برای موفقیت در بازاریابی B2B باید چه کارهایی را انجام دهید؟

در نوشته قبلی وب سایت آی وحید با بازاریابی B2B و ویژگی های آن آشنا شدید و دانستید که با کمک این روش، می توانید محصولات صنعتی خود را به دیگر کسب و کارها بفروشید.در این نوشته، قرار است درباره روش بازاریابی B2B با شما صحبت کنیم و نکات مهم این کار را به شما آموزش دهیم. از شما می خواهیم تا پایان این مطلب، همراه ما باشید.

فرآیند بازاریابی صنعتی به چه صورت انجام می شود؟

برای موفقیت در بازارهای صنعتی، شما نمی توانید به تبلیغات گران قیمت و گسترده در رادیو و تلویزیون متوسل شوید؛ بلکه باید به درستی خود را در صنعت خودتان مطرح کنید تا بتوانید اعتبار لازم را کسب کرده و اعتماد مشتریان را جلب کنید.

گام اول برای موفقیت در فرآیند بازاریابی صنعتی این است که شما مشتری های خود را به خوبی بشناسید. با شناسایی دقیق بازار و مشتریان خود، می توانید روی آنها تمرکز کرده و نیازهای آنها را به صورت دقیق برطرف کنید.

اجازه دهید به سراغ روشهای عالی برای بازاریابی صنعتی برویم و با 5 مرحله برای بازاریابی B2B آشنا شویم.

win win چیست

5 مرحله برای موفقیت در بازاریابی B2B

با کمک روشهای کاربردی زیر، می توانید محصولات و خدمات خود را به مشتریانتان معرفی کنید و در بازاریابی صنعتی موفق شوید:

  1. به عنوان تولید کننده یا یک شرکت بزرگ، باید در اینترنت حضور فعالی داشته باشید. شما باید یک وب سایت راه اندازی کنید و درباره محصولات و خدمات خود، اطلاعات کاملی را به مشتریان خود ارائه دهید. با این کار می توانید مشتریان هدف خود را پیدا کنید و راه های ارتباطی مناسبی برای ارتباط با آنها برقرار کنید. تولید محتوای جذاب و کاربردی، تبلیغات در گوگل، سئو کردن محتوای وب سایت و … از جمله کارهایی هستند که باعث آشنایی افراد و جذب مخاطب به سمت کسب و کار شما می شوند.
  2. انواع وبینارهای مرتبط با صنعت و محصولات خود را برگزار کنید و در آن وبینارها درباره کسب و کارتان صحبت کنید.
  3. در نمایشگاه های مهم و معتبر ایران و حتی جهان، غرفه ای رزرو کنید و محصولات و خدمات خود را به دیگران معرفی کنید.
  4. با صاحبان و مدیران کسب و کارها در تعامل باشید و آنها را در جریان آخرین محصولات و خدمات خود قرار دهید. بازاریابی ایمیلی، برای همین مواقع ساخته شده است و شما می توانید به صاحبان دیگر شرکتها، ایمیل بزنید و با آنها ارتباط داشته باشید.
  5. علاوه بر داشتن وب سایت، در شبکه های اجتماعی نیز حضور داشته باشید. شبکه های اجتماعی در بازاریابی صنعتی تاثیر زیادی می گذارند و باعث توسعه کسب و کار شما می شوند.

مراحل بازاریابی b2b

بعد از اینکه مشتری ها را به سمت خود کشاندید، حالا باید چه کاری انجام دهید؟

بعد از جذب مشتریان و ارتباط اولیه با آنها، شما باید برای اولین ملاقاتهای تجاری آماده شوید و در این جلسات، مخاطبان خود را با خدمات و مزایای کار خود آشنا کنید. با این کار، آنها بیشتر به محصولات و خدمات شما علاقه مند می شوند و کم کم آماده مذاکره نهایی و بستن قرارداد خواهند شد. یادتان باشد که در جلسات رایزنی باید صادقانه و کاملا شفاف صحبت کنید تا اعتماد مخاطب را جلب کنید و او را برای همکاری مداوم با خودتان ترغیب کنید.

وقتی همه این کارها را انجام دادید، به تدریج نشانه های موفقیت را مشاهده خواهید کرد؛ یعنی می بینید که مشتریها در جلسات تجاری مایل هستند با شما همکاری کنند و درباره جزئیات قرارداد با شما صحبت می کنند. در این مرحله است که باید خوشحال باشید؛ زیرا فرآیند بازاریابی صنعتی شما نتیجه بخش بوده است. یادتان باشد که کار شما تمام نشده است و از حالا به بعد، باید به مهم ترین مراحل بازاریابی صنعتی یعنی پشتیبانی و ارائه خدمات پس از فروش اهمیت بدهید. همانطور که در نوشته قبلی سایت آی وحید برای شما توضیح دادیم، رمز موفقیت در بازاریابی B2B این است که با مشتریان خود روابط پایدار داشته باشید و همه نیازهای آنها را به خوبی برطرف کنید.

اگر جلسات کاری شما به عقد قرارداد ختم شد که چه بهتر؛ در غیر این صورت هم شما باید رابطه خود را با افراد حفظ کنید؛ زیرا احتمال دارد که آنها در آینده به مشتریان وفادار شما تبدیل شوند.

یادتان باشد که اگر کسب و کار شما نوپا است، احتمال دارد که نتوانید به سایر کسب و کارها به خوبی خدمات رسانی کنید. مثلا اگر به تازگی وارد کار تولید چرخ خیاطی شده اید، نمی توانید تمام چرخهای لازم برای یک مزون را تامین کنید. در چنین حالتی بهتر است که صبر کنید تا کسب و کار شما به اندازه کافی بزرگ شود و سپس به دنبال مشتریان بزرگ باشید.

B2B چیست

مشتریان اصلی و بالقوه در بازاریابی B2B چه کسانی هستند؟

در بازاریابی B2B می توانید محصولات خود را به تمام کسب و کارهایی که به دنبال خدمات و محصولات شما هستند بفروشید. مراکز دولتی جزو بزرگترین و مهمترین مشتریان در بازاریابی B2B هستند. مراکز خدماتی مانند مدارس و بیمارستانها هم از دیگر مشتریان احتمالی شما محسوب می شوند.

موفقیت در بازاریابی B2B کار سخت و دور از انتظاری نیست. با اجرای روشهای مهم این کار می توانید به خوبی در بازارهای B2B بدرخشید، مشتریان بالقوه را به سمت خود بکشانید و در این بازارها حضوری فعال داشته باشید.

یادتان باشد که شما به عنوان یک بازاریاب صنعتی باید دانش و اطلاعات کافی درباره محصولات و خدمات خود را داشته باشید تا بتوانید مشتریان و خریداران را به خوبی متقاعد کنید. همچنین باید بعد از فروش محصولات، به مشتریان خود خدمات پس از فروش ارائه دهید و مشکلات و نیازهای آنها را خیلی زود برطرف کنید.

از اینکه تا انتهای این نوشته با آی وحید همراه بودید از شما متشکریم. در این مطلب، 5 مرحله برای بازاریابی B2B را خواندید و امیدواریم که از مطالب این نوشته بتوانید به خوبی استفاده کنید.