با سلام خدمت شما کاربران گرامی . امروز بر اساس درخواست یکی از کاربران آموزش و طریقه بررسی تعداد کلیک و ورودی بر اساس کلمات خاص از سمت گوگل را برای شما عزیزان آماده کرده ایم . شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بدانید هر کلمه شما در سایتتان چند بار در نتایج گوگل قرار داده شده ، نتیجه چندم در بین نتایج گوگل است و حتی نرخ کلیک کاربران به صورت دقیق چه میزان است اما در کار کردن با گوگل آنالایتیک این مورد را مشاهده نکرده باشید . برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید پیشنهاد میشود در ادامه با ما همراه باشید .

بررسی تعداد کلیک و ورودی بر اساس کلمات خاص از سمت گوگل

در گوگل آنالایتیک شما امکانات فوق العاده ای مشاهده میکنید . میزان ورودی کاربران ، تعداد نشست های فعال ، نشست هایی که برای بار اول درون سایت شما تولید شده و نرخ فرار و بسیاری موارد دیگر که حتی آمار کلی بر اساس سیستم عامل استفاده شده و نوع مرورگر و … وجود دارد . بی شک این امکانات فوق العاده هستند . شما میتوانید در هر لحظه به صورت آنلاین تعداد ورودی لحظه ای خود را ببینید . بدون اینکه از افزونه خاصی در سایت خود استفاده کنید و البته از این بابت مطمئن باشید که آمار کاملا صحیح است . اما یکی از ایراداتی که دارد برخی از مقادیر را به صورت درصدی نمایش میدهد .

برای این راه حل و مشاهده تعداد کلمات جستجو شده در گوگل و نرخ ورودی ها به سمت سایت شما از سرویس دیگر گوگل میخواهیم استفاده کنیم . سرویس اول گوگل آنالایتیک ایرادی که دارد برای ایرانیان تحریم و غیر قابل استفاده است که به ناچار مجبور به استفاده از نرم افزارهای تغییر آی پی برای آن هستیم . اما این سرویس گوگل تا کنون محدودیتی برای کاربران ایرانی به وجود نیاورده است . نام آن چیزی نیست جز سرچ کنسول گوگل !

اگر میخواهید بدانید سایت شما چه میزان ورودی از گوگل داشته ، چه کلماتی در آن جستجو شده اند و تعداد کلیک های آن به چه میزان بوده است میتوانید از این سرویس رایگان گوگل استفاده کنید . ابتدا باید سایت خود را در سرچ کنسول اضافه کنید . برای اضافه کردن آدرس سایت باید بر روی نوار بالا سمت چپ کلیک کرده و گزینه Add property  را بزنید . پس از آن آدرس سایت را وارد میکنید . در مرحله بعد از شما میخواهد تا اعتبار سنجی سایت خود را انجام دهید . این کار به دلیل عدم سوء استفاده افراد از سایت های مختلف صورت میگیرد . راحت ترین روش دانلود فایلی که گوگل در اختیار شما قرار میدهد و آپلود آن بر روی هاستتان میباشد .

بررسی تعداد کلیک و ورودی بر اساس کلمات خاص از سمت گوگل
بررسی تعداد کلیک و ورودی بر اساس کلمات خاص از سمت گوگل

پس از تایید سایت ممکن است 48 ساعت زمان لازم باشد تا آمار سایت شما ثبت شود . البته به این نکته نیز باید توجه کنید که آماری که در این سایت قرار میگیرد بر خلاف گوگل آنالایتیک دیگر آنلاین و لحظه ای نیست . این آمار با 48 ساعت تاخیر در قسمت گزارشات سایت قرار میگیرند .

ما یک سایت قبلا وارد کرده ایم و البته این سایت آی وحید نیست ! گزارش آماری این سایت را میتوانید به صورت تصویر زیر مشاهده کنید .

با قرار دادن ماوس بر روی هر یک از این خط ها میتوانید تعداد کلیک به علاوه روز دقیق را مشاهده کنید . در بالای این گزارش گزینه Open Report نیز وجود دارد . با کلیک بر روی این گزینه شما میتوانید آماری دقیق تر مربوط به سایت خود را مشاهده کنید . همچنین نرخ کلیک ، کلماتی که در گوگل جستجو شده و کاربر بر اساس آن وارد سایت شما شده است .

بررسی تعداد کلیک و ورودی بر اساس کلمات خاص از سمت گوگل
بررسی تعداد کلیک و ورودی بر اساس کلمات خاص از سمت گوگل

در این گزارش میزان تعداد کلیک های کل ورودی از گوگل ، تعداد دفعاتی که سایت شما در نتایج جستجو دیده شده ( تصویر و وب ) ، میانگین تعداد کلیک و موقعیت میانگین سایت شما در نتایج جستجوی گوگل را نمایش میدهد . در پایین همین گزارش تعداد کلمات جستجو شده و تعداد ورودی بر اساس همین کلمات نوشته شده است .

البته تعداد کلمات زیاد بود و صرفا خواستیم یک آمار کلی نمایش دهیم به همین دلیل فقط دو کلمه از آنها را قرار دادیم . در بالای تصویر مشخص است که شما این گزارش را میتوانید بر اساس کلمات ، صفحات مختلف ، کشور ها ، دستگاه های استفاده شده فیلتر و دسته بندی کنید .

همانگونه که گفته شد تمامی قسمت های سرچ کنسول گوگل بسیار کاربردی است . اما تنها ایراد آن این است که تاخیری 48 ساعته در بروز رسانی آمار خود دارد که البته آن نیز قابل تحمل میباشد . امیدوارم که از این آموزش استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

لینک گوگل آنالایتیک : https://analytics.google.com/analytics/web/