Video Schema Markup چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟
  • 9 دی 1400
  • بدون دیدگاه
  • ترانه هاشمیان

Video Schema Markup چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟

مقالات سئو و بهینه سازی

همان طور که می دانید ویدیوها در سئو و افزایش رتبه صفحات اینترنتی جایگاه ویژه ای دارند؛ کاربران امروزی دیگر کمتر به سراغ متن های طولانی می روند و دوست دارند و هر آنچه نیاز دارند در قالب یک ویدیوی کوتاه و جامع به آن ها داده شود. در میان تگ های HTML بخشی وجود دارد که برای نشانه گذاری ویدیوهای موجود در سایت استفاده می شود و به گوگل می فهماند که این بخش از وب سایت دارای یک محتوای ویدیویی است. نکته جالب اینکه شما می توانید از همین تگ ساده استفاده کنید تا فیلم هایتان بهتر دیده شوند و رتبه سایت به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. چیزی که تاکنون درباره آن صحبت کردیم در اصطلاح تخصصی به نام Video Schema Markup یا طرحواره ویدیویی شناخته می شود. برای آشنایی با چیستی این مفهوم و مزیت های اسکیما Video Schema Markup تا پایان این مطلب همراه آی وحید باشید.

فهرست عناوین

Video Schema Markup چیست؟

مزیت های Schema Markup چیست؟

چگونه Video Schema Markup را به سایت اضافه کنیم؟

Video schema markup چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است تعریفی از این مفهوم ارائه دهیم تا شما دقیقا بدانید که با چه چیزی طرف هستید. ویدیو مارکتینگ در سئو سایت از اهمیت زیادی برخوردار است و بزرگ ترین استراتژی نویسان جهان از آن به عنوان ابزاری مطمئن برای پیشرفت استفاده می کنند. مسئله اینجا است که الگوریتم های موتورهای جست و جو اگرچه بسیار هوشمند هستند اما نمی توانند محتویات صفحات شما را از یکدیگر جدا کنند و عملا تا زمانی که به آن ها نگویید، فرق بین یک محتوای ویدیویی، تصویری و متنی را نمی فهمند.
اینجا است که داده های ساختاریافته یا Schema Markup پیدا می شوند تا راه را به خزنده های موتورهای جست و جو نشان دهند. با استفاده از این داده ها شما مشخص می کنید که هر بخش از صفحه دقیقا چه چیزی است و گوگل در زمان ایندکس گذاری باید آن را در چه قسمتی طبقه بندی کند. استفاده درست از این داده ها به دیده شدن صفحات کمک زیادی می کند و می تواند شما را در ردیف اولین پیشنهادهای گوگل به کاربران قرار دهد.
برای استفاده از اسکیما Video Schema Markup لازم است که ابتدا نحوه به کار گیری آن را بیاموزید. خوشبختانه گوگل در این مسیر برچسب هایی را در اختیار شما قرار داده که با تعریف آن ها می توانید به او نشان دهید که دقیقا با چه چیزی طرف است و هدف شما از ساخت این ویدیو چه بوده است. مهم ترین این برچسب ها را در ادامه آورده ایم.

نام

در قسمت نام شما باید یک عنوان برای ویدیوی خود انتخاب کنید؛ این عنوان باید کوتاه و جذاب و البته شامل کلمه کلیدی اصلی مورد نظر شما باشد. حتی می توانید یک کلمه کلیدی خاص جغرافیایی را به آن اضافه کنید تا گوگل متوجه شود که مخاطبان اصلی شما در کدام منطقه قرار دارند. با این کار سئو ویدیو و رسیدن به رتبه های برتر ساده تر می شود.

شرح

در این برچسب باید توضیح دهید که ویدیو درباره چه چیزی است؛ جملاتی که در این بخش می نویسید همان چیزی است که بینندگان را به تماشای ویدیوهای شما ترغیب می کنند. به همین دلیل باید به خوبی روی آن ها فکر کنید و در قالب چند عبارت کوتاه همه دلایلی که این ویدیو برای خوانندگان مفید است را توضیح دهید.

مدت زمان

در این بخش نیز طول ویدیوی خود را در قالب استاندارد ISO 8601 تعریف می کنید. با این کار مخاطبان متوجه می شوند که آیا وقت کافی برای دیدن فیلم شما دارند یا باید به سراغ گزینه های دیگر بروند.

ContentURL

این بخش آدرس URL ویدیوی شما را مشخص می کند؛ فراموش نکنید که برای بهره مندی از همه مزیت های اسکیما Schema Markup هر فیلم باید آدرس مخصوص به خود را داشته باشد و در فرمت های mp4 ، wmv ، avi یا ram ارائه شود. با تعریف کردن این تگ گوگل این امکان را دارد که از فیلم های شما تصاویر کوچک و پیش نمایش های ویدیویی تهیه کند تا مخاطبین قبل از تماشای فیلم کامل از محتوای آن باخبر شوند.

