صحبت ها در مورد گوتنبرگ در این چند ماهه زیاد انجام شده و همگی شما با آن آشنایی دارید . امروز میخواهیم 5 ویژگی جذاب گوتنبرگ را برای شما عزیزان بازگو کنیم . ممکن است در حین بازدید از امکانات ویرایشگر جدید وردپرس با آن رو به رو شده باشید و حتی آن را دیده باشید . اما برخی ممکن است زیاد توجهی به آن نکرده باشند .

صحبت را کوتاه میکنیم و سریع سر اصل قضیه میرویم . گوتنبرگ هنوز هم برای کاربران وردپرس کار جذاب است . امکاناتی که در آن وجود دارد باعث راحت تر کردن کار افراد حرفه ای و توسعه دهنده وردپرس میباشد . سعی میکنیم در این مطلب به 5 ویژگی جذاب گوتنبرگ بپردازیم .

1. بلاک دکمه گوتنبرگ

یکی از قابلیت و ویژگی های جذابی که در گوتنبرگ وجود دارد به شما این امکان را میدهد تا دکمه ایجاد کنید . این دکمه ها میتوانند برای اهداف گوناگون از جمله ثبت نام در خبرنامه و … استفاده شود . برای اضافه کردن دکمه فقط کافیست بر روی آیکون + کلیک کرده و در نهایت گزینه دکمه را انتخاب کنید تا بتوانید یک دکمه در نوشته خود ایجاد کنید .

بلاک دکمه گوتنبرگ

شما میتوانید برای دکمه متن و همچنین لینکی تعریف کنید . همچنین میتوانید با استفاده از نوار ابزار این بلاک شکل ظاهری دکمه را تغییر دهید .

بلاک دکمه گوتنبرگ

2. ویژگی بیشتر برای بلاک ها گوتنبرگ

این قابلیت به شما کمک میکند که مشخص کنید چه میزان از محتوا در بار اول میخواهد برای کاربران نمایش داده شود . شما همچنین میتوانید محتوای خود را در نوشته صفحه بندی کنید و به فرض یک نوشته 4 یا 5 صفحه ای درون یک نوشته خود ایجاد کنید . در زیر تصویر مربوط به این ویژگی را برای شما قرار داده ایم که هم به صورت گزینه بیشتر و هم به صورت صفحه بندی این قابلیت زیبا به شما داده میشود .

بلاک ها گوتنبرگ
بلاک ها گوتنبرگ
5 ویژگی جذاب گوتنبرگ

3. جاسازی در بلاک گوتنبرگ

امکان قرار دادن ویدیوهای سایت های خدماتی مانند یوتیوب و … و حتی لینک هایی که این قابلیت را داشته باشند در وردپرس قبل از نسخه 5 و ویرایشگر کلاسیک آن نیز وجود دارد اما امکان تعریف یک بلاک مخصوص به جاسازی محتواهای خاص و حتی معین و برنامه ریزی شده ممکن است بسیار جذاب تر از حالت معمول باشد . شما میتوانید از این بلاک کمک بگیرید و حتی با کپی کردن لینک مربوط به سایت ها و ویدیوهای خود عملیات جاسازی یا به اصطلاح Embed کردن را انجام دهید .

بلاک ها گوتنبرگ

4. ابزارک ها به عنوان بلاک گوتنبرگ

ابزارک ها از قدیم الایام با وردپرس و سایت های وردپرسی همراه بوده اند . ابزارک هایی که بسته به نوع قالب و مکان آن در سایت شما قرار میگرفتند . گاها دیده میشد که قالبی از ابزارک پشتیبانی نمیکرد . شما در نسخه 5 و ویرایشگر جدید وردپرس به نام گوتنبرگ این قابلیت را خواهید داشت تا از ابزارک ها به عنوان یک بلاک استفاده کنید . به عنوان مثال شما میتوانید آخرین نوشته های سایت خود را که به صورت ابزارک میباشد درون نوشته های خود قرار دهید و حتی تنظیمات آن را انجام دهید . با این کار دست شما در سفارشی سازی هر ابزارک در هر نوشته بازخواهد بود .

ابزارک ها به عنوان بلاک گوتنبرگ

5. بلاک های قالب بندی گوتنبرگ

اگر از سایت هایی باشید که داخل نوشته ها کد ، جدول و سایر محتواهای این چنینی دارند این قابلیت برای شما جذاب تر از سایرین خواهد بود . شما میتوانید انواع کدهای مختلف را در این بلاک استفاده و یا جدول رسم کنید .

بلاک های قالب بندی گوتنبرگ

قابلیت جذاب در گوتنبرگ زیاد است و ممکن است شما موارد مختلفی را به عنوان آیتم جذاب خود در نظر گرفته باشید . ما در سایت آی وحید این 5 مورد را برای شما عزیزان انتخاب کردیم . شما هم میتوانید نظرات خود را در مورد ویژگی های جذاب گوتنبرگ برای ما بنویسید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .