چگونه بک گراند سایت بهتری داشته باشیم
 • 15 مرداد 1399
 • 2 دیدگاه
 • شهرزاد پولادی

چگونه بک گراند سایت بهتری داشته باشیم

آموزش طراحی سایت

بک گراند سایت گویای موضوع ، نوع کسب‌وکار یک وب سایت است. هرچند بسیاری از بک گراند ها ( سفید یا خاکستری ) مدرن تر هستند وسبکی جدید محسوب می شوند ولی انتخاب رنگ وایده ها نشان می دهد که چقدر به کسب‌وکار خود اهمیت می دهید ودرچه جایگاهی قرار گرفتید.

در این مقاله ایده و نکته هایی را داریم که بتوانید بهترین طراحی و انتخاب را برای بک گراند سایت خود داشته باشید.

ویژگی های بک گراند سایت چیست

تصاویر بک گراند ، ترکیب های رنگی یا ایجاد شده صفحات وب سایت شما هستند واولین تصویری که یک بازدیدکننده از تجارت، وب سایت و برند شما در ذهنش باقی می ماند.

به همین خاطر بک گراند اهمیت زیادی برای یک وب سایت دارد و داستان برند را منتقل می کند. حال اگر بک گراند بی ربط برای وب سایت خود داشته باشید، پیام شما از مخاطب دور می شود.

سوال اینجاست که از بک گراند خود چه توقعی دارید؟ به آن نگاه سرگرم‌کننده‌ای و یا قابل‌دسترسی دارید یا می خواهید پیچیده و منحصر به فرد به نظر بیاید؟

انتخاب بک گراند جزء موارد اساسی طراحی سایت به‌حساب می آید، در پایان از بک گراند سایت انتظار داریم یک تجربه کاربری خوب UX ارائه کند و برای مخاطبان خوانا باشد.

پایه و اساس بک گراند سایت چیست

قبل از اینکه بخواهیم نکات این مقاله را مرحله به مرحله انجام دهیم اول اصول اولیه و پایه بک گراند را بررسی می‌کنیم.
بک گراند سایت را به‌طور کلی دو قسمت زیر تنظیم می کنیم.

Body Background

این قسمت از بک گراند ناحیه‌ای است که بیشتر صفحه را پوشش می‌دهد و رنگ طرح یا تصویر اصلی وب سایت به حساب می آید. بک گراند می‌تواند از تصاویر، بافت، یک تصویر یا شیب رنگ باشد.

در حالت کلی بهتر است رنگ سفید را برای این بخش انتخاب کرد با انتخاب رنگ های بعدی قسمت های دیگر سایت بهترین طراحی را مختص یک کسب وکار ایجاد کرد.

Content Background

قسمت هایی از پس‌زمینه مثلاً فضای اطراف تصویر یا متن ، این ساختار را ایجاد می‌کند، به تأکید و جدا کردن بخش های مختلف وب سایت کمک می‌کند.

مواردی که می‌توانید در بک گراند سایت خود در نظر بگیرید، استفاده از تصاویر و گرافیک اضافی در هدر، اهمیت به کنتراست تصاویر، گرافیکی بودن آن، تقویت حداکثری و اضافه کردن جملاتی مثل خوش آمد گویی به هایلایت است.

توجه بیشتری به طراحی هدر سایت داشته باشید

در یک صفحه از وب ، عنوان بالای آن قرار دارد و هویت سایت شما را نشان می‌دهد، مکان خوبی برای استفاده از عناصر جذاب است. مانند تصاویر گرافیکی وترکیب رنگی که می توانند از محتوای زیر آن منحرف نشویم.

اهمیت به کنتراست بک گراند

کنتراست اشتباه می تواند خواندن مطالب را در سایت سخت کند و حتی دسترسی را کم کند. ( مواردی قابل مشاهده نباشند ) بنابراین حتمی باید کنتراست خود را بررسی و چک کنید.

گرافیکی بودن بک گراند

استفاده از عناصر گرافیکی وب سایت را متمایز و زنده می کند در حالی که تصاویر فقط داستانی را روایت می کنند. فقط باید اطمینان داشته باشید که حتمی عناصر گرافیکی با کلیات وب سایت شما هماهنگ است و یک تجربه فوق‌العاده را به کاربران می دهد.

تقویت حداکثری بک گراند

با وجود اینکه اکثر وب سایت ها یک زمینه ساده و بی آلایشی را دارند، می تواند با استفاده از تصاویر با کیفیت ، گرادینت ( خط فرضی که رنگ ها در امتداد آن قرار می گیرند ) تاثیر بزرگی در اجرای سایت داشته باشند.

با این حال مطمئن شوید تصاویر خیلی روشن نیستند یا لکه تاریکی ندارد و کاربران به راحتی و سریعاً می توانند اطلاعات کسب و کار شما را بخوانند.

استفاده ازهایلایت

هایلایت ها خطوط بسیار نازکی هستند که برای ایجاد بخش های جداگانه وب سایت از رنگ های مختلفی ساخته شدند. این هایلایت ها به جدا شدن بلوک های رنگی و افزایش خوانایی سایت کمک می کند.

8 گام برای تقویت بک گراند سایت

همان طور که در قسمت ویژگی های بک گراند گفتیم مواردی هستند که باید آن ها را در نظر گرفت در ادامه با 8 گام می خوایم تا جای ممکن بهترین بک گراند را برای سایت خود ایجاد کنیم.

استفاده از رابط کاربری UI هوشمندانه

انتخاب رنگ ها و ترکیبات آن ها قبل از طراحی بک گراند سایت اهمیت زیادی دارد، چون نقش مهمی در چگونگی خواندن سایت می گذارد.

رنگ در طراحی سایت می تواند به عنوان راهی برای جلب توجه ، تحریک احساسات ، ایجاد اشتیاق ( الخصوص برای طراحی لندینگ پیج ، دکمه های تماس CTA و موارد مهم ) ، کسب وفاداری کاربران باشد، موفقیت یک کسب وکار و فروش را به ارمغان بیاورد.

محتوای صفحه در بک گراند قابل خواندن باشد

به غیر از اینکه تصاویر بک گراند سایت باید کامل وخوب به نظر برسد باید بتواند محتوای صفحه بهتر نمایش دهد. درنتیجه باید تصویری مناسبی پیدا کنید و فضای کاربری خوبی را برای صفحات درنظر بگیرید.

تصویرهای انتخاب شده باید بتوانند به اندازه کافی برای سایت زیبا و مناسب باشد ومحتوا را قابل خواندن کند پس سعی کنید از نرم افزار ویرایشگر عکس یا CSS استفاده کنید و مواردی چون کنتراست یا لایه های ماسک را برای بهتر شدن تصویر اضافه کنید.

در آخر باید اندازه و قلم متفاوتی را تست کنید تا مناسب با بک گراند باشد وبا صفحات تطبیق پیدا کند.

بک گراند های رنگی استاتیک در نظر بگیرید

اگر تصاویر عکاسی شده برای سایت شما مناسب نیست، می توانید از یک رنگ استاتیک استفاده کنید. معمولا رنگ های استاتیک یک روش عالی برای اطمینان از خوانایی سایت است و به سادگی می تواند با رنگ برند، صنعت و موارد دلخواه مطابقت پیدا کند.

مثلا رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی تاثیر پرانرژی روی کاربر دارد و می تواند برای برند های ورزشی عالی عمل کنند. در حالی که رنگ های مثل سبز و آبی آرامش بخش هستند و رنگ های رایج تری برای طراحی وب سایت ها به حساب می آیند.

مقاله چگونه رنگ در تبلیغات و بازاریابی تاثیر می گذارد توضیح مفصلی برای انتخاب رنگ وب سایت و بخش های مختلف آن دارد که می توانید از آن بهره ببرید.

تصاویر خود را شلوغ نکنید

مطمئناً صفحه ای که قرار است محتوای بلاگ شما بر روی بک گراند نمایش داده شود باید ساده و بی آلایش باشد وخواننده بتواند ساده‌تر به کشف و جستجو در سایت شما بپردازد.

انتخاب صحیح بک گراند کمک می کند تا اثر مثبتی در ذهن مخاطب ایجاد کنید و تا حد زیادی برای برندینگ خود را تقویت کنید. پس باید بتوانید در عین ساده نگه‌داشتن، از رنگ ها به‌صورت کنترل شده ای استفاده کنید.

بک گراند را به‌روز کنید

بک گراند سایت یک‌روند است که می‌تواند به طراحی شما احساس مدرن و جدید بودن بدهد.پس سعی کنید به کمک گرایش‌های طراحی وب به اشکال هندسی ، عناصر سه بعدی ، رنگ های درخشان و یا گاهی حالت تاریک استفاده کنید.

رنگ های سال پانتون ( شرکت پانتون از سال 2000 تاکنون با متخصصان رنگ در جهان، رنگ خاصی را ایجاد و هر سال رنگ جدیدی را معرفی می کنند ) در سال 2020 رنگ آبی کلاسیک را معرفی کرده که می توانید در طراحی وب خود از این رنگ استفاده کنیم.

هر چند اگر از رنگ مد سال در طراحی های خود استفاده کنید ناچارا در به‌روزرسانی های بعدی نیاز پیدا می کنید آن را تغییر دهید. 

از انیمیشن استفاده کنید

بک گراند های متحرک وب سایت یک روش خوب برای زنده نشان دادن وب سایت است. تنها نکته ای که باید رعایت کرد استفاده از  انیمیشن ها با حجم کم ، کوچک تر و همراه با ظرافت خاص است تا از بک گراند اصلی یا هدف (پیام) سایت منحرف نشوید و البته صفحات با سرعت خوبی لود شوند.

از آنجا که انیمیشن ها انرژی پویایی را به صفحات می دهند، استفاده از یک ترکیب پالت رنگی ایده خوبی می تواند باشد و هیجان بیشتر به سایت دهد.

در طراحی خود گرادینت بکار ببرید

استفاده از گرادینت در طراحی سایت به دهه 90 میلادی برمی‌گردد. گرادینت کمک می کند تا بتوانید دو رنگ متفاوت را به هم انتقال دهید.

گرادینت ها از لحاظ بصری جذاب هستند و به عنوان یک پس زمینه مستقل یا یک لایه بر روی عکس (به عنوان افکت) مورد استفاده قرار می گیرند تا مثلا بخشی از فضای سایت را خاص و متفاوت کنند.

بک گراند را موبایل فرندلی کنید

مخاطبان تلفن همراه به دلیل سادگی استفاده و قابل دسترس بودن درصد بالایی از کاربران را تا حدود 60% شامل می شوند. با این وجود باید حتمی نمایش سایت در موبایل بررسی شود و بالاترین بازدهی را ایجاد کنند.

برای موبایل فرندلی بودن می توانید ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

 • اول سایت خود را ریسپانسیو کنید.
 • تگ های متا را برای صفحات قرار دهید.
 • امکان ایجاد خودکار فرم ها را فراهم کنید.
 • اندازه دکمه های سایت را بزرگ انتخاب کنید تا کاربران موبایلی بتوانند راحت با آن کار کنند.
 • اندازه فونت ها را به نسبت صفحه بزرگ و متناسب به سایت انتخاب کنید.
 • تصاویر و CSS های خود را فشرده کنید.

اگر از ریسپانسیو بودن سایت خود مطمئن نیستید می توانید به کمک چک لیست ریسپانسیو بودن سایت آن را بررسی کنید.

پایان

انتخاب بک گراند سایت می تواند کل وب سایت شما را تحت تاثیر خود قرار دهد بنابراین رنگ و تصاویری را انتخاب کنید تا متن برای بازدیدکنندگان واضح باشد.

رنگ های استاتیک را در نظر بگیرید از تصاویر در هم برهم جلوگیری کنید ، طرحی براساس اشکال هندسی و قاعده خاصی داشته باشید تا طراحی وب سایت مدرن بنظر بیاد.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا بتوانید بک گراند بهتری برای سایت خود داشته باشید، درصورتی که نظر یا پیشنهادی دارید می توانید آن ها را در بخش نظرات برای ما درج کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
8 رای, 3,50 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • سکینه هاشمی
  2 تیر 1400

  سوال من اینست چطور منظرهای روی بک گراند بندازم. در حال کار با کامپیوتر بودم متوچه نشدم چطئر اشتباه پیش امد منظرهایکه برای کار وارد بک گراند میکنم یک لایه باتر قرار میگیرد

  • زهرا شیخانی
   4 اردیبهشت 1401

   سلام و عرض ادب
   معذرت میخام متوجه منظورتون نمیشم میشه واضح تر توضیح بدین؟

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
 افزونه تولید محتوا هوش مصنوعی وردپرس