صفحه محصول خود را چگونه بنویسید تا فروش بیشتری داشته باشید؟

صفحه محصول، مهم ترین موردی است که در فروش اینترنتی تاثیر می گذارد و می تواند افراد را برای خرید ترغیب و تشویق کند. هر صاحب کسب و کار اینترنتی، دوست دارد صفحات محصول پرفروشی داشته باشد که هر علاقمندی را به خرید ترغیب کنند. اما متاسفانه اکثر صاحبان کسب و کار در این زمینه مشکل دارند و صفحات محصول خوبی ارائه نمی دهند. به همین خاطر ما در آی وحید تصمیم گرفتیم براساس تجربه ای که در زمینه کسب و کارهای اینترنتی داریم، 7 اصل مهم برای ساخت یک صفحه محصول پرفروش را به شما بگوییم که با استفاده از این 7 اصل، می توانید یک صفحه محصول پرفروش و حرفه ای را برای خودتان طراحی کنید.

اگر شما هم یک صاحب کسب و کار اینترنتی هستید و دلتان می خواهد فروش محصولات خودتان را با ساخت صفحات محصول حرفه ای چندین برابر کنید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید و نکات گفته شده در آن را در صفحات محصول خودتان پیاده سازی کنید.

صفحه محصول

1- یک عنوان عجیب و عالی انتخاب کنید :

اولین و مهم ترین اصل در ساخت یک صفحه محصول پرفروش، استفاده از عنوان عجیب و عالی است.

شاید بگویید منظور ما از عنوان عجیب و عالی چیست؟ تجربه ثابت کرده عنوان هایی عالی و موفق هستند که در چند کلمه کوتاه، به مزایای محصول برای مشتری اشاره کنند.

مثلا فرض کنید شما یک فروشنده لوازم آرایشی هستید. حالت کلیشه ای یک عنوان برای صفحه محصول چنین لوازمی، این است: با محصولات ما، زیباتر از همیشه باشید.

فکر می کنید اکثر افراد، به چه دلیلی از لوازم آرایشی استفاده می کنند؟ احتمالا می خواهند زیباتر باشند. اما چرا می خواهند زیباتر باشند؟ احتمالا می خواهند توجه فرد یا افرادی را جلب کنند یا اعتماد به نفس بیشتری در بین اطرافیان خودشان داشته باشند و هر دلیل دیگری. شما قبل از نوشتن عنوان، باید محصول خودتان را به خوبی بشناسید و بعد از شناخت محصول، بدانید که این محصول برای چه افرادی مناسب است و چه فایده یا نتیجه ای برای آنها دارد. بعد از اینکه این موضوع را مشخص کردید، باید تحقیق کنید و ببینید که دلیل اصلی این مشتریان برای خرید این محصول چیست. یعنی چرا می خواهند به نتیجه ای که محصول شما ایجاد می کند برسند؟ بعد از اینکه این مورد را مشخص کردید، نوبت به این میرسد که یک عنوان حرفه ای و جذاب تولید کنید.

حالا اگر بخواهیم یک عنوان جذاب و عالی برای لوازم آرایشی خودمان پیدا کنیم به صورتی که مزیت محصول ما برای مشتری در آن وجود داشته باشد، می توانیم عنوانی به این شکل بنویسیم: “چشم های اطرافیان را به خودتان خیره کنید” می بینید که عنوان ها چقدر باهم تفاوت دارند و همین تفاوت است که می تواند باعث افزایش فروش محصولات شما شود.

پس حتما سعی کنید با توجه به نکاتی که گفته شد، در صفحات محصول خودتان، عنوان هایی جذاب و عالی بنویسید که به مزیتی که مخاطب شما به دنبالش است، اشاره کند و به صورتی باشد که مخاطب نتواند در برابر وسوسه این عنوان مقاومت کند.

صفحه محصول

2- فقط دو خط اول را عالی بنویسید :

طبق یک تحقیقات انجام شده روی چندین وبسایت معتبر، نقشه گرمایی نشان داده است دو خط اول صفحه محصول، جایی است که بیشترین بیننده را دارد و احتمال خوانده شدنش خیلی بالا است. به همین خاطر توصیه می شود بهترین و مهمترین مطالب در مورد محصول خودتان را در دو خط اول صفحه محصول قرار دهید تا افراد بیشتری آن را ببینند.

همچنین می توانید در این بخش، تشویق کننده هایی را برای خواندن کامل صفحه محصول قرار دهید. مثلا می توانید در این بخش بنویسید که اگر به خرید این محصول علاقه دارید، صفحه را با دقت بخوانید چون در بین متن ها برای شما یک کد تخفیف 30 درصدی قرار داده ایم. با این روش می توانید کاری کنید که بازدیدکنندگان به صفحه محصول شما توجه بیشتری کنند و با دقت بیشتری آن را مطالعه کنند.

همچنین در این بخش می توانید جملاتی حرفه ای را برای ترغیب بازدیدکنندگان به خرید محصول خودتان قرار دهید تا راحت تر آنها را به خرید محصول خودتان ترغیب کنید. سعی کنید جملاتی که در این بخش استفاده می کنید هم به مزیت محصول شما اشاره کنند و در یک پاراگراف کوتاه به مخاطب خودتان بگویید که این محصول برایش چه نتایج و فوایدی دارد و چرا همین الان به این محصول نیاز دارد و باید آن را تهیه کند. اگر این کار را درست انجام دهید، به احتمال خیلی زیادی می توانید افراد زیادی را برای خرید محصول خودتان ترغیب کنید.

پس به این نکته هم توجه کنید و سعی کنید به دو خط اول صفحه محصول خودتان، توجه بیشتری داشته باشید و این بخش را جدی بگیرید تا فروش خودتان را افزایش دهید. البته شما باید بتوانید در صفحه محصولتان، افراد را قانع کنید تا برای خرید از شما متقاعد شوند و سریعا برای خرید اقدام کنند. اگر دوست دارید روشهای قانع سازی دیگران برای خرید را یاد بگیرید، این مقاله از سایت آی وحید را مطالعه کنید تا 6 کلید قانع سازی در صفحه محصول را یاد بگیرید.

صفحه محصول

3- از عکس و فیلم استفاده کنید :

وب سایت های زیادی هستند که در این زمینه بسیار ضعیف عمل می کنند و به همین خاطر، مشتریان زیادی را از دست می دهند.

استفاده بهینه از عکس و فیلم در صفحات محصول خیلی مهم است و می تواند راهنمای مناسبی برای مشتریان باشد و با این روش مشتریان بیشتری را ترغیب به خرید کند.

مثلا یک وبسایت فروش پرینتر را در نظر بگیرید. اکثر کسانی که می خواهند پرینتر خریداری کنند، دوست دارند بدانند که این پرینتر چه اندازه ای دارد و چه مقدار جایی را اشغال می کند.

اگر فروشنده ای هوشمند باشد و بخواهد از عکس ها به صورت بهینه استفاده کند، مثلا می تواند این پرینتر را در دست بگیرد و با آن یک عکس بگیرد تا اندازه پرینتر قابل تشخیص باشد. یا مثلا می تواند این پرینتر را از زاویه های مختلف کنار خط کش قرار دهد و عکس بگیرد تا مخاطب بهتر متوجه اندازه کامل پرینتر شود.

اما اکثر وبسایت ها به این صورت کار می کنند که پرینتر را روی زمین قرار می دهند و از آن عکس می گیرند و به این ترتیب، هیچ معیاری وجود ندارد تا مخاطب بتواند با استفاده از آن معیار، اندازه دقیق پرینتر را به دست آورد.

پس به این نکته توجه زیادی داشته باشید و سعی کنید به خصوص اگر فروشنده کالاهای فیزیکی و لوازم خانگی هستید، از عکس و فیلم بیشترین استفاده را کنید تا هم راهنمای بهتری برای خریداران خودتان باشید و هم فروش خودتان را افزایش دهید.

این موضوع در مورد فیلم هم صدق می کند. یعنی همان فروشنده پرینتر، به جای گرفتن یک عکس معمولی، می تواند یک ویدیوی چند دقیقه ای تهیه کند و در این ویدیو خودش پرینتر را دست بگیرد و کنار اشیای مختلف بگذارد تا کاربر بتواند به صورت زنده این محصول را ببیند و متوجه اندازه آن شود.

همچنین می توان در فیلم ها نحوه استفاده از محصول یا نحوه نگهداری محصول و خیلی از نکات دیگر را گفت. وقتی شما در ویدیوی خودتان نحوه استفاده از محصول را برای مخاطب خودتان توضیح می دهید، مخاطب راحت تر می تواند خودش را در حال استفاده از محصول تصور کند و همین موضوع که تاثیر روانی دارد، می تواند تا حد زیادی باعث افزایش فروش وبسایت شما شود.

