با سلام خدمت شما کاربران گرامی . امروز با شما همراه هستیم و بخشی از سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ را برای شما آماده کرده ایم . سوال های عمومی که ممکن است در ذهن شما بوجود آید . ما اینجا هستیم تا به سئوالات شما پاسخ دهیم . ممکن است جواب خود را در این مطلب پیدا کنید . در صورتی که جواب خود را پیدا نکردید میتوانید در قسمت نظرات آن را با ما در میان گذاشته تا به سئوالات شما عزیزان پاسخ دهیم .

سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ

قبل از نوشتن سئوالات خدمت شما مجدد عرض میکنم که در صورت نبودن سوال مد نظر شما در این فهرست میتوانید از قسمت نظرات آن را بپرسید و حتی از طریق قسمت تماس با ما سئوالات خود را با ما در میان بگذارید .

1- چرا وردپرس گوتنبرگ را معرفی کرده است ؟

برای مدت زمان زیادی که میتوان گفت تقریبا از ابتدا ، وردپرس از ویرایشگر TinyMCE استفاده میکرد که البته اکثر سیستم ها نیز از همین ویرایشگر برای خود استفاده میکردند . در ویرایشگر قدیمی و یا همان کلاسیک شما امکان نوشتن متن ساده به همراه چند دکمه در منوی بالای ویرایشگر داشتید . این ویرایشگر نیاز مشتری را تا زمانی رفع میکرد اما هر چه سطح وبسایت ها و نیاز مشتریان بالاتر میرفت آنها را در کار کردن و رفع نیازشان (افزودن ویدیو گالری ، جاسازی کردن فایل های مختلف ، ایجاد بلوک های مختلف و … ) با مشکل مواجه میکرد . از همان زمان به بعد وردپرس برای این که راحتی را در کار کاربران خود قرار دهد و نسل جدید طراحی سایت را در سیستم خود پیاده سازی کند تصمیم به انتشار ویرایشگر جدید خود با نام گوتنبرگ گرفت . ویرایشگر جدید از لحاظ کاری جذاب و ارائه دهنده نسل جدیدی از ویرایشگر ها میباشد . این ویرایشگر بر اساس بلاک عمل میکند و هر قسمتی از مطلب شما به عنوان متن ، تصویر و … دارای یک بلاک مربوط به خود میباشد .

2- چگونه میتوانم مطمئن شوم که قالب و افزونه های من با گوتنبرگ سازگاری دارد ؟

این سئوالی است که احتمالا در ذهن خیلی افراد به وجود آمده است . یک راه آسان برای بررسی آن وجود دارد و آن هم این است که سازگاری قالب و افزونه های خود را در سایت مرجع با نسخه وردپرس 5 بررسی کنیم . به فرض شما میخواهید یک افزونه از سایت وردپرس دانلود کنید . البته این کار از طریق مخزن افزونه در منو افزونه ها در پیشخوان مدیریت سایت شما نیز وجود دارد . شما وقتی یک افزونه را جستجو میکنید در توضیحات آن میتوانید سازگاری افزونه با نسخه وردپرس را بررسی کنید . در صورتی که افزونه شما با حداقل نسخه 5 سازگاری داشته باشد ، یعنی با گوتنبرگ نیز سازگاری دارد . زیرا گوتنبرگ ویرایشگر پیشفرض نسخه 5 وردپرس است و اگر افزونه و قالب شما با نسخه 5 سازگاری دارد ، بنابراین با گوتنبرگ نیز سازگاری کامل را دارد . اگر قالب و افزونه شما اختصاصی است باید یک نسخه پشتیبان از سایت خود گرفته و در مکانی غیر از سایت اصلی آن را به روز رسانی و نتیجه را بررسی کنید .

3- چگونه نوشته های قبلی خود را در گوتنبرگ مدیریت کنم ؟

نوشته هایی که قبل از بروز رسانی وردپرس و اضافه شدن گوتنبرگ به سایت خود ، نوشته اید همچنان در همان ویرایشگر قبلی و با همان فرمت قبلی قالب ویرایش است . اما در صورتی که تمایل داشته باشید میتوانید نوشته خود را به حالت جدید ویرایشگر یعنی گوتنبرگ و بلاکی تبدیل کنید . برای این کار کافیست در سه نقطه تنظیماتی که بالای نوشته تان وجود دارد کلیک کرده و گزینه Convert to Blocks را بزنید تا نوشته به فرمت گوتنبرگی تبدیل شود .

سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ
سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ

4- چطور میتوانم گوتنبرگ را غیرفعال و به ویرایشگر کلاسیک برگردم ؟

واقعیتی که وجود دارد این است که خیلی از کاربران هنوز احساس راحتی با گوتنبرگ نمیکنند . این افراد هنوز آمادگی استفاده از گوتنبرگ را ندارند و به دنبال راهی برای برگشتن به عقب هستند . در صورتی که شما هم جزو این دسته افراد هستید میتوانید از افزونه  Classic Editor استفاده کنید .

سئوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ
سئوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ

5- گوتنبرگ یک صفحه ساز است ؟

ما در این مورد قبلا نیز صحبت کرده بودیم . در مطالب قبلی در مورد تفاوت گوتنبرگ و سازنده صفحه برای شما توضیح داده ایم . گوتنبرگ یک ویرایشگر بر پایه ویرایش بلاک میباشد . اما سازنده صفحه کاری متفاوت تر از ویرایش فقط متن نوشته را دارد و دست آن در ویرایش صفحه شما بازتر است . اگر شما مطلبی که در خط اول همین بخش به آن لینک داده شده را کامل مطالعه کنید جواب سوال خود را پیدا خواهید کرد .

6- آیا گوتنبرگ از شورت کد ها پشتیبانی میکند ؟

باید در این مورد خدمت شما عرض کنم که بله ، گوتنبرگ از شورت کدها نیز پشتیبانی میکند . شما میتوانید در قسمت بلاک ها به دنبال بخش ابزارک بگردید و از آن قسمت شورت کد ها در اختیار شما هستند که میتوانید شورت کد مد نظر خود را به نوشته تان اضافه کنید .

سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ
سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ

7- چگونه میتوانم در مورد گوتنبرگ مطالب آموزشی جدید بخوانم ؟

جواب ساده است ! سایت آی وحید هر سعی میکند هر هفته یک مطلب خود را به گوتنبرگ اختصاص دهد و از ترفند ها و نکات این ویرایشگر جدید برای شما بنویسد . هدف ما ارائه اطلاعات جدید به شما و افزایش دانش شما درباره وردپرس و سئو و مطالب مربوط به آن میباشد . شما میتوانید عبارت گوتنبرگ را در سایت آی وحید جستجو کرده و مطالبی که درباره گوتنبرگ میباشد را پیدا کنید و بخوانید . امیدوارم که از مطلب سوال و جواب عمومی درباره گوتنبرگ استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم که نظر خود را با ما در میان بگذارید .