آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو – قسمت دوم

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو – قسمت دوم

آموزش

سلام به همگی دوستان در آی وحید .طبق درخواست بچه های گل و خود آقا وحید تصمیم گرفتم دیگه به انتظار این مطلب برای قسمت دوم مطلب آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو پایان بدم و مطلب قسمت جدید رو منتشر کنم . توی قسمت قبلی درباره ی فایل robots.txt صحبت کردیم ، و نیاز آن را برای سایت شما بیان کردیم . اکنون میرویم به سراغ ادامه ی آموزش :

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو

چگونه از فایل robots.txt استفاده کنیم ؟

قالب بندی این فایل در واقع بسیار ساده است .در اولین خط معمولا نام یک user agent قرار دارد .  user agent در واقع نامی است که روبات جستجوگر میخواهد با سایت شما ارتباط برقرار کند ، برای مثال روبات گوگل یا روبات بینگ که با نام های botgoogle , botbing مشخص است . شما میتوانید برای اینکه شامل تمامی روبات ها شود ریسک کنید و از * استفاده کنید .

خطوط بعدی مربوط به اجازه دادن یا ندادن به موتورهای جستجوگر جهت بررسی پوشه های سایت است .

نمونه ای از فایل robots.txt در زیر آمده است :

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

در این کد نمونه دستورالعمل برای تمامی موتورهای جستجوگر بوده و به موتور های جستجوگر اجازه ی دسترسی به پوشه uploads داده شده اما دسترسی به پلاگین ها و فایل readme.html داده نشده است .

بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو

در آموزش های برای وب مستران عزیز ، گوگل به وب مستر ها توصیه میکند که از فایل robots.txt برای مخفی سازی محتواهای با کیفیت کم استفاده نکنید .اگر شما توی این فکر هستید که از فایل robots.txt برای متوقف کردن ایندکس کردن بعضی از دسته های سایتتان ،تاریخ و دیگر صفحات آرشیو استفاده کنید بهتر است به یه چیز دیگه فکر کنید !!

اینو یادتون باشه ، هدف از فایل robots.txt برای ارائه دستورالعمل به روبات ها برای آنالیز و ایندکس کردن سایت شما و مطالبی که ترافیک روی سایت شما ایجاد میکند میباشد . این کار ترافیک ایجاد شده روی وب سایت شما را متوقف نمیکند .

افزونه هایی برای وردپرس میباشد که اجازه میدهد که صفحات را ایندکس یا noindex کنید ، معمولا این کارها رو افزونه های سئو انجام میدهند . برای مثال به تصویر زیر توجه کنید :

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو

آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو

توی این تصویر افزونه yoast نصب شده و در صفحه ی تنظیمات میبینید که تنظیمات ایندکس کردن وجود دارد . شما نیاز ندارید که صفحه ی ورود وردپرس ، پوشه ی مدیریت ، صفحه ی ثبت نام را در فایل robots.txt اضافه نکنید ،زیرا صفحه ی ثبت نام و ورود دارای تگ noindex میباشد .

پیشنهاد میشود که فایل readme.html را در فایل robots.txt به صورت disallow تعریف کنید . این کار برای جلوگیری از فهمیدن نسخه ی وردپرس شما توسط افراد فضول میباشد !!!!!!!

یک کم مطالب زیاد شد ، به خاطر همین ادامه ی مطلب رو به قسمت سوم که مطلب نهایی و جمع بندی درباره ی آموزش بهینه سازی فایل robots.txt افزایش سئو موکول میکنیم.

خوشحال شدیم که امروز هم با شما بودیم 🙂

پسورد فایل ivahid.com
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
(اولین رای را شما ثبت کنید)
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

 • امیرحسین
  13 مهر 1394

  به به آموزش ساده و پر کاربرد ممنون
  منتظر قسمت سوم هستیم

  • مجید عابد
   13 مهر 1394

   ممنون از شما که نظر میدهید
   چشم ، قسمت سوم هم در سایت قرار میدهیم

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی