آیکونهای پرکاربرد در طراحی سایت را بشناسید!

برای طراحی سایت های رسمی و غیر رسمی، به شدت نیاز داریم تا از آیکونهای جذاب و زیبا استفاده کنیم تا مفهوم را به درستی به مخاطبان برساند و فضای سایت را جذاب تر و حرفه ای تر کند.

در این نوشته از سایت آی وحید، قصد داریم انواع آیکونهای پرکاربرد در طراحی سایت را به شما معرفی کنیم و از شما می خواهیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

انواع آیکون ها

انواع آیکونهای مورد استفاده در طراحی سایت بر اساس شکل ظاهری آنها

آیکونهای طراحی سایت، از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. می توان این آیکونها را بر اساس شکل ظاهری آنها تقسیم بندی کرد:

 • آیکونهای Outline
  آیکونهای Outline، آیکونی است که فقط خطوط خارجی دارد. این آیکونها بر اساس اندازه، ضخامت و تراکم خطوط از هم تفکیک می شوند.
 • آیکونهای Filled
  با رنگ آمیزی آیکونهای Outline، آیکونهای Filled خلق می شوند.
 • آیکونهای Glyph
  در این مدل آیکونها، شما نمی توانید خطوط را تشخیص بدهید و فقط یک تصویر یکدست را مشاهده خواهید کرد.
 • آیکون های Flat
  آیکونهای Flat، نسخه پیشرفته آیکونهای Glyph است. از این مدل آیکونها برای کشیدن تصاویر به سبک مدرن و ساده استفاده می شود. این آیکونها از اشکال، سایه ها و هایلایت های ساده خلق می شود. آیکون های Flat، کاربرد زیادی دارند و در بسیاری از پروژه های گرافیکی به کار می روند.
 • آیکونهای Hand-drawn
  این آیکونها شبیه به طراحی هایی هستند که با دست انجام می شود و جذابیت خاص خودشان را دارند.
 • آیکون Skeuomorphic
  این آیکونها به صورت بسیار طبیعی خلق می شوند. طراحی این مدل آیکونها به صورتی انجام شده است که همه آیکونها به صورت واقعی به نظر برسند.
 • آیکونهای Scalable Vector Graphics
  آیکون Scalable Vector Graphics یا SVG فاقد رزولوشن است و از خطوط و منحنی هایی تشکیل شده که به راحتی می توانند جابه‌جا شوند.

انواع آیکونهای مورداستفاده در طراحی سایت بر اساس کاربرد آنها

در طراحی سایت، بنا به نوع سایت و محتوای آن از آیکونهای مختلفی استفاده می شود. انواع آیکونهای مورد استفاده در طراحی سایت بر اساس کاربرد آنها عبارت هستند از:

 • آیکون مخصوص به URL
  این آیکونها به URL Favicon معروف هستند و به صورت لینکهای URL به کار گرفته می شود. این آیکونها را در قسمت Bookmark یا URL را مشاهده خواهید کرد که محصول یا برند خاصی را نشان می دهد.
 • آیکون Interactive
  آیکونهای تعاملی برای پاسخ به درخواست کاربران طراحی شده است. این آیکونها برای شرح ویژگی ها و کاربرد دکمه ها استفاده می شود.
 • آیکون App
  این آیکونها برای معرفی اپلیکیشن ها استفاده می شود. اگر دقت کنید، این آیکونها را در همین وب سایت نیز مشاهده می کنید. آیکون اپلیکیشن برای معرفی پلتفرم هایی مانند اینستاگرام، تلگرام، جیمیل و… استفاده می شود.
 • آیکون Decoration
  همانطور که از نام این آیکون پیداست، آیکون Decoration بیشتر جنبه زیبایی دارد و برای تزئین کردن فضای وب سایت استفاده می شود.

تا به اینجا شما با انواع آیکونهای مورداستفاده در طراحی سایت آشنا شدید. با کمک آیکونهای خاص و حرفه ای، شما می توانید بهتر طراحی سایت کنید و جذابیت بصری سایت را افزایش دهید. شاید علاقه مند باشید تا بدانید که این آیکونها را از کجا پیدا کنید؟ ادامه این نوشته را بخوانید تا با وب سایت های معتبر برای دانلود آیکون آشنا شوید.

سایت های برتر دانلود آیکون

آیکون های طراحی سایت را از این وب سایتها دانلود کنید!

Freebiesbug
 1. سایت Freebiesbug
  سایت Freebiesbug، یکی از سایتهای محبوب در میان طراحان است. اگر می خواهید در طراحی سایت از آیکونهای Flat و Outline استفاده کنید، به این سایت سر بزنید. تصاویر و آیکونهای موجود در این سایت به همراه فایل گرافیکی لایه باز (PSD) آنها قابل دانلود است و شما می توانید آنها را در طراحی سایت به کار ببرید. یکی از مزیتهای سایت Freebiesbug این است که این سایت، همواره در حال به روز رسانی آیکونها و طرحهای خود است.
  Graphicburger
 2. سایت Graphicburger
  اگر می خواهید آیکونهای زیبا را به صورت رایگان دانلود کنید، به سایت خوب Graphicburger بروید. در این سایت می توانید علاوه بر آیکون، انواع تصاویر، وکتور، تکسچر و… را نیز مشاهده خواهید کرد که به شما در کارهای گرافیکی کمک می کنند.
  Flaticon
 3. سایت Flaticon
  اگر به دنبال اقیانوسی از آیکونهای Flat هستید، به سایت Flaticon بروید. آیکونهای این سایت به دو دسته آیکونهای رایگان و آیکونهای پولی دسته بندی می شوند. برای دریافت آیکونهای پولی، شما باید اشتراک این سایت که ماهانه 9.99 یورو است را بپردازید. Flaticon، یکی از بهترین سایتها برای دانلود آیکون است که طراحان سایت و گرافیستها می توانند از آن استفاده کنند. در این وب سایت، شما می توانید آیکون موردنظر خود را جستجو کنید. همچنین اگر از آیکونی خوشتان آمد، این وب سایت، آیکونهای مشابه با آن را نیز به شما نشان می دهد. از سمت بالای این سایت می توانید انتخاب کنید که به دنبال آیکونهای سیاه و سفید هستید یا می خواهید آیکونهای رنگی را مشاهده کنید. با خرید اشتراک این سایت، شما می توانید خودتان آیکونها را تغییر دهید و آنها را ذخیره سازی کنید.
  IconArchive
 4. سایت IconArchive
  سایت IconArchive، مجموعه ای از آیکونهای متنوع است. در این وب سایت، بیش از 500 هزار آیکون در فرمتهای مختلف را مشاهده خواهید کرد. اگر به دنبال آیکونهای Flat، Hand-drawn، Outlint و… هستید، به این وب سایت بروید و آیکون موردنظر خود را دریافت کنید.
  Icons8
 5. سایت Icons8
  یکی دیگر از سایتهای مناسب برای دانلود آیکونهای جذاب و کاربردی، سایت Icons8 است. جستجوی آیکونها در این سایت راحت است؛ زیرا آیکونها در دسته های مختلف طبقه بندی شده اند. شما می توانید آیکونهای موردنظر خود را در یک کالکشن ذخیره کنید و مجموعه ای از آیکونهای موردعلاقه خودتان را داشته باشید. با مراجعه به سایت Icons8 می توانید وکتورها، موزیک ها و تصاویر زیبا را نیز مشاهده کنید.

تا اینجا شما با انواع آیکونهای مورد استفاده در طراحی سایت آشنا شدید و دانستید که برای دانلود این آیکونها باید به چه سایتهایی مراجعه کنید. وقتی می خواهید در طراحی بنرها، تبلیغات، طراحی سایت و… از آیکونها استفاده کنید، بهتر است با نکات مهم برای انتخاب آیکونها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین آیکونها را انتخاب کنید.

آیکون های طراحی سایت

نکات مهم برای انتخاب آیکون های طراحی سایت

انتخاب درست آیکون های طراحی سایت باعث می شود وب سایت طراحی شده، حرفه ای تر و زیباتر دیده شود و این موضوع برای طراحان سایت و کاربران اهمیت زیادی دارد. در این قسمت از نوشته می خواهیم نکات مهم برای انتخاب آیکون های طراحی سایت را به شما آموزش دهیم:

 1. نکته اول: از آیکونهای قابل درک استفاده کنید.
  آیکون ها، اولین چیزی هستند که توجه کاربران را به خود جلب می کنند. آیکونها می توانند هدف قسمتهای مختلف سایت را به خوبی توضیح دهند. در طراحی سایت، باید از آیکونهایی استفاده کنید که کاملا قابل درک باشند و معنی واضح و مشخصی داشته باشند. وقتی می خواهید آیکون انتخاب کنید، به سراغ آیکونهایی بروید که مخاطبان، به راحتی متوجه کاربرد آن شوند. آیکونهای وب سایت نباید به صورتی باشند که کاربر نیاز به تحلیل آنها داشته باشد.
 2. نکته دوم: از آیکونهای خلاصه در طراحی سایت استفاده نکنید.
  آیکونهای خلاصه، گزینه خوبی برای سایت نیستند؛ زیرا فکر کاربر را درگیر می کند و اجازه نمی دهد که به دیگر قسمتهای سایت توجه داشته باشد. وقتی فکر کاربر بیش از اندازه درگیر شود، این موضوع باعث کلافه شدن او می شود و همین موضوع باعث می شود که از وب سایت خارج شود.
 3. نکته سوم: موارد اضافی را وارد طراحی سایت نکنید!
  وقتی به دنبال آیکون می گردید، آیکونهایی را مشاهده خواهید کرد که به صورت سه بعدی طراحی شده اند یا با سایه و هاشور شلوغ شده اند. بهتر است در هنگام طراحی سایت، موارد اضافی را وارد طراحی سایت نکرده و آیکونهای شلوغ و پرجزئیات را برای گرافیک سایت انتخاب نکنید. یادتان باشد که این موضوع به صورت مستقیم روی تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت تاثیر می گذارد.
 4. نکته چهارم: آیکونهای سایت را با توجه به بک گراند سایت و تصاویر انتخاب کنید.
  اگر رنگ و شکل آیکون با بک گراند سایت و تصاویر به کار رفته شباهت داشته باشد، این موضوع باعث می شود که آن آیکونها دیده نشوند. اگر قصد انتخاب آیکونهای رنگی را دارید، به سراغ آیکونهایی بروید که رنگ آنها با بک گراند سایت متفاوت است. آیکونهای مات، بهتر از آیکونهای شفاف هستند و تشخیص آنها راحت تر است.
 5. نکته پنجم: درون آیکونهای سایت، متن ننویسید.
  آیکونهای سایت ریز هستند و اگر شما داخل آنها متنی بنویسید، آن نوشته بسیار ریز می شود و خواندن آن دشوار خواهد شد. پس بهتر است از نوشتن متن داخل آیکونها خودداری کنید.

در این نوشته از وب سایت آی وحید با نکات مهم برای انتخاب آیکون های طراحی سایت آشنا شدید. حالا شما می توانید بهترین و مناسب ترین آیکونها را پیدا کنید و در طراحی سایت خود از آنها استفاده کنید.