session در گوگل آنالایتیک

session در گوگل آنالایتیک

آموزش

یادم میاد زمانی که به عنوان یک تازه کار وارد سایت گوگل آنالایتیک شده بودم خیلی گزینه میدیدم توی سایت نمیفهمیدم هم گزینه ها به چه دردی میخوردن فقط کلیک میکردم . گزینه هایی مثل sessions, pageviews, users, bounce rate . الان میخواهیم در مورد session در گوگل آنالایتیک براتون توضیح بدم . سیشن یا نشست ها یک بحث مهم در مدیریت سایت و حتی کد نویسی سایت به حساب میاد و امکان مدیریت کردن اون از طریق گوگل آنالایتیک هم ممکن هست . با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتر رو در ادامه مطلب بهتون بگم .

session در گوگل آنالایتیک

گوگل آنالایتیک برای این واژه توضیحی ارائه داده است :
یک نشست گروهی از فعال و انفعالات کاربر با وب سایتتان است که در یک بازه زمانی قرار دارد .
خب حداقل فهمیدم به چه معنی هست ! و همین هم خودش به ما کمک میکنه که بتونیم یک نگاه دقیقتر به نشست ها در گوگل آنالایتیک بیندازیم .

خب بزارید اینجور بگیم . اگه یک کاربر وارد سایت شما بشه ، نشست آغاز میشه . گوگل آنالایتیک داده ها را از همان ابتدا که کاربر وارد وب سایت شما میشود جمع و ضبط میکنه .
یک کاربر میتونه کارهای خیلی زیادی توی وب سایت شما انجام بده که گوگل آنالایتیک همه اونها رو ضبط میکنه . مثل خرید محصولات ، بازدید از صفحات ، پر کردن فرم ها و … .
چه زمانی یک نشست پایان میباید ؟
session در گوگل آنالایتیک به معنی بازه زمانی هست پس یعنی بعد از یک زمان خاص به پایان میرسه . یک نشست میتونه به دلیل زیر پایان داده بشه :

1- بعد از 30 دقیقه عدم فعالیت
2- در نیمه شب
3- در هنگام تغییر کمپین

 

-بعد از 30 دقیقه عدم فعالیت
به صورت پیشفرض یک نشست زمانی که یک کاربر به مدت 30 دقیقه از وب سایت استفاده نکند پایان میپذیرد . برای مثال ، یک کاربر به صفحه سایت شما نگاهی میندازه ، یک مطلب از بلاگ شما رو میخونه و بعدش سایت شما رو رها میکنه بدون اینکه کاری انجام بده . البته سایت شما توی مرورگر کاربر هنوز باز هست . بعد از گذشت 29 دقیقه کاربر مجدد میاد روی یکی از لینک های مثلا منوی سایتتون کلیک میکنه . این نشست مجدد برای 30 دقیقه دوباره تمدید خواهد شد .خیلی وقت ها نشست های کاربران و حتی شما در سایتتان تمدید میشود وگرنه این نشست در پایان 30 دقیقه پایان می یابد .
حداقل زمان برای یک نشست یک دقیقه و حداکثر 4 ساعت است . شما در همون صفحه ای که آمار بازدید خود را مشاهده میکنید گزینه Avg. Session Duration را میبینید که بیانگر میانگین مدت زمان نشست های کاربران شما میباشد .

– در نیمه شب
دومین دلیلی که میتونه یک نشست پایان پیدا کند بخاطر این هست که وارد یک روز جدید شدیم . اگر یک کاربر در ساعت 11:58 دقیقه شب به سایت شما سر بزنه و در آن کار کند ، نشست کاربر در ساعت 11:59:59 به پایان میرسد و یک نشست جدید در ساعت 12 شب آغاز میشود .

– تغییر کمپین
کاربران سایت شما از منابع مختلفی می آیند ، مانند گوگل ، فیسبوک یا ایمیل . بعضی اوقات کاربران از طریق لینک کمپین های خاص به سایت شما وارد میشوند مثل ادوردز یا هر چیز دیگر . ممکن است دفعه اولی که وارد سایت میشوید با یک کمپین خاص وارد سایت شوید اما دفعه دیگر با یک کمپین دیگر . همین تغییر کمپین ها باعث میشود نشست قبلی شما منقضی شده و نشست جدید آغاز شود .

خب الان شما با کلیات Session در گوگل آنالایتیک آشنا شدید و میدانید آن به چه صورت است . اکنون راحت تر میتوانید از این قسمت در وب سایت خود استفاده کنید . اگر شما میخواهید داده های گوگل آنالایتیک خود را تجزیه و تحلیل کنید باید بدانید که هر متغیر چکاری انجام میدهد . یک نشست گروهی از فعالیت های یک کاربر در بازه زمانی خاص خودش است . زمانی که کاربر وارد سایت شما میشود شروع شده و در 3 حالت گفته شده به پایان میرسد .

امیدواریم که از مطلب Session در گوگل آنالایتیک استفاده کافی و لازم را برده باشید . خوشحال میشویم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

پسورد فایل ivahid.com
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
2 رای, 5,00 از 5
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی