بردکرامب چیست | مسیر راهنما (BreadCrumb) بر سایت شما چه تأثیری می گذارد
 • 17 اردیبهشت 1399
 • بدون دیدگاه
 • شهرزاد پولادی

بردکرامب چیست | مسیر راهنما (BreadCrumb) بر سایت شما چه تأثیری می گذارد

آموزش طراحی سایت

بردکرامب می تواند قسمت مهم یک سایت خوب باشد، چراکه این مسیر راهنما فقط به کاربر نمی گوید در کجای سایت قرار گرفته است بلکه به ربات های جستجو کمک می کند تا گوگل بهتر ساختار سایت شما را درک کند و در سئو شما را تقویت کند. با اینکه مسیر راهنما (BreadCrumb) یک ابزار ضروری برای هر سایتی محسوب نمی شود اما برای یک سایت آموزشی یا یک فروشگاه اینترنتی اهمیت فراوان دارد. در این مقاله سعی کردیم از مزایای بردکرامب تا کد اسکیما وایجاد آن به وسیله افزونه های وردپرس برای شما عزیزان ارائه کنیم.

بردکرامب چیست؟
Breadcrumb

بردکرامب چیست؟

BreadCrumb در کلمه به معنی خرده نان است. در واقع این اصطلاح از داستان آلمانی هانسل و گرتل گرفته شده که برای نشانه گذاری مسیر از تکه نان استفاده می کرد تا بتواند به خانه بازگردد. ما نیز برای نشانه گذاری سایت از بردکرامب استفاده می کنیم و از طریق یک لینک راهنما ، مکان فعلی را در سایت نشان می دهیم که اغلب در پایین منو سایت به نمایش در می آید ومعمولا از “>”  برای جدا کردن سلسله مراتب گروه ها استفاده می شود.مزایای بردکرامب

مسیر راهنما ( BreadCrumb ) برای سایت های بزرگ که صفحات زیادی دارند بسیار کارآمد است کاربران به سادگی مسیر خود را در سایت پیدا می کنند یا به مسیرقبلی خود می روند. در لیست پایین مزایای دیگر مسیر راهنما را مشاهده خواهید کرد.

 • اتلاف وقت را کاهش می دهد و کمک می کند کاربران در سایت شما گیج نشوند، در نتیجه افزایش تبدیل ( بازدید سایت ) بیشتری خواهید داشت و کاربران از سایت شما راضی خواهند بود.
 • حجم جستجو کاربران را کاهش می دهد و نتایج بهینه تری را نمایش می دهد.
 • کاربران تجربه مثبت و خوبی را در وب سایت شما خواهند داشت.
 • با توجه به اینکه مبتی بر متن هستند، فضای کمتری در سایت می گیرد.

گوگل از بردکرامب در نتایج جستجو خود استفاده می کند و آن را جزء عوامل سئو سایت شما می داند. البته همان طور که گفتیم مسیر راهنما تجربه کاربری خوبی را برای سایت رقم می زند و کاربران می تواند با کلیک کمتری به هدف خود برسند. عناوین بردکرامب شما می تواند مثل یک لنگر قوی عمل کند، ازطرفی دیگر طبقه‌بندی محتوای شما دسترسی بهتری برای کاربران فراهم می شود، گوگل به نتیجه تجربه کاربری خوب خیلی اهمیت می دهد که می تواند برای سئو و رتبه بندی سایت شما بسیار موثر باشد.

اهمیت بردکرامب در سایت های فروشگاهی

سیستم مسیریابی بردکرامب در یک سایت فروشگاهی اهمیت فراوانی دارد. معمولاً دریک سایت فروشگاهی که دسته‌بندی و محصولات متنوعی دارند ، بدون داشتن مسیر راهنما کاربران دچار مشکلات زیادی می شوند. مثلا فرض کنید کاربری گوشی اپل 8 را جست وجو می کند ولی می خواهد وارد دسته بندی های دیگری نیز شود کاربر مجبور به بازگشت به سرشاخه اصلی می شود و یا باید دوباره جستجو را انجام دهد. اینجاست که اهمیت مسیر راهنما برای شما روشن می شود. که البته می توان با ایجاد یک بردکرامب مسیریابی بهتری را برای کاربر تعریف کرد.

انواع بردکرامب

بیشتر بردکرامب ها سه نوع سلسله مراتبی ، مسیر( مثل همان back کار می کند) و ویژگی هستند که البته نوع سلسله مراتبی یا مکانی معمولاً متداول است. مثلاً اگر شما یک سایت فروشگاهی دارید ، دسته بندی لباس کفش ، شلوار ، سایز و رنگ می تواند یک بردکرامب ویژگی باشد و در نوع سلسله مراتبی که معمولاً اغلب سایت هایی که صفحات متعددی دارند از آن استفاده می کنند ، به مکان شما در سایت اشاره می کند و موقعیت صفحه را به شکل درختی نشان می هد.

