10 قانون تبلیغ نویسی در وب را بدانید و تبلیغات موثر و هدفمند بنویسید!

تبلیغ نویسی در وب روشی موثر و کارآمد در بازاریابی اینترنتی است که خیلی کم به آن توجه می شود و اکثر مدیران وبسایت ها و صاحبان کسب و کارهای کوچک از تکنیک های تبلیغ نویسی در وب آگاهی کامل و مناسبی ندارند. در نوشته قبلی آی وحید، درباره اهمیت تبلیغات با شما صحبت کردیم و به این سوال پاسخ دادیم که چرا باید برای کسب و کار خود تبلیغ کنید؟ همچنین در مقاله قبلی با انواع مدلهای تبلیغات آشنا شدید و دانستید که تبلیغات اینترنتی، یکی از بهترین و ارزانترین روشها برای معرفی برند و محصولات است.

درست است که تبلیغات اینترنتی بسیار موثر و نتیجه بخش هستند؛ اما شما باید با اصول تبلیغ نویسی هم آشنایی داشته باشید تا بتوانید تبلیغات خوبی بنویسید و از تبلیغ کردن نتیجه بگیرید. تبلیغ نویسی در وب، اصول خاص خودش را دارد که هر فردی باید با آنها آشنایی داشته باشد تا بتواند در اینترنت تبلیغات کند.
اگر شما یک محصول خوب داشته باشید و وبسایت مناسبی هم برای فروش این محصول طراحی کنید و هزینه زیادی هم برای تبلیغات خود بپردازید، احتمالا فروش خیلی کمی خواهید داشت و یا شاید فروشی نداشته باشید!!! تعجب کردید؟ اجازه دهید بیشتر برایتان توضیح بدهم…
خرید نکردن افراد از شما به این دلیل نیست که محصول شما بی کیفیت یا نامناسب است، اگر مخاطب خود را درست انتخاب کرده باشید، احتمالا دلیل اینکه مخاطبان هدفتان از شما خرید نمی کنند این است که شما از مهارت تبلیغ نویسی صفحه محصول اطلاع زیادی ندارید و نتوانستید محصولات و خدمات خود را به درستی به مشتریان خود معرفی کنید.

تبلیغ نویسی درست به معنای معرفی کامل و دقیق محصولات است که تاثیر مستقیمی روی موفقیت کسب و کار شما و افزایش فروشتان می گذارد.

در این مقاله به 10 قانون تبلیغ نویسی در وب اشاره می کنم که رعایت این قانون ها در صفحات وبسایت و متن ایمیل ها باعث افزایش اثرگذاری و افزایش فروش شما خواهد شد.
با من همراه باشید.

تبلیغ نویسی در وب

10 قانون تبلیغ نویسی در وب

وقتی می خواهید تبلیغ نویسی کنید، قوانین زیر را به یاد داشته باشید:

1- صحبت کردن با مخاطب

در نوشتن متن های تبلیغ خیلی مهم است که مخاطب خودتان را بشناسید.
مهم ترین قدم قبل از شروع تبلیغ نویسی این است که در مورد مخاطب و بازار هدف خودتان تحقیق کنید، مشخصات مهم مخاطبان خود از جمله: تحصیلات، علاقه،ترس ها، سن، جنسیت و… را پیدا کنید و براساس مشخصات به دست آمده تبلیغ نویسی کنید، متن تبلیغ شما باید طوری نوشته شود که مخاطب مورد نظر شما با خواندن متن احساس کند خدمات یا محصول شما می تواند نیازش را برطرف کند و بتواند به شما اعتماد کند.
در نوشتن متن تبلیغ باید دقت کنید که مخاطبان شما اکثر تکنیک های بازاریابی را می دانند یا حداقل مقاله هایی در این زمینه خوانده اند و به راحتی نیت شما را متوجه می شوند، پس بهتر است این حس را به آنها منتقل کنید که میخواهید به آنها کمک کنید نه اینکه به صورت مستقیم بگویید قصد دارید محصول یا خدماتتان را بفروشید.

2- تعیین مسیر در خوانده شدن متن

شاید شنیده باشید یا در فروشگاه های اینترنتی با این موضوع برخورد کرده باشید که توضیحات یک صفحه ی محصول تا حد ممکن باید طولانی باشد، دلیل طولانی بودن صفحه ی محصول این است که تاثیر بیشتری روی مخاطبان دارد و باعث افزایش فروش خواهد شد. (اگر باور نمی کنید همین امروز امتحان کنید)
اما یکی از مواردی که باید بدانید، این است که کاربران حرفه ای اینترنت صفحه محصول را به طور کامل نمی خوانند و تنها بخش های خاصی از این صفحه خوانده می شود.
بخش هایی که بیشتر از سایر قسمت ها خوانده می شوند قسمت بالای صفحه و قسمت پایین صفحه ی محصول است که بهتر است بهترین مطالب در این دو بخش قرار داده شوند.
حالا شاید خواسته یا استراتژی ما این باشد که کاربران در متن توضیحات، قسمت های مهم از جمله مزایای محصول، مشخصات یا هر چیز دیگری را بخوانند و به آن توجه کنند، یکی از ساده ترین و بهترین راه های جلب توجه کاربران برای خواندن یک قسمت از متن این است که قسمت مورد نظر را در داخل یک کادر با پس زمینه ی متفاوت و با فاصله از پاراگراف های قبل و بعد قرار بدهیم یا با استفاده از از آیکون ها و بولد کردن متن توجه کاربر را جلب کنیم، به این صورت به راحتی میتوانیم کاربر را به خواندن متن مورد نظر خودمان ترغیب کنیم و او را به مسیری که می خواهیم هدایت کنیم.

روشهای تبلیغاتی موثر

3- بررسی محصولات رقیبانی که محصول مشترک دارند

یکی از مراحل تحقیق برای تبلیغ نویسی بررسی محصولات رقیبان است.
منظور از بررسی محصولات رقیبان این است که شیوه ی معرفی و تبلیغ نویسی محصول را بررسی کرده و به این توجه کنیم که رقیبان کدام مزایای آن محصول را ذکر نکرده اند، روی چه چیزی تمرکز کرده اند، کدام ویژگی محصول را بیشتر نشان داده اند و…
با این بررسی شما می توانید متوجه دلایل موفقیت و عدم موفقیت رقیبان خود شوید و در تبلیغ نویسی و طراحی صفحات محصول خود بهتر از آنها عمل کنید.
بعد از بررسی و تحقیق، مزایا و ویژگی های مهمی را که به نظرتان می تواند در تصمیم گیری مخاطبان برای خرید تاثیرگذار باشد و رقیبان به آنها توجه نکرده اند، در متن خود ذکر کنید و روی آنها هم تاکید کنید.

4- عنوان صفحه 5 برابر بیشتر از متن خوانده می شود

عنوان یکی از مهمترین بخش ها برای جلب توجه مخاطبان است، همانطور که گفتم عنوان یک صفحه 5 برابر بیشتر از متن خوانده می شود پس لازم است برای انتخاب عنوان یک صفحه 5 برابر بیشتر از نوشتن متن صفحه وقت گذاشته شود، متاسفانه خیلی از افراد برعکس این کار را انجام می دهند و 5 برابر وقت خود را برای متن صرف می کنند اما برای انتخاب عنوان 5 دقیقه هم وقت گذاشته نمی شود.
عنوان متن باید تصویری باشد و از واژه های کلیشه ای مانند فروش ویژه، حراج، رایگان و… در آن استفاده نشود.
منظور از تصویری بودن عنوان این است که کاربر با خواندن آن بتواند تصویری را در ذهن خود تصور کند.
به عنوان مثال کلماتی مانند گل رز، اسکناس 50 هزار تومانی، اژدها و… تصویری هستند و معمولا اکثر افراد از این کلمات تصویری در ذهن خودشان دارند.

5- استفاده از عوامل انگیزشی در عنوان

در بازاریابی 5 عامل انگیزشی وجود دارد که در اینجا به توضیح آن ها نمی پردازم (در مقاله ی دیگری به طور کامل در مورد آنها توضیح می دهم)، استفاده از عوامل انگیزشی با توجه به شناختی که از مخاطبان خود دارید می تواند موفقیت و تاثیرگذاری عنوان و متن شما را چندین برابر کند و باعث افزایش فروش و جلب توجه چشمگیری شود.
استفاده از عامل انگیزشی مناسب برای مخاطبان باید هوشمندانه انتخاب شود و قبل از اینکار بازهم تاکید میکنم که باید تحقیق کرده باشید و بازار و مخاطب هدف خودتان را به خوبی بشناسید، بعد از تحقیق به راحتی می توانید عوامل انگیزشی مناسب و تبلیغ خوب و تاثیرگذاری را بنویسید.

6- در مورد محصولات به این نکته توجه کنید که چه فایده ای برای مشتریان دارد

خیلی از صاحبان کسب و کارها به این نکته توجه نمی کنند که مخاطبان آنها چه چیزی از محصول می خواهند و تنها به نکات و ویژگی های سطحی آن محصولات می پردازند، افراد برای خرید دلایل و اهداف احساسی و ریشه ای دارند که ما باید به آن دلایل توجه کنید و به این نکته اشاره کنید که محصول شما چه فایده یا مزیتی برای هدف آنها دارد و چطور می تواند به تحقق بخشیدن آن هدف کمک کند، اگر تنها این نکته را رعایت کنید به راحتی می توانید تاثیرگذاری متن های تبلیغاتی خود را چندین برابر کنید و افراد را راحت تر برای خرید قانع کنید.

7- عنوان و مطالب نامربوط و فریب دهنده ننویسید

یکی از عوامل مهمی که باعث کاهش اعتماد افراد و ترس آنها از خرید اینترنتی شده است عنوان و مطالب نامربوط و فریب دهنده است، بارها برای من پیش آمده است که در یک فروشگاه اینترنتی محصولی را دیده ام و مشخصاتش را خوانده ام و از آن محصول خوشم آمده، اما بعد از خرید متوجه شده ام که محصول با مشخصاتی که نوشته شده بود هیچ تطابقی ندارد و اکثر مشخصات برای فریب افراد نوشته شده است.
اگر میخواهید کسب و کاری پایدار و مشتری هایی وفادار و همیشگی داشته باشید از اینکار به شدت دوری کنید و ارزش و اعتبار کسب و کارتان را خراب نکنید، اما اگر تنها قصد شما فروش است و به اصول و خط مشی های بازاریابی پایبند نیستید پس همین حالا این کتاب را ببندید و کاری را کنید که میخواهید.

8- پیشنهاد برای مخاطبانی که قصد خرید ندارند

هرچقدر هم محصول یا خدمات شما عالی و مناسب باشد، همیشه تعدادی از افراد هستند که احتمالا در آن لحظه به محصول شما نیاز ندارند، پول ندارند و یا اصلا قصد خرید کردن ندارند و تنها برای بررسی و از روی کنجکاوی به صفحه ی محصول شما وارد می شوند، بهتر است همیشه پیش بینی هایی برای این دسته از افراد انجام داده باشید و به آنها هم پیشنهاداتی را ارائه بدهید، به عنوان مثال می توانید به آنها پیشنهاد دانلود کاتالوگ محصول در ازای دادن ایمیل، پیشنهاد خواندن مقاله ای مرتبط با محصول و یا هرچیز دیگری مطابق با محصول را بدهید و با ایمیل مارکتینگ آن افراد را هم به مشتری خود تبدیل کنید.

9- نوشتن متن ها و جملات طولانی ممنوع

هرگز متن ها و پاراگراف های خود را چسبیده به هم و فشرده ننویسید و به مخاطبان اجازه ی تنفس بدهید، جملات خود را طولانی نکنید تا فهم آن برای مخاطبان مشکل نباشد، جملات کوتاه تر و خلاصه تر اثرگذاری خیلی بیشتر و بهتری خواهند داشت و کار شما را راحت تر می کنند.
هرگز فکر نکنید همه ی مخاطبان به اندازه ی شما اطلاعات دارند، تا جای ممکن از کلمات تخصصی استفاده نکنید مگر اینکه بدانید مخاطبان کاملا در آن زمینه متخصص هستند و با کلمات تخصصی آشنایی دارند.

10- متن و تصویر با هم هماهنگ باشند

یکی از نکات ساده اما با تاثیرگذاری بالا این است که به هماهنگی و مرتبط بودن متن و تصویر با هم دقت کنید، هماهنگ بودن متن و تصویر می تواند در اعتماد مخاطب تاثیرگذار باشد، همچنین تصویری که برای یک متن انتخاب می کنید باید به انتقال بهتر متن کمک کند و کاربران با دیدن آن متن را بهتر درک کنند، پس بهتر است در انتخاب تصاویر خیلی بیشتر دقت کنید.

در مقاله 10 قانون تبلیغ نویسی در وب، به 10 نکته مهم و اساسی تبلیغ نویسی در صفحات وب سایت و مخصوصا صفحه محصول اشاره کردم که با رعایت همین نکات ساده و دقت بیشتر به آنها میتوانید درصد زیادی از فروش وبسایت خود را افزایش بدهید.
امیدوارم این مقاله برای شما مفید و موثر باشد و به نکات آن عمل کنید.
اگر می خواهید موفق شوید کافی است همین حالا شروع کنید و تک تک نکات گفته شده در این نوشته را در صفحات محصول و مقالات سایت خود پیاده سازی کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با آی وحید همراه بودید از شما متشکریم.