هرچقدر بهتر بتوانید داستان کسب و کار خود را برای مشتریان تعریف کنید، شانس موفقیت شما بالاتر می‌رود، مشتریان بیشتری به شما علاقه نشان می‌دهند و در نتیجه فروشتان افزایش می‌یابد. اما بدون شهرزاد قصه‌گو چگونه داستان کسب وکار خود را برای جهان تعریف کنید؟

بهترین و حرفه‌ای ترین بستری که می‌توانید داستان کسب و کار خود را در آن روایت کنید، وبسیات شماست. برای داشتن و طراحی سایت حرفه‌ ای هرچه بهتر داستان خود را بگویید موفق‌ترید. همانطور که می‌بینید هرچه روند طراحی سایت حرفه ای تر میشود،  آپشن‌ها و امکانات جدیدی به طراحی سایت اضافه می‌شود؛ آپشن‌هایی که به شما کمک می‌کند همه چیز را بهتر تعریف کنید و نشان دهید.

البته لازم نیست شما تمام آپشن‌هایی که در مورد طراحی سایت وجود دارد را در سایت خود لحاظ کنید، اما خیلی از این موارد باعث می‌شوند کاربران خیلی راحت‌تر با سایت شما ارتباط برقرار کنند، جذبتان بشوند و به مشتریان شما تبدیل شوند. در این مقاله قرار است 4 عامل مهم که به شما کمک می‌کند طراحی یک سایت حرفه‌ای و جذاب را انجام دهید را به شما معرفی می‌کنم.

1. در طراحی صفحۀ اصلی سایت خود از تایپوگرافی بزرگ و منحصر به فرد استفاده کنید

تایپوگرافی روز به روز در حال گسترش است و انواع اقسام فونت‌ها روزانه و بهتر بگویم در هر ساعت به بازار عرضه می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها از فونت یا تایپوگرافی خاص خودشان استفاده می‌کنند. اینکار به هویت برند شما کمک ویژه‌ای می‌کند و باعث می‌شود مشتریان شما فورا شما را بشناسند. بنابرین یکی از ساده‌ترین و موثرترین کارها برای هویت‌بخشی به وبسایت شما انتخابی فونتی متفاوت و خاص است.

    چرا تایپوگرافی به طراحی سایت حرفه ای کمک می‌کند؟

تایپوگرافی یکی از راه‌های خلاقانه‌ای است که می‌تواند بخش‌های مختلف سایت شما را تفکیک کند. مثلا سایت New Yorker با سایزهای مختلف فونت خود شما را به صفحات مختلف هدایت می‌کند.

همچنین تایپوگرافی هویت برند شما را مشخص می‌کند. شکل فونت انتخابی شما می‌تواند به مشتریان شما نشان دهد، کاملا جدی و رسمی هستید، یا برعکس سایت شما یک سایت خودمانی و دوستانه است و راحت حرف می‌زنید.

البته در طراحی سایت شما تنها زیبایی و منحصربه‌فرد بودن فونت مطرح نیست، فونت شما باید کاملا خوانا باشد و کاربران در خواندن نوشته‌های شما دچار ایراد نشوند.

تایپوگرافی برای طزاحی سایت حرفه ای

2. از تصاویر بزرگ، قدرتمند و تاثیرگذار استفاده کنید

شما مجبور نیستید همیشه از تصاویر اندازه‌های کوچک استفاده کنید، دلتان را به دریا بزنید و یک تصویر فوق‌العاده بزرگ در وبسایت خود قرار دهید. قدرت تصویر را دست کم نگیرید. به تصاویر بزرگ و قوی مانند تصویر زیر که مربوط به سایت Medium.com نگاه کنید. یک تصویر قوی و بزرگ در کنار جمله‌ای که وسط آن نوشته کاربران را ترغیب می‌کند تا پایین‌تر بروند و بیشتر دربارۀ سایت شما بخوانند.

انتخاب تصاویر بزرگ برای ساخت سایت حرفه ای

تصاویر بزرگ می‌توانند در صفحۀ اصلی سایت شما قرار بگیرند و محتوای سایت در بالا و پایین آن جایگذاری شوند. مانند سایت اوبر.

صرف نظر از اینکه چه مسیری برای طراحی سایت خود انتخاب می‌کنید، تصاویر بزرگ بهترین روایت بصری را از کسب و کار شما ارائه می‌دهند. به قول معروف یک تصویر از هزار کلمه می‌تواند رساتر باشد.

چرا تصویر بزرگ به وبسیات شما کمک می‌کند؟

علاوه بر قدرتی که تصاویر بزرگ دارند، مشتریان شما تنها از طریق کامپیوتر سایت شما را نمی‌بینند، بسیاری از آنها با تبلت و موبایل سایت شما را باز می‌کنند. تصاویر با سایز کوچک و متوسط در موبایل و تبلت خوانایی خود را از دست می‌دهند و عملا کاربران آنقدری که لازم است با آنها ارتباط برقرار نمی‌کنند.

3. از ویدیو برای بک‌گراند سایت خود استفاده کنید

هرچه زمان بیشتر پیش می‌رود، تمایل آدم‌ها به ویدیو بیشتر و بیشتر می‌شوند. ویدیو قدرت زیادی دارد، حتما شما هم ویدیوهایی که به دفعات در شبکه‌های اجتماعی بازپخش می‌شوند را دیده‌اید. این نشان می‌دهد که آدم‌ها ترجیح می‌دهند خیلی چیزها را تصویری ببینند تا دربارۀ آن بخوانند.

ویدیوای که به طور اتوماتیک در بک‌گراند پخش می‌شود، تاثیر زیادی در جذابیت و حرفه ای بودن سایت شما دارد. این ویدیو می‌تواند داستان کسب و کار شما را تعریف کند. برای مثال اگر به سایت Wisita مراجعه کنید، می‌بینید که یک ویدیو در بک گراند به طور اتوماتیک پخش می‌شود، با کلیک بر روی گزینۀ Watch video شما ویدیو را به طور کامل می‌توانید مشاهده کنید. استفاده از این ویدیوی دمو در طراحی سایت Wisita نرخ کلیک را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.

ویدیو برای طراحی سایت

چرا ویدیو در طراحی سایت حرفه ای موثر است؟

استفاده از یک ویدیو در بک گراند، کاربران شما را جذب می‌کند که در سایت شما بمانند و کلیک کنند. ویدیو به کاربران شما کمک می‌کند که ایدۀ اصلی کسب و کار شما را دریابند، بدون اینکه حتی لازم باشد یک خط درمورد کسب و کار شما بخوانند.

علاوه بر این ویدیو 60/000 مرتبه سریع‌تر از نوشته در مغز پردازش می‌شود. متاسفانه هرچه بیشتر پیش می‌رود تمایل آدم‌ها به خواندن متون طولانی کمتر می‌شود. خیلی از کاربران شما حوصلۀ خواندن متون طولانی را ندارند و با ویدیو بسیار راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند.

1. از طرح‌های نیمه‌تخت استفاده کنید

در سال 2013 رویکرد طراحان اپل به سمت طرح‌های تخت دوبعدی تغییر جهت داد. منظور از طرح‌های دوبعدی آن دسته از طرح‌هایی است که کاملا تخت هستند و شما هیچ حس سه بعدی بودن از آنها ندارید (مانند آیکن‌های تلگرام). کاربران به راحتی و در نگاه اول طرح‌های دوبعدی را درک می‌کنند و مهم‌تر از این چون به نسبت طرح‌های سه بعدی حجم کمتری دارند، به راحتی آپلود می‌شوند و حجم سایت شما را سبک می‌کنند. این باعث می‌شود که سایت شما سریع‌تر لود شود، هم شما راضی باشید، هم خدا و هم کاربران!

در ادامه مسیر اشرکت اپل بسیاری از سایت‌ها و شرکت‌ها به طرح‌های دوبعدی رو آورده‌اند. شما حتی می‌توانید با ایجاد یک سایۀ ظریف، حسی از سه‌بعدی بودن در طرح‌های خود به وجود بیاورید. مثلا همانطور که در تصویر زیر می‌بینید که مربوط به شرکت اوبر است، استفاده از سایه‌هایی که پیرامون باکس‌های خود ایجاد کرده است، حسی از سه بعدی بودن به ما القا می‌کند. با کلیک بر روی هر باکس سایۀ پیرامون آن از بین می‌رود و به یک حجم دو بعدی تبدیل می‌شود.

طرح های تخت برای طراحی سایت

چرا احجام دوبعدی به سایت ما کمک می‌کند؟

طرح‌های دوبعدی به کاربران شما کمک می‌کنند که موضوع محتوای سایت شما را سریع‌تر درک کنند. دقت کنید که شیوۀ طراحی شما در سراسر سایت شما و تمام صفحات سایتتان به یک شکل باشد؛ نه اینکه در برخی از قسمت‌ها از آیکن‌های دوبعدی استفاده کنید و برخی جاها از آیکن‌های سه بعدی. چرا که این به هویت برند شما لطمه می‌زند.

در نهایت

با اینکه طراحی سایت حرفه ای نیاز به زمان و هزینه دارد، اما در نهایت نتیجۀ بسیار مطلوبی در برندینگ شما می‌گذارد. سایت شما هویت کسب و کار شماست. ساده از کنار آن عبور نکنید.