بازاریابی محتوا تنها بازاریابی موجود است که مورد توجه است. محتوا همیشه در بازاریابی مهم بوده و با گسترش شبکه های اجتماعی اهمیت آن دو چندان شده است.

بازاریابی محتوا چیست؟

منظور  از محتوا به طور کلی نظرات و دیدگاه ها هستند. نظراتی که ممکن است به صورت نوشته باشند و یا گفته شوند. بازاریابی محتوا شاید یک بازاریابی جدید به نظر برسد اما سال هاست که با آن سر و کار داریم. بازاریابی محتوا یعنی جمع بندی نظرات و دیدگاه ها به شکل مفید برای جذب یک کسب و کار جدید است. یعنی میتواند برای مخاطب فعالی که خبر های مربوط به خدمات شما را دنبال می کند ، تجارت های جدید مرتبط با کارتان را به شما پیشنهاد دهد. مخاطب فعالی که به دنبال خرید است می تواند تحقیقات خودش را انجام دهد ، آنها با دوستان و خوانواده در مورد نظراتشان سوال می کنند و یا با همکارشان مشورت می کنند. در این نوع مواقع آن ها  بدون ارتباط با کسب و کار شما شصت درصد مسیر فرایند تصمیم به خرید را طی می کنند و به خاطر همین است که محتوا مهم است. قبل از انکه آن ها مستقیما با شما ارتباط بر قرار کنند ،  محتوای شما در مورد خدمات کسب و کارتان می تواند در شناسایی  آنها  به مشتری کمک  کند.

ایجاد محتوا باید راهبردی باشد. به این دلیل که بازار یابی فقط در شرایطی صورت می گیرد که محتوای شما با هدف فروش محصول شما در یک راستا باشند. محتوا باید متمرکز بر کسب و کارتان باشد و هر قسمت که محتوایی تولید می کنید باید یک سرنخ واضح برای رسیدن مشتری به محصول شما وجود داشته باشد. بازاریابی محتوا هنر تعامل با مخاطبان و اهدافتان است.

بازاریابی محتوا

نشر محتوا

به عنوان بازاریاب باید مردم را به سمت پیدا کردن و خواندن محتوایمان هدایت کنیم. این کار یهویی اتفاق نمی افتد  و ما باید آن ها را در میان هزاران پیغامی که در روز دریافت می کنند ، هدایشتان کنیم.

می توانیم با قرار دادن محتوا در شبکه های اجتماعی ، محتوا را در دسترس مردم قرار دهیم. اگر کلمه کلیدی مربوط به خدمات یا محصول در عنوات و توضیحات قرار گرفته باشد به راحتی کاربران با یک جستجوی ساده در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام می توانند به محصولات کسب و کارمان دسترسی پیدا کنند.

باید محتوا را به صورت یک پل ما بین کسب و کار و مشتری تصور کنیم.

برای یک مشتری محتوا است که به سوالاتش پاسخ می دهد و پس باید بدانیم که دقیقا مشتری چه چیزی را جست و جو می کند و یا از چه شبکه های اجتماعی استفاده می کند تا محتوایمان را در مسیری قرار دهیم که مشتری به آن برسد.

انواع مختلف محتوا

چهار نوع مختلف محتوا وجود دارد که می تواند  در رسانه ها منتشر شود. اولین حالت آن به صورت نوشتاری است. مثل وبلاگ ها ، سخنرانی ها ، کتاب های الکترونیکی و..

حالت بعدی دیداری هستند. مثل تصاویر ، اینفوگرافیک ها و… تصاویر ها در ایجاد اشتیاق کاربر برای خرید بسیار موثر هستند.

حالت بعدی ویدیو ها هستند. مانند پوشش رویداد ها ، مصاحبه ها ، ویدیو های آموزشی و…  ویدیو ها در ایجاد اعتبار بسیار موثر هستند.

محتوای دیگر فایل های صوتی و پادکست ها هستند . افرادی که به خواندن متن های طولانی علاقه ندارند ، برای گوش دادن پادکست صوتی همان متن بسیار راغب هستند.

حالت آخر محتوای تعاملی هست. مثل بازی ها ، آزمون ها و… محتوای تعاملی باعث ایجاد یک تجربه جدید در کاربر می شود که این تجربه باعث ماندگار بودن کسب و کارتان در ذهن کاربر می شود.

این حالات ممکن است به صورت جداگانه باشند و یا ترکیبی باشند. برای مثال اطلاع رسانی نسخه جدید از محصول شما در اینستاگرام به صورت دیداری با یک تصویر و با یک متن منتشر شود.  و یا یک استوری در اینستاگرام یک تصویر به همراه یک لینک می تواند محتوای دیداری-تعاملی به حساب بیاید.

ارزیابی محتوا

اگر می خواهید در بازاریابی محتوا موفق عمل کنید باید بتوانید آن را ارزیابی کنید و بازخورد بگیرید. خلق و نشر محتوا بسیار آسان است اما ارزیابی اینکه این محتوا چقدر در راستای رسیدن به هدف ما موفق عمل کرده است ، بسیار مهم است. خیلی سخت است که بفهمیم ایا پیام ما در مخاطب تاثیری داشته است یا خیر. بازاریاب ها با ارزیابی پله به پله اهداف  ، میزان تاثیر گذاری محتوا را می سنجند. میزان تاثیر گذاری با میزان فالور ها ، ثبت نامی ها در سایت ، لایک ها و کامنت های شبکه های اجتماعی تان و تعامل های کاربر با محتوا مانند نشر آن  معنی می شود.

برای مثال پاسخ به سوالات متداول کاربران از طریق یک ایبوک می تواند با تعداد دانلود های آن  و تعداد سولات مشابهی که پرسیده می شود ارزیابی و سنجش شود.

چند نکته مهم بازاریابی محتوا

  • در بازاریابی محتوا باید اهداف کسب و کارتان و نحوه هماهنگی محتوا با اهدافتان را مشخص کنید.
  • نکته بعدی اینجاست که مطمئن شوید مخاطبتان را کاملا می شناسید و از صحت پرسونایی که تعریف کرده اید مطمئن شوید.
  • در تولید محتوا یک رابطه احساسی با مشتری برقرار کنید که مشتری احساس نزدیکی با کسب و کارتان داشته باشد و به کیفیت محتوا اهمیت دهید نه مقدار آن ! در محتوا از تصاویر ویدیو ها پادکست ها و… استفاده کنید و تا جایی که می توانید محتوا را جذاب کنید.
  • چراغ های سبز مشتریان توجه کنید. اگر محتوای تان توسط کاربر هایتان منتشر می شود به این معنی است که کارتان را فوق العاده انجام داده اید و کاربر با اهمیت دانستن محتوای شما می خواهند آن ها را به دوستانشان هم معرفی کنند.