اسکرول بار چیزی است که در تمام سایت ها وجود دارد و ربطی به وردپرسی بودن سایت و یا غیر آن ندارد . اما ما امروز میخواهیم آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس را به شما آموزش دهیم . چیزی که ظاهر سایت شما را کمی متفاوت تر خواهد کرد . برخی از صحبان سایت روی این قضیه حساسیت نشان میدهد پس این آموزش میتواند جواب دلخواهی به آنها بدهد .

آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس

اسکرول بار نواری در سمت چپ یا راست مرورگر میباشد (بستگی به سایت دارد ) که با پایین و بالا رفتن صفحه ، موقعیت شما در صفحه سایت را نشان میدهد . ممکن است با رفتن به بعضی سایت ها ببینید که حالت و ظاهر اسکرول بار متفاوت از سایر سایت ها میباشد . اگر سایت شما ودپرسی است و میخواهید این کار را انجام دهید امروز و با استفاده از این آموزش میتوانید خواسته خود را عملیاتی کنید . برای انجام این کار کافیست افزونه Advanced Scrollbar را نصب و فعال کنید .

پس از نصب و فعال سازی افزونه از منو تنظیمات گزینه Custom Color Scrollbar Settings را انتخاب کرده تا وارد تنظیمات افزونه شوید .

آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس
آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس

از این صفحه شما میتوانید رنگ اسکرول بار و رنگ قسمت ریلی مانند آن که اسکرول بار بر روی آن حرکت میکند را تعیین کنید . همچنین امکان تنظیم سرعت اسکرول با ماوس و مخفی کردن خودکار اسکرول بار نیز قابل تنظیم میباشد . پس از ذخیره تنظیمات میتوانید به سایت مراجعه کرده و تغییرات را مشاهده کنید . نتیجه چیزی مشابه تصویر زیر خواهد شد .

آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس
آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس

آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس با کمک css

در روش قبلی که با استفاده از افزونه انجام میشد با استفاده از جی کوئری و جاوا اسکریپت مراحل را انجام میدهد . اما در این روش با استفاده از سی اس اس کار انجام خواهد شد که به مراتب سریع تر از حالت قبل میباشد .

هر چند که این روش با مرورگر های دسکتاپ که از موتور webkit استفاده میکنند به عنوان مثال مرورگر های کروم ، safari ، opera و برخی مرورگر دیگر . متاسفانه این روش بر روی مرورگر هایی مثل Edge و Firefox جواب نمیدهد . برای انجام این کار کد زیر را به سی اس اس سایت خود اضافه کنید .

::-webkit-scrollbar {
  -webkit-appearance: none;
}
::-webkit-scrollbar {
 width: 10px;
}
 
::-webkit-scrollbar-track {
 background: #ffb400; 
  border:1px solid #ccc;
}
 
::-webkit-scrollbar-thumb {
 background: #cc00ff; 
  border:1px solid #eee;
  height:100px;
  border-radius:5px;
}
 
::-webkit-scrollbar-thumb:hover {
 background: blue; 
}

بعد از ذخیره تغییرات سایت خود را باز کرده و نتیجه را مشاهده کنید . البته نه در مرورگرهایی که از این قابلیت پشتیبانی نمیکند !

آموزش افزودن اسکرول بار سفارشی به وردپرس با کمک css

امیدوارم از این آموزش استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشوم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .