سئو در فروشگاه های اینترنتی

تعداد فروشگاه های اینترنتی در ایران بسیار زیاد است و هر ساله بیشتر هم می شود. چندین سال است که راه اندازی فروشگاه اینترنتی و فروش از بستر اینترنت رواج پیدا کرده است. سئو در فروشگاه های اینترنتی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا سئو می تواند باعث جذب بازدیدکننده می شود و وجود خریدار، به افزایش فروش محصولات منجر می شود. مهم ترین سرمایه هر فروشگاه اینترنتی، وجود بازدیدکنندگان و مخاطبان آن فروشگاه است. به همین دلیل، فروشگاه های اینترنتی باید به سئو توجه ویژه ای کنند.

در این نوشته، به نکاتی می پردازیم که باعث می شود سئوی فروشگاه اینترنتی بهبود یابد و بازدیدکنندگان آن بیشتر شود.

بهینه سازی فروشگاه اینترنتی

نکات مهم برای بهبود سئو در فروشگاه های اینترنتی

برای بهینه سازی فروشگاه اینترنتی خود اقدامات زیر را انجام دهید.

  1. عنوان فروشگاه خود و آدرس آن را ساده انتخاب کنید.

در انتخاب دامنه سایت خود دقت کنید؛ زیرا بیانگر نام برند شما است و در ذهن مخاطبان شما می ماند. فروشگاه اینترنتی شما باید کلمات کلیدی و اصلی فعالیت شما را شامل شود. بهتر است نام دامنه شما ساده باشد و از کاراکترهای خاص استفاده نکنید.

  1. از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید.

یکی از فاکتورهای مهم در سئوی فروشگاه اینترنتی، استفاده از کلمات کلیدی مناسب است. شما باید صفحات وب سایت خود را با یک عنوان و توضیحات متا برچسپ گذاری کنید. وقتی برچسپ گذاری می کنید، موتورهای جستجو راحت تر شما را پیدا خواهند کرد.

  1. سرعت سایت فروشگاهی خود را افزایش دهید.

فروشگاه اینترنتی شما باید به سرعت بالا بیاید. شما حداکثر 7 ثانیه زمان دارید تا فروشگاه خود را به مخاطبان نشان دهید؛ در غیر این صورت، افراد صفحه سایت شما را می بندند و از آن خارج می شوند. کاربران اینترنتی مایل به خرید از سایتهایی هستند که سرعت بالایی دارند.

  1. کدها و تصاویر سایت خود را بهینه سازی کنید.

بهینه سازی کدهای برنامه نویسی و تصاویر سایت، باعث می شود که حجم داده های سایت پایین بیاید و از این طریق، سرعت سایت افزایش پیدا کند.

  1. نظر مشتریان خود را در سایتتان درج کنید.

وقتی از نظرات کاربران استفاده می کنید و تجربه آنها را درباره استفاده از محصول خریداری شده در سایت خود قرار می دهید، به صورت غیرمستقیم به افزایش فروش خود کمک زیادی خواهید کرد. درج نظرات مشتریان قبلی، باعث افزایش اعتماد مشتریان نسبت به فروشگاه شما می شود و او را برای خرید از سایت شما ترغیب می کند.

  1. لینک دهی داخلی و خارجی را انجام دهید.

یکی از فاکتورهای مهم در سئوی فروشگاه اینترنتی، لینک سازی داخلی است. ساخت لینک داخلی به معنای لینک دهی به سایر صفحات سایت است. هر مطلب سایت خود را به حداکثر 3 صفحه دیگر از وب سایتتان لینک کنید.

علاوه بر لینک سازی داخلی، شما باید لینک سازی خارجی را نیز انجام دهید. لینکهای خارجی از مهمترین عوامل در بهینه سازی سایت های فروشگاهی است. برای دریافت لینک، از سایت های معتبر و شناخته شده که گوگل به آنها اعتماد کافی را دارد لینک بگیرید. نکته ای که در لینک دهی خارجی مهم است، این است که باید سایتهای لینک داده شده با موضوع سایت شما همخوانی داشته باشد و از سایتهای بی محتوا لینک دریافت نکنید؛ زیرا دقیقا برعکس عمل می کند و به رتبه سایت شما ضربه می زند.

  1. قالب مناسب برای سرویس هایی چون وردپرس را درست انتخاب کنید.

برای انتخاب قالب فروشگاه وردپرسی خودتان، اگر می خواهید از قالبهای آماده استفاده کنید، حتما قبل از خریداری قالب، نسخه دموی آن را با استفاده از سایت جی تی متریکس (gtmetrix.com) از نظر سرعت بررسی کنید تا خطاهای بهینه نبودن کدها و دیگر اشکالات را بتوانید تشخیص دهید. حتما از قالبهایی استفاده کنید که کدنویسی آنها بهینه باشد و سرعت آنها مناسب باشد. برای انتخاب قالب مناسب برای سئوی فروشگاه اینترنتی خود می توانید از وب سایت آی وحید کمک بگیرید.

  1. فروشگاه اینترنتی خود را به صورت واکنش گرا طراحی کنید.

بسیاری از کاربران، از طریق موبایل و تبلت به فروشگاه اینترنتی شما می آیند؛ در نتیجه فروشگاه آنلاین باید در همه دستگاه ها به درستی نمایش داده شود. وقتی وب سایت شما واکنش گرا باشد، افراد از طریق هر وسیله ای می توانند به فروشگاه اینترنتی شما بیایند و از شما خرید کنند. به علاوه طراحی واکنش گرا از فاکتورهای مهم در سئوی سایت است.

  1. در فروشگاه اینترنتی خود، پشتیبانی آنلاین داشته باشید.

وقتی مخاطبان خود را پشتیبانی می کنید، به آنها کمک می کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که به سوالات کاربران پاسخ دهید و مشکلات آنها را برطرف کنید. فایده پشتیبانی آنلاین در نهایت به خود شما برمی گردد و میزان فروش شما را افزایش می دهد. این موضوع به بهبود سئوی فروشگاه اینترنتی شما کمک می کند.

  1. از شبکه های اجتماعی برای دعوت مخاطب استفاده کنید.

زمانی که تعداد بازدید کنندگان سایت فروشگاهی شما زیاد باشد، قطعا سئوی سایت شما نیز بهبود پیدا می کند. شما با استفاده از شبکه های اجتماعی می توانید افراد را ترغیب کنید که به سایت شما بیایند. با این کار، میزان فروش سایت شما هم به تدریج بیشتر می شود. در عصر ارتباطات، باید قدرت شبکه های اجتماعی را درک کنید و از آن برای به نفع کسب و کار خود استفاده کنید.

در این نوشته با نکات مهم سئو در فروشگاه های اینترنتی آشنا شدید و 10 راهکار عالی برای بهبود سئوی فروشگاه اینترنتی خود یاد گرفتید. با استفاده از 10 نکته گفته شده، شما می توانید رتبه وب سایت فروشگاهی خود را بهبود دهید و از رقیبان خود جلو بزنید.

از اینکه تا پایان این نوشته با آی وحید همراه بودید از شما متشکریم.