست خواهید داد.
 • تبلیغات به جا: مورد دیگری که باید رعایت کنید، این است که تبلیغات به جا انجام دهید و هرجایی از وبسایت خودتان تبلیغ نکنید. وجود تبلیغات زیاد و در جاهای مختلف سایت، می تواند خسته کننده باشد و باعث ریزش خیلی زیاد کاربران شما و در نتیجه کاهش رتبه سایت شما شود.
 • به کاربران خودتان، حق انتخاب بدهید: هر کاربری که به وبسایت شما می آید، حق دارد که انتخاب کند می خواهد تبلیغات موجود در وبسایت شما را ببیند یا خیر. پس بهتر است شما این حق انتخاب را به آنها بدهید و روی مکان هایی که تبلیغات در آنها قرار دارد، دکمه ای برای بستن تبلیغات قرار دهید تا کاربرانی که تمایلی به دیدن این تبلیغ ها ندارند، بتوانند آنها را بسته و از خواندن مطالب سایت شما لذت ببرند. با این کار کوچک، می توانید تجربه خیلی خیلی بهتری به کاربران خودتان ارائه دهید.
 • از پاپ آپ های باز شونده استفاده نکنید: این خیلی آزاردهنده است که وارد وب سایتی بشویم و با اولین کلیک، یک پنجره جدید باز شود که به ما پیشنهاد خرید یک ساعت مچی با تخفیف بالا و قیمت ارزان(که احتمالا یک هفته هم کار نمی کند) یا هرچیز دیگری را بدهد. سعی کنید در وبسایت خودتان به هیچ وجه از این نوع تبلیغات استفاده نکنید؛ چون این تبلیغ ها هم می توانند باعث آزار بازدیدکنندگان وبسایت شما شوند، و هم باعث افزایش نرخ پرش (bounce rate) وبسایت شما می شوند و این موضوع می تواند نتیجه بسیار بدی روی سئوی وبسایت شما بگذارد.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain)

الگوریتم رنک برین گوگل، تا حدی شبیه الگوریتم مرغ مگس خوار است، با این تفاوت که این الگوریتم سعی می کند به مفهوم کلی تر کلمات و عبارات توجه کند و انسانی تر باشد.

الگوریتم رنک برین

فرض کنید شما می خواهید از دوست خودتان در مورد درد گردن یک سوال بپرسید. اگر بخواهیم با زبان ربات ها این سوال را بپرسیم، باید بگوییم “روش درمان درد گردن”. اما آیا شما اینطور از دوستان خودتان سوال می پرسید؟

احتمالا شما به دوست خودتان می گویید “چطوری درد گردن خودم رو درمان کنم؟” و او هم به شما جواب می دهد.

الگوریتم رنک برین گوگل هم همینطور است. اگر شما همین عبارت را در گوگل جستجو کنید، می بینید که نتایجی را مرتبط با روش های درمان درد گردن به شما نشان خواهد داد و می توانید از این نتایج استفاده کنید.

الگوریتم رنک برین روی انسانی تر شدن نتایج و جستجوها تمرکز دارد و به همین خاطر رفتار تمامی کاربران را تحلیل می کند تا بتواند براساس این رفتارها، بهترین نتایج را به جستجو کنندگان نشان دهد.

الگوریتم رنک برین، به چه چیزهایی توجه می کند؟

 • نرخ کلیک: فرض کنیم شما عبارتی را جستجو می کنید و در صفحه نتایج، روی نتیجه سوم کلیک می کنید و دو نتیجه اول به نظرتان زیاد مناسب نیستند. اگر این اتفاق یعنی کلیک کردن روی نتیجه سوم توسط کاربران مختلفی انجام شود، الگوریتم رنک برین این طور برداشت می کند که احتمالا این سایت کمک بیشتری به جستجو کنندگان می کند و به همین خاطر تصمیم می گیرید این سایت را از رتبه سوم به رتبه ی دوم یا اول ارتقا دهد. به همین خاطر خیلی از کسانی که در حوزه سئو فعالیت می کنند، توصیه می کنند در قسمت عنوان و توضیحات سئوی خودتان، سعی کنید یک توضیح و عنوان جذاب و متناسب با مطلب خودتان بنویسید تا کاربران ترغیب شوند روی آدرس سایت شما کلیک کنند و نرخ کلیک وبسایت شما در گوگل افزایش پیدا کند.
 • نرخ پرش (bounce rate): وقتی کاربری روی آدرس وب سایت شما کلیک کند و به وبسایت شما بیاید، اما ببیند وب سایت شما دقیقا چیزی نیست که به دنبالش می گشت یا مطلبی که نوشته اید با عنوان و توضیحات سئوی شما متفاوت است، خیلی سریع وبسایت شما را می بندد و این موضوع باعث افزایش نرخ پرش وبسایت شما خواهد شد. این موضوع باعث می شود الگوریتم رنک برین اینطور برداشت کند که احتمالا وبسایت شما مطلب مناسب و خوبی برای ارائه به کاربران ندارد و به همین خاطر بهتر است که رتبه ی وبسایت شما را کاهش دهد تا وبسایت های بهتری بتوانند جایگزین شما شوند.
 • مدت ماندگاری کاربران در وبسایت شما (dwell time): مدت ماندگاری در وبسایت شما، به این معنی است که وقتی کاربری کلمه کلیدی را جستجو می کند و روی آدرس وبسایت شما کلیک می کند، چقدر طول می کشد تا از سایت شما خارج شود و دوباره برای جستجوی همان کلمه کلیدی به موتور جستجو برگردد. شما باید با رعایت نکاتی که در بالا گفتیم، کاری کنید که کاربران بیشتر در وبسایت شما بمانند و نتیجه بهتری از مطالب شما بگیرند. با این کار الگوریتم رنک برین متوجه می شود که وبسایت شما مناسب و نتیجه بخش است و می تواند رتبه بهتری داشته باشد. در غیر اینصورت سایت شما محکوم به داشتن رتبه های پایین تری خواهد شد.
 • برگشت کاربر به صفحه نتایج گوگل: این پارامتر، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین پارامترها در تعیین رتبه وبسایت شما است. خودتان را تصور کنید که یک کلمه کلیدی را جستجو می کنید و روی یکی از نتایج کلیک می کنید، در وبسایت موردنظر نتیجه ای که می خواستید را نمی گیرید و ناامیدانه روی دکمه بازگشت کلیک می کنید تا نتیجه دیگری را انتخاب کنید. این موضوع از نظر الگوریتم رنک برین، خیلی مهم است و می تواند رتبه وبسایت موردنظر را کاهش دهد. پس باز هم تاکید میکنم که روی مفید بودن محتوای خودتان بیشتر تمرکز کنید و سعی کنید دلسوزانه به مخاطبین خودتان کمک کنید تا نتیجه ای که می خواهند را بگیرند.

برای اعمال الگوریتم رنک برین چه کار باید بکنید؟

برای اعمال الگوریتم رنک برین روی سئوی وبسایت خودتان، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • بهینه سازی عنوان و توضیحات سئو: یکی از کارهایی که می توانید برای بهتر شدن رتبه وبسایت خودتان انجام دهید، این است که عنوان و توضیحات سئو صفحات و مطالب خودتان را بهینه کنید تا بتوانید با این روش نرخ کلیک مطالب خودتان را افزایش دهید تا رتبه بهتری کسب کنید.
 • محتوای جامع و جالب توجه: یکی از راه های خیلی خوب برای اینکه نرخ پرش وبسایت خودتان را کاهش دهید و زمان ماندگاری کاربران را در وبسایت خودتان زیاد کنید، این است که محتواهای خوب و طولانی و جامع بنویسید. هرچه محتوای شما جامع تر باشد و بتواند کمک بیشتری به کاربران شما کند، رتبه وبسایت شما بهتر خواهد بود و نتایج بهتری دریافت خواهید کرد. پس سعی کنید حتما زمان خوبی روی این کار بگذارید. در محتوای خودتان حتما لینک دهی بین مطالب را انجام دهید تا افراد بین مطالب سایت شما گشت و گذار کنند و با اینکار رتبه وبسایت شما افزایش پیدا کند.
 • ویدئو و پادکست: یکی دیگر از راه های افزایش زمان ماندگار کاربران در صفحه وبسایت شما، قراردادن ویدئو و پادکست تکمیلی برای مطالب است. این کار باعث می شود کاربران بیشتر در وبسایت شما بمانند و زمان ماندگاری آنها بیشتر شود. البته دقت کنید که برای پادکست یا ویدئوی خودتان لینک دانلود قرار ندهید تا کاربران مجبور شوند به صورت آنلاین و در صفحه وبسایت شما آن را مشاهده کنند.