پس بازهم تاکید میکنیم که حتما در صفحات محصول خودتان از ویدیو و عکس های خوب و مناسب استفاده کنید و با استفاده از این کار، مخاطبین خودتان را در جهت تصمیم گیری سریعتر برای خرید محصولات خودتان راهنمایی کنید.

4- کاری کنید که مشتریان شما در هنگام تسویه حساب راحت باشند :

احتمالا شما هم مثل من وبسایت های زیادی را دیده اید که وقتی می خواهیم محصولی را از آنها خریداری کنیم، اطلاعات اجداد ما را هم می خواهند و آنقدر مراحل خرید آنها طولانی و سخت است که ترجیح می دهیم یا کلا از خرید محصول منصرف شویم یا آن محصول را از وبسایت دیگری خریداری کنیم. چه بدتر اگر مراحل خرید این وبسایت ها خطاها و مشکلات زیاد دیگری هم داشته باشد.

مثلا خود من یکبار می خواستم یک محصول دانلودی را از وبسایتی خریداری کنم و وقتی به مراحل خرید این وبسایت رفتم، دیدم آدرس و کد پستی را هم از من می خواهد در صورتی که این اطلاعات به هیچ وجه برای یک محصول دانلودی نیاز نیست.

و نکته جالب اینجا بود که این اطلاعات اجباری بودند و در صورت وارد نکردن خرید تکمیل نمی شد. این موضوع باعث شد من از خرید آن محصول منصرف شوم و دیگر به آن وبسایت برنگردم.

چیزی که باید مدنظر قرار دهید این است که در مراحل خرید وبسایت خودتان، فقط اطلاعاتی را دریافت کنید که نیاز دارید و غیر از این هیچ چیز اضافی دیگری دریافت نکنید.

مثلا اگر محصول دانلودی می فروشید، شاید فقط گرفتن ایمیل و نام مخاطب و شماره تلفن کافی باشد و اطلاعات دیگر اضافی باشند.

اگر از سیستم وردپرس استفاده می کنید، افزونه های خیلی زیادی برای ویرایش مراحل خرید ووکامرس وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید به راحتی مراحل خرید وبسایت خودتان را زیباتر، دلنشین تر و راحت تر کنید.

توصیه می کنم برای افزایش فروش وبسایت خودتان مراحل خرید را خیلی جدی بگیرید چون همین چیز کوچک و بدیهی، می تواند باعث کاهش فروش وبسایت شما شود و به خاطر سخت بودن، خیلی از مشتریان شما را از خرید منصرف کند.

صفحه محصول

5- محرک ها و خراب کارها :

منظور از محرک ها، کلمات پرقدرتی هستند که می توانند در تصمیم گیری مخاطب برای خرید سریعتر محصول شما تاثیرگذار باشند.

این کلمات می توانند در تیترها، متن صفحه محصول، در تصاویر، گارانتی و… استفاده شوند و بهتر است حتما از آنها در بخش هایی که بیشتر دیده و خوانده می شوند، مانند بخش بالایی و بخش پایینی صفحه محصول خودتان، حتما استفاده کنید.

این کلمات پرقدرت و تاثیرگذار، کلماتی مانند بهترین، جدیدترین و… هستند و البته کلماتی که باعث اعتمادسازی می شوند هم در دسته این کلمات قرار می گیرند.

اما خراب کارها چه چیزهایی هستند؟ منظور از خراب کارها، المان هایی است که باعث پرت شدن حواس مخاطب می شوند و این موضوع باعث می شود مخاطب توجه کمتری به صفحه محصول داشته باشد و در نهایت احتمال خرید مخاطب کمتر خواهد شد.

به این موضوع توجه کنید که در صفحه محصول خودتان، فقط و فقط باید روی یک پیشنهاد تمرکز کنید و در مورد یک محصول صحبت کنید تا مخاطب گیج نشود.

سعی کنید در صفحات محصول وبسایت خودتان تا جای ممکن از سایدبار استفاده نکنید و این صفحات را تمام عرض کنید تا از پرت شدن حواس مخاطب جلوگیری کنید.

همچنین از قراردادن تبلیغ، بنر به محصول یا صفحات دیگر و… خودداری کنید چون این موارد می تواند تا حد خیلی زیادی فروش محصولات شما را کاهش دهد.

