تست ریسپانسیو سایت یکی از محبوب ترین روش ها برای طراحی بهینه سایت است تا در فضای ایجاد شده کاربران به سادگی بتوانند، ارتباط برقرار کنند. اول باید در نظر داشته باشید که ریسپانسیو بودن سایت همیشه کامل اتفاق نمی افتد و باید هر روز موارد جدید را در سایت بررسی کرد. با این حال هر سایت باید بتواند از پروتکل های تعیین شده گوگل عبور کند و کاملا برای یک کاربر قابل قبول و استاندارد باشد. درنتیجه در این مقاله سعی کردیم ابزار های معرفی کنیم تا قابلیت های لازم را برای شما فراهم کنند و اطمینان لازم را از ریسپانسیو بودن سایت به شما بدهد.

ریسپانسیو سایت چیست

طراحی ریسپانسیو سایت ( RWD ) یک روش برای توسعه وب سایت است که به کمک آن می توانیم اندازه صفحات را متناسب با سایز دستگاه نمایش دهیم و تغییرات پویایی در ظاهر وب سایت ایجاد کنیم. در طراحی ریسپانسیو، عناصر صفحه با بزرگ یا کوچک شدن تغییر شکل می دهند، بنابراین نیاز است تا با آزمایش و مشاهده وب سایت در انواع اندازه صفحه نمایش بررسی شود تا در همه مرورگر ها نمای خوبی داشته باشد.

در واقع یک سایت ریسپانسیو بدون نیاز به پیمایش بیشتر دسترسی لازم را به نوار ها و آیکن ها در کل سایت به کاربران می دهد. بنابراین نرخ پرش در سایت کاهش پیدا می کند و تبدیل وب سایت افزایش پیدا می کند و افراد بهتر برند را درک می کنند. شما می توانید به کمک چک لیست کامل از ریسپانسیو بودن سایت آی وحید همه موارد ممکن را در سایت خود بررسی کنید.

معرفی 7 ابزار تست ریسپانسیو سایت

ابزار های تست ریسپانسیو هر کدام برای موقعیت مختلف می تواند کارساز باشد. زمانی که شما نیاز به ابرازی دارید که در حداقل زمان ممکن نگاه کلی به ظاهر سایت خود داشته باشید ابزار هایی چون Xrespond ، Screenfly و Resizer نمای کلی سایت را در اندازه های مختلف نمایش می دهد اما تعداد امکانات آنها محدود است و در موارد کلی نیاز به ابزاری چون Responsively ، Browserstack و غیره دارید تا بتوانید حتی تغییراتی در سایت خود بدهید.

 • Responsively
 • Browserstack
 • CrossBrowser
 • Google Resizer
 • Am I Responsive
 • Xrespond
 • Screenfly

Responsively

سایت Responsively یکی از بهترین سرویس ها برای تست سایت است که می تواند با سرعت 5 برابری کمک کند، برنامه نویسان طراحی Front-End خود را انجام دهند. این ابزار منبع باز است و پیش نمایش های صفحات را در 30 حالت فوری ارائه می کند.

ویژگی های کلی Responsively :

 • پیش نمایش تمام صفحات هدف در یک پنجره واحد در کنار هم به نمایش در می آید تا به راحتی بتوانید آن ها را با هم مقایسه کنید و به یک جواب کلی برسید.
 •  طرح بندی لازم را قابل تنظیم تعریف می کند تا بتوانید ترتیب دستگاه ها را مطابق نیاز خود تنظیم کنید.
 • هر عنصر در صفحه را برای هر دستگاهی بررسی می کند.
 • بازخورد فوری از صفحه هایی که با استفاده از ابزار قدرتمند برای صفحه نمایش خود ایجاد می کنید را دریافت کنید.
 • از سرور Hot-Reloading پشتیبانی می کند تا بتوانید در همه دستگاه ها در زمان واقعی لود صفحات را انجام دهید.

با تعاملات آینه ای که سرویس Responsively دارد، می توان هر کلیک، پیمایش یا ناوبری را بلافاصه مشاهده کرد با تنظیم طرح بندی متناسب با نیاز در هر دستگاهی ریسپاسیو را با استاندارد کامل به پایان رساند. البته استفاده از این ابزار به کمک اپ نصبی در سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس انجام می شود. 

Browserstack

ابزار Browserstack مدتهاست که در سایت Stratabeat به عنوان ابزار مورد علاقه بارها مورد آزمایش قرار گرفته است وبیش از 25000 سایت امکان آزمایشات خود را در طیف گسترده ای از مرورگر های دسک تاپ در سیستم عامل های ویندوز، مک و دستگاه های تلفن همراه مانند اندروید و آی او اس انجام دادند.

ویژگی های Browserstack :

 • دسترسی سریع به دستگاه های متداول دارد.
 • آزمایشات لازم را در محیط های توسعه داخلی انجام می دهد.
 • در بیش از 2000 مرورگر، اندروید و آی او اس قابل نصب است.
 • امنیت فوق العاده تسلیم ناپذیر دارد.

به طور کلی این ابزار ریسپانسیو می تواند سایت خود را در 13 اسمارت فون، تلفن همراه و تبلت شناخته شده تست کند و جزئیات دقیق اندازه اسمارت فون ها را شبیه سازی کند. گزینه های تست این ابزار بسیار ارزشمند است و استفاده بسیار آسانی دارد.

CrossBrowser

ابزار تست CrossBrowser یکی دیگر از پلتفرم های جذاب و حرفه ای در یک مرورگر است که می تواند آزمایش های خودکار را به صورت موازی انجام دهد و صفحات را بر روی بیش از 2050 مرورگر نسخه دسکتاپ و موبایل تست کند.

ویژگی های Cross Browser :

 • آزمایشات دستی را با امکانات متنوعی در دسترس فراهم می کند.
 • امکان دیباگ را در محیط خود جا داده.
 • تست ریسپانسیو را در بیش از 2050 نسخه های مرورگر فراهم کرده.
 • تست های خود را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.
 • از نمایش دستگاه های مختلف به صورت خودکار شات می گیرد.
 • از تست های انجام شده گزارش ارائه می دهد.

این سرویس با بررسی یک سایت در لوکال هاست کمک می کند تا آزمایش آن را در وب به تاخیر نیندازید ، بتوانید به کمک یک اتصال محلی ( Local Connection ) قدرت کافی را برای آزمایش HTML ، CSS و  JavaScript بر روی هاست داشته باشید و گرفتن عکس را از صفحات مختلف سایت و تست های خودکار را فراهم کنید. درواقع این اتصال محلی با سه حالت خود امکانی ایجاد می کند تا بتوانید از طریق مختلف به طور ایمن تست ریسپانسیو را انجام دهید.

Google Resizer

ابزار Resizer توسط گوگل ارائه شده تا کاربران بتوانند آزمایشات خود را برای تست ریسپانسیو انجام دهند. محیط جالب این سرویس کمی متفاوت تر از سایر سرویس های تست ریسپانسیو است به طوری که با کلیک بر اندازه های پیش فرض Resizer نمایش در حالت های متنوعی تغییر می کند و کاربری آسان تری دارد.

تب های که این سرویس برای کاربران در نظر دارد که در سه حالت تبلت و موبایل، ویندوز و سه نمایش پیش فرض در دسترس اند. البته Resizer یک ابزار ساده برای نمایش فوری سایت است و فقط برای موارد فوری می تواند قیاس بندی خوبی داشته باشد.

Am I Responsive

سرویس Am I Responsive یک ابزار تست پاسخگو سریع، ساده و با کاربرد آسان است که با کلیک و وارد کردن نام سایت بتوانید، نمایشی تنظیم شده دریافت کنید. این ابزار به عنوان بهترین سایت شبیه سازی با رزولوشن های بالا بدون نمایش پیکسلی تست ریسپانسیو را در 4 دستگاه پرکاربرد انجام می دهد و بعد از ارائه پیش نمایش اجازه می دهد تا از نحوه نمایش عکس بگیرید و آن را به اشتراک بگذارید.

ویژگی های ابزار Am I Responsive :

 • طراحی هایی که روی Localhost انجام شده را بررسی می کند و خروجی مناسبی ارائه می کند.
 • ترتیب مجدد دستگاه ها را با برداشتن و کشیدن Drog & Drop فراهم می کند.
 • برای استفاده به همراه یک لینک قابل اشتراک گذاری است.

به طور کلی می توانیم بگوییم این ابزار برای قیاس بندی و بررسی با دقت بالا مناسب نیست اما با گردآوری مقالات سایت یک بار در هفته طراحی ریسپانسیو، ابزار، نکات ، آموزش و لینک های استفاده شده در صفحات کمک می کند تا بتوانید در مدت زمان طولانی تری ریسپانسیو خود را بررسی کنید.

Xrespond

سرویس Xrespond ابزاری است که به صورت رایگان و همراه با امکانات جالب ارائه می شود. شما می توانید چندین نما از سایت خود را در دستگاه های مختلف آزمایش کنید و به سرعت روند آزمایش را در طیف وسیعی از دستگاه های مشابه تسریع کنید.

سایت Xpespod خود را یک آزمایشگاه مجازی می نامد و با روش کار ساده ای که در سرویس خود ترتیب داده به کاربران اجازه می دهد با درج نام آدرس سایت خود انواع دستگاه ها و سایز های مختلف را تست کنند. این سرویس با امکان درج دستی سایز دلخواه از تنظیمات عرض و طول سفارشی را هم پشتیبانی می کند تا بتوانید از ریسپانسیو بودن سایت در هر اندازه ای مطمئن شوید.

Screenfly

سرویس Screenfly با داشتن 34 حالت ممکن برای تبلت، موبایل ، صفحه نمایش خانگی، مانیتور و البته امکان تنظیم دلخواه نمایش پیکسل به پیکسل صفحات سایت را نشان می دهد تا بهتر ریسپانسیو سایت خود را چک کنید و صفحات ثابت و فعال خود را بررسی کنید. همچنین ابزار Screenfly  فعال یا غیر فعال کردن اسکرول، تغییر نمایش صفحه و اشتراک گذاری کارآیی کافی را برای وب مستران برای تست ریسپانسیو فراهم می کند.

پایان

به طور کلی باید گفت ایجاد یک وب سایت ریسپانسیو چندان سخت نیست و می توان به کمک ابزار های مناسب نیاز یک سایت کاملا ریسپاسیو را برآورده کرد و یک تجربه فوق العاده را برای کاربران سایت فراهم کرد.

ابزارهایی که در این مقاله معرفی کردیم همگی به سادگی قابل استفاده هستند و می توان فقط با وارد کردن آدرس URL سایت نمایش صفحات را در اندازه های مختلف بررسی کرد وبه صورت رایگان از تست ریسپانسیو صفحات را انجام داد.