جوملا و وردپرس هر دو سیستم های مدیریت محتوا هستند که با زبان PHP طراحی شده و دیتابیس MySQL استفاده میکنند . به همین دلیل پیش نیاز های هاست آنها مشابه همدیگر میباشد . امروز آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس را برای شما آماده کرده ایم . دلیل اینکار ( انتقال از جوملا به وردپرس ) هم در ادامه برای شما گفته شده است . پیشنهاد میکنم ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید .

آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس

همانطور که در ابتدا برای شما گفته بودیم وردپرس و جوملا سیستم هایی مشابه نسبت به همدیگر دارند اما یک تفاوت عمده بین این دو سیستم وجود دارد . آن تفاوت این است که دست شما در افزونه ها و تنوع قالب های وردپرس نسبت به جوملا باز تر است . پیچیدگی جوملا نسبت به وردپرس بیشتر است . از لحاظ سئو بهتر میتوانید روی وردپرس مانور دهید . خب اکنون که توضیحات ابتدایی داده شد بهتر است که به سراغ اصل موضوع یعنی عملیات انتقال برویم . در ابتدا فرض بر این است که شما یک سایت جوملایی دارید که فعال است و مطالب و دسته بندی و کاربران و … به خصوص خودش را دارد . حالا به دلیل مشخصی که برای خودتان مهم است میخواهید انتقال را انجام دهید ، برای انجام این کار اول از همه باید یک وردپرس برای خود نصب کنید . این وردپرس میتواند درون سابدامین یا جای دلخواه دیگری باشد . پس از نصب وردپرس باید افزونه FG Joomla to WordPress را نصب و فعال کنید . پس از انجام این کار در قسمت ابزار ها گزینه درون ریزی شما میتوانید نام این گزینه را مشاهده کنید .

 

آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس
آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس

 

با کلیک بر روی اجرای درون ریز یا همان متن انگلیسی درون تصویر ( Run Importer ) به صفحه تنظیمات درون ریز جوملا خواهیم رفت .

 

آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس
آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس

 

شما در اینجا آدرس سایت و اطلاعات پایگاه داده مربوط به سایت جوملای خود را وارد کنید . برای پیدا کردن اطلاعات پیکربندی پایگاه داده خود میتوانید به مدیریت جوملای خود و تنظیمات پیکربندی کلی مدیریت خود مراجعه کنید . سپس با کلیک بر روی زبانه Server اطلاعات پایگاه داده را مشاهده کنید .

 

آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس
آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس

 

این صفحه تمام اطلاعاتی که شما نیاز دارید را به جز رمز پایگاه داده به شما میدهد . برای پیدا کردن رمز پایگاه داده میتوانید به فایل Configuration.php موجود در ریشه محل قرار گیری سایت جوملای خود مراجعه کرده و اطلاعات کامل تر را از آنجا پیدا کنید . پس از پیدا کردن تمام اطلاعات آنها را درون فیلدهای مربوطه در درون ریز افزونه خود در سایت وردپرس مقصد قرار میدهیم و با کلیک بر روی Test the Database Connection از صحت و وصل شدن به سایت جوملایی اطمینان حاصل میکنیم .

 

آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس
آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس

 

پس از آن در پایین صفحه شما دکمه اجرای درون ریز را پیدا خواهید کرد :

 

 

بر روی دکمه مشخص شده در تصویر کلیک کنید تا عملیات آغاز شود . همچنین میتوانید تنظیمات اضافه تر را مشاهده کنید و در صورت نیاز هر کدام از گزینه هایی که خواستید را فعال کنید . زمانی که کار شما به پایان رسید پیغام موفقیت آمیز بودن عملیات به شما نمایش داده خواهد شد .

 

 

این پایان کار نیست . شما باید صفحه را به پایین کشیده و سپس بر روی گزینه Modify Internal Link کلیک کنید .

 

آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس
آموزش انتقال کامل سایت از جوملا به وردپرس

 

خب تا اینجا عملیات انتقال انجام شد . اما همیشه در انتقال بحثی که مهم است مربوط به سئو و دریافت خطاهای 404 پس از انتقال بسیار مهم میباشد . برای اینکه به این مشکل برخورد نکنید باید ابتدا از قسمت تنظیمات ، پیوندهای یکتا را تنظیم کنید . پیوند را بر روی نام نوشته قرار دهید .

 

 

پس از انجام این کار باید یک افزونه دیگر برای ریدایرکت از لینک های جوملا به وردپرس نصب کنید . این افزونه  Redirection میباشد .  پس از فعال سازی آن در قسمت ابزارها نام افزونه قابل مشاهده خواهد بود . در صفحه ای که برای شما باز میشود در قسمت فیلد آدرس سورس باید آدرسی مشابه آدرس http://example.com/index.php/(.*) بنویسید . توجه کنید به جای example آدرس سایت خود را قرار دهید . در فیلد تارگت نیز آدرس http://example.com/$1 قرار داده شود و باز هم example را با آدرس سایت خود جایگزین کنید .

 

 

پس از این کار بر روی دکمه Add Redirect کلیک کنید تا خودش کار را برای شما انجام دهد . با این کار دیگر مشکلی با دریافت خطای 404 در گوگل وب مستر (سرچ کنسول ) نخواهید داشت . حالا باید به سراغ انتخاب یک قالب وردپرس بروید و از کار با این سیستم محبوب لذت ببرید . امیدوارم که از این آموزش استفاده کافی برده باشید . خوشجال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .