ریدایرکت چیست ؟

آموزش

ریدایرکت چیست ؟

هر صفحه وب یک آدرس به خصوص دارد . بعضی اوقات ممکن است محتوای سایت از یک آدرس به آدرس دیگری منتقل شود و ما در این حالت ناچار به انجام ریدایرکت URL redirection خواهیم داشت . با استفاده از ریدایرکت میتوانید یک کاربر را از یک لینک قدیمی در سایت خود به لینک جدید منتقل کنید . همچنین به موتورهای جستجو بفهمانید که محتوای شما به آدرس دیگری نقل مکان کرده و در آدرس قبل وجود ندارد . با ما تا انتهای مطلب همراه باشید .ریدایرکت میتواند از نقطه ای در سایت شما به آدرس سایت دیگری باشد . این نقطه مقصد اصلا نیاز نیست در همان وبسایت شما باشد .

انواع ریدایرکت

چندین راه برای ایجاد ریدایرکت یک مرورگر وجود دارد . ریدایرکت میتواند به دو دسته سمت سرور و سمت کاربر تقسیم شود .

در ریدایرکت های سمت سرور این انتقال به صورت مستقیم از سمت سرور انجام میشود . دستور انتقال توسط بیت های کوتاهی به مرورگر داده میشود که به آنها هدر http گفته میشود . مرورگر با استفاده از این هدر ها متوجه میشود که میخواهد انتقال به کدام سایت انجام شود . در اینجا 4 نوع ریدایرکت برای شما توضیح داده میشود که سمت سرور میباشد :

 

 • 301 : یک ریدایرکت دائمی برای زمانی که محتوا در سایت اصلی حذف و در مکان جدید در حال حاضر وجود دارد . در این حالت مرورگر این نوع کد 301 را در کش خود قرار داده و در دفعات بعدی دیگر نیاز به بررسی این هدر نمیباشد . موتور جستجو نیز این ریدایرکتها را دنبال کرده و آنها را درون نتایج جستجوی خود ایندکس میکند .
 • 302 : نوع انتقال موقت میباشد . برای زمانی استفاده میشود که یک سایت نیاز دارد به صورت موقت به آدرس دیگری منتقل شود . مرورگر این حالت را کش نمیکند و با هر بار بازدید کاربر از آدرس سایت مورد نظر در صورت وجود این کد انتقال به سایت مقصد و یا محتوای مقصد صورت خواهد پذیرفت . موتور جستجو آدرس هایی که از نوع 302 استفاده میکنند را ایندکس کرده اما آدرس قبلی را نیز نگهداری میکنند .
 • 307 : نسخه بهبود یافته انتقال موقت که همیشه میتواند با آدرس اصلی جایگزین شود . مرورگر هیچگاه این نوع انتقال را کش نمیکند . موتورهای جستجو ممکن است همیشه لینک های دارای کد 307 را دنبال نکنند .
 • 308 : خیلی سخت استفاده میشود . کد انتقال 308 به معنی این است که این ریدایرکت را دنبال کن و هرگز مجدد به آدرس قبلی نرو . مرورگر کش از نوع سخت در این کد 308 استفاده میکند . نحوه عملکرد موتور جستجو برای این کد همانند انتقال 301 میباشد .

seo friendly redirects

ریدایرکت سمت کاربر 

ریدایرکتهای سمت کاربر از نمونه کدهایی میباشد که در مرورگر اجرا میشود و سپس کاربر توسط مرورگر به آدرس جدید منتقل خواهد شد . برای اجرای این دسته کد ها باید ابتدا کد به مرورگر ارسال شود . خب این خودش راه حل کند تری است . ریدایرکتهای سمت کاربر نیز به meta refresh و جاوا اسکریپت ریدایرکت تقسیم میشود . در حالت اول سایت پس از باز شدن رفرش شده و آدرس جدید باز خواهد شد . در جالت جاوا اسکریپت مرورگر پس از اجرای کد به آدرس جدید منتقل خواهد شد .

 

چه زمانی باید یک ریدایرکت ایجاد کرد ؟

 • زمانی که شما از یک سیستم به سیستم دیگری منتقل شده اید و به دلی تغییر آدرس مجبور به انجام این کار هستید .
 • شما یک صفحه را حذف کرده اید و صفحه ای مشابه در آدرس دیگری وجود دارد .
 • شما محتوای چندین صفحه را درون یکی ادغام کرده اید .

امیدوارم که از این آموزش استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

پسورد فایل ivahid.com
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
(اولین رای را شما ثبت کنید)
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

 • محمد احسان اخوان
  10 مهر 1398

  سلام
  ممنون از توضیح شما در مورد انواع ریدایرکت و مفهوم آن لطفا در مورد مسائل فنی ریدایرکت کردن یک دامنه بر روی یک دامنه دیگر هم توضیح بفرمایید که دقیقا در فایل htaccess. باید چه کدی بنویسیم یا در کنترل پنل cPanel باید چطوری یک دامنه را بر روی دامنه دیگر ریدایرکت کنیم؟

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121