چند وقت پیش یکی از سایت ها که به عنوان مرجع دانلود برنامه و بازی بودند ، درخواستی داشتند که احتمال میدادم برای شما نیز جذاب باشد . برخی سایت های از مطالب سایت شما اسکی میروند متاسفانه احتمال دارد که لینک های شما را هم به سرقت ببرند . یعنی شما زحمت کشیده باشید فایل های مورد نظر کاربران خود را پیدا کرده و آپلود کنید و هزینه ای ماهانه برای هاست دانلود خود پرداخت کنید اما یک شخص خیلی نامحترم آن لینک ها را به صورت یک دقیقه ای از روی سایت شما کپی کرده و درون سایت خود قرار دهد تا ترافیکی غیر واقعی به سمت هاست دانلود شما وارد شود .

منظور از اسکی در اینجا، دزدی کردن مطالب و لینک و محتوای درون سایت شما بدون اجازه و عدم رعایت قوانین کپی رایت میباشد .ابداع کننده این کلمه بین ایرانی زبان ها را نمیشناسم اما در میان وبمسترها این کلمه تقریبا رایجی است !

اگر سرور شما به ازای دانلود از هاست دانلودتان به شما هزینه پرداخت میکند که مشکلی نیست . اما اگر هزینه ای به شما پرداخت نمیشود و حتی به ازای ترافیک مصرف شده از شما هزینه دریافت میشود استفاده از لینک ها درون سایت دیگری بدون اجازه گرفتن از شما یا رعایت قوانین کپی رایت محتوایی کاری ناپسند حساب میشود که البته برای شخص کپی کننده زیاد اهمیتی ندارد !

راه های حفاظت کننده از لینک های شما متنوع است . یکی از آنها قرار دادن آدرس سایتتان بر روی فایل میباشد . روش دیگر استفاده از فایل فشرده و رمز گذاری بر روی آن میباشد . کاری که اکثر سایت های دانلود ایرانی مانند soft98 یا پی سی دانلود و … آن را انجام میدهند . اما اگر با این وجود نیاز دارید که کاربران به سایت شما مراجعه کنند تا آمار بازدید سایتتان بالا رفته و بتوانید رتبه خوبی در موتورهای جستجو به دست آورید میتوانید از روش زیر استفاده کنید :


آموزش روش محافظت از لینک های دانلود در هاست سی پنل

در این روش فرض شده که هاست دانلود شما سی پنل میباشد . در ابتدا وارد هاست سی پنل خود شده و از بخش Security گزینه Hot Link Protection را انتخاب کنید :

در مرحله بعد شما وارد صفحه ای خواهید شد که مانند تصویر زیر میباشد :

توضیح گزینه های تصویر بالا به شرح زیر میباشد :

 • URLs to allow access : آدرس سایت هایی که مجاز به ارجاع لینک دانلود شما میباشند . یعنی کاربر میتواند با کلیک بر روی لینک دانلود درون آن سایت ها اقدام به دانلود از سرور دانلود شما کند .
 • Block direct access for the following extensions : پسوندهایی که میخواهید محدودیت دانلود برای آنها اجرا کنید . به عنوان مثال برای محدود کردن دانلود فایل های فشرده میتوانید از پسوند zip , rar در محل مورد نظر استفاده کنید .
 • Allow direct requests : برای دادن دسترسی استفاده از لینک مستقیم توسط کاربر در مرورگر ( به عنوان مثال کپی و جایگذاری لینک درون نوار آدرس )
 • Redirect the request to the following URL : درخواست هایی که از سمت سایت های دیگر می آید به کجا ریدایرکت شود . در اینجا میتوانید آدرس سایت اصلی خودتان را بزنید که کاربران به صفحه اصلی سایت شما منتقل شوند .

پس از نوشتن تمامی موارد مورد نظر و کلیک بر روی گزینه Submit وضعیت Hot Link شما فعال خواهد شد و در تمامی پوشه های هاست و سابدامین های شما فایل htaccess ایجاد میشود .


آموزش روش محافظت از لینک های دانلود با htaccess

اگر شما از هاست سی پنل استفاده نمیکنید و یا فقط میخواهید کد htaccess استفاده کنید ما برای شما کد نمونه ای آماده کرده ایم که در وب سرور آپاچی قابل استفاده است :

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^https://ivahid.com/.*$   [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^https://ivahid.com$   [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^https://ivahid.com/.*$   [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^https://ivahid.com$   [NC]
RewriteRule .*\.(zip)$ https://ivahid.com [R,NC]

در کد بالا خط اول نشان دهنده فعال بودن عملیات ریدایرکت کردن میباشد . سپس در چهار خط بعدی نوشته شده که ارجاع دهنده لینک دانلود از چه سایت هایی قالب قبول میباشد . در نهایت در خط آخر گفته شده اگر فایل فشرده با پسوند zip بود و از سمت سایت های ذکر شده در بالا ارجاع داده نشده بود به سایت ivahid.com ریدایرکت انجام شود .

توجه کنید که ذکر چند نکته در اینجا الزامی است و مورد مهمتر از همه این است که در بعضی از حالات ممکن است آدرس ارجاع از طریق مرورگر ارسال نشود و همین خود باعث ریدایرکت های نابه جا گردد . یکی از دلایلی که میتواند باعث این مشکل شود قرار دادن لینک در سایت دارای https و لینک شدن به هاست دانلود شما با استفاده از پروتکل http میباشد . در این صورت باید حتما توجه کنید پروتکل لینک های مبدا و مقصد باید مشابه یکدیگر باشد که خطای ناخواسته در این میان رخ ندهد .

این روش ممکن است ایراداتی داشته باشد اما پاسخگوی نیاز شما خواهد بود .

امیدوارم که از آموزش محافظت از لینک های دانلود کپی شده استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید .