بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی در دنیای امروز، بسیار قدرتمند است و هر کسی بتواند این روش را به درستی انجام دهد، موفقیتی حتمی و تضمینی خواهد داشت. یکی از شاخه های بسیار مهم بازاریابی، بازاریابی شبکه های اجتماعی است. با کمک این روش از بازاریابی، شما می توانید وب سایت خود را به خوبی معرفی کنید و مشتریان زیادی را به سمت خود بکشانید. اگر می خواهید فروش بیشتر، سود بیشتر، درآمد بیشتر و شهرت بیشتری داشته باشید، به کمک فعالیت در شبکه های اجتماعی می توانید خیلی راحت به اهداف خود برسید. در این نوشته، آی وحید شما را با بازاریابی شبکه های اجتماعی بیشتر آشنا خواهد کرد. از شما می خواهیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی (social media marketing) چیست؟

« به طور مختصر به فعالیت در شبکه های اجتماعی به منظور درگیر کردن و جلب توجه کاربران جهت اهداف تجاری،  بازاریابی شبکه های اجتماعی گفته می شود. »

اکثر اوقات هدف اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از موارد زیر است :

1- برندسازی

2- فروش محصول

3- ایجاد ترافیک

شما می توانید با فعالیت در شبکه های اجتماعی، برند خود را معرفی کنید، محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید و با جذب مشتریان، ترافیک ایجاد کنید.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

شاید این سوال پیش بیاید که پخش ویروسی محتوا چه مزیتی برای بازاریابی ما دارد؟

پخش ویروسی محتوا و اشتراک گذاری آن معمولا توسط افرادی انجام می شود که به برند و محصولات ما علاقه دارند. این افراد، پستها یا آدرس مربوط به یک کسب و کار را برای دوستان خود می فرستند و آن کسب و کار را به دیگران معرفی می کنند. وقتی کسب و کاری از طریق یکی از آشنایان به ما معرفی می شود، معمولا بیشتر به آن اعتماد می کنیم و احتمال اینکه به مشتری آن تبدیل شویم بسیار زیاد است.

 

اجازه دهید با یک مثال، این موضوع برایتان ساده تر بیان شود:

به عنوان مثال فرض کنید در یک شبکه ی اجتماعی شما و دوستانتان عضو هستید و روزانه تبلیغات زیادی در این شبکه ی اجتماعی صورت می گیرد. آیا شما به این تبلیغات توجه می کنید؟ یا آنها را به اشتراک گذاری می کنید؟

اکثر ما از دیدن تبلیغات در شبکه های اجتماعی بیزاریم و معمولا به آنها توجهی نمی کنیم؛ مگر تبلیغات برندی که آن را از قبل بشناسیم. حالا فرض کنید یکی از این تبلیغاتی که همیشه به آنها بی توجه بودید را دوستتان برای شما ارسال می کند و با این کار، شما را درگیر آن کمپین می کند، آیا شما راحت تر اعتماد نمی کنید و برای استفاده از خدمات یا محصولات تبلیغات مورد نظر ترغیب نمی شوید؟ این موضوع، تاثیر پخش ویروسی محتوا را به ما نشان می دهد. به کمک پخش ویروسی محتوا، پیام یک برند در بین کاربران شبکه های اجتماعی پخش می شود و به محبوبیت بیشتر، افزایش فروش و جلب اعتماد دیگران منجر خواهد شد.

 

استفاده از شبکه های اجتماعی در برگزاری کمپین

شما به کمک شبکه های اجتماعی می توانید کمپین برگزار کنید. در اکثر کمپین های بازاریابی شبکه های اجتماعی، سعی می شود محتوایی تولید شود که برای کاربران هدف جذاب باشد و میزان علاقه و عکس العمل آنها به کمک این محتوا سنجیده می شود. اگر این کمپین به درستی اجرا شود، با استقبال خوبی همراه خواهد بود. در نتیجه پیام اصلی کمپین توسط افراد علاقه مند به اشتراک گذاشته می شود و به شکل ویروسی در شبکه های اجتماعی پخش خواهد شد. اجرای یک کمپین بازاریابی در شبکه های  اجتماعی ، نیاز به برنامه ریزی و استراتژی دقیق، تعیین مخاطب هدف، تعیین بودجه مالی و… دارد که این موارد باید توسط افراد حرفه ای انجام شود و بعد از بررسی و تحقیق، به مرحله اجرا برسد.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

چگونه می توانید در شبکه های اجتماعی بازاریابی کنید؟

برای بازاریابی شبکه های اجتماعی می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

1- تولید محتوا : وقتی مقاله ای می نویسید و در سایت خود قرار می دهید، کلید اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را برای هر مقاله قرار دهید. هم چنین در صفحات اصلی سایت نیز آدرس خود را بگذارید و از مخاطبان خود درخواست کنید که شما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنند.

2- فعالیت در شبکه های اجتماعی : فعالیت در شبکه های اجتماعی و استفاده از هشتگ در پستها باعث می شود مخاطبان هدف را به سمت خود بکشانید. این روش، بسیار پرکاربرد است؛ مثلا اگر دقت کرده باشید، کسب و کارهای مختلف، مسابقات زیادی در سطح شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام برگزار می کنند که باعث درگیری بهتر و بیشتر کاربران می شود.

 

در حال حاضر، قدرتمندترین شبکه اجتماعی در ایران چیست؟

بعد از فیلتر شدن تلگرام و محدود شدن دسترسی به آن، شبکه اجتماعی اینستاگرام، به انتخاب اول ایرانی ها تبدیل شد. اینستاگرام کاربران فعال زیادی دارد و اکثر برندهای معتبر و بزرگ کشور، در این شبکه فعال هستند. محبوبیت اینستاگرام، به خاطر دلائل زیر بسیار زیاد است :

  • تصاویر و ویدئوهای این شبکه جذاب است و بسیاری از افراد، اینستاگرام را به عنوان تفریح نصب می کنند و هر روز به آن سر می زنند.
  • مردم به اینستاگرام، دسترسی راحتی دارند و با مشکل فیلترینگ مواجه نمی شوند.
  • در این شبکه اجتماعی، افراد می توانند دوستان، آشنایان و اعضای خانواده خود را خیلی راحت پیدا کنند و پیام های جالب را برای آنها بفرستند.

امروزه کمپین های زیادی از طریق بستر اینستاگرام انجام می شود که بسیاری از این کمپین ها موفق هستند و بازدهی بسیار خوبی دارند؛ به همین دلیل است که بازاریابی در اینستاگرام، به عنوان روشی قدرتمند برای تبلیغات شناخته شده است و کسب و کارهای مختلف، توجه ویژه ای به این شبکه اجتماعی دارند.

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

 

خلاصه و جمع بندی:

در آخر باید گفت که بازاریابی شبکه های اجتماعی ، یکی از روش های مهم و پربازده در بازاریابی اینترنتی است. کسب و کارهای مختلف باید به این روش توجه ویژه ای داشته باشند. نرخ بازگشت سرمایه در این روش بسیار بالا است؛ پس اگر شما هم به فکر گسترش کسب و کار خود یا برندسازی بهتری برای خود هستید فعالیت و بازاریابی در شبکه های اجتماعی را جدی تر بگیرید. اجرای بازاریابی شبکه های اجتماعی باید با اطلاعات و تحقیقات کاملی در مورد شناخت مخاطب، تعیین هدف، استراتژی مناسب صورت بگیرد. شما با شناخت کامل مخاطبان خود، می توانید محتوایی تولید کنید که آنها دوست دارند و از آن استقبال می کنند.