همه شما وردپرس رو میشناسید . سبک ترین ، قابل انعطاف ترین و راحت ترین سیستم مدیریت محتوا که در عین حال خیلی قوی هست . امروز تصمیم گرفتیم تا سفری کنیم به گذشته و تاریخچه وردپرس رو برای شما بازگو کنیم . امیدوارم که از این مطلب استفاده کافی و کامل ببرید .

تاریخچه وردپرس – قسمت اول

وردپرس یه جوون خوش قد و هیکل هست که همینجور داره رشد میکنه و کامل تر میشه . یک سیستم مدیریت محتوای متن باز که به شما توی مدیریت سایتتون کمک فراوان میکنه . در 27 ماه می 2003 آقای مت اعلام کرد که اولین نسخه از سیستم مدیریت محتوای وردپرس رو منتشر کرده . اولین نسخه از این سیستم دارای رابط بهبود یافته مدیریت ، قالب جدید و قالب های ایجاد شده بر اساس XHTML 1.1  بود . ویرایشگر نوشته در اولین نسخه مشابه تصویر زیر بود :

 

تاریخچه وردپرس - قسمت اول
تاریخچه وردپرس – قسمت اول

 

در می 2004 نسخه 1.2 وردپرس با معماری افزونه منتشر شد . این قابلیت به کاربران و توسعه دهندگان این امکان رو میداد که توابع وردپرس رو توسط نوشتن افزونه  گسترش داده و اونها رو به اشتراک بگذارند . به همین دلیل در آن زمان وردپرس در صنعت بلاگ نویسی پیشرفت زیادی کرد .

اون زمان رهبر سیستم های بلاگ Moveable Type بود . اونها اطلاعیه ی جدیدی منتشر کردند که سیستم لایسنس جدیدی راه اندازی کردند که البته همین مورد علاقه کاربران زیادی نبود و به همین دلیل اونها تصمیم گرفتند تا دنبال پلتفورم بلاگی جدیدی بگردند . وردپرس 1.2 پیشنهاد خوبی به این کاربران میداد و هم پایدار بود و خیلی راحت و قابل انعطاف که باعث میشد کاربران به دنبال استفاده از این سیستم باشند .

تصویر زیر ، تصویری از وردپرس 1.2 است که مدیریت ویرایش نوشته رو به شما نشون میده :

تاریخچه وردپرس - قسمت اول
تاریخچه وردپرس – قسمت اول

 

با افزایش و جذب کاربران وردپرس سعی کرد تا به کاربرانش کمک بهتری در این زمینه بکنه ، در فوریه 2005 وردپرس 1.5 با صفحات ، ابزار مدیریت نظرات ، قالب پیش فرض جدید ، و مجموعه ای از قالب های سیستمی جدید ارائه شد . آقای مت در اطلاعیه خود اینطور گفت :

در نسخه 1.5 ما یک سیستم قالب منعطف که انتظارات شما رو شارژ میکرد ایجاد کردیم . شما میتوانید وبلاگ خود را از طریق یک تک فایل اجرا کنید . مثل قبل ، یا اینکه میتونید برای هر دسته از قالب های متفاوت استفاده کنید . این همون چیز یا حداقل چیزی هست که شما لازم دارید . ما همچنین فایل های فوتر ، هدر و سایدبار رو جدا کردیم و درون فایل مربوط به خودشون قرار دادیم . بنابراین شما میتونید بر روی یک فایل تغییرات انجام داده و نتیجه اون رو سریعا مشاهده کنید . “Matt Mullenweg – Announcing WordPress 1.5

لینک اطلاعیه وردپرس رو هم براتون گذاشتم و میتونید از لینک بالا دقیق و کامل اون رو مطالعه کنید .

تصویر زیر مربوط به قالب Kubrick ، قالب پیشفرض وردپرس در نسخه 1.5 است :

 

تاریخچه وردپرس - قسمت اول
تاریخچه وردپرس – قسمت اول

 

در دسامبر 2006 وردپرس نسخه 2 با داشبورد جدید مدیریت منتشر شد . این قالب یک ظاهر جذاب به مدیریت وردپرس بعد از مدت ها داده بود . داشبورد با استفاده از DHTML و جاوا اسکریپت کار شده بود . همین داشبورد باعث میشد کاربران برای انجام عملیات های مختلف نیازمند صرف زمان برای بارگزاری کامل صفحه نباشند . کاربران الان دیگه این امکان رو داشتند که دسته و برچسب ها رو به نوشته بدون رفرش و یا رفتن به صفحه دیگه اضافه کنند . تصویر زیر صفحه ویرایش نوشته در نسخه 2 از وردپرس میباشد .

 

این نسخه اولین نسخه ای بود که افزونه Akismet به صورت پیشفرض در آن نصب بود . افزونه از که وظیفه جلوگیری از اسپم را بر عهده دارد . همچنین این نسخه دارای افزونه بکآپ گیری از وردپرس wp-db-backup بود که در سال 2007 از وردپرس حذف شد . همچنین اولین انتشار دیگر مربوط به استفاده از فایل Functions.php بود . در اول مارس 2006 شرکت Automattic سیستم وردپرس رو با مدیریت همون آقای مت ثبت کرد .

 

خب این از قسمت اول تاریخچه وردپرس ، در قسمت بعدی ادامه فعالیت هایی که بر روی سیستم وردپرس رخ داده تا به اینجا رسیده براتون نوشته میشه که بتونید در جریان کامل از تمام اتفاقات جالب وردپرس قرار بگیرید . خوشحال میشیم که نظرات خودتان رو با ما مطرح کنید .