مزیت های Schema Markup چیست؟

اکنون که متوجه شدید طرحواره های ویدیویی چه هستند اما لازم است به این سوال پاسخ دهیم که چرا به آن ها نیاز داریم؟ در واقع با بیان مزیت های آن ها شما متوجه می شوید که چرا باید به این تگ ها HTML اهمیت بیشتری بدهید و آن ها را با وسواس تعریف کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

1- موتورهای جست و جو سایت شما را بهتر درک می کنند

تا زمانی که موتورهای جست و جو نفهمند که در سایت شما چه می گذرد نمی توانند محتویات آن را به کاربران نمایش دهند. در واقع شاید بتوان گفت که هدف اصلی سئو این است که هر آنچه در سایت شما وجود دارد را به روش های قانونی به موتورهای جست و جو بفهماند. با استفاده از Video Schema Markup به کمک خزنده های این موتورها می آیید تا صفحات شما را به درستی دسته بندی کنند و نتایج کاملا مرتبط و مفید را به کاربران ارائه دهند.
شاید اکنون با خود بگویید پس الگوریتم های موتورهای جست و جو به چه دردی می خورند؟ باید بگوییم که گوگل از این الگوریتم ها و یادگیری ماشین استفاده می کند تا داده های سایت شما را بررسی و آن ها را طبقه بندی کند. اما این ربات ها 100 درصد مطمئن نیستند و نیاز به راهنمایی دارند که برداشت های آن ها را تایید کند. به کمک طرحواره های ویدیویی می توانید به گوگل بفهمانید که فیلمی که اخیرا پست کرده اید درباره چیست و قرار است برای چه افرادی مفید باشد.

2- حضور آنلاین برند خود را بهبود می بخشید

شما باید از هر فرصتی برای جلو زدن از رقیبان اینترنتی و بهبود رتبه استفاده کنید؛ مزیت های Video Schema Markup یکی از بهترین فرصت ها را در اختیار شما قرار داده اند. مخاطبان برای اینکه برند شما را به یاد آورند باید مدام آن را ببینند؛ اینکه در همه سربرگ های جست و جوی گوگل شما جزء اولین ها باشید دقیقا همان چیزی است که به حضور آنلاینتان را بهبود می بخشد. مخاطب مرتب شما را جزء اولین ها می بیند و این طور برداشت می کند که این برند یکی از بهترین ها است. پس استفاده از خدمات شما را به رقبایتان ترجیح می دهد.

3- باعث افزایش CTR سایت می شود

اکثر مردم دوست دارند که پیش از آن که بر روی لینک کلیک کنند، نظرات دیگران را درباره محتوای آن بدانند؛ به همین دلیل گوگل از ستاره های رتبه بندی برای نمایش محبوبیت یک محتوا به خصوص ویدیوها استفاده کرده است. استفاده از Video Schema Markup باعث می شود که ستاره های محتوای شما هرروز طلایی تر شوند و بدون نیاز به استفاده از سئوی کلاه سیاه یا هر راه میانبر خلاف قانون دیگری CTR خود را بهبود ببخشید.

4- رتبه سایت را بهبود می بخشد

این موضوع یکی از اصلی ترین مزیت های اسکیما Video Schema Markup است که البته بحث زیادی پیرامون آن وجود دارد. گوگل مصرانه بر این امر تاکید دارد که این طرحواره ها یک عامل موثر در رتبه بندی نیستند و الگوریتم های این موتور جست و جو آن را برای مرتب کردن لینک های جست و جو استفاده نمی کنند. اما تجربه برترین متخصصان سئو در سراسر جهان نشان داده است که این امر، به صورت غیرمستقیم، یکی از فاکتورهای مهم برای بهبود رتبه است.
به کمک داده های ساختاریافته درک موضوع صفحه برای گوگل ساده تر می شود و البته که طبقه بندی آن بر اساس کلمات کلیدی نیز راحت تر خواهد بود. همان طور که قبل تر گفتیم این همان چیزی است که به خزنده ها نشان می دهد که الگوریتم های آن اشتباه نمی کنند و این صفحه واقعا شامل یک یا چند محتوای ویدیویی با این موضوعات، خاص است. این موضوع باعث می شود که فیلم های شما برای یک کلمه کلیدی خاص بهبود رتبه داشته باشند و در پیشنهادهای اولیه گوگل نمایش داده شوند. پس می توان گفت که متخصصان سئو پر بیراه هم نمی گویند و سرمایه گذاری بر روی این تگ های ساده تاثیرات خوبی خواهد داشت.

5- از طریق نتایج جست و جوی گوگل CTA به دست آورید

همه ما میدانیم که call to action یا همان CTA در صفحات لندینگ وب سایت بسیار مهم است و به همین دلیل تلاش می کنیم از راه های مختلف مخاطب را به کلیک بر روی لینک ها و دکمه های مورد نظر ترغیب کنیم. حال فرصتی را در نظر بگیرید که CTA مستقیما از طریق نتایج جست و جوی گوگل به دست آید و بدون زحمت مخاطب را به صفحه فروش محصول یا خدمات شما هدایت کند.
این یکی از مزایای اسکیما Video Schema Markup است که استفاده از آن کمی هوشمندی نیاز دارد. شما می توانید در پس ویدیوهای خود صفحه محصول مورد نظر را علامت گذاری کنید. به این ترتیب زمانی که مشتریان درباره این محصول سرچ می کنند در نتایج آن به جای فروشگاه هایی که نمی دانند از کدام یک خرید کنند یک ویدیوی معرفی محصول کامل می بینند که گوگل آن را پیشنهاد می کنند. با کلیک بر روی این ویدیو CTA رخ داده و شما به هدف خود رسیده اید.

6- در نتایج جست و جوی صوتی نیز ظاهر می شوید

تحلیل های اخیر متخصصان سئو نشان داده است که استفاده از امکان جست و جوی صوتی گوگل در حال افزایش است و شما باید این فرصت را غنیمت بشمارید. با توجه به اینکه هنوز شرکت های زیادی وارد حوزه سرمایه گذاری بر روی کلمات کلیدی گفتاری نشده اند این بخش می تواند امکان رشد بسیار زیادی به شما بدهد و چند قدم بزرگ به سمت آینده ای بهتر باشد. استفاده از schema markup کمک می کند که ویدیوهای خود را برای سئو صوتی نیز بهبود ببخشید تا آن ها در نتایج جست و جوهای صوتی مرتبط دیده شوند.

7- به شما امکان می دهد که در نتایج سایت های دیگر نیز ظاهر شوید

همان طور که میدانید که یوتیوب یکی از بزرگ ترین سایت های اشتراک گذاری ویدیو است که اغلب فیلم های آن در نتایج گوگل هم نمایش داده می شوند. با استفاده از مزیت های Video Schema Markup می توانید در نتایج این سایت نیز ظاهر شوید تا کاربران بیشتری ویدیوهای شما را ببینند. یوتیوب با استفاده از طرحواره ها ویدیوهای شما را نشانه گذاری می کند و زمانی که کاربران در این سایت ( نه در صفحه جست و جوی گوگل ) به دنبال مطلبی می گردند ویدیوی شما را به آن ها نشان می دهد. به کمک این مزیت می توانید صفحه یوتیوب کسب و کار خود را نیز بهبود ببخشید و در واقع با یک تیر دو نشان بزنید.

8- یک پیش نمایش پنهانی از محتوای سایت شما به کاربر ارائه می دهد

یکی از جالب ترین مزیت های video schema markup این است که قبل از کلیک بر روی لینک اطلاعات ارزشمندی را درباره محتوای سایت شما در اختیار کاربران قرار می دهد. آن ها می توانند از طریق پیش نمایش های ویدیویی یا عنوان و شرح آن ها بفهمند که در این صفحه دقیقا با چه چیزی رو به رو می شوند. نکته جالب تر اینکه شما می توانید ویدیوهای خود را از طریق این تگ به هم مرتبط کنید. بنابراین زمانی که کاربر بر روی یکی از آن ها کلیک می کند نتایج مشابه در سایت شما را نیز خواهد دید و شاید زمان زیادی را در آن بگذراند.

9- به کاربران نشان می دهد که شما ارزشمند هستید

حتما زمانی که نام یک بازیگر یا شرکت معروف را در گوگل جست و جو کرده اید در گوشه آن نمودار دانش را دیده اید؛ نموداری که به صورت کاملا مختصر و جامع همه اطلاعات اصلی درباره آن شخص یا شرکت را گفته است و لینک های مرتبط را نیز ارائه کرده است. به کمک Schema Markup می توانید این نمودارها را تقویت کنید. در واقع شما از این تگ ها استفاده می کنید تا ویدیوهایتان دیده شود و سپس از کاربران در خصوص میزان مفید بودن آن نظرخواهی می کنید. با دریافت نظرات مثبت متعدد گوگل مطمئن می شود که اطلاعات موجود درباره میزان رضایت و… کاملا قابل اطمینان است و آن ها را در نمودار دانش شما به نمایش در می آورد. در نتیجه سایر کاربران نیز به کلیک بر روی لینک های شرکتی که محبوبیت بالایی دارد ترغیب خواهند شد.

10- نتایج موتورهای جست و جو را غنی تر می کند

این یکی از مزیت های اسکیما Video Schema Markup برای موتورهای جست و جو است و به یک وب سایت خاص مربوط نمی شود. موتورهای جست و جو به کمک این طرحواره ها اطلاعات دقیق تری از هر سایت به دست می آورند و راحت تر می توانند صفحات مختلف را طبقه بندی کنند. این موضوع باعث می شود که کاربران نیز در نتیجه سرچ دقیقا به همان چیزی که در نظر داشته اند برسند و در زمان کار با سرچ انجین ها نیز تجربه کاربری بسیار خوبی داشته باشند.

چگونه video Schema Markup را به سایت اضافه کنیم؟

اکنون که با اسکیما Video Schema Markup آشنا شدید نوبت به این می رسد که توضیح دهیم چگونه آن را به سایت اضافه کنیم و از فوایدش بهره ببریم. در ادامه به صورت قدم به قدم مراحل انجام این کار را توضیح خواهیم داد.

وارد لینک https://www.google.com/webmasters/markup-helper/u/0 شوید و لیست اطلاعاتی که باید برای ویدیو نشانه گذاری کنید را ببینید.

2- اکنون URL ویدیوی مورد نظر خود را در محل موجود در همین صفحه کپی کنید و سپس گزینه Start Tagging را بزنید.

3- در این مرحله آدرس ابزارهای نشانه گذاری به شما نشان داده می شود؛ در سمت چپ صفحه پیش نمایش سایت وجود دارد و در سمت راست اطلاعات موجود در آدرس نشانه گذاری دیده می شود. بررسی کنید که این اطلاعات کاملا درست هستند.

4- اکنون در قسمت پیش نمایش موجود در صفحه بر روی ویدیویی که قصد نشانه گذاری آن را دارید کلیک کنید.

5- در این مرحله از قسمت Tool گزینه Name را انتخاب کنید و همه تگ های مورد نیاز شامل عنوان، شرح و… را پر کنید.

6- بعد از اتمام تکمیل لیست های نشانه گذاری بر روی گزینه Create HTML بزنید تا یک فایل HTML جدید تولید شود.

7- اکنون میکرو دیتاهای مورد نظر برای افزودن طرحواره ها تولید شده و می توانید فایل HTML را به سایت خود اضافه کنید.

8- برای افزودن این فایل باید وارد سیستم مدیریت محتوای سایت خود مثلا وردپرس شوید و اگر سایتتان وردپرسی نیست تغییرات را در سورس کد ایجاد کنید. اگر نمی خواهید همه فایل HTML را به سایت اضافه کنید و تنها قصد افزودن اسکیما مارک آپ را دارید در خروجی تولید شده در مراحل قبل به دنبال تگی با عنوان زیر بگردید و آن را در سورس کد سایت خود کپی کنید.

< !microdata markup added by Goole structured Data markup helper, >

اگر سایت شما با استفاده از وردپرس طراحی شده است، بهره مندی از مزیت های Video Schema Markup بسیار ساده تر است. چرا که تنها کافی است افزونه Schema Generator را بر روی سایت نصب کنید و سپس هر مقاله، ویدیو، محصول یا هر چیز دیگری را که قصد دارید به داده های ساختار یافته تبدیل کنید به آن بیفزایید و تغییرات را ذخیره کنید.

جمع بندی

همواره به یاد داشته باشید که همه تکنیک های سئو و بهبود رتبه یک شمشیر دو لبه است که به همان اندازه که مفید است می تواند آسیب رسان نیز باشد. در این مطلب درباره اسکیما Video Schema Markup و مزایای آن صحبت کردیم و دلایلی به شما دادیم که بدانید برای چه باید از این تگ ها استفاده کنید. اما در مقابل توجه کنید که استفاده اشتباه از این تگ ها می تواند محتوای شما را به خطر بیندازد. هرگز تلاش نکنید که از طریق این تگ ها اطلاعاتی اغراق شده یا غیرواقعی به گوگل بدهید؛ زیرا کاربران بلافاصله بعد از کلیک کردن روی ویدیو با رفتارهای خود این موضوع را به این موتور جست و جوی هوشمند نشان می دهند و بعد از آن این شما هستید که باید جریمه کارهای اشتباه خود را بپردازید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
3 رای, 4,33 از 5
Loading...
ترانه هاشمیان

از سال ۱۳۹۹ در زمینه سئو و تولید محتوا همکاری با تیم آی وحید رو شروع کردم. خوشحالم که میتونم اطلاعات و تجارب شخصیم رو با شما عزیزان به اشتراک بذارم.

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی