امروزه برای رقابت با سایت‌های دیگر باید بتوانید سایت خود را برای موتورهای جست و جو بهینه سازی کنید، این کار سبب می‌شود تا کاربران راحت‌تر از سایت استفاده کنند. بدین ترتیب جایگاه سایت شما در نتایج گوگل بهبود خواهدیافت. برای بهبود سایت باید روی سئو داخلی سایت تامل کنید از جمله مواردی که روی سئوداخلی سایت تاثیربسیارزیادی دارد می‌توان به متاتگ اشاره ‌کرد.
متاتگ تنها توسط موتورهای جست و جو بررسی می‌شود و اما بازهم تاثیربسیارزیادی را در سئو سایت خواهدداشت. به همین دلیل باید برای نوشتن آن دقت زیادی داشته باشید. درادامه بیشتر درباره اصول سئو بحث خواهیم کرد. اگر می‌خواهید به بهینه‌سازی سایت خود کمک کنید درادامه این مطلب با ما همراه باشید.

meta tag

متاتگ چیست؟

توضیحات متا به عنوان بخشی از محتوای سایت محسوب می‌شوند که البته کاربران نمی‌توانند آن را مشاهده کنند وتنها توسط موتورهای جستجو مورد بررسی قرار می‌گیرند. متاتگ دارای دو بخش نام و توضیحات است. در بخش نام ، نام متاتگی که در متن می‌خواهید از آن استفاده کنید، به کار می‌رود و اما در بخش توضیحات، محتویات تگ برای موتورهای جستجو قرارمی‌گیرد.

متاتگ جز کدهای HTML سایت شما است که موتورهای جستجو با کمک آن می‌توانند محتوای مناسبی را پیدا کنند و به کاربر نمایش دهند. زمانی که کاربر عبارتی را در موتورهای جستجو تایپ می‌کنند، موتورهای جستجو برای این که بتوانند نتایج خوبی را به کاربر نشان دهند، از توضیحات متا استفاده می‌کنند. متاتگ می‌تواند روی رتبه سایت و سئوی آن تاثیربسیارزیادی بگذارد زیرا قبل از نمایش نتایج به کاربر توسط موتورهای جستجو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به صورت کلی متاتگ‌ها اطلاعات کمی و کلی را از محتوای سایت شما دارد، که به موتورهای جستجو برای طبقه بندی اطلاعات سایت شما کمک می‌کند. به این ترتیب موتورهای جست و جو می‌توانند براساس نیاز کاربر نتایج درستی را به کاربر نشان دهد.

meta-tag-seo

بررسی انواع Meta Tag اصلی

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های سئو سایت می‌توان به نام و توضیحات Meta Tag اشاره‌کرد. درادامه به بررسی مهم‌ترین و اصلی‌ترین Meta Tag می‌پردازیم.

Meta Tag Title

Title نوعی کد HTML است که به توصیف محتوای صفحه می‌پردازد . این بخش از متاتگ در مرورگر و نتیجه‌های جست‌وجو مشخص می‌شود. توجه کنید باید کلماتی که در این بخش مشخص می‌شود، در عنوان مطالب نیز به کاررود. این موضوع روی رتبه سایت تاثیربسیارزیادی خواهدداشت.

زمانی که کلمه کلیدی را در عنوان صفحه به کاربرید، کاربران بیشتری به سایت شما جذب خواهندشد و به این ترتیب نرخ کلیک سایت نیز بیشتر می‌شود. توجه کنید اگر کاربر کلمه موردنظر خود را در عنوان محتوا پیدانکند مسلما وارد سایت شما نخواهدشد وبدین ترتیب نرخ کلیک سایت شما کاهش پیدا خواهدکرد.

البته نباید عنوان جعلی را برای سایت خود انتخاب کنید، توجه کنید عنوان سایت باید با محتوای مطالب داخل آن تناسب داشته باشد، زیرا میزان حضور کاربر در سایت شما نیز روی سئو سایت تاثیربسیارزیادی دارد، درصورت این که کاربر متوجه شود محتوای سایت با عنوان آن هماهنگی ندارد در کمتر از چند ثانیه از سایت خارج خواهدشد. این مسئله روی سئوی سایت تاثیر منفی خواهدگذاشت.

Meta Tag Description

Meta Tag Description  توضیحات بیشتری را درباره محتوای سایت بیان می‌کند. این توضیحات را کاربران در ابتدا نمی‌توانند مشاهده کنند و تنها موتورهای جست وجو می‌توانند آن را مشاهده کنند. موتورهای جستجو از این فاکتور برای دسته‌بندی مطالب استفاده نمی‌کنند، بلکه یک متادیسکریپشن مناسب می‌تواند موجب جذب کاربران به سایت شماشود.

برای نوشتن Meta Tag Description باید دقت بسیارزیادی داشته باشید، این متاتگ جز تبلیغات سایت شما محسوب می‌شود و می‌توانید با خوب نوشتن آن کاربران را مجذوب سایت خود کنید.

Meta Tag content  

استفاده از این نوع متاتگ برای هرصفحه‌ای بسیارضروری است و با کمک آن باید نوع کاراکترهای صفحه را معین کنید. به هیچ عنوان نباید مقدار این متا را در صفحه خالی بگذارید زیرا خالی گذاشتن آن در رندر صفحه مشکل ایجاد می‌کند.

Meta Tag Viewport

این متاتگ برای نحوه نمایش صفحه‌های سایت در ابزارهای مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند مطالب سایت را در سایزهای مختلفی به نمایش درآورد. البته این متا روی سئو سایت شما تاثیری ندارد و اما درصورت نبود می‌تواند اثرات سوئی روی تجربه کاربری سایت داشته باشد.

استفاده از متن جایگزین برای تصاویر

برای این که موتورهای جستجو بتوانند محتوای عکس سایت را به خوبی درک کنند باید از متاتگ متن جایگزین برای آن استفاده کنید. موتورهای جستجو نمی‌توانند محتوای عکس‌هایی که در محتوا قرار می‌دهید را درک کنند و اما با کمک این متاتگ می‌توانید به موتور جستجو برای درک محتوای عکس کمک کنید.

با کمک این متا می‌توانید کلیک بیشتری را برای آن دسته از جستجوهایی که مربوط به تصاویر است جذب کنید. البته این ویژگی می‌تواند یک مزیت برای افراد نابینا محسوب شود زیرا آن‌ها می‌توانند محتویات عکس را با کمک دستگاه‌های خود درک کنند.

متاتگ نوفالو

با کمک تگ نوفالو می‌توانید به موتورهای جستجو بفهمانید که کدام یک از لینک‌ها را نباید دنبال کنید. کاربرد این تگ ها را می‌توانید زمانی درک کنید که در سایت خود به تبلیغ سایت‌های دیگر می‌پردازید و در عین حال نمی‌خواهید اعتبار سایت خود را منتقل کنید.

متاتگ نوایندکس

از این تگ می‌توانید برای زمانی استفاده کنید که نمی‌خواهید صفحه‌ای در نتایج جستجو نمایش داده شود به کار می‌رود.

متاتگ‌های بد

استفاده و به کاربردن این متاتگ‌ها سبب می‌شود تا فضای صفحه شما هدر رود و اما اتفاق بدی هنگام استفاده از آن نمی‌افتد. دراین مطلب با برخی از متاتگ‌های بد آشنا می‌شویم تا بتوانید با تشخیص آن‌ها برای حذف اقدامات لازم را انجام دهید.

Rating: استفاده از این متاتگ امتیاز هرمحتوا مشخص می‌شود.

Abstract: از این متاتگ برای سایت‌های آموزشی استفاده می‌شود زیرا بیشتر برای اشاره به چکیده مطلب استفاده می‌شود.

Generator: این متا سیستم مدیریت محتوای سایت را مشخص می‌کند و کاربرد دیگری ندارد.

Resource type: از این متا برای مشخص کردن منابع صفحه استفاده می‌شود.

تعداد این متاتگ‌ها بسیارزیاد است و دراین جا ما تنها برخی از آن‌ها را به شما معرفی کردیم.

دراین مطلب درمورد اهمیت متاتگ در سئوی سایت صحبت کردیم وشما نیز با مطالعه دقیق این مطلب و بررسی دقیق متاتگ‌های اصلی در سایت می‌توانید رتبه سایت خود را بهبود بخشید.