از جمله مهم ترین دغدغه هایی که امروزه ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است راه های کاهش اسپم اسکور می باشد. به همین دلیل گوگل با مشخص کردن معیارهایی برای صفحات وب سایت ها سعی کرد تا این درصد کاهش پیدا کند. اگر غیر از این مورد رخ می داد بسیاری از سایت های رقیب با فعالیت های مخفیانه و ناشیانه می توانستند خود را به صفحه ی اول گوگل ببرند. بنابراین توصیه می شود برای امنیت سایت خود و همچنین بالا بردن آن از تکنیک های مناسبی استفاده کنید. در این صورت گوگل با موتورهای جستجوی خود و بررسی صفحات شما این امکان را می دهد تا روز به روز سایت شما پیشرفت داشته باشد. اما سیگنال های نگران کننده به عنوان زنگ خطر محسوب می شوند و مشکلاتی را به وجود می آورند که شاید برای اصلاح و بهبود آن باید بیش از قبل تلاش کنید. بنابراین بهتر است استانداردهای آن را را رعایت کنید.

فهرست عناوین :

  • اسپم اسکور سایت به چه معناست؟
  • نحوه به دست آوردن اسپم اسکور سایت
  • عوامل افزایش اسپم اسکور سایت
  • اهمیت اسپم اسکور در سایت
  • بیماری سئو در اثر افزایش اسپم

اسپم اسکور سایت به چه معناست؟

شاید برای شما سوال باشد که این واژه بر چه اساسی در گوگل رتبه بندی می شود و چه عواملی این امتیاز را بالاتر می برد. در واقع این عنوان در سایت به این معناست که از سمت گوگل پنالتی خواهید شد و هرچه این میزان بالا تر رود و افزایش یابد میزان Spam Score دامنه نیز تغییر خواهد کرد و در واقع امتیازی است که درصد و میزان جریمه شدن توسط گوگل را به شما نشان خواهد داد. در مطالب زیر به شما سایت هایی را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید این درصد را شناسایی و اندازه گیری کنید.

نحوه به دست آوردن اسپم اسکور سایت

قبل از راه اندازی وب سایت خود و بارگذاری مطالب و ساختن صفحات بهتر است عواملی که باعث افزایش این درصد می شوند را شناسایی کنید. بهتر است قبل از اینکه مطالبی را بارگذاری می کنید از صحت کپی نبودن آن اطمینان یابید و یا برای لینگ گذاری توجه داشته باشید اگر یک کلمه در صفحات بسیاری لینک شده باشد ممکن است گوگل به آن مشکوک شود و یا استفاده از بک لینک های نامطلوب در سایت های خارجی شما را با عوامل گوناگونی از جمله تغییر اعتبار دامنه و کم شدن آن مواجه کند. بهتر است برای اینکه این درصد را کاهش دهید از ابزار MOZ استفاده کنید. این افزونه را بر روی مرورگر خود نصب کرده تا با آنالیز کردن سایت و تشخیص تک به تک لینک های اسپم بتوانید آن ها را تغییر داده که در این صورت سایتتان با مشکل مواجه نخواهد شد.

عوامل افزایش اسپم اسکور سایت

با پیشرفت تکنولوژی در جامعه امروزی و جذب مخاطبین در فضاهای مجازی و وب سایت ها، شاهد این قضیه هستیم که سایت های برتر با فروش لینک های خود به عنوان رپورتاژ آگهی سعی می کنند تا علاوه بر پیشرفت در این زمینه به دیگر سایت ها نیز امکان ارتقا یافتن را بدهند. اما توجه داشته باشید که برای تهیه هر یک از لینک ها، باید میزان عوامل وابسته ی آن را رعایت کرد تا این عوامل باعث افت دامنه ی شما نشود. به طور مثال زمانی که این درصد در سایت بالا باشد باید برای تدارک آن به این میزان نیز توجه داشته باشید، زیرا ممکن است در این صورت توسط گوگل پنالتی شوید. عوامل دیگر شامل قدرت دامنه ی سایت مورد نظر می باشد. در واقع رپورتاژ آگهی این امکان را به شما می دهد تا به عنوان لینک مهمان در سایت هایی با رتبه ی بالا، بتوانید قدرت دامنه ی سایت خود را افزایش دهید ولی برای گرفتن بک لینک باید قدرت دامنه ی آن را هم بسنجید. در متن زیر به صورت تیتروار عوامل افزایش این فاکتور مهم را توضیح خواهیم داد.

1- لینک سازی محدود در سایت

اگر یک سایت دامنه ی بالایی داشته باشد به طور مثال سن آن حدود 2 تا 3 سال باشد ولی لینک های محدودی داشته باشد و همچنین تعداد مطالب بارگذاری شده در صفحه حدود 400 تا 500 محتوا باشد یک سایت بزرگ محسوب خواهد شد. اما زمانی که این سایت از لینک های محدودی برای مطالب و محتواهای خود در نظر بگیرد احتمال افزایش اسپم اسکور بالاتر خواهد رفت. در واقع این سایت محتوای مناسبی دارد اما به دلیل لینک سازی نامناسب، صفحات وب سایت به صورت ناشناخته باقی خواهد ماند.

2- لینک های فالو و نوفالو ( Follow و Nofollow )

لینک های ارجاعی به دو صورت follow و Nofollow وجود دارد. زمانی که یک سایت فقط از لینک های فالو استفاده کند ممکن است از سمت گوگل این حرکت مشکوک حساب شود زیرا این سایت سعی دارد با استفاده از لینک سازی، تاثیر مثبتی روی بر رتبه بندی در زمانی کمتر بگذارد. لینک های نوفالو تاثیری بر روی نتایج جستجوی گوگل ندارند اما اهمیتی که این لینک ها دارند به همان گونه ای می باشد که لینک های طبیعی و فالو دارند. بنابراین لینک های سایت باید ترکیبی از هر دو باشد تا باعث زیاد شدن این درصد نشود.

3- محتوای نامطلوب

گوگل با بروزرسانی الگوریتم پاندا سعی دارد تا محتواهایی را که در سایت به صورت بی کیفیت وجود دارد تشخیص دهد. به همین دلیل باید سعی کرد تا مطالب حداقل به تعداد کلمه ی مناسب برسد. به طور مثال زمانی که یک سایت با 300 کلمه مطلبی را انتشار می کند، احتمال اینکه گوگل آن را بشناسد کمتر است. محتوا از نظر گوگل باید بیش از 300 کلمه و مفهوم رسان باشد؛ یعنی مطلب مورد نظر نباید گیج کننده و یا خسته کننده باشد چون خواننده از مطالعه ی آن صرف نظر خواهد کرد، پس باید با به کارگیری مطالب مناسب ظرفیت بازدید سایت را بالاتر برد.

4- تعداد بالای لینک های خارجی

تعداد بالای لینک های خارجی در سایت عملکرد مطلوبی را برای یک صفحه ی خاص به وجود نمی آورد و اگر این تعداد بالاتر از حد ممکن باشد گوگل با استفاده از الگوریتم هایی که در خود جای داده است، تشخیص می دهد که این سایت برای بالاتر بردن رتبه ی خود از لینک های پولی استفاده کرده است. پس در این صورت گوگل مجازاتی را برای لینک های خریداری شده در نظر می گیرد که باعث افزایش درصد اسپم خواهد شد. در واقع مشکل این است که بسیاری از سایت ها می خواهند در مدت زمان کم با صرف هزینه به بالاترین رتبه برسند که این مورد برای گوگل خوشایند نخواهد بود.

5- تعداد محدود لینک های داخلی

همانطور که تعداد بالای لینک های خارجی در سایت خوشایند نمی باشد تعداد کم این موارد نیز باعث می شود تا سایت از نظر لینک سازی برای گوگل شناخته نشود. سازماندهی لینک سازی داخلی و خارجی در سایت از مهم ترین عوامل محسوب می شود و باید دقت لازمه را برای به کارگیری آن استفاده کرد. هر یک از لینک سازی ها چه از نظر لینک سازی خارجی (خرید بک لینک) و یا لینک سازی داخلی (لینک سازی در صفحات داخلی) هر کدام از این عوامل اهمیت خود را دارا می باشند. بنابراین بهتر است آن ها را درست به کار گرفت.

6- وجود شماره در نام دامنه

یکی از عواملی که این درصد را بالاتر می برد به کار بردن عدد در نام دامنه می باشد. یعنی به کاربردن عدد در قسمت URL در صفحات داخلی باعث می شود تا از طریق ربات های گوگل این صفحه به صورت اسپم شناخته شود. بنابراین دقت کنید زمانی که در سایت صفحات خود را بارگذاری می کنید این عوامل وجود نداشته باشد.

برای کاهش اسپم اسکور سایت پیشنهاد میکنیم حتما صفحات کم ارزش و بی کیفیت را حذف کنید و در صورتی که محتوای کپی دارید آن را به محتوای یونیک و اختصاصی تبدیل کنید.

اهمیت اسپم اسکور در سایت

عوامل وابسته به یکدیگر در پایین آوردن این میزان نقش مهمی دارند، وقتی محتوای درج شده، بک لینک های داخلی، خارجی و دامنه میزان متناسبی داشته باشند، در این صورت سایت شما به عنوان رتبه های برتر گوگل با سرچ کاربر در صفحه ی اول نمایش داده خواهد شد. اهمیتی که این عامل دارد ممکن است در میزان بازدید صفحات شما تاثیر بسیاری بگذارد. برای گرفتن بک لینک خارجی به این مورد توجه بسیاری شود، استفاده از سایتی که دامنه ی بالاتری نسبت به سایت شما دارد از عوامل ضروری محسوب می شود زیرا در صورت پایین بودن آن با مشکلات افزایش اسپم مواجه خواهید شد.

استفاده ی بهینه از لینک ها به سایت کمک می کند که در زمانی کمتر به ارتقا دست پیدا کنید اما این مسئله یک قانون پا برجا نیست و ممکن است با بالا بودن این درصد، سایت مورد نظر جز برترین ها در صفحه ی اول گوگل باشد. عامل مهم دیگری که تاثیر گذاری بسیاری دارد و باید حتما به آن توجه شود، محتوا است، تولید محتوا و بهینه سازی تاثیر مستقیمی بر افزایش و یا کاهش درصد خواهد گذاشت. در ادامه در این مورد توضیحات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهیم.

مهم ترین عامل، محتوا است!

بسیاری از کسب و کارها در تلاش اند تا از رقیبان خود بالاتر باشند که این موضوع برای همگی بسیار واضح است، پس باید برای نگه داشتن دامنه ی خود تلاش کنید. به طور مثال عاملی که حرف اساسی را برای بالاتر بردن رتبه می زند، تولید محتوا می باشد و اگرمحتوا نتواند منظور را به مخاطب برساند و یا کوتاه باشد درصد امتیاز spam را افزایش خواهد داد. ربات هایی که در سراسر گوگل وجود دارند، می توانند زمان استفاده از مطلب و همچنین جذابیت مطلب را از سمت مخاطب شناسایی کنند که در این صورت این ربات ها می توانند با استفاده از فاکتورهای مورد نظر به سایت امتیاز دهند.

اما اگر مطالبی که در صفحه بارگذاری می کنید، محتوایی کوتاه باشد این درصد را بالاتر می برد، همچنین اگر از مطالبی استفاده کنید که کپی باشد این عامل را بیشتر تشدید خواهد کرد. درست به کاربردن عوامل کاربردی نه تنها این درصد را کاهش می دهد، بلکه می تواند قدرت دامنه ی شما را بالاتر ببرد. توصیه ای که تیم آی وحید به شما می کند این است که با به کار گیری محتوایی مناسب، رتبه ی سایت خود را بالاتر ببرید و در این زمینه تلاش کنید تا بتوانید از رقیبان جلو بزنید.

بیماری سئو در اثر افزایش اسپم

شاید این تیتر برای شما بحث برانگیز باشد، ولی توجه داشته باشید که این عوامل بسیار به یکدیگر مربوط هستند، یعنی با افزایش یک عامل، عاملی دیگر افت پیدا می کند. زمانی که این میزان بالا برود از سمت گوگل امتیازی منفی کسب خواهید کرد و اگر این عوامل به همین ترتیب اتفاق بیفتد کم کم از صفحات نمایش گوگل حذف خواهیم شد؛ پس باید تا حد ممکن جلوی این بیماری را گرفته و به فکر بهبود آن باشید. در متن زیر راهکار هایی برای آن به شما خواهیم گفت.

راه هایی برای کاهش بیماری سئو

از آن جایی که ممکن است بر اثر رعایت نکردن نکاتی درصد اشتباهات افزایش پیدا کند، گوگل خوشبختانه معیار های خاصی را برای افزایش لینک های اسپم شناسایی و تعیین کرده است تا بتوانید با رعایت آن ها این مقدار را به حداقل برسانید.
اگر بخواهید درصد بهترین سایت ها از این لحاظ را بازبینی کنید، سایت ها حداکثر دارای یک پرچم اسپم هستند، اما نباید نگران این عامل باشید زیرا ممکن است گوگل حتی آن را به دلیل کم بودن درصد به عنوان spam نشناسد. تعداد پرچم ها مشخص می کند که امتیاز شما در چه مرحله ای است. درصد و پرچم اسپم به صورت جداگانه ای مشخص شده است که با کسب هر یک از آن ها روز به روز به سمت افول دست پیدا خواهید کرد. افزونه ی Moz به شما این امکان را می دهد تا سایت خود را بررسی کرده، تا صورت وجود عوامل حساس آن ها را بر طرف کنید.

خوشبختانه استفاده از آن رایگان می باشد و شما می توانید با وارد کردن آدرس مورد نظر آن را ملاحظه کنید. با رعایت هر یک از عوامل می توانید این میزان را کاهش داده، اما دیگر عواملی مانند استفاده از دامنه های مطلوبی مثل .IR ، .COM ، .ORG می توانید عامل افزایش را کاهش دهد. هر چند که بیشتر طراحان سایت از این دامنه ها استفاده می کنند، اما دیده می شود که عده ای بدون آگاهی از دامنه های دیگری مانند .work ، .rest و… را استفاده می کنند. در تصویر زیر سایت Moz به صورت جداگانه عوامل کاربردی را برای همه ی سایت ها قرار داده تا مخاطب بتواند با وارد کردن آدرس خود از دیگر قابلیت های آن استفاده کند.

درصد و میزان مطلوبیت اسپم اسکور

اگر این میزان بین یک تا سی درصد باشد وضعیت سایت در حالت بهینه قرار گرفته و شما نباید نگرانی از این بابت داشته باشد ولی اگر این درصد به 30 تا 60 برسد بهتر است در میزان لینک دهی خارجی و یا دیگر عوامل توجه کنید. در آخر اگر این میزان بین 60 تا 100 درصد باشد باید برای خود راه های چاره ی دیگری را انتخاب کرده زیرا آخرین شانس و تلاش های شما برای سایت شاید تاثیر گذار نباشد.

بهتر است برای سایت خود به صورت روزانه مطالبی را انتشار دهید ولی بهتر است این کار نیز اصولی باشد، زیرا در صورت انتشار مطالب کپی به اصلاح پنالتی خواهید شد، پس بهتر است تعداد صفحاتی که مخاطب را به سمت هدف می کشاند زیاد کنید تا در این صورت درصد افزایشی پایین تر بیاید. اگر برای ارتقای سایت خود تلاش میکنید توصیه ی ما به شما این است که از طریق فضاهای مجازی مانند لینکدین بهره ببرید. حساب کاربری در این صفحه به شما کمک می کند تا دامنه را افزایش داده و درصد افزایشی را کاهش دهید.

