10 نکته ای که باید در مورد برنامه نویسی یک سایت رعایت کنید!
  • 8 خرداد 1398
  • بدون دیدگاه
  • امین مهدوی

10 نکته ای که باید در مورد برنامه نویسی یک سایت رعایت کنید!

آموزش

برنامه نویسی سایت

طراحی سایت یکی از حرفه های به روز و جذاب است که این روزها جای خود را به خوبی میان علاقه مندان به فناوری و تکنولوژی باز کرده است. به همین دلیل افراد زیادی می کوشند تا در این حرفه پیشرفت کنند تا علاوه بر پیشرفت در زمینه ای که به آن علاقه دارند، کسب و کاری نیز برای خود راه اندازی کنند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که افرادی که می خواهند در حرفه ای طراحی سایت مشغول به کار شوند باید بتوانند برنامه نویسی را به خوبی یاد بگیرند و با نکاتی که در این زمینه وجود دارد آشنا شوند.

به دلیل اهمیتی که این مسئله برای برنامه نویسان طراحی سایت دارد ما در این مقاله قصد داریم شما را با 10 نکته ی مهم در مورد برنامه نویسی سایت آشنا کنیم، در ضمن توجه داشته باشید که از زبان های مختلفی برای برنامه نویسی سایت استفاده می شود، به همین دلیل نکاتی که در برنامه نویسی طراحی سایت بیان خواهیم  کرد، تنها در مورد یک زبان برنامه نویسی نخواهد بود و چندین زبان را پوشش خواهد داد.

خب بیشتر از این شما را منتظر نمی گذاریم و به سراغ اولین نکته ی مهم در مورد برنامه نویسی سایت می رویم.

زبان جاوا اسکریپت را به طور اساسی درک کنید

افرادی که در زمینه ی طراحی سایت حرفه ای هستند می دانند که زبان جاوا اسکریپت، زبانی است که می توان هم از آن در بک اند سایت و هم از آن در فرانت اند سایت استفاده کرد. برخی از افراد می خواهند که هم در زمینه ی برنامه نویسی فرانت  اند و هم در زمینه ی برنامه نویسی بک اند به طور حرفه ای فعالیت کنند یعنی به برنامه نویسی فول استک تبدیل شوند. اما نکته ای که در این جا می خواهیم به آن اشاره کنیم این است که اگر شما می خواهید در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به برنامه نویسی فول استک در طراحی سایت تبدیل شوید باید دانش کلی در مورد زبان جاوا اسکریپت بدست آورید.

برنامه نویسی

برای این که بتوانید دانش کلی در مورد زبان جاوا اسکریپت بدست آورید نیازی نیست که حتما فردی که در این زمینه به شما اموزش دهد بلکه تنها نیاز است که درک کلی در مورد مفاهیم اولیه ی جاوا اسکریپت و دستورات کنترلی آن بدست آورید آن گاه خواهید دید که بر خلاف تصور بسیاری از افرادی که فکر می کنند زبان جاوا اسکریپت زبان دشواری است، زبان جاوا اسکریپت زبان ساده و در عین حال کاربردی خواهد بود.

استفاده کامل از تگ ها در زبان PHP

یکی دیگر از زبان هایی که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرد، زبان PHP است. زبان PHP یک زبان اسکریپتی و البته متن باز است از زبان PHP برای برنامه های سمت سرور استفاده می شود و این مسئله به این معناست که این زبان ابتدا توسط سرور پردازش می شود و در نهایت خروجی آن به صورت کدهای آن به صورت HTML و جاوا اسکریپت برای مرورگر ارسال می شوند.

اگر می خواهید وارد حرفه ی طراحی سایت شوید می توانید زبان PHP را به عنوان یکی از زبان های کاربردی که در طراحی سایت کاربرد دارد یاد بگیرید، اما این زبان نیز همان سایر زبان های برنامه نویسی که در طراحی سایت و یا در سایر موارد برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرند نکاتی دارد که رعایت این نکات می تواند موجب شود تا نتیجه ی بهتری از برنامه نویسی خود بگیرید.

استفاده کامل از تگ ها در زبان PHP

یکی از نکاتی که در مورد زبان PHP وجود دارد در مورد استفاده از تگ هاست، به دلیل این که در اکثر سرورها کامپایلرها با تگ ها به صورت کامل کار می کنند پیشنهاد می کنیم از تگ های کوتاه شده ی زبان PHP استفاده نکنید، برای مثال به جای این که از تگ <? استفاده کنید از تگ <?php استفاده کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است کدهای شما به صورت کوتاه شده به خوبی کار نکنند.

یادگیری زبان HTML را از یاد نبرید

زبان HTML جز لاینکف طراحی سایت است و هر طراح سایتی که با زبان های برنامه نویسی طراحی سایت کار کرده باشد حداقل یک بار نام این زبان به گوش او خورده است یا با این زبان کار کرده است. زبان HTML زبانی است که از آن برای ایجاد قالب و صفحات وب استفاده می شود. نکته ی دیگری که می خواهیم در مورد زبان طراحی سایت به آن اشاره کنیم این است که اگر می خواهید وارد حرفه ی طراحی سایت شوید، نباید از زبان HTML غافل شوید، زیرا زبان HTML را می توان پایه ای برای طراحی سایت دانست.

استفاده از بوت استرپ در زبان جاوا اسکریپت را جدی بگیرید

در مبحث برنامه نویسی که حال می تواند مربوط به طراحی سایت و یا سایر کاربردهای برنامه نویسی باشد زمان ارزش بسیار خاصی دارد، شما نباید برای مواردی که می توانید آن ها را با برخی از زبان های برنامه نویسی دیگر زودتر انجام دهید از روش های طولانی تر استفاده کنید، نکته ای که می خواهیم در این جا به آن اشاره کنیم این است که استفاده از بوت استرپ در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را جدی بگیرید.

حتما شما هم برنامه ها و اپلیکشین هایی دیده اید که وقتی آن ها در کامپیوتر و لپ تاپ باز می کنید به یک شکل دیده می شوند، شما می توانید برای این که چنین قابلیتی در سایت خود ایجاد کنید از دو راه اقدام کنید اولین راه این است که وقت زیادی بگذارید با استفاده از کدهای CSS چنین ویژگی را با استفاده از برنامه نویسی برای سایت خود ایجاد کنید یا این که می توانید یا این که می توانید از ویژگی های بسیار خوبی که در برنامه نویسی فرانت اند جاوا اسکریپت وجود دارد استفاده کنید تا بتوانید تجربه ی کاربری و رابط کاربری بسیار خوبی برای سایت خود ایجاد کنید.

زبان جاوا اسکریپت

یکی از کتابخانه هایی که در برنامه نویسی فرانت اند زبان جاوا اسکریپت وجود دارد بوت استرپ است که توسط توییتر ایجاد شده است و خدمات زیادی در اختیار شما قرار داده است که می توانید از آن ها استفاده کنید و بدون این که نیاز باشد خودتان آن ها را طراحی کنید و یا کدهای بیهوده ی زیادی بنویسید می توانید بدون این که وقت زیادی برای نوشتن برنامه ی مورد نظر خود برای این کدها بگذارید از بوت استرپ استفاده کنید.

استفاده از زبان HTML و CSS در کنار هم

همان طور که گفتیم یکی از زبان هایی که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند زبان HTML  است، در ابتدا که زبان HTML وارد عرصه ی وب شد از این زبان تنها برای نمایش متن و عکس ها استفاده می شد، اما پس از مدتی با پیشرفت اینترنت و نفوذ گسترده ی آن در میان مردم، ایجاد یک ظاهر جذاب برای سایت ها اهمیت بالایی یافت زیرا در آن زمان کاربرپسندی و داشتن قابلیت های جذاب تر خود را به تازگی نشان داده بود.

به همین دلیل زبان CSS وارد عرصه ی طراحی سایت شد. زبانی که طراحان سایت می توانستند با استفاده از آن به صفحات استایل بدهند و تا جایی که می توانند از سادگی که با استفاده از زبان HTML در صفحات سایت ایجاد شده بود بکاهند. امروزه زبان CSS به عنوان مکملی برای زبان HTML مورد استفاده قرار می گیرد و نکته ای که شما باید به آن توجه داشته باشید و همان طور که خودتان نیز تا الان متوجه شده اید این است که اگر می خواهید از زبان HTML برای طراحی سایت خود استفاده کنید از زبان CSS نیز به عنوان مکملی برای این زبان استفاده کنید.

خطاها را در سرور خود نمایش دهید.

