پشت پرده پرداخت یاری چه میگذرد ؟

پشت پرده پرداخت یاری چه میگذرد ؟

آموزش

پرداخت یاری ،کسانی که در حال کار کردن به عنوان درگاه پرداخت واسط هستند و کسانی که با این نوع سایت ها سر و کار دارند درباره پرداخت یاری شنیده اند . اما پشت پرده پرداخت یاری چه میگذرد ؟ این چیزی است که امروز میخواهیم درباره آن به شما عزیزان و دنبال کنندگان آی وحید توضیحاتی دهیم . موارد مطرح شده صرفا از روی تجربه شخصی و پیگیری اینگونه مسائل میباشد . سعی ما این است که این مورد را برای شما بازتر کنیم .

پشت پرده پرداخت یاری چه میگذرد ؟

در فصل بهار 97 بود که صحبت هایی در مورد لیست سیاه شاپرک در مورد پذیرندگان متخلف مطرح شد . نتیجه این طرح مسدود شدن هزاران درگاه اینترنتی و کد ملی متخلف بود . افرادی که دیگر امکان استفاده از خدمات پرداخت الکترونیکی شبکه شاپرک را نخواهند داشت . در این میان بیشترین افرادی که از این طرح صدمه میدیدند صاحبان فین تک درگاه پرداخت واسط بودند . شاید با خودتان بپرسید چرا ؟! پاسخ این سئوال مشخص است . کسب و کار درگاه پرداخت واسط به این صورت میباشد که شخص صاحب این نوع کسب و کار یک درگاه از یکی از psp های مجاز تهیه کرده و آن را بین کاربران به اشتراک میگذارند .در صورتی که یکی از کاربران هم متخلف باشد نتیجه آن مسدود شدن درگاه و کد ملی فرد صاحب سایت درگاه پرداخت واسط در شبکه شاپرک میباشد . شما دیگر نمیتوانید بگویید که من صاحب آن سایت متخلف نیستم زیرا مسئولیت تمام کارهای کاربرانتان به پای شما نوشته خواهد شد .

شاپرک تصمیم گرفت فکری به حال این افراد کند که البته به نظر من دلیل بیشتر این کار تسلط و مدیریت بیشتر بر کاربران زیر مجموعه این کسب و کارها میباشد تا اینکه به فکر صاحبان کسب و کار درگاه پرداخت واسط باشد . شاپرک نام این طرح را پرداخت یار گذاشت . طرحی که پس از گرفتن مجوز مربوط به آن توسط هر شرکت حقوقی باعث خواهد شد ، بتواند به هر کاربر زیر مجموعه خود یک کد پذیرندگی بدهد . با این کار دیگر در صورت تخلف یک کاربر زیر مجموعه ، شرکت پرداخت یار مقصر اصلی نخواهد بود . البته باید این نکته را در نظر گرفت که باز هم پرداخت یار باید بر این کسب و کارهای زیر مجموعه خود نظارت کامل داشته باشد .

مزایای پرداخت یاری :

 • ساماندهی درگاه های پرداخت واسط
 • جلوگیری از سوء استفاده وبسایت های متخلف
 • نظارت بیشتر شاپرک بر روی درگاه های پرداخت واسط
 • ارائه یک کد پذیرندگی برای هر پذیرنده ( کاربران زیر مجموعه )
 • واریز شدن تنها سود کارمزد پذیرنده ها به  حساب شرکت پرداخت یار ( مبالغ تراکنش پذیرنده ها پس از کسر کارمزد به حساب خودشان واریز میشود )
 • مدیریت بهتر لیست سیاه پذیرندگان

معایب پرداخت یاری : 

 • کندی روند اجرای پرداخت یاری
 • ناهماهنگی بین افراد مختلف در شاپرک برای پاسخگویی ( برخی مواقع ممکن است یکماه برای صحبت با شخص خاص منتظر بمانید و پس از آن متوجه شوید که آن شخص در روند دریافت مجوز شما تاثیر و نقشی ندارد )
 • ناقص بودن پیاده سازی پرداخت یاری ( بخش واریز جداگانه سود پذیرنده ها هنوز پیاده سازی نشده و مدیریت لیست سیاه پذیرنده ها هنوز به صورت کامل انجام نشده است )

دریافت مجوز پرداخت یاری

در ابتدای کار برای دریافت مجوز پرداخت یاری نیازمند داشتن چنین مواردی خواهید بود :

 • شرکت حقوقی باشید
 • دارای یک وبسایت کد نویسی شده مناسب برای ارائه درگاه پرداخت واسط باشید
 • سروری ترجیحا در داخل کشور داشته باشید
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای تمام اعضای شرکت خود دریافت کرده باشید ( برای بستن قرارداد با psp )

فرآیند دریافت این مجوز بستگی به سرعت عمل شما در کد نویسی های سایت خود و همچنین سرعت عمل شاپرک در پاسخگویی به پرداخت یاران دارد و ممکن است این عملیات تا 6 ماه و حتی بیشتر نیز زمان ببرد .

هر شرکت پرداخت یار باید در ابتدا درخواست خود را از طریق یک psp مجاز به سمت شاپرک ارسال نموده و پس از تائید اولیه شاپرک باید شخصی را به عنوان نماینده فنی به شاپرک معرفی کند . پس از انجام این کار ارتباط شاپرک تنها با نماینده فنی خواهد بود . ارتباط با شاپرک از طریق یک شبکه خصوصی (vpn) انجام خواهد شد . اطلاعات اتصال به این شبکه به نماینده فنی از طریق ایمیل ارسال خواهد شد . پس از آن باید برنامه نویس سایت آماده تغییر در کدهای وبسایت شود . قسمت فنی شاید مهمترین بخش کار باشد . در مرحله فنی شرکت پرداخت یار باید 9 مورد اطلاعات مورد نیاز را به شاپرک ارسال کرده ( موارد از طریق شاپرک به شما اعلام خواهد شد ) و پس از آن اطلاعات دسترسی به سامانه تست شاپرک و مستندات فنی برای نماینده فنی ارسال خواهد شد . شرکت پرداخت یار باید کدهای سایت خود را تغییر داده به صورتی که بتواند اطلاعات هر کدام از کاربران زیر مجموعه را در قالب مخصوص به شاپرک ارسال کند و خروجی مناسب را دریافت کند . پس از اینکه تغییرات انجام شد و تست های انواع مختلف ارسال اطلاعات انجام شد زمانی برای آزمون فنی مشخص خواهد شد . در زمان آزمون تمامی موارد قبلی مجدد انجام خواهد شد و این بار شاپرک نیز با شرکت پرداخت یار بر روی اطلاعات ارسال شده نظارت خواهد کرد .

در صورتی که تمامی موارد به صورت کامل انجام شود ، تفاهم نامه ای بین طرفین به امضا خواهد رسید . در نهایت مشخصات شرکت در صفحه پذیرندگان مجاز شاپرک درج خواهد شد .

مزیت دیگر پرداخت یاری این است که در صورتی که این طرح به صورت کامل پیاده سازی شود ، پرداخت یاران دیگر نیاز به نگهداری کل هزینه های پرداخت شده از طریق درگاه های اینترنتی کاربران زیر مجموعه خود را ندارند . تنها کارمزد مشخص شده مربوط به تراکنش هر کاربر درون حساب شرکتی واریز خواهد شد .

طرح پرداخت یاری به منظور ساماندهی سایت های درگاه پرداخت واسط و البته پذیرندگان اینترنتی ( علی الخصوص افرادی که درون لیست سیاه میباشند ) میباشد . با این طرح دیگر هر شخصی که درون لیست سیاه باشد ، نمیتواند از هیچ کدام از پرداخت یاران درگاه اینترنتی دریافت کند . البته باید منتظر اجرای کامل این طرح باشیم زیرا هنوز نواقصی در پرداخت یاری فعلی شاپرک وجود دارد و جا برای سوء استفاده برخی کاربران باز است .

امیدوارم که از مطلب پشت پرده پرداخت یاری استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
15 رای, 3,67 از 5
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

 • مرتضی
  14 آذر 1398

  سلام .وقت بخیر
  ببخشید من و دوستم میخواستیم یک شرکت پرداخت یاری ایجاد کنیم و چند سوال از شما داشتیم که ممنون میشم بهم جواب بدین
  من و دوستم هیچکدوم رشته دانشگاهیمون مرتبط با کامپیوتر نیست و مقدار اشناییمون با کامپیوتر اندازه یک فرد معمولیه که کارهای معمولی خودشو راه بندازه و کد نویسی تخصصی بلد نیستیم .
  سوالی که داریم اینه که ایا ما میتونیم این کارو شروع کنیم یا به تخصص های فنی نیاز داره؟( با توجه به اینکه میشه سایت رو داد تا دیگرون طراحی کنن)

  • 14 آذر 1398

   سلام خدمت شما
   پیش نیاز این کار داشتن سایت مطابق با نیازمندی های شاپرک جهت ایجاد فعالیت پرداخت یاری هست . میتوانید سایت رو بدید به کسی طراحی کنه ولی باید حتما تا پایان فرآیند دریافت مجوز پرداخت یاری برنامه نویس سایت در دسترس باشد تا تغییرات مورد نیاز را انجام دهد .

   • مرتضی
    29 آذر 1398

    ممنون

    • علیرضا
     2 مهر 1399

     سلام وقت بخیر
     قبل از صحبت با psp باید سایتی با نماد اعتماد الکترونیک داشته باشیم یا بعد از بستن تفاهم نامه با psp و قبل از تست شاپرک سایتو بالا بیاریم؟
     و یک سوال دیگه اینکه باید کف حجم تراکنش ماهانه چقدر باشه؟
     همینطور برای تعداد تراکنش هم در ماه حداقلی وجود داره؟
     و این که حجم تراکنش ها رو در مدت معینی باید به اون کف برسونیم تا اجازه ادامه فعالیت بدهند یا از همون اول باید حجم تراکنش ها توی سایت های پذیرنده اون مقدار باشه تا اجازه شروع فعالیت بدهند و اگر از همون اول باید اینطور باشه باید این تراکنش ها حتما از طریق درگاه مستقیم باشه یا از طریق درگاه واسط هم این تراکنش ها انجام بشه مشکلی نیست
     بسیار ممنون از وقتی که میگذارید

     • 3 مهر 1399

      سلام دوست عزیز ، بنده سعی میکنم به ترتیب سئوالاتی که پرسیده شده رو جواب بدم
      شما برای گرفتن نماد اعتماد برای سایت درگاه واسط باید حتما مجوز از شاپرک داشته باشید ( در هنگام اخذ نماد اعتماد از شما شماره مجوز شاپرک پرسیده میشه ) پس در همان ابتدا نمیتونید نماد بگیرید . اول باید با یکی از psp ها برای بحث پرداخت یاری صحبت کنید . اونها در صورت موافقت مدارک شرکت شما رو میگیرن و به شاپرک ارجاع میدن و پس از اون و بعد از معرفی نماینده فنی میرید سراغ بقیه کارها .
      تفاهم نامه با شاپرک امضا میشه و شما هیچ تفاهم نامه ای با psp امضا نمیکنین و فقط psp در اینجا نقش واسط بین شما و شاپرک است مثل درگاه واسط که شما واسط بین پذیرنده تون و شاپرک هستین .
      در مورد کف و حداقل تعداد و مبلغ تراکنش وقتی با psp برای پرداخت یاری صحبت میکنین ازتون سئوال میپرسن شما اگه از ما درگاه پرداخت یاری بگیرید چقدر تراکنش دارید ، باید برای خودتون میزان تراکنش مشخص کنین ، بالاخره psp در معرفی درگاه پرداخت یاری محدودیت هایی داره و میره سراغ شرکتی که تراکنش های بالا در روز و ماه داره . ولی در مورد کف تعداد و مبلغ دیگه باید با psp در این مورد به توافق برسین و اون بستگی به خودتون و عملکردتون داره .
      کلا بحث پرداخت یاری با اون درگاه واسط قدیم فرق میکنه . در حال درگاه واسط شما یک درگاه میگرفتین و با بقیه به اشتراک میگذاشتین ، اما الان یک درگاه پرداخت یاری میگیرین و باید با اون پذیرنده زیرمجموعه تعریف کنید .
      مستندات فنی مربوط به درگاه پرداخت یاری در سایت شاپرک هست . سعی کنین قبل از اقدام حتما یک بار به صورت دقیق روند کار و نحوه ارسال و درخواست اطلاعات رو مطالعه کنین تا به مشکل برنخورید .

   • مرتضی
    14 آذر 1398

    ممنون از جوابتون
    بله.من هم عرض کردم که میشه سایت رو داد کسی طراحی کرد.
    سوال من این هستش که اگر فرض کنیم از مرحله تایید سایت توسط شاپرک با موفقیت عبور کنیم
    با توجه به اینکه ما تخصص این کار رو نداریم میتونیم پرداخت یار باشیم و اونو اداره کنیم یا اینکه نه برای ایجاد این کارحتما باید متخصص علوم مرتبط با کامپیوتر باشیم
    ممنون

    • 16 آذر 1398

     پنل مدیریت شما توی سایتتون چیزی هست که فقط کافیه آشنایی کار کردن با اون رو داشته باشید . چیز دیگه لازم نیست

 • ایمان
  7 مهر 1398

  سلام اقا وحید ممنون از مطلب مفیدتون
  چنتا سوال دارم اگر راهنمایی کنید یک دنیا ممنون میشم.
  در مورد شرکت باید با موضوع تکنولوژی تاسسیس بشه؟ درسته؟ بعد مشکلی نیست که شرکت تازه تاسیس باشه؟
  و یک سوال دیگه اینکه فرمودید سایتی که مناسب برای درگاه پرداخت باشه منظورتون از چه لحاظه؟ ای پی آی رو که باید از شاپرک بگیریم و بقیه موارد مربوط به پرداخت.
  ممنونم

  • 7 مهر 1398

   در موضوع فعالیت شرکت که هنگام ثبت شرکت مشخص میکنید باید موضوعات مربوط به تجارت الکترونیک و چیزهایی که مربوط به درگاه پرداخت هست نوشته بشه تا بعدا دچار مشکل نشوید . تازه تاسیس بودن هم ایرادی نداره فقط باید از فیلترهای شاپرک رد بشید و بتونید تائیدیه و مجوزشون رو بگیرین .
   منظور از مناسب برای نوع کد نویسی سایت هست ، چون وقتی میخواهید مجوز بگیرید یک سری مستندات از شاپرک برای شما ارسال میشه که بر اساس اون کد نویسی سایتتون رو انجام بدید .

   • ایمان
    8 مهر 1398

    سلام اقا مجید
    اقا ممنون بابت پاسخگویی
    یچیزی که الان متوجه نشدم اینه که یعنی اول باید سایت اماده باشه؟ یعنی بخش های کاربران و فاکتور ها و … سایت اماده باشه و بعد بریم دنبال مجوز گرفتن؟ اینم اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

    • 10 مهر 1398

     بله
     بدون سایت فعال که بهتون مجوز داده نخواهد شد .

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی