بهبود تجربه کاربری با استفاده از صفحه 404
  • 23 آذر 1397
  • بدون دیدگاه
  • فهیمه شریفی

بهبود تجربه کاربری با استفاده از صفحه 404

آموزش

صفحه 404 چیست و چه تاثیری روی تجربه کاربری می گذارد؟

ارور 404 یا صفحه 404، به معنای یافت نشد است و زمانی به وجود می آید که صفحه ای از سایت شما از بین رفته باشد یا آدرس آن تغییر کرده باشد. یکی از مشکلاتی که افراد و مدیران وب سایتها دارند، صفحات 404 است که در این نوشته با آن بیشتر آشنا خواهیم شد و کاری می کنیم که مشاهده این صفحات، برای ما عذاب آور نباشد! از شما می خواهیم در این مطلب، با آی وحید همراه باشید.

احتمالا شما نیز صفحات 404 را مشاهده کرده اید!

برای هیچ یک از ما خوشایند نیست که در هنگام کار با کامپیوتر با صفحات 404 مواجه شویم، این صفحات برای ما همانند درهای قفل شده هستند و چه کسی از روبه رو شدن با درهای بسته خوشحال خواهد شد؟ اکثر کاربران در هنگام دیدن صفحات 404 اخم می کنند. این یعنی عدم علاقه به رخ دادن و رویارویی با این صفحات! شما می توانید صفحات 404 را از موضوعی عذاب آور به موضوعی سرگرم کننده تبدیل کنید. در این نوشته، روشهای جذاب کردن صفحات 404 را یاد می گیرید.

 

نمونه ایی از صفحه 404 طراحی شده برای مشتریان آی وحید

https://iran-blizzard.ir/404

 

404 خلاقانه

 

صفحه  404 چیست؟

به صورت مختصر هنگامی که یک کاربر در وب سایت ما می خواهد به صفحه ای برود که وجود ندارد یا آدرس آن عوض شده یا به هر دلیل دیگری موجود نباشد، به صورت خودکار به صفحه 404 منتقل می شود. در صفحه 404 به کاربر هشدار داده می شود که صفحه مورد نظر او وجود ندارد.

 

تاثیر صفحات 404 روی تجربه کاربری چیست؟

هیچ کس از دیدن این صفحات استقبال نمی کند! یعنی وجود چنین صفحاتی، روی تجربه کاربران تاثیر منفی می گذارد و کاری می کند که آنها، سریعا سایت شما را ترک کنند و صفحه باز شده از سایت را ببندند. شما به عنوان مدیر یک وب سایت باید کاری کنید که تاثیر منفی این صفحات، بسیار کمتر شود. حتی می توانید از صفحه 404 به نفع خودتان استفاده کنید! این صفحات، غالباَ به وسیله‌ی وب ‌سایت ‌ها، سفارشی‌ سازی می ‌شوند؛ یعنی برخی وب سایت ها نحوه نمایش ارور ۴۰۴ را تغییر می دهند و بر اساس استراتژی های سایت، این صفحات را بازطراحی می کنند.

 

چگونه می توانید تجربه کاربری را با استفاده از صفحه 404 سایت بهبود دهید؟

صفحه 404 وب سایت ها به صورت پیشفرض خیلی ساده و معمولی است و می تواند باعث ناامیدی کاربرانی شود که به این صفحه منتقل می شوند. این صفحات به خودی خود باعث می شوند که توی ذوق مخاطب خورده شود، حالا با کمی بهبود و تغییرات گرافیکی می توان این صفحه 404 را به صورتی طراحی کرد که خیلی زیبا و شکیل باشد و کاربران از دیدن آن لذت ببرند. حتی می شود در این صفحه تبدیل انجام داد! شما می توانید در صفحه 404 سایت خود، فرمی ایجاد کنید و از کاربر بخواهید که آدرس ایمیل و اطلاعاتش را وارد فرم کند تا با او در تماس باشید. با این کار، کاربر احساس آرامش روانی و اعتماد بیشتری می کند. یعنی در شرایط سخت هم نکات مثبتی وجود دارد و شما می توانید روی آن نکات مثبت تمرکز کنید.

 

نمونه های جذاب از صفحات 404 را با هم ببینیم!

صفحه 404 را می توان به شکل های زیادی طراحی کرد و طراحی های آماده ی آن نیز در فضای اینترنت به وفور یافت می شود. در زیر تعدادی از این نمونه ها را به می توانید مشاهده کنید و از آنها برای بهبود صفحه ی 404 وب سایت خودتان ایده بگیرید.

 

بهبود تجربه کاربری با استفاده از صفحه 404

این صفحات، اطلاعات مهم کاربران را دریافت می کند یا اطلاعات مفیدی را به آنها منتقل می کند.

 

بهبود تجربه کاربری با استفاده از صفحه 404

مثلا در صفحه بالا، ایمیل فرد را از او درخواست می کنند.

بهبود تجربه کاربری با استفاده از صفحه 404

هر کدام از این صفحات 404 که مشاهده کردید زیبا هستند، اما بهتر است صفحه ای را انتخاب کنید که به فضای سایت شما نزدیک باشد، انگار شما صفحات 404 سایتتان را خودتان طراحی کرده اید.مثلا اگر رنگ اصلی سایت شما قرمز است، صفحه ای با تم رنگی قرمز طراحی کنید. امیدوارم با رعایت این نکات باعث شوید تا کاربران با لبخند با این صفحه مواجه شوند و سریع وب سایت شما را به خاطر صفحه 404 به وجود آمده ترک نکنند. با این کار، علاوه بر بهبود تجربه کاربری، می توانید نرخ خروج سایت خود را کاهش دهید و مانع از افت رتبه و سئوی سایت خود شوید.موضوعات بسیاری وجود دارند که قصد داریم آنها را با شما در میان بگذاریم؛ پس در بقیه مقالات آی وحید با ما همراه باشید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما بسیار متشکریم.

پسورد فایل ivahid.com
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
3 رای, 3,33 از 5
Loading...
فهیمه شریفی

من فهیمه شریفی، عاشق نوشتن هستم :)
همیشه سعی می کنم اطلاعات درست رو پیدا کنم و در اختیار افراد مشتاق و جستجوگر قرار بدم. خیلی خوشحالم که به عنوان نویسنده در تیم بزرگ و خلاق «آی وحید» کار می کنم.

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی