هاست ایران یا خارج ؟ مسئله این است !

هاست ایران یا خارج ؟ مسئله این است !

اخبار

در پی اتفاقات اخیر همگی میدانید که اینترنت کشور پس از قطعی چند ساعته (چه داخلی و خارجی) تبدیل به اینترانت شد . در حالت اینترنت ملی یا همان اینترانت دسترسی تنها به سایت هایی که در کشور ایران میزبانی میشوند ، امکان پذیر خواهد بود (مانند سایت آی وحید). حتی امکان دسترسی به جیمیل و گوگل نیز نخواهد بود !

در این حالت کسانی که سرویس خود را از خارج کشور تهیه میکنند با ریزش کاربر مواجه خواهند شد . اگر زمان قطعی اینترنت جهانی طولانی باشد ، صاحبان سایت ها ممکن است تصمیم به انتقال سرویس خود به داخل کشور بگیرند . سرویس های میزبانی داخل وب مزیت ها و معایب خاص خود را دارد که سعی میکنیم به صورت کوتاه و البته بی طرفانه آن را بررسی کنیم .

سئو هاست ایران یا خارج از کشور ؟

مسئله مهم در انتخاب هاست سئو میباشد . برخی فاکتورهای تعیین کننده در سئو مربوط به سرور میشود . سرعت دسترسی سایت از طریق مرورگر سیستم یا گوشی هوشمند بازدیدکننده از عوامل مهم در باقی ماندن کاربر در سایت شما میباشد . به طبع اگر هاست داخل ایران باشد سرعت بازکردن بهتر از هاست خارج از کشور میباشد . این مورد هم بخاطر پینگ پایین سرور های ایرانی به کاربران ایرانی میباشد . در کنار این مورد سرعت اتصال و ارتباط روبات گوگل به سایت شما نیز وجود دارد . در طی کار کردن چند ساله با برخی از ارائه دهندگان هاست های ایرانی به این نتیجه رسیده ام که ممکن است به دلیل برخی موارد در کانفیگ و یا محدود کردن داده به کشور ایران ( عدم دسترسی به سایت از خارج از کشور ) باعث ایجاد اخطار هایی از سمت گوگل برای شما خواهد شد .

البته در کنار این مورد در صورت باز شدن سایت و اتصال از طریق بات گوگل به سایت میزبانی درون ایران ، سرعت اتصال و زمانی که صرف باز شدن سایت شما میشود نیز مهم است . به هر حال پینگ هاست آمریکا ، آلمان یا هلند نسبت به ایران کمتر (برای گوگل) میباشد اما در صورتی که سایت و سرور سایت شما بهینه سازی شده باشد مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد .

مسئله بعدی آپتایم سرور میباشد . آپتایم سرور یعنی زمان روشن و در دسترس بودن سرور و قابلیت اتصال به آن از طریق کاربران میباشد . نمیتوان گفت آپتایم هیچ سروری 100% میباشد زیرا با یک ریستارت کوچک سرور و حتی قطع شدن 1 دقیقه ای سرور آپتایم به 99.99% خواهد رسید . پس در صورتی که عادلانه بخواهیم در نظر بگیریم سرور سایت ها از 99.99% به پایین میباشد که بر اساس قطع شدن و در دسترس بودن سرور این مقدار متفاوت میباشد . در سال های گذشته برخی سرور های درون ایران به دلیل برخی اتک ها محدود شده و حتی از دسترس خارج شده است . البته نمیتوان گفت که این مورد تنها مربوط به سرور های ایرانی است . سرورهای خارجی نیز وجود دارند که هر روز شاید 1-2 ساعت نیز قطعی داشته باشند . این مورد نیز بستگی به سخت افزار و نرم افزار و فراهم بودن بسترهای مورد نیاز برای سرور دارد .

در گذشته سرویس های ایرانی دارای مشکلات بیشتر نسبت به سرویس های خارجی داشتند که خدارو شکر این مشکلات نیز رفع شده است . البته همانگونه که گفته شد مشکلاتی وجود دارد و سرویس های خارجی و ایرانی از آن مستثنی نیستند .

سخت افزار سرور ایران یا خارج ؟

نمیتوان بی انصافی کرد اما متاسفانه سرورهای ایرانی نسبت به سرور های خارج از کشور دارای سخت افزار پایین تری هستند. گاها دیده شده سرورهای ایرانی دارای هزینه های بالاتر نسبت به سرورهای خارجی هستند اما دارای سخت افزار ضعیفی هستند . البته این مورد در زمان ارزانی ارز (یورو و دلار) بسیار مشهود بود . متاسفانه با بالا رفتن قیمت ارز و چهار برابری شدن قیمت ها تقریبا سرور ها را به یک اندازه نزدیک کرد . لازم به ذکر است افزایش قیمت ارز بر روی سرورهای ایرانی نیز تاثیر گذاشته و قیمت آنها را نیز افزایش داده است .

در این مطلب به صورت کوتاه سعی کردیم در مورد تفاوت های سرور ایران و خارج از کشور صحبت کنیم . از لحاظ تکنولوژی قطعات و سخت افزار سرور های خارجی از نسل های جدید تر سرور استفاده میکنند . حتی زمانی که سرور های خارجی از هارد SSD استفاده میکردند ، سرور های ایرانی نهایتا از هارد SATA 3 استفاده میکردند تا مشتریان سرعت خواندن و نوشتن کمتری نسبت به سرور های خارج از کشور تجربه کنند .

خوشحال میشویم شما نیز تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید . به دلیل اینکه یک فرد ممکن است رضایت یا عدم رضایت از سرویس خاصی داشته باشد نمیتوان سرور خارجی را خوب یا بد دانست . اما در صورتی که نظرات افراد مختلف را به صورت یکجا داشت میتوان از تجربیات افراد مختلف در تصمیم گیری های بعدی خود استفاده کرد . خوشبختانه سایت آی وحید در ایران میزبانی میشود و همین باعث شده در زمانی که اینترنت کشور تبدیل به اینترانت شده نیز در دسترس شما عزیزان باشیم . منتظر شنیدن نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
6 رای, 2,83 از 5
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

 • بی طرف
  28 آبان 1398

  عزیز من در شرایط فعلی وقتی گوگل نتونه وارد سایت شما بشه ریزش دارید و نزد گوگل شما یه سایتی هستید که داون شده ،اگه کاربر نتونه وارد گوگل بشه و کلمه ها را سرچ کنه شما ریزش کاربر دارید

  • 29 آبان 1398

   سلام به شما دوست عزیز
   بگذارید پاسختون رو اینطور اصلاح کنم : وقتی از سمت گوگل ورودی نداشته باشید ریزش و افت رتبه و آمار دارید .

   در صورتی که منظورتون جمله بالا باشه بله فرمایش شما صحیح است وگرنه گوگل میتواند به راحتی به سایت های ایرانی وصل شود (مگر اینکه در آینده ورودی از خارج از کشور هم بسته شود و بشویم دهکده ایران ! ) . البته بحث اصلی در مورد مزیت ها و معایب هاست ایرانی و خارجی بوده و درباره شرایط کنونی کشور صحبتی نکرده ایم . در این میان سایت هایی از این فرصت استفاده میکنند که نیاز به جستجو توسط کاربر در گوگل ندارند ( در زمانی که در ایران یک جستجوگر درست نیز وجود ندارد ! ) مانند دیجی کالا یا سایت های مشابه آن که آنقدر شناخته شده باشند که کاربر بتواند آدرس آنها را در ذهن خود نگه دارد .

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121