گام دوم در طراحی حرفه ای سایت: انتخاب دامنه !

وقتی مقاله 7 گام برای طراحی حرفه ای سایت را نوشتیم، به شما قول دادیم که درباره هر کدام از آن گامها، بیشتر توضیح خواهیم داد. گام اول برای طراحی حرفه ای سایت یعنی نحوه تشخیص هدف سایت را خواندید و حالا از شما می خواهیم در معرفی دومین گام برای طراحی حرفه ای سایت، همراه سایت آی وحید باشید.

این نوشته، به توضیح نکات مهم در انتخاب دامنه می پردازد و قرار است که نکات جالبی را به شما منتقل کند.

 

انتخاب دامنه

 

مشکلی به نام انتخاب دامنه !

یکی از رایج ترین و دشوارترین مسائل در طراحی حرفه ای سایت، انتخاب دامنه سایت است. مشتری ابتدا یک هدف از راه اندازی سایتش دارد که به تدریج بزرگ می شود و به احتمال زیاد تغییر هم می کند. به همین دلیل در ابتدای راه اندازی سایت، یک دامنه خاص را انتخاب می کند؛ اما بعدها از طراح درخواست می کند که نام آن دامنه را تغییر دهد!

تغییر نام دامنه، باعث می شود که طراح وب سایت بیشتر درگیر شود و کار بیشتری انجام دهد؛ زیرا باید هر تغییری که اعمال کرده است را به دامنه دیگری منتقل کند یا از اول شروع به کار کند! این موضوعات باعث می شود که از نظر زمانی، وقت شما تلف شود و کار بیشتری انجام دهید.

انتخاب نام دامنه سایت، موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. به همین دلیل، به شما توصیه می کنیم که در ابتدای راه اندازی سایت، به مشتری خود در انتخاب دامنه کمک کنید تا یک دامنه قطعی مناسب انتخاب کند. این کار از بسیاری جهات مفید است و باعث می شود با خیال راحت به کار طراحی سایت خود بپردازید.

 

نکات مهم در انتخاب دامنه

برای اینکه بتوانید نام مناسبی برای دامنه خود انتخاب کنید، ابتدا باید با نکات مهم در انتخاب دامنه آشنا شوید. در هنگام انتخاب نام دامنه، به نکات زیر توجه کنید:

  • نام دامنه وب سایت باید کوتاه باشد. بهتر است که تعداد کاراکترهای دامنه از 9 کاراکتر بیشتر نشود. وقتی نام دامنه کوتاه باشد، به یاد سپردن آن هم راحت خواهد بود. این موضوع برای وب سایتهای تجاری بسیار اهمیت دارد؛ زیرا مردم می توانند نام دامنه را به راحتی حفظ کنند و به وب سایت دسترسی داشته باشند.
  • علاوه بر کوتاه بودن، به ساده بودن نام وب سایت خود توجه داشته باشید؛ زیرا نام ساده، بهتر در حافظه می ماند و تبلیغ کردن برای آن نیز راحت تر است.
  • دامنه سایت باید منحصر به فرد باشد؛ یعنی شبیه به دامنه وب سایتهای دیگر نباشد و از وب سایت خاصی کپی نشده باشد.
  • بهتر است از از اعداد و خط تیره در دامنه استفاده نکنید.
  • در هنگام انتخاب نام دامنه ، توجه داشته باشید که دامنه باید به آسانی نوشته شود. اگر مردم نتوانند دامنه شما را تایپ کنند، به سایت شما نیز نمی آیند و این موضوع از نظر بازاریابی و تبلیغات به ضرر سایت تمام می شود.
  • دامنه سایت باید با نوع فعالیت آن وب سایت هماهنگی داشته باشد و حوزه کاری وب سایت را نشان دهد. می توانید از مخفف بعضی از عبارات و مشاغل استفاده کنید.
  • دامنه وب سایت باید معنادار باشد؛ یعنی کاربران با معنی دامنه سایت احساس بیگانگی نکنند!
  • دامنه وب سایت شما باید قابل تلفظ باشد. در هنگام انتخاب نام دامنه سایت، کمی دوراندیش باشید. شما می خواهید از این نام برای تبلیغات، فرستادن ایمیل های اطلاع رسانی و جذب ترافیک استفاده کنید؛ پس باید نامی روی وب سایت بگذارید که بتوانید آن را تلفظ کنید!

در این نوشته، با گام دوم در طراحی حرفه ای سایت آشنا شدید و دانستید که برای این کار باید به چه نکاتی توجه کنید. با استفاده از نکات این نوشته، می توانید نامی مناسب برای وب سایت انتخاب کنید. انتخاب دامنه ، یکی از گامهای مهم در طراحی حرفه ای سایت است و به شما کمک می کند وب سایت موفق تری را راه اندازی کنید. حالا شما می توانید برای وب سایت مشتریان خود، دامنه ای عالی انتخاب کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با آی وحید همراه بودید از شما بسیار متشکریم.