آنالیز سرعت سایت با سرچ کنسول جدید گوگل

آنالیز سرعت سایت با سرچ کنسول جدید گوگل

آموزش

احتمالا در اخبار هفتگی قبلی شنیده اید که مرورگر گوگل کروم آبروی سایت های با سرعت پایین را میبرد . در همین رابطه سرچ کنسول گوگل برای شما امکانی فراهم آورده تا شما بتوانید سرعت سایت خود را بررسی کنید و صفحاتی که سرعت پایینی دارند را شناسایی کنید . به همین منظور مطلب امروز ما به این موضوع مرتبط میباشد . امیدوارم که ما را تا انتها همراهی کنید .

گزارش سرعت در سرچ کنسول گوگل چیست ؟

ابزار گزارش سرعت جدید سرچ کنسول گوگل ایده ای برای نمایش سریع یا کند بودن صفحات سایت شما میباشد . به طبع شما نمیتوانید تمام صفحات خود را تک تک با مرورگر باز کرده و در هر بار باز کردن این صفحات شرمنده شوید . به همین دلیل در سرچ کنسول گوگل قسمت جدیدی برای شما ایجاد شده که به راحتی به شما میگوید چه میزان از صفحات شما دارای سرعت خوب و چه میزان دارای سرعت پایین در هنگام بارگزاری میباشند .

آنالیز سرعت سایت با سرچ کنسول جدید گوگل

تصویر بالا نمونه ای از امکانی میباشد که سرچ کنسول گوگل در اختیار شما قرار داده است . در این تصویر و سایت تستی که سرچ کنسول نمایش دهنده لینک های آن میباشد بیش از 1000 صفحه ایندکس شده وجود دارد . در میان این صفحات 1148 صفحه با سرعت متوسط وجود دارد و حدود 111 صفحه نیز با سرعت بالا در هنگام بارگزاری به کاربر نمایش داده میشود . خوشبختانه در تصویر بالا صفحه با سرعت پایین وجود نداشت وگرنه به صورت قرمز رنگ به شما نمایش داده میشد .

همانگونه که میدانید سرعت بارگزاری صفحات یکی از فاکتورهای مهم گوگل در رتبه بندی سایت ها میباشد . شما قبلا میتوانستید از طریق ابزارهایی مانند PageSpeed Insights و Lighthouse این سرعت را بررسی کنید . در بروز رسانی های جدید که گوگل در سیستم خود انجام داده است وقتی کاربر با استفاده از مرورگر گوگل کروم میخواهد وارد سایت شما شود ، در صورتی که مشکل کندی از سمت سایت و سرور شما باشد این مورد به کاربر اطلاع داده میشود ، زیرا کاربر حق دارد دلیل کندی سرعت سایتی که به آن مراجعه میکند را بداند . زیرا بعضی مواقع کاربر فکر میکند مشکل از سمت اینترنت خودش است و به سراغ تغییر شرکت ارائه دهنده اینترنت خود میرود . در تصویر زیر نمونه ای از سایت های کند و سریع نمایش داده شده است :

آنالیز سرعت سایت با سرچ کنسول جدید گوگل

گزارش سرعت چه کاری انجام میدهد ؟

بخش گزارش سرعت به صفحات موجود روی سایت شما نگاه میکند . سرعت بارگزاری آنها را با استفاده از بخش و سیستم جدیدی که به تجربه کاربری کروم اضافه شده بررسی میکند . این گزارش در دو حالت موبایل و دسکتاپ به کاربران به صورت خروجی نمایش داده میشود که ممکن است متفاوت از یکدیگر باشند . این تفاوت میتواند بخاطر تفاوت در سخت افزار و شبکه باشد . به همین دلیل ممکن است گرفتن نمره خوب در حالت موبایل سخت تر از حالت دسکتاپ باشد . نمونه ای از این گزارش خروجی در تصویر زیر قابل مشاهده میباشد :

آنالیز سرعت سایت با سرچ کنسول جدید گوگل

نمره ها و آمار از کجا گرفته میشود ؟

جالب است که بدانید این آمار و نمره هایی که به شما داده میشود از  Chrome UX Report گرفته میشود . بخش گزارش تجربه کاربری کروم ، مکان عمومی از مجموعه داده های تجربه های واقعی کاربرانی است که از بازدید از میلیون ها سایت جمع آوری شده است . این داده ها از موارد مختلفی مانند نحوه اتصال ، نوع دستگاه و بسیاری موارد مختلف دیگر است که توسط مرورگر کروم ذخیره شده است . البته برای دسترسی به اکثر ابزار های گوگل مانند همین بخش گزارش تجربه کاربری کروم حتما باید از آی پی غیر ایرانی به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران استفاده کنید .

دنبال چه چیزی باید بگردیم ؟

در این ابزار ها پارامترهای مختلفی برای بررسی هستند . ابزار گزارش سرعت سرچ کنسول بر اساس دو آمار فعالیت میکند که در ادامه به توضیح درباره آنها میپردازیم :

  • FCP (first contentful paint) : FCP زمانی رخ میدهد که اولین عنصر در سایت مشاهده میباشد . این حالت به کاربران این اطمینان خاطر را میدهد که سایت در حال بارگزاری میباشد .
  • FID (first input delay): به زمان بین اولین تعامل کاربر با یک عنصر در صفحه درخواستی و واکنش مرورگر به آن ورودی گفته میشود . سرعت واکنش صفحه شما به ورودی ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

نتیجه گوگل برای سرعت سریع ، مدیریت شده و یا کند بر اساس کمترین مقدار این پارامتر ها میباشد . به عنوان مثال اگر شما دارای FCP مدیریت شده و FID کند باشید ، سرعت کند به آن اختصاص داده میشود . اگر دارای صفحه ای با FCP سریع و FIP مدیریت شده باشید به آن صفحه سرعت مدیریت شده اختصاص داده میشود .

حل مشکلات و خطاهای مربوط به سرعت

شما با استفاده از این ابزار کاربردی گوگل میتوانید به کاربران خود در باز کردن سایتتان با سرعت بالا کمک کنید . مشکلات و صفحاتی که دارای کندی سرعت هستند در این ابزار قابل نمایش میباشد . امیدوارم که از مطلب آنالیز سرعت سایت با سرچ کنسول جدید گوگل استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

Chrome UX Report :

www.developers.google.com/web/tools/chrome-user-experience-report

Lighthouse :

www.developers.google.com/web/tools/lighthouse

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
3 رای, 5,00 از 5
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی