نرخ فرار چیست ؟ Bounce rate - درخواستی کاربران

نرخ فرار چیست ؟ Bounce rate – درخواستی کاربران

نرخ فرار چیست ؟ Bounce rate – درخواستی کاربران

آموزش

امروز یک مطلب داریم که به درخواست کاربران آن را آماده و در سایت منتشر کرده ایم . در این مطلب میخواهیم درباره نرخ فرار برای شما صحبت کنیم . احتمالا این گزینه و البته اصطلاح انگلیسی آن را بیشتر در سایت هایی مانند الکسا ، گوگل آنالایتیک و سایر سایت های بررسی کننده سئو مشاهده کرده اید . واژه نرخ فرار معنی کلمه Bounce rate میباشد که ما برای این واژه در نظر گرفته ایم و احتمالا در پایان مطلب شما از دلیل نامگذاری آن مطلع خواهید شد .

نرخ فرار چیست ؟

  • اگر بخواهیم درباره Bounce rate صحبت کنیم هیچ منبعی بهتر از گوگل وجود ندارد . گوگل در توضیحات خود در مورد Bounce rate اینگونه گفته است :

Bounce یا همان فرار در زبان فارسی در بحث آنالیز سایت یعنی نشست های تک برگه ای ایجاد شده برای سایت شما ، اگر بخواهیم به صورت عامیانه توضیح دهیم باید بگوییم به فرض کاربر یک مطلب در گوگل جستجو میکند و به سایت شما برخورد میکند . پس از باز کردن سایت شما کاربر بدون اینکه به صفحه ای دیگر از سایت شما برود از سایت شما خارج شده و یا مرورگر را میبندد. به این کار فرار کردن از سایت میگویند و هر چه نرخ آن بالاتر برود میتوان گفت کمی برای سایت شما نامناسب است . نرخ فرار بر اساس تمام نشست های روی سایت شما و نسبت نشست های تک صفحه ای به کل آن اندازه گیری میشود .

  • یک سئوال که گوگل بررسی کرده ، سئوالی است که در ذهن بسیاری از شما عزیزان نیز است . سئوال این است که آیا نرخ بالای فرار آیا برای سایت ما بد است ؟ 

پاسخ گوگل به این صورت است : بستگی دارد ، اگر موفقیت سایت شما به این مورد بستگی دارد که کاربر پیش از یک صفحه مشاهده کند پس بله این مورد برای شما بد است . برای مثال کاربر به صفحه اصلی سایت شما مراجعه میکند . این صفحه محل ابتدایی کاربران برای ورود به سایت شما میباشد ، اما سایت شما صفحات دیگری مانند اخبار و مقالات ، محصولات و … را نیز دارد . در این حالت اگر درصد زیادی از کاربران تنها یک صفحه را مشاهده کنند برای شما زیاد خوشآیند نخواهد بود . اما حالا فرض کنید در سایت شما تنها یک لندینگ پیج وجود دارد . در این صفحه تمامی اطلاعات مربوط به کسب و کار و نحوه فعالیت و حتی محصولات احتمالی وجود خواهد داشت . پس نرخ فرار در این حالت و اینگونه سایت ها برای شما نگران کننده نمیباشد چون کاربر صفحه دیگری برای مشاهده جلوی خود ندارد .

Bounce rate

برای اینکه ما نرخ فرار سایت خود را (برای حالت اول سایت که دارای چندین صفحه است ) کاهش دهیم راه های زیادی وجود دارد . یکی از راه ها داشتن مطالب جذاب است . مطالبی درباره چیزی که کاربر به دنبال آن میگردد و حتی ممکن است از طریق جستجو در موتورهای جستجو به سایت شما رسیده باشد . اگر کاربر چیزی را در گوگل جستجو کند و بعد به سایت شما منتقل شود اما سایت شما محتوایی نامربوط به پاسخ مورد نیاز کاربر داشته باشد مطمئنا باعث افزایش نرخ فرار خواهد شد .

راه بعد افزایش سرعت سایت و قالب زیبا و قرار دادن عناصر در بهترین موقعیت ها میباشد . ممکن است شما هم مثل من از طریق گوشی یا سیستم شخصی وارد یک سایت شده باشید . شاید 50% این سایت تبلیغات باشد . رنگ های زننده نوشته و پس زمینه سایت باعث آزار چشم های شما شود . اگر مطلب نامربوط در سایت مشاهده کنید که ممکن است با دشنام از سایت خارج شوید ! یا به فرض سایتی را میخواهید باز کنید اما حدود 2-3 دقیقه زمان برای باز کردن سایت صرف میکنید . این کار باعث ناراحتی شما میشود و آن را میبندید . کاربری که وارد سایت شما میشود تا 10 ثانیه اول نتیجه گیری میکند که آیا سایت مناسب استفاده او است یا خیر . در صورتی که نیازهای وی برطرف نشود مطمئنا” اولین و آخرین باری است که سایت شما را باز میکند و در دفعات بعدی حتی اگر مطلبی از شما در نتایج جستجوی گوگل و یا سایر موتورهای جستجو مشاهده کرد به سراغ آن نمیرود ( کاری که شخص بنده نیز همان را انجام میدهم ) .

ما امروز درباره نرخ فرار به شما توضیح دادیم و همانطور که گفتیم آمار بالای آن میتواند بر اساس نوع سایت راضی کننده و یا ناراحت کننده باشد . تشخیص این که مقدار بالای آن برای شما ناراحت کننده و یا مطلوب خواهد بود بستگی به نوع سایت خودتان دارد . امیدوارم که از این مطلب استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

شما نیز می توانید از طریق کامنت مقاله خود را درخواست بدید 🙂

پسورد فایل ivahid.com
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
2 رای, 4 از 5
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان
  • […] بانس ریت  یا به زبان ساده تر نرخ فرار ، به درصد بازدیدکنندگانی که به محض اینکه وارد صفحه ای شدند همان لحظه خارج می شود اشاره دارد. یکی از اصلی ترین فاکتورهای سئو نزد گوگل همین بانس ریت یا نرخ فرار است. […]

  • […] مطمئنا کاربران شما از این مسئله راضی تر خواهند بود و نرخ فرار در سایت شما کاهش می یابد . در این مطلب قرار است ابزارهای […]

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

iwmf