همچنین به این موضوع هم توجه کنید که اگر لینکی در صفحه محصول خودتان قرار می دهید، مثلا لینک یک صفحه یا مقاله دیگر از وبسایت خودتان، حتما در آن صفحه هم مجددا لینکی به همان صفحه محصول قرار دهید تا مخاطب بعد از مطالعه آن صفحه، مجددا به صفحه محصول شما هدایت شود.

بد نیست بدانید مخاطبین شما خیلی درگیرتر و حواس پرت تر از چیزی هستند که شما فکر می کنید، پس تا جای ممکن بهتر است به حافظه مخاطب تکیه نکنید و دائما جلوی دید مخاطب پیشنهاد خودتان را تکرار کنید تا در نهایت به خریدار محصول شما تبدیل شود.

پس همانطور که در این نکته گفتیم، سعی کنید از محرک ها در جاهای مناسب صفحه محصول خودتان استفاده کنید تا اثرگذاری بیشتری روی مخاطب خودتان داشته باشید و به مخاطب کمک کنید سریعتر تصمیم خرید بگیرد. همچنین سعی کنید حتما از مخرب ها دوری کنید تا حواس مخاطب را از محصول و پیشنهاد اصلی خودتان پرت نکنید و با اینکار باعث کاهش فروش محصولات خودتان نشوید.

صفحه محصول

6- تضمین :

یکی از چیزهای مهمی مانع خرید از فروشگاه های اینترنتی می شود، این است که مخاطب را در حالتی قرار بدهید که فکر کند خریدش کاری ریسک پذیر است.

برای اینکه در فروشگاه اینترنتی خودتان فروش بیشتری داشته باشید و به مخاطبین خودتان کمک کنید سریعتر برای خرید خودشان تصمیم بگیرند، باید ریسک های موجود در خرید را یا حذف کنید یا برای خودتان کنید.

شاید بپرسید این موضوع یعنی چه؟

یکی از مهمترین سوالات ذهنی همه ما هنگام خرید یک محصول از فروشگاه های اینترنتی، این است که می گوییم اگر محصول همان که نوشته است نباشد چه؟ اگر محصول خراب باشد و مشکل داشته باشد چه؟ اگر سایز من نباشد چه باید کرد؟ اگر مثلا همانی نباشد که من میخواهم چطور؟ همین سوالات ذهنی ما اکثر اوقات باعث می شود کلا بیخیال خرید آن محصول شویم و از خرید خودمان منصرف شویم.

منصرف شدن ما به این خاطر است که جواب مناسبی برای سوالات خودمان پیدا نمی کنیم و فکر می کنیم این خرید ممکن است کاری دارای ریسک باشد و باعث شود ما ضرر کنیم.

حالا اگر بخواهیم این ریسک را برای خودمان کنیم باید چه کار کنیم؟

در اینجا می توانیم به مشتری یک تضمین بدهیم که با این تضمین بتواند خرید خود را بدون ریسک انجام دهد.

تضمین ما می تواند این باشد که مثلا اگر این محصول را خریداری کردید و مشکل داشت، مثلا سایز شما نبود یا هر مشکل دیگری به وجود آمد، می توانید این محصول را با سایز دیگری تعویض کنید یا محصول خودتان را تغییر دهید یا می توانید بگویید اگر مثلا محصول به هردلیلی موثر نبود، شما می توانید تا 7 روز پول خودتان را پس بگیرید.

با این تضمین شما می توانید تا حد خیلی زیادی فروش خودتان را افزایش دهید و خیال مشتریان خودتان را از بابت این خرید راحت کنید.

البته باید این را هم بدانید که چون استفاده از تضمین و گارانتی زیاد شده است و فروشگاه های اینترنتی کلاهبردار زیادی هم هستند که تضمین های پوچ و دروغ می دهند و بعد از خرید دیگر با مشتری کاری ندارند، شما باید به روشی ثابت کنید که تضمین شما واقعی است.

مثلا می توانید از مشتریان خودتان که به هردلیلی پولشان را پس داده اید و از محصول راضی نبوده اند بخواهید تا در مورد تضمین بازگشت پول شما نظر بدهند، یا مثلا می توانید پیام مشتریان و عکس فیش واریزی را در صفحه محصول خودتان قرار دهید تا به مخاطبین شما ثابت شود که دروغگو نیستید و به صورت واقعی در صورت نارضایتی پول مشتریان را پس می دهید.

خب پس در این نکته هم گفتیم که استفاده از تضمین چقدر می تواند در خرید مشتریان مفید باشد و شما چطور می توانید از تضمین های مختلف در صفحات محصول خودتان استفاده کنید تا ریسک خرید را برای مشتری کاهش دهید و فروش خودتان را از این طریق بیشتر کنید.

صفحه محصول

7- پیش بینی آینده :

یکی از کارهای جالبی که می توانید در صفحه محصول خودتان انجام دهید و این کار در افزایش فروش شما بسیار موثر است، به تصویر کشیدن آینده است.

این کار یعنی این که شما حس استفاده از محصول خودتان را با یک داستان جذاب به مشتری منتقل کنید و توضیح دهید که مشتری با داشتن محصول شما، چه نتایجی را می تواند دریافت کند.

مثلا اگر محصول شما یک کرم رفع چین و چروک صورت است، می تواند از عکس های قبل و بعد استفاده کنید و داستان مشتریان قبلی خودتان را در صفحه محصول بنویسید تا مخاطبین جدید شما این داستان ها را بخوانند و متوجه شوند که محصول شما واقعا برایشان موثر است و می توانند با استفاده از این محصول، به نتیجه موردعلاقه خودشان یعنی رفع چین و چروک پوست و جوان تر شدن برسند.

رابرت ایمبریال در کتاب بازاریابی انگیزشی می گوید: من اگر یک مشاور املاک باشم که مشتریان را به خانه های مختلف می برم تا آن خانه ها را ببینند، به جای اینکه مثل اکثر مشاورین املاک در مورد متراژ و محل قرارگیری خانه و موارد دیگر که خیلی برای مشتری اهمیت ندارند، در مورد این با مشتری صحبت می کنم که مثلا می خواهید تلویزیون خودتان را در کجا قرار دهید؟ می خواهید کدام اتاق خواب را برای خودتان انتخاب کنید؟ دوست دارید در حیاط خانه تان چه گل هایی بکارید و… . با این روش مشتری خودش را در آن خانه تصور می کند و به این فکر می کند که چه کارهای زیادی می تواند در آنجا انجام دهد، به همین خاطر فروش به این مشتری بسیار راحت تر خواهد بود و می شود با تلاش کمتری، آن خانه را به همان مشتری فروخت.

شما هم این داستان را چندین بار مرور کنید و به این فکر کنید که چطور می توانید چنین سناریویی را در مورد محصولات خودتان پیاده سازی کنید و کاری کنید که مشتری حس کند بدون محصول شما نمی تواند زندگی اش را راحت ادامه دهد و حتما باید محصول شما را داشته باشد تا بهتر زندگی کند.

حتی می توانید در صفحه محصول خودتان بگویید که اگر مشتری محصول شما را خریداری نکند و آن را نداشته باشد، چه اتفاقی می افتد و چه فرصت هایی را از دست می دهد که با داشتن محصول می توانست آن فرصت ها را داشته باشد.

خب در این مورد هم در مورد استفاده از داستان و پیش بینی آینده مشتری با محصول شما و بدون محصول شما صحبت کردیم. با رعایت همین نکته کوچک شما می توانید مشتریان را بیشتر درگیر محصولات خودتان کنید و به آنها کمک کنید راحت تر تصمیم به خرید محصول شما بگیرند.

اگر می خواهید فروش بیشتری را تجربه کنید، کافی است فقط به این اصول توجه کنید و آنها را در وبسایت خودتان پیاده سازی کنید.

جمع بندی

خب در این مقاله ، در مورد 7 اصل برای ساخت یک صفحه محصول پرفروش صحبت کردیم و گفتیم که چطور می توانید هرکدام از این اصول قدرتمند و مهم را در صفحات محصول خودتان استفاده کنید.

استفاده از این اصول در صفحه محصول می تواند تا حد خیلی زیادی فروش شما را افزایش دهد و باعث ترغیب شدن بیشتر مشتریان شود.

برای دیدن نتایج اصول گفته شده، بهتر است همین امروز شروع کنید و هفته ای یک اصل را در صفحات محصول خودتان پیاده سازی کنید تا تاثیر آنها را در فروش وبسایت خودتان مشاهده کنید.

امیدواریم این اصول را به صورت کامل پیاده سازی کنید و نتایج آنها را مشاهده کنید و ما را هم در جریان نتایج خودتان قرار دهید. از اینکه تا انتهای این نوشته با آی وحید همراه بودید از شما متشکریم.