الگوریتم payday loan

احتمالا برای شما هم پیش آمده که کلمه کلیدی را جستجو کرده اید و روی یکی از نتایج کلیک کرده اید با نهایت تعجب، دیده اید که در سایت موردنظر اطلاعاتی وجود ندارد و فقط تعدادی کلمه کلیدی نوشته شده است. این سایت ها معمولا اسپم هستند و فقط برای جذب ترافیک، کلمات کلیدی زیادی را در صفحات خود قرار می دهند. وظیفه الگوریتم payday loan این است که با این نوع وبسایت ها مبارزه کند و آنها را از نتایج گوگل حذف کند تا کاربران از جستجوهای خودشان ناامید نشوند.

الگوریتم payday loan

این الگوریتم مربوط به قدرت صفحه وبسایت شما است که براساس پارامترهای مختلفی تعیین می شود.

این پارامترها به صورت زیر هستند:

 • کیفیت محتواهای وبسایت
 • میزان ترافیک ورودی از وبسایت های دیگر
 • تعداد بازدیدکننده های وبسایت
 • مقدار زمانی که بازدیدکننده ها در وبسایت هستند

این پارامترها با استفاده از نکاتی که قبل تر در این مقاله گفته شد، کاملا قابل تغییر هستند و می توانند به رشد وبسایت شما کمک زیادی کنند. با بهتر شدن کیفیت محتواهای سایت و افزایش میزان ترافیک ورودی، می توانید تعداد مخاطبان سایت خود را بیشتر کنید و کاری کنید که آنها زمان بیشتری در سایت شما بمانند. با این کارها، الگوریتم Page authority به سایت شما امتیاز بالایی می دهد و رتبه سئوی شما بهتر خواهد شد.


الگوریتم کافئین

این الگوریتم هم مانند مرغ مگس خوار و رنک برین، روی کلمات جستجو شده تمرکز دارد تا بتواند بهترین نتایج را به جستجو کنندگان ارائه دهد.

الگوریتم کافئین

اما فرقی که این الگوریتم با الگوریتم های مشابه خود دارد، این است که این الگوریتم بر روی شبکه های اجتماعی هم متمرکز است و به فعالیت در شبکه های اجتماعی اهمیت می دهد. بنابراین بهتر است با توجه به الگوریتم کافئین، در شبکه های اجتماعی هم فعالیت کنید و مخاطبین خودتان را ترغیب کنید که برای مطالعه مقالات شما به وبسایتتان مراجعه کنند.


الگوریتم mobilegeddon

این الگوریتم جدیدترین الگوریتم گوگل برای سئو است که هنوز هم بسیاری از افراد با آن آشنایی ندارند. الگوریتم mobilegeddon روی مناسب بودن وبسایت ها برای موبایل تمرکز دارد.

الگوریتم mobilegeddon

امروزه درصد خیلی زیادی از بازدیدکنندگان وبسایت ها از موبایل استفاده می کنند. به همین خاطر گوگل اهمیت خیلی زیادی برای سایت هایی قائل است که واکنش گرا هستند.

برای اینکه توسط الگوریتم mobilegeddon جریمه نشوید، باید به این موضوع توجه کنید که وبسایت شما کاملا ریسپانسیو یا واکنش گرا باشد. منظور از واکنش گرا بودن این است که وب سایت شما در گوشی و سایر دستگاه ها نیز به درستی نشان داده شوند و عناصر آن دچار به هم ریختگی نشود.

برای امتیاز گرفتن از الگوریتم mobilegeddon، دقت کنید که تمامی صفحات وبسایت شما برای موبایل طراحی شده باشند تا کاربران در دیدن صفحات وبسایتتان مشکلی نداشته باشند.

با رعایت این نکات می توانید امید داشته باشید که توسط الگوریتم mobilegeddon جریمه نمی شوید و می توانید رتبه های بهتری در نتایج گوگل داشته باشید.


الگوریتم گوگل دنس Google Dance

گوگل
دنس جز الگوریتم‌های گوگل است که به وسیله آن سایت‌ها موردسنجش قرار می‌گیرند.
بالاو پایین شدن رتبه سایت شما در نتایج گوگل وابسته به گوگل دنس است. الگوریتم
گوگل دنس بسیارپیچیده است، به صورتی که حتی خود گوگل نیز در بسیاری از موارد ممکن
است ایندکس‌های سایت شما را حذف کند. سپس بعد از این که این ایندکس‌ها موردبررسی قرارگرفت
دوباره به سایت شما برمی‌گردند. البته ممکن است در نتیجه همه این آزمایش‌ها به
صورت کلی سایت شما از صفحه نتایج گوگل حذف شود.

گوگل برای انجام این آزمایش زمان خاصی را معین نمی‌کند و همین نیز سبب می‌شود تا بسیاری از افراد هنگام مواجه شدن با این آزمایش دست به کارهای بیهوده ای نظیر خرید بک لینک بزنند تا حضور خود را برای گوگل به اثبات برسانند. مهم ترین نکته‌ای که باید درمورد گوگل دنس بدانید این است که آزمایش بسیارسختی است و باید در مواجهه با آن از انجام کارهای بیهوده (مانند خرید بک لینک) خودداری کنیم.

دلایل شکل گیری الگوریتم گوگل دنس

از مهم‌ترین
عواملی که در رتبه بندی سایت تاثیرمستقیمی دارد، میزان رضایت کاربران از سایت است.
برای این که میزان رضایت کاربران از سایت مشخص شود، فاکتورهای مختلفی بررسی می‌شود،
بعضی از این فاکتورها قبل از نمایش به کاربرد و برخی دیگر بعد از ورود کاربر به
سایت مشخص می‌شوند.

برای مثال فاکتورهایی نظیر پیش نمایش در سایت، میزان سرعت، استانداردهای نگارشی و… قبل از نمایش سایت به کاربر بررسی می‌شود. عوامل دیگری مانند میزان حضورکاربر درسایت، نرخ‌کلیک در سایت، نظرات و دیدگاه‌های سایت و عواملی نظیر این‌ها بعد از حضور کاربر در سایت مشخص می‌شود.

چه زمانی گوگل دنس اتفاق می افتد؟

گوگل دنس معمولا زمانی صورت می‌گیرد که گوگل قصد بروزرسانی الگوریتم‌های قدیمی موتورجست وجو را داشته باشد و یا این که بخواهد یک الگوریتم جدید را ایجادکند. این موارد همه یک هفته زمان می‌برد و بعد از گذشت این یک هفته همه چیز به حالت اولیه برمی‌گردد.

دراین الگوریتم ممکن است سایت‌هایی که هیچ وقت جز ده نتیجه‌های برتر گوگل نبوده‌اند، رتبه‌های بهتری پیداکنند. درواقع به سایت‌های تازه‌کار این فرصت را می‌دهد تا بتوانند جایگاه خود را در گوگل بهبود بخشند. واکنش کاربران روی این  سایت‌ها توسط گوگل بررسی می‌شود و درصورت این که موجب رضایت کاربران باشد، رتبه سایت بهبود پیدا می‌کند.

برای مثال زمانی که گوگل دنس یک سایت را به صورت تصادفی جز نتایج برترگوگل قراردهد، و دراین مدت سایت می‌تواند رضایت کاربران را جذب کند و تعداد کلیک بالایی را به دست آورد، گوگل متوجه می‌شود این سایت رتبه بالایی را در نتایج گوگل کسب کند. برعکس این امر نیز صدق می‌کند، درصورت این که سایتی جز نتایج برتر گوگل باشد و اما مورداستقبال کاربران قرارنگیرد، ممکن است حتی رتبه کمتری نسبت به جایگاه قبلی خود به دست آورد.

چه سایت‌هایی کمترتحت تاثیر گوگل دنس قرار می‌گیرند؟

 1. آن دسته از سایت‌هایی که سئوی خوبی دارند و کیفیت لینک‌های موجود در محتوای سایت آن ها بالا است، کمتر تحت تاثیر رقص گوگل هستند.
 2. برای این که سایت شما کمتر تحت تاثیرگوگل دنس قراربگیرد، باید روی نحو لینک دهی سایت دقت بسیارزیادی داشته باشید.
 3. آن دسته از سایت‌هایی که بدون استفاده از ترفندها سعی در بروزرسانی مطالب سایت خود دارند و سعی می‌کنند امتیازاتی را برای کاربران خود قائل شوند، تحت تاثیرالگوریتم گوگل دنس قرارنمی‌گیرند.
 4. اگر می‌خواهید رتبه سایت شما در مواجهه با الگوریتم گوگل دنس تغییری نکند، می‌توانید در سایت خود از بک‌لینک‌های معتبر استفاده کنید. آن دسته از سایت‌هایی که لینک سازی آن‌ها به صورن ناگهانی صورت می‌گیرد، تحت تاثیر رقص گوگل قرارمی‌گیرند.

چه سایت‌هایی بیشتر تحت تاثیر گوگل دنس قرار می‌گیرند؟

 1. آن دسته از سایت‌هایی که سئو خود را با استفاده از روش‌هایی نظیر سئوکلاه سیاه به دست می‌آورند، در مواجهه با گوگل دنس جایگاه خود را از دست می‌دهند.
 2. ان دسته از سایت‌هایی که محتوای کپی شده تولید می‌کنند، جایگاه خود را دربرخورد با رقص گوگل از دست می‌دهند.
 3. سایت‌های تازه تاسیس آسیب‌پذیری بالایی دارند.
 4. سایت‌هایی که رتبه پایداری ندارند، به عبارتی دیگر جایگاه آن‌ها به تازگی بهبود داشته است.

درهنگام مواجهه با گوگل دنس باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

اگر
سایت شما رتبه خوبی در گوگل داشته است و اما بعداز مدتی متوجه شده‌اید، رنکینگ
سایت شما دچار افول شده است و این مسئله بسیارناگهانی اتفاق افتاده است، از انجام
اعمال خارج از روند قبلی سایت خودداری کنید. بسیاری از افراد در این زمان سعی می
کنند تا با دست کاری کردن کدها جایگاه اولیه سایت را به آن برگردانند.

 کارهایی نظیر خرید بک لینک نیز نمی‌تواند رتبه سایت شما را در زمان گوگل دنس بهبود بخشد، حتی ممکن است زمان رقص گوگل را نیز افزایش دهد. به صورت کلی به هیچ عنوان نباید در این مدت قالب اصلی سایت را دست کاری کنید.سعی کنید همان اقدامات قبلی خود مانند تولید محتوای عادی و ارگانیک را در سایت انجام دهید. می‌توانید دراین باره با سئوکارهای حرفه‌ای صحبت کنید و از آن‌ها مشورت بگیرید.

شما می‌توانید از این آزمایش به عنوان یک فرصت استفاده کنید تا جایگاه سایت خود را بهبود بخشید.اگر می‌خواهید رتبه بهتری را در مواجهه با گوگل دنس داشته باشید اقدامات زیر را رعایت کنید:

 1. عنوانی جذاب را برای مقالات سایت خود انتخاب کنید. انتخاب عنوان مناسب می‌تواند کاربران زیادی را جذب سایت شما کند و این روی رتبه سایت اثرگذار است.
 2. هنگام بارگذاری مقالات در سایت، اهمیت توضیحات متا را جدی بگیرید. کاربر با خواندن همین توضیحات جذب سایت شما می‌شود.
 3. می‌توانید برای جذابتر کردن عنوان مطلب از ایموجی استفاده کنید.
 4. برای این که نرخ کلیک در سایت شما بیشتر شود، باید لینک سازی داخلی را به درستی انجام دهید.
 5. هنگام تهیه محتوای سایت اولویت شما باید رضایت کاربر باشد.

همه این موارد سبب می‌شود تا بتوانید رتبه سایت خود را در نتایج گوگل حفظ کنید.

جمع بندی و چکیده مطالب:

در این مقاله به صورت کاملا مفصل در این مورد صحبت کردیم که سئو چیست و چه فوایدی برای وبسایت شما دارد. امیدوارم متوجه شده باشید که با رعایت اصول سئو، کسب و کار اینترنتی شما رشد می کند و درآمد و سود شما چندین برابر خواهد شد.

بعد از تعریف سئو و اهمیت آن در وب سایتها، توضیح دادیم که چطور می توانید وبسایت خودتان را سئو کنید. حالا شما با تمامی مواردی که برای سئو شدن مطالب و صفحات وبسایتتان نیاز دارید آشنا هستید. با مطالعه این بخش می توانید مطالب وبسایت خودتان را به صورت کاملا حرفه ای سئو کنید.

در بخش بعدی به صورت مفصل در مورد هرکدام از الگوریتم های  گوگل برای سئو به شما توضیح دادییم و گفتم که هرکدام از این الگوریتم ها چه کاری را انجام می دهند و برای اجرای آنها روی وبسایتتان چه کارهایی باید انجام دهید.

به شما این اطمینان را می دهیم که با مطالعه این مقاله و اجرای کارهای گفته شده در آن می توانید وبسایت خودتان را تا حد خیلی خوبی سئو کنید.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و بتوانید با اجرای موارد گفته شده نتیجه خوبی دریافت کنید. این مطلب، جامع ترین نوشته درباره سئو و الگوریتم های آن است. در وب سایت آی وحید می توانید سایر مقالات مرتبط با سئو و افزونه های سئو را نیز مطالعه کنید و تکنیک های بیشتری برای سئو کردن سایت خود یاد بگیرید. اگر می خواهید سایتی سئو شده و با امتیاز بالا داشته باشید، این مطلب را چندین بار دیگر مطالعه کنید تا بتوانید اصول گفته شده در این نوشته را به خوبی رعایت کنید و بتوانید نتایج مثبت سئو شدن سایتتان را مشاهده کنید.