ریدایرکت 301چیست؟

ریدایرکت 301 یا همان تغییر مسیر ، زمانی اتفاق می افتد که میخواهیم به طور دائمی آدرس صفحه ای را عوض کنیم و به صفحه ای با آدرس دیگر تغییر دهیم. ریدایرکت 301 بازدیدکنندگان سایت و موتور های جست جو را به آدرسی متفاوت از آنچه جست و جو کرده بودند منتقل می کند.

حتما این سوال پیش می آید که چه موقع به ریدایرکت 301نیاز پیدا میکنیم ؟

ما در این مقاله دلایلی که به ریدایرکت 301 نیاز پیدا میکنیم را اشاره کرده و عدم استفاده از ریدایرکت صفحات به دلیل تغییر ساختار ویا آدرس سایت که باعث ضربه زدن به رتبه سایت و سئو آن خواهد شد توضیح می دهیم.

دلایل لازم برای استفاده از ریدایرکت و مزایای استفاده از آن:

بیایید با یک مثال این مطلب را شروع کنیم فرض کنید شما صاحب یک کسب و کار هستید و در یک مغازه اجاره اجناس خود را میفروشید حال مجبورید هر سال یا چند بار در یک سال مغازه خود را عوض کنید. خب حتما اولین کاری که انجام میدهید مشتریان خود را از مغازه جدید باخبر میکنید تا مشتریانتان را که به دنبالتان میگردند از دست ندهید.این قضیه برای سایتتان هم نیز صدق میکند.

وقتی آدرس سایتتان به هر دلیلی عوض میشود کاربرانی دارید که برایتان بسیار ارزشمند هستند در نتیجه باید از تغییر مسیرURL استفاده کنید تا کاربران سایت قبلیتان را به آدرس جدید هدایت کنید.

میتوان گفت ریدایرکت 301 میتواند تکنیکی باشد تا authority  دامنه سایت و رتبه‌بندی آن را در میان سایت‌های دیگر محفوظ بماند و این تکنیک بدون شک برای سئو ارزش زیادی دارد.

تغییر مسیر 301 ، با تغییر دائمی URL صفحه کاری میکند که بازدیدکنندگان و موتورهای جستوجو بدون نیاز به آدرس جدید به صفحه جدید منتقل کند.وظیفه ریدایرکت301 ، جمع آوری URL های مختلف و مرتبط به یک صفحه است که در نتیجه موتورهای جست و جو برای رتبه دهی از یک عنوان استفاده می کنند.

به دو لینک زیر توجه کنید:

https://ivahid.com/blog/

ivahid.com/blog

هر کدام از لینک ها را که در مرورگر خود باز کنید بعد از لود شدن با آدرس ivahid.com/blog مواجه می شود چرا که این دو آدرس به ivahid.com/blog ریدایرکت 301 شده اند. مدیران سایت برای جلوگیری از  محتوا و آدرس تکراری ، از این انتقال استفاده میکنند.در نتیجه  URL ای که در جستوجو رتبه بندی نهایی را دریافت میکند آدرس نهایی است که در مرورگر خود مشاهده کرده اید.

چند دلیل برای استفاده از redirect301

1-جمع آوری و یکی کردن آدرس های مختلف در یک آدرس به جهت افزایش اعتبار دامنه

2-حفظ برند با تغییر نام و آدرس سایت

3-انتقال و هدایت کاربران از صفحات قدیمی و بدون کاربرد به صفحات جدید و با کیفیت

چگونه ریدایرکت301 را اجرا کنیم؟

1-ایجاد ریدایرکت301 از طریق  htaccess

ابتدا به بخش مدیریت فایل هاست خود بروید سپس فایل htaccess  را جست و جو کرده وآن را با ویرایشگر باز کنید. برای ریدایرکت کردن یک URL از کد زیر استفاده نمایید.

Redirect 301 /old.html /new.html

برخی از رایج ترین ریدایرکت ها

ریدایرکت کل صفحات یک دامنه به دامنه جدید

RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_HOST} ^oldsite.com [NC,OR] 
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.oldsite.com [NC] 
RewriteRule ^(.*)$ https://newsite.com/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت نسخه بدون www به www

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.com/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت نسخه با www به نسخه بدون www

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301,NC]

ریدایرکت نسخه http به https

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

2-استفاده از افزونه در وردپرس

اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوا ورد پرس پیاده سازی شده میتوانید با استفاده از افزونه

Redirection 301  آدرس صفحات قدیمی را به نسخه جدید منتقل کنید.

بعد از اینکه redirection  را نصب کردید به صفحه تنظیمات بروید و در قسمت “source URL” آدرس قدیمی و در قسمت “Target URL ” آدرس جدید را وارد کنید .

اشتباهات رایج در ریدایرکت 301 که نباید انجام دهید

  1. باور اشتباهی که در بین مدیران سایت رایج شده تفاوت قائل نشدن بین http://www  و //:http میباشد که این اشتباه موجب کاهش رتبه سایتتان میشود. راه حل این کار استفاده از ریدایرکت 301 است تا گوگل محتوای این دو لینک را کپی شده طلقی نکند.
  2. ابتدا از تغییر مسیر 301 استفاده کنید و بعد محتوای سایت خود را به دامنه جدید منتقل کنید چرا که گوگل محتوای کپی و تکراری سایت را تشخیص میدهد و آن را جریمه میکند.
  3. لینک های قدیمی سایتتان را نیز ریدایرکت کنید. بعضی از مدیران لینک های قدیمی را در سایت قرار میدهند و آدرس جدید به این سایت ها داده این کار اشتباه است و رتبه سئو مارا پایین خواهد کشید.

سخن پایانی:

اگر ریدایرکت 301 به درستی انجام شود موجب محافظت از اعتبار سایت شما می شود.

برای اینکه گوگل محتوای سایتتان را کپی شده تلقی نکند باید از ریدایرکت 301 استفاده کنید وگرنه سایتتان پنالتی شده و دیگر در نتایج جست و جو نمایش پیدا نمیکند ریدایرکت 301 برای حفظ رتبه سایتتان ضروری میباشد.