در دنیای امروز شبکه های اجتماعی بخش مهمی از زندگی ما را به خود اختصاص داده اند به طوری که اغلب کسب و کارها برای پیشبرد اهداف خود به این شبکه ها وابسته شده اند. تبلیغات بخش مهمی از یک کسب و کار است که از آن طریق مشاغل مختلف می توانند سوددهی خود را بیشتر کنند. کسب و کارهای امروزی برای ساخت برند و افزایش تعداد مشتریات خود باید به سراغ سوشال مدیا مارکتینگ بروند، زیرا شبکه های اجتماعی به دلیل تأثیرگذاری بالا بر روی کاربران، بستر بسیار مناسب و کارآمدی برای شناساندن مشاغل جدید به سایر افراد هستند. لینکدین یکی از این شبکه های اجتماعی موفق و حرفه ای است که طرفداران زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کرده است. ما در این مقاله از آی وحید با شما درباره لینکدین مارکتینگ و روش های موفقیت در آن صحبت خواهیم کرد.

معرفی و بررسی لینکدین مارکتینگ

در بین شبکه های اجتماعی مختلف مانند تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و موارد بسیار دیگر، لینکدین بهترین ابزار برای موفقیت کسب و کارهای مختلف است. چرا که این پلتفرم مخصوص به صورت کاملا حرفه ای مخصوص متخصصین و افراد توانمند در یک حوزه ساخته شده است. لینکدین به شما کمک می کند تا افراد کار بلد در حوز کاری خود را بشناسید و البته کسب و کارتان را به دیگران معرفی کنید. Linkedin یک رزومه آنلاین است که مشتریان را به سوی برند شما جذب می کند. البته در صورتی که از امکانات این شبکه به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و به فکر تولید محتوای بهینه باشید.

چگونه می توان در لینکدین تولید محتوای بهینه داشت؟

تولید محتوای شما در لینکدین باید بر اساس هدف مورد نظرتان باشد و بعد از آن باید بدانید که مخاطبان شما چه گروهی از افراد جامعه را تشکیل می دهند. پست های غیر مرتبط با جنبه سرگرمی یا سیاسی و مذهبی در لینکدین جایی ندارند. از طرفی محتواهای تکراری برای جامعه هدف شما مناسب نیستند. شما برای تولید محتوا در لینکدین باید به دنبال راهی مناسب برای برقراری ارتباط مؤثر با کاربران باشید.

یکی از راه های مؤثر که می توانید پیام خود را به بهترین شکل ممکن بیان کنید، ساخت ویدئو است. کاربران راحت تر می توانند به ویدئوهای شما دسترسی داشته باشند و پیام های شما را به شکل واضح دریافت کنند. از طرفی سعی کنید پست های شما دارای لحن دوستانه باشند و با شکل داستان سرایی خود باعث جذب بیشتر مخاطبان شوند. شما می توانید با ارائه راهکارهای خلاقانه، تعامل خود را با افراد بیشتر کنید و از تجربه آن ها برای پیشرفت کاری خود کمک بگیرید.

دلایل اهمیت لینکدین برای کسب وکارها

Linkedin برخلاف دیگر شبکه های اجتماعی، بستری مناسب برای تعامل افراد متخصص و حرفه ای است و هدف آن سرگرمی و اطلاع رسانی نیست. در واقع این شبکه اجتماعی به صاحبان مشاغل کمک می کند تا به هدف خود نزدیک تر شوند و رشد و توسعه خود را در بستری مناسب فراهم کنند. از دیگر دلایل اهمیت این شبکه اجتماعی برای کسب و کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در لینکدین می توان افراد حرفه ای و متخصص را پیدا و به کسب و کارها وارد کرد.
  • لینکدین راه ارتباط درست بین نیروهای کار حرفه ای در سراسر جهان را فراهم می کند.
  • با کمک لینکدین می توان اعتبار کسب وکارها را بالا برد.
  • لینکدین کمک می کند تا از ایده های صاحبان مشاغل بزرگ استفاده کرد.

لازمه موفقیت در Linkedin پیروی از چه نکاتی است ؟

برای داشتن یک بازاریابی موفق در لینکدین باید از قواعد مربوط به آن پیروی کرد. پیروی از چک لیست زیر به شما کمک می کند به یک لینکدین مارکتینگ موفق و حرفه ای دست پیدا کنید:

1- مشخص کردن اهداف، مخاطبان و استراتژی کار

ابتدا لازم است که شما هدف خود را در استفاده از لینکدین مشخص کنید و سپس ببینید که می خواهید برای کدام دسته از مخاطبان تولید محتوا داشته باشید. زمانی که هدف خود را در لینکدین مارکتینگ مشخص کردید باید به دنبال یک استراتژی بازاریابی شفاف با کسب و کار خود باشید. برای مثال اگر استخدام افراد مستعد برایتان اهمیت دارد باید صفحه خود را متناسب با آن سازمان دهی کنید یا اگر هدف شما تبلیغات یا بالا بردن ترافیک سایت است باید میزان بودجه خود برای تبلیغات و محتواهایی که باعث بالا بردن ترافیک وب سایت می شوند را مشخص کنید.

2- بازاریابی برای کسب و کارهای تخصصی

بازاریابی در لینکدین مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک مؤثر و مناسب نیست. در صورتی بازاریابی شما در Linkedin Marketing موفق می شود که دارای یک کسب و کار حرفه ای و تخصصی باشید. شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام فضای بهتری برای مشاغل کوچک هستند.

3- ساختن یک صفحه کسب و کار اصولی در لینکدین

اهداف بازاریابی شما مشخص می کنند که در صفحه لینکدین خود چه چیزهایی بنویسید. آن چه که در پروفایل خود می نویسید باید کاملاً برای کاربران و موتورهای جستجو بهینه شده باشد. در هنگام ساختن صفحه به راهنمایی های لینکدین در این باره توجه کنید. برای مثال در قسمت Company Description سعی کنید به معرفی کسب و کار خود به شکل مختصر بپردازید و برای این کار از کلمات کلیدی کمک بگیرید. شما حتی می توانید آدرس URL و دکمه های صفحه خود را بهینه کنید.
در لینکدین شما می توانید هم یک پروفایل و هم یک صفحه درست کنید. با داشتن پروفایل امکان چت کردن با دیگر افراد و دنبال کردن افراد دلخواه وجود دارد، اما ساختن صفحه تنها برای صاحبان مشاغل و کسب و کارها مناسب است که می خواهند دنبال کنندگان خود را از محتواهای کاریشان باخبر کنند.

4- پیدا کردن افراد مرتبط با کسب و کار

در لینکدین مارکتینگ برقراری ارتباط با دیگران برای داشتن مشتری های فعال الزامی است. برای این کار باید مناسب ترین شبکه سازی در لینکدین انجام شود؛ بنابراین لازم است که کسب و کارها از راه های مختلف برای شبکه سازی مانند ایجاد گروه ها یا Newsletter ها استفاده کنند. تبلیغ صفحه لینکدین در دیگر شبکه های مجازی و تولید محتوای مناسب می تواند در این زمینه بسیار سودمند باشد.

5- تولید محتوای منظم و متناسب با کسب و کار

برای موفقیت در Linkedin ، انتشار محتوای مناسب به صورت منظم بسیار اهمیت دارد. به این نکته توجه داشته باشید که تولید محتوا در لینکدین با آنچه در اینستاگرام است، کمی تفاوت دارد. با استفاده از هشتگ های متنوع و کلمات کلیدی اصلی می توان محتوایی تولید کرد که اشتیاق کاربران را نسبت به کار شما بالا ببرد. به دنبال تولید محتواهای متنوع و جذاب باشید و هم محتواهای کوتاه و هم بلند تولید کنید. می توانید در پست های خود از لینک دهی به سایر وب سایت ها و مقالات دیگر افراد کمک بگیرید. با رعایت این نکات، محتواهای شما برای سایرین جذاب خواهند شد و به مرور مشتریان فعال پیدا خواهید کرد.

سخن پایانی

در حوزه دیجیتال مارکتینگ، لینکدین بهترین بستر برای رسیدن به هدف متناسب با هر کسب و کاری است. لینکدین مارکتینگ کمک می کند تا افراد به یک کار حرفه ای برسند و از دانش افراد متخصص در این راه کمک بگیرند. البته این شبکه اجتماعی قواعد مربوط به خود را دارد که با رعایت آن ها می توانید تعداد مشتریان بالقوه خود را بالا ببرید و به جایگاهی ویژه در حوزه مربوط به خود دست پیدا کنید. به این نکته باید توجه کرد که برای داشتن یک بازاریابی موفق در لینکدین باید از کمک همکاران و مشارکت آن ها استفاده کرد، زیرا بازاریابی در لینکدین یک کار گروهی است و شما برای موفقیت به حمایت دیگر افراد نیاز دارید.