سلام . در این پست قصد داریم به شما ثبت انواع سایت و وبلاگ در گوگل وبمستر تولز را آموزش دهیم . شاید بدانید برای آن که سایت شما و مطالب آن در گوگل قرار بگیرد باید سایت و سایت مپ خود را در گوگل ثبت کنید اما چگونه ؟ در ادامه با آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر در خدمت شما کاربران عزیز هستیم .

Untitled-1

برای ثبت سایت در گوگل ابتدا باید به سایت گوگل وبمستر تولز به آدرس www.google.com/webmasters بروید .در گوشه بالا و سمت چپ صفحه خود چنین تصویری را مشاهده می کنید :

1

در این تصویر توضیحات کوتاهی در مورد سرویس گوگل وبمستر مشاهده می کنید . در زیر این توضیحات عنوان sign in to search console را مشاهده می کنید که باید بر روی آن کلیک کنید تا وارد بخش اصلی شوید . پس وارد شدن به بخش اصلی این سایت شما باید وارد حساب کاربر یا همان جیمیل خود شوید . در صورتی که قبلا جیمیل داشته اید می توانید از آن استفاده کنید ولی در غیر اینصورت ابتدا باید حساب کاربر بسازید تا بتوانید وارد بخش اصلی شوید . هم اکنون تصویری مانند تصویر زیر مشاهده می کنید :

2برای ورود به حساب کاربری خود کافیست ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید و برای ساخت حساب کاربری جدید باید بر روی Create an account کلیک کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید . پس از گذر از این بخش و ورود به بخش اصلی شما باکسی را مشاهده می کنید که باید آدرس سایت خود را وارد کنید که مرحله اولیه ثبت سایت شما می باشد . هم اکنون تصویری مانند تصویر زیر ( در صورتی که اولین سایت خود را ثبت می نمایید ) مشاهده می کنید :

3

پس از وارد کردن آدرس سایت خود بر روی گزینه Add Property کلیک کنید . پس از ثبت وارد بخش جدید می شوید که باید کد های گوگل را در سایت خود قرار دهید . در این مرحله شما دو راه حل پیش رو دارید که بسته به انتخاب دلخواه یکی را انتخاب می کنید . دقت کنید در صورتی که سیستم مورد نظر شما سایت می باشد و بر روی هاست پیاده شده است می توانید از فایلی که گوگل در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید و باید آن را در فایل منیجر هاست خود آپلود کنید . در صورتی که سیستم مورد نظر شما وبلاگ می باشد باید از راه حل دوم استفاده کنید و کدی که گوگل در اختیار شما قرار می دهد را در header خود و پس از تگ <head> قرار دهید . در تصویر زیر راه حل دوم و یا همان کد را مشاهده می کنید که باید آن را در قالب خود درج کنید :

6

در صورتی که بر روی گزینه HTML tag کلیک کنید چنین کدی را مشاهده می کنید .

پس از اینکه یکی از دو راه حل بالا را انتخاب کردید و انجام دادید بر روی گزینه VERIFI کلیک کنید و پس از ثبت سایت شما ، در صورتی که مراحل را درست انجام داده باشید تصویری مانند تصویر زیر مشاهده می کنید :

7

اگر این گزینه را مشاهده کردید بر روی ادامه ( continue ) کلیک کنید .

خب این نیمی از کار بود و بخش اصلی هنوز مونده 🙂 !!!

در ادامه شما باید سایت مپ سایت خود را در گوگل وبمستر ثبت کنید ، زیرا گوگل و همه موتور های جستجو ایندکس های خود را از روی فایل sitemap شما انجام می دهند .

برای ثبت سایت مپ سایت خود کافیست به بخش Crawl >> sitemaps مراجعه کنید و سایت مپ خود را ثبت نمایید . با کلیک بر روی افزودن سایت مپ ( ADD Sitemap ) می توانید آدرس سایت مپ خود را وارد کنید و گزینه Submit sitemap را بزنید .

اکنون محیطی مانند تصویر زیر مشاهده می کنید :

9

اکنون سایت مپ شما در گوگل وبمستر ثبت شده است .

نکته پایانی هم ناگفته نماند و آن است که آدرس سایت مپ شما در سایت و وبلاگ شما به صورت :

www.yoursite.com/sitemap_index.xml

یا

www.songfa.in/sitemap.xml

در آموزش های بعدی نحوه تهیه سایت مپ را برای شما قرار می دهیم.

منتظر نظرات خوب شما راجع به این آموزش هستیم . موفق باشید …