نکته ای که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم مربوط به زبان برنامه نویسی PHP در طراحی سایت است. برای این که بتوانید در زبان PHP خطاهایی که ممکن است از چشم دور بمانند را به طراحی برطرف کنید توصیه می کنیم که نمایش خطا در سرور خود را فعال کنید.

برای این کار می توانید در php.ini کدهای زیر وارد کنید:

Error_reporting=E_ALL
Display_error=On

 اما در صورتی که می خواهید نمایش خطاها را تنها در اسکریپتی که در آن برنامه نویسی انجام می دهید فعال کنید می توانید کد زیر را در ابتدای صفحه ای که می خواهید در آن برنامه نویسی انجام دهید وارد کنید:

ini_set(‘display_errors’,1);
error_reporting(-1);

استفاده از فیلتر برای فرم های سایت

معمولا طراحان سایت برای این که با کاربران تعامل داشته باشند فرم هایی را برای سایت طراحی می کنند تا از این طریق بتوانند در کنار ارتباطی که با کاربران خود برقرار می کنند اطلاعاتی نیز در مورد آن ها به دست آورند. اما طراحی فرم برای کاربران صرفا این نیست که طراحان سایت فرمی طراحی کنند بلکه طراحان سایت در هنگام طراحی فرم با استفاده از زبان PHP باید برای جلوگیری از حملات پیش پا افتاده ی هکرها همچون XSS باید قبل از این که اطلاعات فرم هایی که در سایت خود مورد استفاده قرار می دهید را پردازش کنید آن ها را فیلتر کنید.

Type script را یاد بگیرید

برنامه نویسی مخصوصا برنامه نویسی که می خواهید برای طراحی سایت انجام دهید مسائل و مشکلات زیادی دارد که باید با آن ها آشنا شوید تا بتوانید هر چه بهتر کار برنامه نویسی را انجام دهید و از این کار لذت ببرید. زبان جاوا اسکریپت نیز جزو همین زبان های برنامه نویسی است که شما باید نکات زیادی در مورد آن بدانید تا بتوانید از هر ابزاری که در این زبان وجود دارد استفاده کنید. یکی از ابزارهایی که می توانید در برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای طراحی سایت خود استفاده کنید این است که Type script را یاد بگیرید. زیرا شما با مسائل زیادی همچون نبود ایمنی مناسبی که دارای پیچیدگی کمتری باشد، نسخه های مختلفی که از Node Js وجود دارد، سازگاری مرورگر با کامپیوترهای مختلف و مسائلی از این دست، روبرو خواهید شد.

Type Script باعث می شود که شما در هنگام برنامه نویسی برای سایت خود، برخی از مشکلاتی که با همدیگر سازگار هستند را حذف کنید و کدهای تمیزتری داشته باشید، علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگی هایی که Type Script دارد این است که شما می توانید با استفاده از این ابزار واقعی بودن جاوا اسکریپت را بهتر درک کنید و همین مسئله می توانید برنامه نویسی برای سایت را بیش از پیش برای تان جذاب کند.

استفاده از کش برای اسکریپت های بزرگ و سنگین

نهمین نکته ای که می خواهیم در مورد برنامه نویسی سایت به آن اشاره کنیم این است که اگر می خواهید از اسکریپت های بزرگ و سنگین استفاده کنید، برای این که بتوانید سرعت این اسکریپت ها را افزایش دهید از کش استفاده کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر شما بخواهید یک اسکریپت PHP را چند بار اجرا کنید باید به یاد داشته باشید که این کار برای تان هزینه بر و البته زمان بر خواهد بود و به دلیل این که زمان ارزش زیادی در برنامه نویسی دارد توصیه می کنیم برای استفاده از اسکریپت های سنگین از کش استفاده کنید.

پسوردها و کلمات عبور در زبان PHP

اکثر افرادی که به تازگی وارد حرفه ی برنامه نویسی شده اند و زبان PHP را برای تجربه ی برنامه نویسی حرفه ای انتخاب کرده اند، رمز عبور خود را بدون هیچ گونه رمز گذاری و به صورت متن های معمولی استفاده می کنند. نکته ای که باید در این قسمت باید به ان توجه داشته باشید این است که این کار موجب می شود که هکرها به راحتی بتوانند به سایت شما نفوذ کنند، پس برای جلوگیری از این کار می توانید با استفاده از دستورات sha1 و md5 استفاده کنید:

$passHash=sha1(“password”);
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
9 رای, 4,44 از 5
Loading...
امین مهدوی

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی