تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

یکی از موضوعات جالب در بحث سئو، تاثیر شبکه های اجتماعی روی رتبه وب سایت و سئوی آن است. شاید تعجب کنید اما میزان به اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام، در رتبه سایت شما اثر می گذارد.

در این نوشته، آی وحید شما را با تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت آشنا خواهد کرد.

چرا شبکه های اجتماعی، روی سئوی سایت شما تاثیر می گذارد؟

فعالیت افراد در شبکه های اجتماعی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم روی سئوی سایت شما تاثیر می گذارد. شما با فعالیت در بسترهای شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، لینکدین و … می توانید رتبه سایت خود را بهتر کنید و سئوی سایت خود را بهبود دهید.

اتفاقی که درون شبکه های اجتماعی می افتد، این است که افراد، با برند شما درگیر می شوند و تعامل کاربران با برند و فعالیت شما بیشتر می شود. تعداد لایک بیشتر، افزایش میزان به اشتراک گذاری، افزایش تعداد فالوئر و … از جمله فعالیتهایی است که به صورت مستقیم، نتیجه آن را می توان مشاهده کرد. افزایش تعداد بازدیدکننده های پستها و آگاهی بیشتر کاربران از نام تجاری شما، از جمله تاثیرات غیر مستقیم فعالیت افراد در شبکه های اجتماعی است.

اگر افراد، بیشتر در شبکه های اجتماعی سایت شما فعالیت کنند، یعنی اشتیاق و علاقه مندی بیشتری نسبت به شما پیدا کرده اند. وقتی مخاطب به شما و کارتان علاقه داشته باشد، پیشنهادات شما را هم قبول می کند. به همین دلیل، اگر لینک وب سایت خود را درون شبکه های اجتماعیتان قرار دهید، به احتمال زیاد، افراد به سایت شما می آیند و ترافیک سایت شما بیشتر می شود. همچنین، افراد زمان بیشتری را در سایت شما می مانند و نرخ خروج کاربر از سایت کمتر می شود.

 

فعالیت در شبکه های اجتماعی و افزایش میزان لینک دهی به سایت

یکی از تاثیرات مستقیم فعالیت در شبکه های اجتماعی، افزایش میزان لینک دهی است که از نظر گوگل، بسیار اهمیت دارد. وقتی در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید و فعالیت موثر کنید، افراد، سایت شما را به یکدیگر معرفی می کنند و بدون پرداخت پول برای تبلیغات، بازدیدکننده های جدیدی خواهید داشت و میزان ترافیک سایت شما زیاد می شود.

 

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

تاثیر فعالیت در شبکه های اجتماعی روی افزایش وفاداری مشتری

یکی از نکات مثبت شبکه های اجتماعی این است که افراد در این شبکه ها، می توانند سوالات خود را با شما در میان بگذارند و پاسخ شما را بشنوند؛ در نتیجه، احساس نزدیکی بیشتری به شما می کنند و بیشتر به شما اطمینان خواهند کرد. وقتی افراد، با شما و برندتان بتوانند ارتباطی طبیعی برقرار کنند، میزان وفاداری آنها به شما و کسب و کارتان بیشتر می شود. وقتی افراد از شما زیاد سوال می کنند و زیاد با شما حرف می زنند، باید خوشحال باشید و به آینده کسب و کارتان، امیدوارتر شوید.

اگر دقت کرده باشید، بسیاری از کسب و کارهای بزرگ، مانند دیجی کالا، مدیسه، اسنپ، شرکت کاله و… در شبکه های اجتماعی، فعالیت گسترده ای دارند و از این طریق، افراد بیشتری را به مشتریان تبدیل می کنند.

 

چگونه می توانید سئوی سایت خود را با استفاده از شبکه های اجتماعی بهتر کنید؟

در دنیایی که هر روز اهمیت شبکه های اجتماعی پررنگ تر می شود، شما باید یاد بگیرید که سئوی سایت خود را با استفاده از این شبکه ها بهبود دهید. در ایران، روز به روز بر آمار استفاده کنندگان شبکه های اجتماعی اضافه می شود و این موضوع، نشان می دهد که افراد، میل به اجتماعی تر شدن و حضور در اجتماعات مجازی دارند. اگر شما بتوانید به خوبی وارد شبکه های اجتماعی شوید و استراتژی درستی داشته باشید، می توانید به راحتی به مخاطبان جدید بیشتری برسید و رتبه وب سایت خود را سریعا بهبود دهید.

با استفاده از این روشها، شما می توانید بهتر در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید:

  1. در شبکه های اجتماعی، صفحه ای با نام کسب و کارتان ایجاد کنید و فعالیت خود را آغاز کنید. تعداد شبکه های اجتماعی بسیار زیاد است و بهتر است برای شروع، به سراغ شبکه هایی بروید که مخاطبان بالقوه شما در آنها حضور دارند. برای مثال، اگر مخاطبان شما خانمهای جوان خانه دار است، شبکه هایی مانند اینستاگرام و پینترست برای شما توصیه می شود؛ زیرا اغلب خانمهای جوان به این شبکه ها سر می زنند.
  2. وقتی مطلبی را در سایت خود قرار می دهید یا محصول جدیدی تولید می کنید، توضیحات کوتاهی درباره آن پست یا محصول را به همراه عکس در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید و افراد را برای خواندن آن مطلب علاقه مند کنید. در انتهای پست نیز لینک مقاله کامل را قرار دهید.
  3. در انتهای مطالب وب سایت خود، دکمه Share را قرار دهید تا افراد بتوانند مطلب شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. این کار، به انتشار و گسترش محتوای شما کمک زیادی می کند.
  4. با زبان مخاطبان و به صورت کاملا طبیعی با مخاطب خود حرف بزنید. مخاطب شما باید حس کند که با انسان تعامل دارد نه ماشین یا ربات! بعضی از پیج ها در شبکه های اجتماعی، به گونه ای حرف می زنند و محتوا تولید می کنند که ماشینی بودن و بی روح بودن آنها کاملا مشخص است. چنین صفحاتی، معمولا نمی توانند تعداد زیادی از افراد را به خود جذب کند.
  5. عکسهای وب سایت خود را از میان عکسهای باکیفیت انتخاب کنید. هم چنین برای پست شبکه های اجتماعی خود نیز از متن و عکسهای مناسب استفاده کنید تا در نگاه اول، جذاب تر شوید.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

 

در این نوشته، با تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو آشنا شدید و دانستید که فعالیت در شبکه های اجتماعی، تا چه اندازه برای بهبود رتبه وب سایت شما مفید است؛ پس با فعالیت در شبکه های اجتماعی، می توانید رتبه سایت بهتری داشته باشید و با مخاطبان خود، ارتباطی سازنده و موثر برقرار کنید.