تقریبا 24 ساعت از زمان انتشار نسخه جدید وردپرس میگذرد و ما در این مقاله سعی میکنیم به بررسی تغییرات جدید وردپرس 5 بپردازیم . نسخه ای که با تغییرات بزرگ و مهمترین آنها ویرایشگر پر سر و صدای خود گام بزرگی برای انجام تغییرات جالب تر برداشته اند . با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا این تغییرات را برای شما بازتر کنیم .

تغییرات جدید وردپرس 5

دیروز بود که مطلب انتشار نسخه 5 وردپرس را منتشر کردیم . تعدادی از تغییرات موجود را در همان مطلب خدمت شما عزیزان عرض کردیم . این مطلب به جهت بازکردن سایر تغییرات برای شما کاربران عزیز است . ابتدای تمام مطالب مربوط به نسخه 5 به ویرایشگر جدید یعنی گوتنبرگ میرسد . ما در مطلب روز گذشته درباره گوتنبرگ و حتی در مطالب قبلی درباره این ویرایشگر جدید وردپرس صحبت کرده بودیم . ویرایشگر قبلی و کلاسیک وردپرس که احتمالا بسیاری از شما عزیزان نیز هنوز از همان استفاده میکنید نوعی ویرایشگر متنی بوده که در کنار آن امکان قرار دادن تصویر ، لینک ، ویدیو ، شورت کد و … را داشته اید . در ویرایشگر جدید همه چیز در مکان های جداگانه و جداشده مربوط به خود و در بلاک های مختلف قرار میگیرند . به صورت پیشفرض شما امکان اضافه کردن بلاک های بیشتر استفاده شده و سایر بلاک های پر طرفدار را با کلیک بر روی علامت + خواهید داشت .

تغییرات جدید وردپرس 5
تغییرات جدید وردپرس 5

بلاک نیز نوار ابزار خاص خودش را دارد . تنظیمات آن را میتوانید از نوار ابزار مربوط به بلاک تغییر دهید .

 

 

ابزارک ها هم جزو بلاک های موجود میشوند پس شما به راحتی میتوانید شورت کد ، آخرین نوشته ها ، نظرات ، دسته بندی ها و آرشیو خود را در این بلاک قرار دهید . علاوه بر ابزارک ها شما امکان قرار دادن محتوای جاسازی شده که اکثرا مربوط به سرویس های ویدیویی میباشد را دارید . امکان قرار دادن محتواهای ویدیوی یوتیوب ، اینتساگرام ، توئیتر ، فیسبوک ، flickr و … به صورت متنی ، صوتی و تصویری وجود دارد .

 

تغییرات جدید وردپرس 5

 

تغییرات جدید وردپرس 5
تغییرات جدید وردپرس 5

 

اگر به نوار کناری مدیریت خودتان دقت کنید میتوانید به راحتی حالت تمام صفحه یا حالت نوشتن بدون مزاحم را که البته در ویرایشگر کلاسیک موجود بود را در این ویرایشگر نیز استفاده کنید .

 

تغییرات جدید وردپرس 5
تغییرات جدید وردپرس 5

 

شما در همان نوار کناری اگر توجه کنید گزینه های مربوط به انتشار نوشته های شما که شامل گزینه هایی مانند زمان انتشار ، لینک نوشته ، نوع مطلب تعداد بازنویسی و … را مشاهده خواهید کرد .

 

 

حال اگر شما بلاکی ایجاد کردید و محتوای آن را مشخص کردید و خواستید بعدا بتوانید از همان بلاک با همان استایل منحصربه فرد استفاده کنید میتوانید از امکان Reusable Blocks استفاده کنید . میتوانید گزینه مربوط به آن را در نوار ابزار بالای بلاک استفاده کنید . در تصویر زیر این گزینه نیز مشخص است :

 

 

با این کار از شما خواسته میشود تا نامی برای بلاک خود مشخص کنید که پس از آن بتوانید در همان قسمت اضافه کردن بلاک و بخش Reusable Block ، بلاک مورد نظر خود را مجددا استفاده کنید .

 

بحثی که باز هم برای کاربران قدیمی وردپرس دارند این است که چه بلایی سر مطالب قدیمی ما می آید که البته ما در مورد آن قبلا صحبت کرده ایم . اما برای توضیح مجدد باید بگوییم که ویرایشگر جدید کاری با نوشته های قبلی شما ندارد . اما اگر بخواهید میتوانید آنها را به ویرایشگر جدید منتقل کنید . فقط کافیست در نوار ابزار موجود در نوشته های قدیمی گزینه Convert to Blocks را انتخاب کنید .

 

قالب جدید نیز همانطور که در مطلب دیروز گفتیم دو هزار و نوزده نام دارد . قالب متفاوت تر ، ساده اما زیبا که سازگاری کامل با ویرایشگر جدید را دارد .

 

 

برای تکمیل موارد باید بگوییم که اکثر افزونه های معروف با وردپرس 5 سازگاری کامل دارند و سایت شما در صورت استفاده از آنها به مشکل نمیخورد اما اگر افزونه ای اختصاصی یا در حد وسط مخزن افزونه وردپرس دارید باید تا انتشار نسخه جدید و سازگاری به وردپرس 5 صبور باشید . در پایان باید مجددا توصیه کنیم که قبل از بروز رسانی سایت اصلی خودتان حتما آن را در نسخه کپی و بک آپ سایت در لوکال یا سابدامین تستی امتحان کنید . خوشحال میشویم که نظر خود را در مورد تغییرات جدید وردپرس 5 و تجربه خودتان از بروز رسانی به نسخه 5 برای ما بازگو کنید .