CDN شبکه ای از سرور های مختلف در مناطق جغرافیایی متفاوت میباشد که با همدیگر در جهت دریافت محتوای سایت تعامل دارند و باعث میشوند تا داده ها بر اساس سروری که به موقعیت شخص بازدیدکننده باز شده و لود آن سریعتر شود . حال میخواهیم در مورد CDN چیست توضیح دهیم که چه است و چگونه کار میکند و در سئو سایت شما چه تاثیری دارد . امیدوارم با ما همراه باشید .

CDN چیست ؟

یک CDN کش محتوای ایستا میباشد . محتوای ایستا فایل هایی مانند HTML,CSS,JS و فایل های تصویری که برای تمام کاربران یکی است . این فایل ها بر اساس شرایط متفاوت به صورت داینامیک متفاوت نخواهد بود . به وسیله لود کردن فایل های ایستا در سرور های CDN سرتاسر دنیا شما میتوانید خیلی سریعتر لود را انجام دهید . فاصله زیاد بین سرور و کاربر باعث میشود زمان زیادتری نسبت به حالت معمول صرف دریافت پاسخ از سایت انجام دهد . اما وقتی شما از CDN استفاده میکنید بر اساس مکانی که کاربر درخواست به وبسایت ارسال میکند نزدیکترین سرور برای پاسخ دهی انتخاب میشود .

CDN چیست ؟
CDN چیست ؟

 

مزایای استفاده از CDN چیست ؟

چندین دلیل برای استفاده از CDN وجود دارد . اینجا ما به چند دلیل از آن اشاره خواهیم کرد :

  • افزایش سرعت سایت شما
  • کاهش هزینه پهنای باند
  • افزودن مقیاس پذیری: بهبود در دسترس بودن و آپتایم
  • بهبود امنیت

 

یک CDN سرعت سایت شما را افزایش میدهد 

برای اکثر مردم افزایش سرعت سایت توسط CDN میتواند یکی از دلایل تمرکز بر روی CDN باشد . هر کسی دوست دارد که سرعت سایتش افزایش پیدا کند . یکی از راه های افزایش سرعت سایت همین مورد میباشد که خدمت شما نیز قبلا توضیح داده شده بود.

یک CDN پهنای باند شما را کاهش میدهد 

دلیل دیگر استفاده از CDN کم شدن هزینه های شما و پهنای باند مصرفی شماست . همانطور که میدانید ترافیک مصرفی در سایت های ایرانی نیم بها میباشد . فکر کنید cdn دارید یکی از سرور ها در ایران است ، حالا تمام محتواهایی که میگذارید و دانلود میشود برای کاربران ایرانی نصف قیمت حساب میشود .

 

یک CDN یک لایه امنیتی به امنیت سایت شما اضافه خواهد کرد

افزودن CDN به سایت شما راه جالبی برای بهبود امنیت سایتتان میباشد . ارائه دهنده CDN تمام انواع ابزار برای کمک به امنیت سایت شما ارائه میدهد . این سرورها به عنوان یک فایروال فعالیت میکنند که میتوانند تا حدودی از حملات DDOS جلوگیری کنند .

 

آیا CDN بر روی سئو شما تاثیر خواهد داشت ؟

اگر شما CDN را فعال کنید هیچ مشکلی برای سئو سایتتان ایجاد نخواهد کرد . نه تنها ضرر نخواهد زد بلکه باعث بهبود سئو سایت شما خواهد شد . زیرا سرعت سایتتان را بالاتر خواهد برد . بعلاوه ، کاربران میتوانند از طریق متدهای HTTPS و HTTP/2 به سایت شما متصل شوند که خود باعث بهبود امنیت و آپتایم سایت شما خواهد شد . در مجموع کاربران از این خوشحال هستند که سرعت سایت شما خوب هست و امنیت خوبی دارد .

 

در نتیجه …

سرویس های مختلفی برای CDN وجود دارد که هم شرکت های ایرانی ارائه میدهند و هم شرکت های خارجی . شما میتوانید با بررسی هر کدام به نتیجه دلخواه برسید و ارائه دهنده CDN خود را انتخاب کنید . از ارائه دهنده های معتبر CDN خارجی میتوان به Sucuri, MaxCDN, Microsoft Azure یا Amazon CloudFront اشاره کرد . در کل استفاده از CDN باعث بهبود عملکرد سایتتان خواهد شد و رضایت کاربران از سایت شما بیشتر خواهد شد .