با سلام خدمت شما کاربران گرامی . امروز آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس را برای شما عزیزان آماده کرده ایم . رونوشت ها بخش مهمی از نوشته های شما میباشد . شما در نوشته های خود با هر بار به روز رسانی نوشته قسمتی در نوار کناری نوشته خود مشاهده خواهید کرد که رونوشت نام دارد و اعداد نمایش داده شده را به صورت کاوش به شما نمایش خواهد داد . در وافع این تعداد مربوط به تعداد بروز رسانی های تغییرات نوشته شما میباشد . در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد .

آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس

اگر شما از وردپرس نسخه 5 به بعد استفاده میکنید ، ویرایشگر گوتنبرگ ، ویرایشگر پیش فرض نوشته های شما میباشد . در این ویرایشگر نوشته های شما هر 60 ثانیه به صورت خودکار ذخیره میشود . این احتمال وجود دارد که شما تغییراتی را چند دقیقه قبل داده باشید که نخواهید آن را داشته باشید و نیاز به برگرداندن نوشته به قبل داشته باشید . در ویرایشگر گوتنبرگ به دلیل اینکه هر 60 ثانیه نوشته شما به صورت خودکار ذخیره خواهد شد ، این امکان وجود ندارد که با رفرش کردن صفحه و یا خارج شدن از نوشته و برگشت دوباره به آن تغییرات قبل را مشاهده کنید . اما سازندگان این سیستم مدیریت محتوا فکری برای این مشکل هم کرده اند .

آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس
آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس

در نوار کناری تنظیمات گزینه ای به نام Revision وجود دارد . با کلیک بر روی آن میتوانید حالتی مشابه تایم لاین را مشاهده کنید . در این حالت شما میتوانید به راحتی بین موارد ذخیره شده حرکت کنید .

آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس
آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس

در تصویر زیر میتوانید این تایم لاین را مشاهده کنید :

همانطور که میبینید جابه جایی بین رونوشت ها به صورت گرافیکی و با ماوس قابل انجام میباشد . علاوه بر آن با استفاده دکمه قبلی و بعدی میتوانید این کار را انجام دهید .

اگر شما با نرم افزارهای کنترل نسخه مانند گیت کار کرده باشید تصویر بالا برایتان آشنا میباشد . در تصویر بالا نمونه از تغییرات در یک نوشته وجود دارد و قسمت های تغییر کرده و حذف شده برای شما به صورت رنگی و هایلایت شده نمایش داده میشود . در بالای تصویر اگر توجه کنید گزینه ای به نام Compare any two revision وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید مقایسه بین دو رونوشت را انجام دهید . با انتخاب این گزینه به جای یک علامت در تایم لاین ، دو علامت نمایش داده خواهد شد که میتوانید دو رونوشت متفاوت را برای خود مقایسه کنید .

اما اگر شما از ویرایشگر قبلی استفاده میکنید در نوار سمت راست صفحه ویرایش نوشته خود گزینه ای رونوشت وجود دارد . با کلیک بر روی عبارت کاوش در کنار تعداد رونوشت ها شما میتوانید به صفحه تغییرات منتقل شده و آنها را همانند قبل بازیابی کنید . البته نسخه 5 تغییرات ظاهری بهتری برای این بخش دارد .

آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس
آموزش برگرداندن تغییرات با استفاده از رونوشت ها در وردپرس

برخی افراد معتقد هستند که وجود این رونوشت ها باعث فشار به دیتابیس و کند شدن سایت میگردد . اما در واقع این باور اشتباه است . رونوشت ها درست است که در دیتابیس ذخیره میشود اما زمانی که بازدیدکننده ای به نوشته شما مراجعه میکند قسمت مخصوص بازبینی درگیر نمایش نوشته نمیشود و آن قسمت فقط برای زمانی است که شما بخواهید تغییرات نوشته خود را به رونوشت های قبلی خود برگردانید . حتی این امکان وجود دارد که شما تعداد رونوشت ها را محدود کنید .برای محدود کردن این تعداد کافی است کد زیر را درون فایل wp-config.php قرار دهید :

define( 'WP_POST_REVISIONS', 10 );

در کد بالا تعداد حداکثر 10 رونوشت برای نوشته های شما مشخص شده است . شما با تغییر دادن عدد 10 میتوانید این محدودیت را به میزان دلخواه خود تغییر دهید .

امیدوارم که از این آموزش استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید .