بهینه سازی نقشه سایت بخش مهم و اساسی سئو تکنیکال وب سایت محسوب می شود. نقشه سایت طرح کلی یا نحوه مرور موتورهای جستجو را تعیین می کند و کمک می کند تا صفحات وب شما سریع و بهتر کرول شود.

برای اینکه موتورهای جستجو نهایت استفاده را از سایت مپ ما ببرند باید بتوانیم اطلاعاتی را در این فایل قرار دهیم که به بهینه سازی سایت ما کمک کند. در این مقاله بهترین ترفندهای بهینه‌سازی نقشه سایت را جمع آوری کردیم، پس با ما همراه باشید.

 • نقشه سایت چیست
 • چرا بهینه سازی نقشه سایت برای سئو اهمیت زیادی دارد
 • 10 ترفند بهینه سازی نقشه سایت
 • از ابزار و افزونه ها برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید
 • آموزش ایجاد نقشه سایت به وسیله افزونه Yoast
 • نقشه سایت خود را در گوگل ثبت کنید
 • صفحات مهم و خاص خود را در اولویت قرار دهید
 • مشکل صفحات ایندکس نشده را رفع کنید
 • از استفاده آدرس های کنونیکال در نقشه سایت بپرهیزید
 • متا تگ های Robots.txt در نقشه سایت استفاده کنید
 • آدرس های Noindex را در سایت مپ قرار ندهید
 • حجم فایل XML را تا حد ممکن کاهش کنید
 • برای وب سایت های بالای 5000 صفحه چند نقشه سایت ایجاد کنید
 • نقشه سایت پویا و داینامیک بسازید

نقشه سایت چیست

نقشه سایت شامل تمام URL های مهم وب سایت ، آخرین بروزرسانی ها و… است که به رباط موتورهای جست وجو کمک میکند راحت ترمطالب یک وب سایت را مرور و ایندکس کنند.

بهتر است بدانیم نقشه سایت ها چهار نوع اصلی زیر هستند:

 • Normal XML Sitemap: معمول ترین نوع نقشه سایت است که اغلب وب سایت ها از این نوع نقشه سایت استفاده می کنند.
 • Video Sitemap: نقشه سایت ویدئو به گوگل کمک می کند تا بتواند ویدئو هایی که در سایت خود استفاده کردید را راحت تر مرور کند.
 • News Sitemap: این نقشه سایت محتوای که گوگل نیوز تایید کرده است را مرور می کند.
 • Image Sitemap: سایت مپ تصاویر نیز به دریافت و ایدکس گوگل کمک می کند.

اگر هنوز نقشه سایت ایجاد نکردید می توانید به کمک تهیه سایت مپ توسط سایت XML-Sitemaps.com آن را بسازید.

چرا بهینه سازی نقشه سایت برای سئو اهمیت زیادی دارد

نقشه سایت تلاش های سئو وب سایت را تا حد زیادی به نتیجه می رساند و به همین ترتیب می تواند رتبه وب سایت ها را درنتایج جستجو بالا ببرد.

در اینجا می خواهیم به کمک مواردی اهمیت نقشه سایت را بهتر درک کنیم. سایت هایی که محتوای آرشیو شده بدون لینک داخلی یا حتی لینک های خروجی داشته باشد ویا تعداد زیادی صفحه در بخش های مختلف سایت دارند مثل سایت های فروشگاهی نیاز پیدا می کنند که توسط موتورهای جستجو مرور شوند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید:

مطمئنا اکثر صفحات هر وب سایتی لینک دارد اما تعداد آن ها کم و بیش تغییر می کند. پس باید به روشی مرور صفحات خود را از حداقل میزان ممکن بالاتر بیاوریم.

از طرفی حتمی در زمان هایی وب سایت خود را آپدیت می کنید، تغییراتی در آن بوجود می آورید یا برخی از صفحات وب خود را مهم تر می دانید که باید به گونه ای آن ها را به ربات های گوگل اعلام کنید.

 نقشه سایت می تواند این امکانات را به صفحات وب شما اضافه کند تا به موقع مرور شوند و در دسترس ربات های گوگل قرار گیرند.

10 ترفند بهینه سازی نقشه سایت

در ادامه پیشنهاد می کنم این 10 ترفند را درکنار مهم ترین نکات فرا بگیرید تا بهترین روند را برای بهینه سازی موتورهای جستجو و بازدید کنندگان خود داشته باشید.

1. از ابزار و افزونه ها برای ایجاد نقشه سایت استفاده کنید

نقشه سایت با استفاده از ابزار و افزونه ها بسیار ساده ایجاد می شود. مثلا نرم افزار ها و ابزار پیش فرض نقشه سایت و یا افزونه ای مانند Google XML Sitemaps این کار را برای شما انجام می دهد.

اگر شما یک سایت وردپرسی دارید، می توانید به کمک افزونه Yoast به صورت خودکار نقشه سایت را فعال و ایجاد کنید. همچنین طبق ساختار فایل های XML یک نقشه سایت ایجاد کنید.

آموزش ایجاد نقشه سایت به وسیله افزونه Yoast

1- ابتدا افزونه یوآست را از مخزن افزونه های ورد پرس دانلود کنید.

2- پس از نصب افزونه به تنظیمات افرونه یوآست مراجعه کنید و روی سربرگ امکانات کلیک کنید.

3- گزینه نقشه های سایت را روشن کنید.

4- سپس روی گزینه علامت سوال کلیک کنید.

5- روی مشاهده نقشه سایت کلیک کنید تا به صفحه نقشه سایت ساخته شده منتقل شوید.

6- همانطور که مشاهده میکنید نقشه سایت ساخته شده

در آخر آدرس صفحه نقشه سایت را کپی کرده و در سرچ کنسول در بخش Sitemap اضافه کنید

2. نقشه سایت خود را در گوگل ثبت کنید

برای ثبت نقشه سایت باید به سرچ کنسول گوگل خود بروید و در داشبورد خود به قسمت Sitemap بروید و URL نقشه سایتی را که ساختید در آنجا وارد کنید.

شما می توانید قبل از ثبت نقشه سایت خود در گوگل آن را تست کنید و خطاهایی که باعث ایجاد بروز مشکل در ایندکس صفحات می شود را پیدا ورفع کنید.

در حقیت شما با کلیک بر روی ثبت به گوگل می گویید کدام صفحه کیفیت خوبی دارد و باید رتبه بالاتری در فهرست بندی داشته باشد. ولی نمی توانید با ارسال فایل XML مطمئن باشید که همه این صفحات ایندکس می شوند.

ولی مزیتی که نقشه سایت می تواند برای یک وب سایت داشته باشد در این است که گوگل نحوه مرور سایت را دریافت می کند، صفحات با کیفیت بالا را در اولویت خود قرار می دهد.

3. صفحات مهم و خاص خود را در اولویت قرار دهید

گوگل کیفیت کلی سایت را به عنوان فاکتور کلیدی در اولویت رتبه بندی خود قرار می دهد. اگر تمام صفحات سایت در نقشه سایت ثبت شوند. ممکن است ربات های گوگل را به جای مرور صفحات مهم به سمت صفحات با کیفیت پایین می برند.

در نهایت موتورهای جستجو این صفحات را جزء اصلی صفحات شما به حساب می آورد و رتبه سایت را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد. پس همه وب سایت ها باید قبل از ثبت نقشه سایت خود، تمام صفحاتی که در دسته بندی قرار دادند را بررسی کلی کنند.

در حالت ایده آل صفحات فایل XML می تواند موارد زیر در آنها رعایت شده باشد.

 • صفحه بهینه سازی شده باشد ( سئو داخلی انجام شود )
 • هر یک از محتوای صفحات دارای عکس و فیلم مرتبط باشد.
 • محتوا تولیدی ( منحصر به فرد ) باشد و برای کاربران مفید باشد.
 • بر اساس نظرات و خواسته های کاربران ایجاد شود.

4. مشکل صفحات ایندکس نشده را رفع کنید

زمانی که شما در کنسول جستجو گوگل صفحات خود را ایندکس می کنید. این امکان وجود دارد که مثلا 20 درصد صفحات ایندکس نشده باقی بمانند و دقیقا مشخص نباشد چرا ایندکس نشدند.  

یا مثل سایت های فروشگاهی بزرگ با دسته بندی های مختلف و داشتن هزاران صفحه محصول نمی توانند علت ایندکس نشدن  صفحات را متوجه شوند و مشکل خود را حل کنند.

بهترین پیشنهاد گوگل به چنین مسائلی تقسیم XML متناسب بخش های مختلف سایت است. در این حالت اگر بتوانید مثلا برای صفحات مهم سایت یک XML جداگانه بسازید. صفحاتی چون تماس با ما و مواردی که نیاز به مرور گوگل ندارند را در نقشه سایت دیگری قرار دهید. می توانید نقشه سایت های خود را بهینه سازی کنید و رتبه بهتری کسب کنید.

همچنین با داشتن برنامه برای آپدیت و بروزرسانی فایل های XML سایت نحوه مرور صفحات خود را تعیین کنید ودر صورت بروز مشکل آنها را ساده تر بررسی و برطرف کنید.

5. از استفاده آدرس های کنونیکال در نقشه سایت بپرهیزید

اگر آدرسی که در فایل نقشه سایت خود قرار می دهید، نامتعارف باشد. شانس مرور شدن آن توسط ربات های گوگل پایین می آید. به همین خاطر توصیه می کنیم آدرس هایی که دارای تگ کنونیکال هستند در نقشه سایت یا لینک های داخلی قرار نگیرند.

به بیان ساده تر زمانی که ربات ها گوگل آدرس صفحات را در نقشه سایت می خواند. آن ها رو به صورت الگوریتمی تفسیر می کند که اگر تگ کنونیکال داشته باشند، بنظر نامتعارف می آیند و خوانده نمی شود.

6. متا تگ های Robots.txt در نقشه سایت استفاده کنید

ساده ترین روش برای ایندکس نشدن صفحات استفاده از تگ Noindex است که البته باید برای هر آدرس URL یک تگ جداگانه تعریف کنید. به همین خاطر اغلب وب سایت ها از Robots.txt استفاده می کنند تا بتوانند صفحات خود را دسته ای مرور کنند.

 Robots.txt از نمایش صفحات بی اهمیت جلوگیری می کند، استفاده از بودجه خزش را بهینه می کند و باعث حفظ ارزش لینک های شما می شوند. اما نباید خود این ابزار در نتایج جستجو نشان داده شود و باید با یک تگ Nofollow از مرور آن جلوگیری کنید.

7. آدرس های Noindex را در سایت مپ قرار ندهید

زمانی که فایل XML وب سایت خود را ایجاد می کنید نباید آدرس های که دستور عدم ایندکس آنها را دادید در این فایل قرار گیرند. گفتیم اگر تگ Noindex برای URL صفحه ای قرار دهیم ایندکس و مرور نمی شود. پس چنین آدرس هایی نباید در فایل نقشه سایت XML شما وجود داشته باشد.

در واقع هنگام ایندکس شدن صفحات دارای این تگ برای ربات های گوگل دستور you’re Not allowed to index this page صادر می شود و  آن را مرور نمی کنند.

8. حجم فایل XML را تا حد ممکن کاهش دهید

هر چه نقشه سایت شما کوچکتر باشد به سرور شما کمتر فشار می آید. با این وجود گوگل و بینگ اعلام کردند که تا حجم 50 مگابایت فایل نقشه سایت را می پذیرند.

ولی بهتر است تا جای ممکن این فایل را در حجم پایین نگه دارید و صفحات اصلی خود را در اولویت قرار دهید تا سریع تر صفحات مرور شوند.

9. برای وب سایت های بالای 5000 صفحه چند نقشه سایت ایجاد کنید

هر نقشه سایت نهایتا می تواند 5000 صفحه URL در خود جا دهد. این تعداد صفحه احتمالاً برای هر وب سایتی کافی خواهد بود. فقط فروشگاه‌های آنلاین نیاز دارند تمامی صفحات خود را در نقشه سایت قرار دهند و در نهایت مجبور اند چند نقشه سایت ایجاد کنند.

10. نقشه سایت داینامیک بسازید

اگر بخواهید تمام لینک و ربات های خود را در یک وب‌سایت بروز نگه‌دارید و نقشه سایت را مطابق آن آپدیت کنید فرصت زیادی را از شما می‌گیرد. پس بهتر است از قوانین و دستورات ممکن حداکثر استفاده را ببرید و با فعال کردن آپدیت نقشه سایت خیال خود را از بابت این موضوع راحت کنید.

وب سایت های وردپرسی به سادگی می توانند در افزونه یوآست خود یک نقشه سایت داینامیک ایجاد و تغییراتی ( مثلا آدرسی از صفحات خود را از حالت ایندکس خارج کنید) را در نقشه سایت اعمال کنند.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت شامل تمام URL های مهم وب سایت ، آخرین بروزرسانی ها و… است که به رباط موتورهای جست وجو کمک میکند راحت ترمطالب یک وب سایت را مرور و ایندکس کنند.

چگونه نقشه سایت ایجاد کنیم؟

میتوانید از نرم افزارها و ابزار پیش فرض نقشه سایت و یا افزونه ای مانند Google XML Sitemaps یا Yoast برای سایت های ورد پرسی استفاده کنید.

چگونه نقشه سایت را در گوگل ثبت کنیم؟

برای ثبت نقشه سایت باید به سرچ کنسول گوگل خود بروید و در داشبورد خود به قسمت Sitemap بروید و Url نقشه سایتی را که ساختید در آنجا وارد کنید.

پایان

در این مقاله 10 روش را برای بهینه سازی نقشه سایت شرح دادیم. امیدواریم این چک لیست XML بتواند رتبه صفحات وب سایت شما را بهبود دهد. اگر به موردی برخوردید که توانسته در بهینه سازی نقشه سایت تاثیر بگذارد خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.