امنیت سایت و کاهش اسپم اسکور

این مسئله برای بسیاری از کسانی که سایت های فروشگاهی دارند و یا دیگر سایت ها بسیار پر اهمیت محسوب می شود. گواهی SSL از راه های گوناگونی به شما کمک می کند که هر کدام از آن ها جدای یکدیگر نمی باشند و شما می توانیم از آن استفاده های بسیاری بکنید. زمانی که این گواهی بر روی سایت باشد، اعتماد مخاطب بیشتر جلب خواهد شد و یا امنیتی که این عامل به وجود می آورد باعث می شود تا تبادل داده ها بین سرور به بهترین شکل و با امنیتی بالا انجام پذیرد. این عامل باعث می شود تا رتبه بندی وب سایت در گوگل ارتقا یافته و در نهایت موجب بهینه سازی نرخ اسپم اسکور سایت و نرخ تبدیل شما بشود. در نهایت با نصب آن بر روی سایت از http به https تغییر می کند.

راه حل دیگری که به شما معرفی خواهیم کرد استفاده از گوگل تگ منیجر می باشد که بسیاری از کاربر ها ممکن است آن را نشناسند و یا از آن استفاده نکنند. استفاده از آن باعث می شود تا شما توسط گوکل شناسایی شده و حتی اعتبارتان از سمت این سمت بیشتر شود.

لینک سازی طبیعی و درصد کاهش امتیاز اسپم اسکور

ربات های گول می توانند با استفاده از ابزار هایی که در دست دارند بک لینک های غیر طبیعی را رصد کرده و در صورت استفاده ی بی رویه از آن، سایت را با جریمه ی سنگینی مواجه کنند. پس بهتر است تا جای ممکن از سایت های معتبر برای خرید استفاده کنید و تعداد لینک های خارجی خود را در سطح بهینه قرار دهید. برای اینکه از کیفیت بک لینک های خود اطمینان پیدا کنید بهتر است با ملاحظات و بررسی توسط ابزار های در دسترس آن ها را به کار گیرید.

زمانی که لینک سازی های مختلف و بسیاری را انجام می دهید در این صورت موتور های جستجو با شناسایی آن ها درصد و رتبه ی سایت را با وضع بدی مواجه خواهند کرد، پس بهتر است از دامنه های مختلف و مرتبط با وب سایت خود استفاده کنید. قطعا سیگنال هایی که از سمت سایت های دیگر شناسایی می شوند باید کیفیت مناسبی داشته باشند، اما اگر غیر از این باشد به جای نتیجه ی مثبت با نتیجه ی عکس مواجه می شویم.

تولید محتوای با کیفیت برای کاربر سایت است و ما برای افزایش سئو سایت از آن استفاده نمی کنیم، پس بهتر است با به کارگیری عملکرد صحیح، مناسب و بهره گیری از کلمات کلیدی بهینه، سایت خود را از دسترس افزایش این درصد دور نگه دارید. به کار بردن به جا و مناسب کلمات کلیدی در متن ها و لینک های مورد نظر می تواند برای افزایش درصد بسیار مهم باشد، پس باید توجه کرد میزان استفاده ی زیاد از کلمات کلیدی در یک صفحه نیز می تواند موتور های جستجو را سردرگم کرده که در ادامه سبب می شود تا صفحه به صورت شناخته نشده باقی بماند و یا درصد امتیاز اسپم سایت را بالا ببرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی شده تا مطالبی را که باعث افزایش درصد اسپم اسکور سایت می شود را یادآوری کرده تا از آن ها استفاده نکنید. در این پست 6 راه افزایش درصد را برای شما مخاطب عزیز ذکر کرده ایم تا بتوانید با مطالعه ی آن از عوامل موجود کمتر استفاده کنید. اما اگر نمی دانید که برای سنجش این درصد از چه افزونه ای استفاده کنید بهتر است متن را با دقت خوانده تا بتوانید از آن استفاده کنید. بهتر است در گذاشتن محتوا دقت لازم را به خرج دهید تا از بالا رفتن این درصد در امان باشید.