برای افزودن برد کرامب چه کنیم

در ابتدا باید بررسی کنید که لینک های داخلی خوبی در نوار بالای سایت خود قرار داده باشید سپس با افزودن نشانه‌گذاری (مثل خرده نان) طبق کد php زیر را به page.php اضافه کنید و سپس با تغییر آن را شخصی سازی کنید.

<nav aria-label="breadcrumb">
 <ol class="breadcrumb">
  <li class="breadcrumb-item active" aria-current="page">Home</li>
 </ol>
</nav>

<nav aria-label="breadcrumb">
 <ol class="breadcrumb">
  <li class="breadcrumb-item"><a href="#">Home</a></li>
  <li class="breadcrumb-item active" aria-current="page">Library</li>
 </ol>
</nav>

<nav aria-label="breadcrumb">
 <ol class="breadcrumb">
  <li class="breadcrumb-item"><a href="#">Home</a></li>
  <li class="breadcrumb-item"><a href="#">Library</a></li>
  <li class="breadcrumb-item active" aria-current="page">Data</li>
 </ol>
</nav>

فعال کردن Schema markup به منظور نشان دادن موضوعات و عناوین بردکرامب به گوگل است تا به‌جای آدرس صفحه ، مسیرسایت در نتایج کاربران به نمایش درآید. شما می توانید با قرار دادن کد زیر، اسکیما بردکرامب خود را فعال کنید.

<html>
 <head>
  <title>Award Winners</title><script type="application/ld+json">
  {
   "@context": "https://schema.org",
   "@type": "BreadcrumbList",
   "itemListElement": [{
    "@type": "ListItem",
    "position": 1,
    "name": "Books",
    "item": "https://example.com/books"
   },{
    "@type": "ListItem",
    "position": 2,
    "name": "Science Fiction",
    "item": "https://example.com/books/sciencefiction"
   },{
    "@type": "ListItem",
    "position": 3,
    "name": "Award Winners"
   }]
  }
</script>
 </head>
 <body>
 </body>
</html>

افزونه های برد کرامب

استفاده از افزونه روشی مطمئن و آسان تر برای سایت های وردپرسی خواهد بود به همین دلیل چند افزونه را معرفی کردیم تا بتوانیم ساده تر برد کرامب خود را بسازیم.

افزونه یواست – yoast

معمول ترین روش برای ایجاد برد کرامب استفاده از افزونه یواست می باشد. کافیست ، تنظیمات افزونه سئو خود را باز کنید و در بخش ظاهر جستجو برد کرامب را پیدا کنید.
از اینجا دانلود کنید.

افزونه نو ایکس تی – NavXT

افزونه Breadcrumb NavXT بهترین افزونه های بردکرامب هست چون به عملکرد سئو شما کمک می کند. این افزونه برای وردپرس 4.0 مناسب است ، رایگان در دسترس قرار می گیرد. همچنین بسیار انعطاف پذیر ، رابط کاربری آسانی دارد و امکانات زیادی برای شما فراهم می کند.
از اینجا دانلود کنید.

افزونه فلکسی – Flexy

این افزونه منبع باز می باشد به همین خاطر امکاناتی را برای شما ایجاد می کند تا شخصی سازی های خود را براحتی انجام بدهید. ویژگی هایی مثل انعطاف پذیری ، تنظیم متن اصلی و نهایی ، تعیین رنگ متن ، لینک  و پس زمینه از طریق تنظیمات متن اجازه می دهد بتوانید براد کرامب را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید.
از اینجا دانلود کنید.

افزونه ووکامرس – WooCommerce

افزونه WooCommerce یک افزونه ساده وردپرسی محسوب می شود و شما می توانید برد کرامب خود را به سادگی تنظیم مجدد کنید. این افزونه با امکان سفارشی سازی و اجازه کنترل کامل به شما کمک می کند تا بتوانید مطابق سلیقه خود برد کرامب را تنظیم کنید و سبکی متفاوت برای آن تعیین کنید.
از اینجا دانلود کنید.

پایان

تأکید زیاد گوگل به نشانگرهای صفحه نشان می دهد دسترسی که شما برای کاربران با یک مسیر راهنما ساده ایجاد می کنید، مفید بودن سایت شما را نشان می دهد. البته کاربران فقط 30% به بردکرامب توجه می کنند ولی داشتن یک مسیر راهنما از لحاظ ظاهری برای یک سایت پایدار ضروری است و فواید زیادی را برای صاحبان سایت و برای کاربران خواهد داشت.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
4 رای, 4,75 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121