یکی از پربازدید و پر سودترین کسب و کارها در سراسر دنیا، فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی است. گسترش روز افزون دنیای دیجیتال و فراگیر شدن استفاده از اینترنت بین اقشار مختلف مردم، ایجاد یک شعبه ی آنلاین برای هر کسب و کاری را به یک فاکتور اصلی تبدیل کرده است، به خصوص با توجه به تغییراتی که ویروس کرونا در زندگی مردم ایجاد کرد، بازار خرید آنلاین داغ تر از قبل شد و مردم امروز ترجیح می دهند حتی مایحتاج روزانه خود را اینترنتی خرید کنند.

 در واقع امروز کسب و کاری که در فضای مجازی فعالیت نداشته باشد نه تنها در میدان رقابت حرفی برای گفتن ندارد بلکه دیر یا زود مشتریان خود را از دست خواهد داد. به خصوص در ارتباط با لوازم خانگی که تنوع بالایی دارند و شاید نبود وقت کافی، امکان بازدید حضوری از فروشگاه ها را به مشتری ندهد، بنابراین وجود شعبه ی آنلاین از فروشگاه شما که محصولات را به صورت 24 ساعته در دسترس مشتری قرار دهد، تاثیر قابل توجهی بر ارنقا برند و افزایش درآمد شما خواهد داشت.

البته سرچ کردن جمله ی راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی در گوگل و یا هر شیوه  دیگری که شما را به این مقاله رسانده، نشان دهنده ی این است که شما اهمیت ایجاد این شعبه ی آنلاین را درک کرده و به دنبال راهی مناسب برای ورود به این فضا هستید. در این مقاله قصد داریم شما را برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی راهنمایی کنیم، با ما همراه باشید!

مزایای راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی

طبیعی است که قبل از شروع و سرمایه گذاری روی هرکاری، توجیه اقتصادی آن را در نظر بگیرید، به خصوص در ارتباط با کسب و کارهای آنلاین و راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی که به نوعی بازار کار جدیدی است، مهم‌ترین دلیل راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی کنار زدن محدودیت‌های فروشگاه فیزیکی است، محدودیت هایی از جمله زمان حضور در فروشگاه فیزیکی، محدودیت های مکانی و موقعیت جغرافیایی، مدودیت های تبلیغای و … بنابراین به عنوان مزیت های راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان دسترسی به محصولات برای مشتری به صورت 24 ساعته
  • عدم وابستگی به زمان، مکان و موفیت جفرافیایی مشتری
  • امکان دسرترسی به گستره ی متنوع تری از محصولات برای مشتری
  • تبلیغات به صرفه و کارآمد
  • کاهش هزینه های یک فروشگاه سنتی مثل اجاره مغاره و ….

سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی چقدر است؟

برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی خود در اینستاگرام عملا نیازی به سرمایه ندارید و داشتن یک گوشی همراه هوشمند و بسته ی اینترنتی که امروز در دسترس هر کسی هستند، کفایت می‌کند. اما برای ساخت فروشگاه اینترنتی از آنجایی که به زیرساخت هایی مثل دامنه، هاست و غیره نیاز دارد باید هزینه کنید. طراحی سایت روش های محتلفی دارد و از یک میلیون تومان تا قیمت های بالاتر هزینه بر می‌دارد.

 یک روش اقتصادی و کم هزینه برای طراحی سایت استفاده از سایت سازها است و شما می توانید برای داشتن یک فروشگاه اینترنتی کامل فقط ماهی 90 هزار تومان هزینه کنید. البته به جز هزینه راه‌اندازی فروشگاه باید هزینه ی تبلیغات را هم در نظر بگیرید. ولی در نهایت سرمایه لازم برای ساخت فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی در مقایسه با هزینه تاسیس مغازه لوازم خانگی قابل مقایسه نیست و بسیار کمتر است.

چگونگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی

1. یک نیچ مارکت ( قسمتی از بازار لوازم خانگی) انتخاب کنید

بر خلاف چیزی که به نظر می‍‌رسد اگر فقط روی یک بخش از بازار تمرکز کنید و محصولات دسته‌ای خاص از لوازم خانگی را اینترنتی بفروشید، خیلی سریع تر به نتیجه دلخواه خود می‌رسید. شاید اینطور به نظر بیاید که با قرار دادن تعداد زیادی محصول مختلف در یک فروشگاه اینترنتی، تنوع محصولات فروشگاه بالاتر رقته و نتیجه بهتری در پی دارد، اما واقعیت این است که عرضه تعداد زیادی محصول فقط کار شما را برای شروع سخت‌تر می‌کند.

قسمتی از بازار که نسبت به آن شناخت بیشتری دارید را انتخاب کرده و روی آن تمرکز کنید، مثلا  یک فروشگاه اینترنتی تخصصی در زمینه فروش ماشین لباس شویی و خشک کن راه اندازی کنید و فقط روی این بخش از بازار لوازم خانگی متمرکز شوید، تمامی محوصلات این بخش را در سایت خود موجود کنید، حتی می‌‍توانید خدمات تعمیر و لوازم جانبی را کنار این محصولات ارئه کنید تا خدمات و محصولات شما تخصصی تر جلوه کند.

2. روش فروش محصول را انتخاب کنید

 بعد از انتخاب نیچ مارکت مورد نظر، باید روش فروش محصولات آن‌ها را انتخاب کنید.روش های متعددی برای فروش محصول در فضای مجازی وجود دارد و شما می‌توانید از راه‌های مختلفی محصول خود را به صورت اینترنتی بفروشید:

فروش اینترنتی لوازم خانگی از طریق اینستاگرام

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی در اینستاگرام فقط به یک گوشی هوشمند و اینترنت نیاز دارید، در این اپلیکیشن بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ و یا این که لازم باشد درصدی از فروش را به کسی بدهید به ملیون ها کاربر و مشتری آنلاین دسترسی پیدا می‌کنید. البته در نظر داشته باشید که اینستاگرام دنیای جلب توجه و عکس ها است و برای ایم که بتوانید نتیجه ی دلخواه را از آن بگیرید باید به کیفیت تصاویری که در پیچ خود قرار می‌دهید وسایر نکات مرتبط با بازاریابی اینستاگرام توجه داشته باشید.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی

طراحی سایت فروشگاهی یکی از روش‌های رایج برای فروش اینترنتی لوازم خانگی است. روش‌های مختلفی برای ایجاد یم سایت فروشگاهی و کسب درآمد اینترنتی از طریق آن وجود دارد. شاید به نظر برسد که برای طراحی یک سایت فروشگاهی به اطلاعات زیادی و کامل در زمینه  یبرمامه نویسی لازم است و کار ساده ای نسیت، اما حقیقت این است که روش های مختلفی برای طراحی سایت فروشگاهی وجوودارد، به عنوان مثال استفاده از سایت سازها.  

سرویس‌های سایت ساز بستری ساده و سریع برای افراد مبتدی ایجاد کرده‌اند تا بتوان از طریق آن سایت مورد نیاز را طراحی کرد. برای این کار کافیست در یکی از سایت سازها ثبت نام کنید و در زمان کوتاهی سایت خود را به صورت آماده تحویل بگیرید اما اگر کسب و کارتان در ابعاد وسیع فعالیت دارد و برند شما برایتان هائز اهمیت است، پیشنهاد میکنم پروژه طراحی سایت خود را به یک تیم کاربلد و حرفه ای بسپارید، در واقع طراحی سیات فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی شما، شعبه آنلاین و اصلی ترین میزبان برای مشتریان شماست، پس باید برای آن اهمیت و ارزش ویژه ای قائل شوید.

فروش لوازم خانگی از طریق مارکت پلیس‌ها

مارکت پلیس‌ها سایت‌های فروشگاهی هستند که افراد می‌توانند محصولات مختلف خود را از طریق آن بفروشند. به عنوان مثال دیجیکالا یک مارکت پلیس است. شما هم می‌توانید از طریق یکی از این مارکت پلیس ها محصولات خود را به صورت رایگان یا با پرداخت درصدی از فروش‌تان به عنوان کارمزد بفروشید.

3. آماده‌سازی و قرار دادن محصولات در فروشگاه اینترنتی

بعد از اجاره ی مغازه نوبت طراحی ویترین و دکوراسیون آن به شکلی است که برای مشتری جذاب بوده و او را به خرید ترغیب کند. این موضوع در فروشگاه های اینترنتی اهمیت بیشتری دارد چرا که تنوع و رقابت در این فضا بالاست و اگر پیج اینستاگرام یا سایت شما جذابیت و کارایی لازم را نداشته باشد، کاربر خیلی سریع آن را می‌بندد و پیج دیگری را باز می ‌کند.

از جمله کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که بایو زیبایی  برای گیج ایمستاگرام فروشگاه خود بنویسید و پست‌های جذابی طراحی کنید و قرار دادن عکس های جذاب و با کیفیت هم که اصل ماجرای دنیای اینستاگرام است.

بعد از آماده شدن فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی، باید محصولات را در آن قرار دهید، این کار به ظاهر ساده‌ است اما جزییات و ریزه کاری‌های بسیاری برای موفق عمل کردن دارد. سعی کنید عکس‌هایی که در فروشگاه می‌گذارید واقعی باشند و خودتان آن‌ها را گرفته باشید، حتی با دوربین گوشی هم می‌توانید عکس های جذاب و مناسبی بگیرید، در این زمینه بررسی سایت ها و یا پیج های رقیب کمک زیادی به شما می‌کند. همچنین در صفحه هر محصول باید مشخصات آن به صورت کامل درج کنید تا جایی که هیچ ابهام یا سوال بی‌پاسخی در ذهن کاربر باقی نماند.

4. تولید محتوای جذاب برای کاربر

بعد از راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی باید به طور پیوسته برای آن محتوا تولید کنید، محتوای کارآمد، با کیفیت و جذاب. همچنین باید موجودی محصولات و قیمت آن‌ها را مدام به روز کنید. در نظر گرفتن محتوای آموزشی و اطلاع رسانی مرتبط با حوزه فعالیت‌ شما نیز میتواند تعداد قابل توجهی مشتری را به فروشگاه اینترنتی شما جذب کند.

مراحل طراحی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی:

برای موفقیت در مسیر راه اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی  مدرن و کاربردی، باید مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم را قدم به قدم طی کنید. در ابتدای کار شاید تاسیس فروشگاه اینترنتی و فروش محصول در اینترنت کار سختی به نظر بیاید و همین تفکر اشتباه باعث شده عده ی زیادی از این بازار قوی و سود خوبی که دارد بی بهره بمانند. در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم ایجاد یک فروشگاه اینترنتی حتی از تاسیس مغازه هم ساده تر است، مراحل گام به گام طراحی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی عبارتند از:

  • طراحی گرافیک، لوگو و رنگ سازمانی متناسب با برند و سلیقه شما
  • طراحی وب سایت فروشگاهی لوازم خانگی
  • تبلیغات و بازاریابی کارآمد و متناسب
  • سئو و بهینه سازی سایت متناسی با کلمات هدف
  • پشتیبانی سایت

محصولات فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی را چگونه تامین کنیم؟

برای دریافت سود مورد نظر از فروش اینترنتی لوازم خانگی باید محصولات فروشگاه را مستقیما از تولیدکننده یا واردکننده بخرید. البته این کار به سرمایه بسیار زیادی برای خرید لوازم خانگی به صورت عمده نیاز دارد و همچنین باید انبار خیلی بزرگی مثل یک سوله برای این اجناس در نظر بگیرید که آن هم هزینه ی بالایی برمی‍‌دارد. خرید لوازم خانگی از عمده فروشی‌ها هم همین مشکلات را دارد !!

می‌توانید از شرکت‌های تولیدکننده یا واردکننده لوازم خانگی نمایندگی بگیرید، کافیست با شرکت مورد نظر تماس بگیرید، البته برای گرفتن نمایندگی فروش هم به مقداری سرمایه اولیه نیاز است اما اگر سرمایه‌تان خیلی محدود است می‌توانید تعدادی محصول را از مغازه‌ها بخرید و آن‌ها را در فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی خود قرار داده و بفروشید. یا این که تصویر و مشخصات محصولات را در فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید، بعد از سفارش مشتری آن محصول را تهیه کنید و برای  او بفرستید.

همچنین شما برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی می‌توانید از همکاری در فروش استفاده کنید . یعنی محصولات یک فروشگاه را در فروشگاه اینترنتی خود قرار دهید  و در صورت خرید محصول از طریق فروشگاه شما درصدی را به عنوان پورسانت دریافت ‌کنید. فروشگاه هایی مثل دیجی کالا از این روش استفاده می‌کنند.

حرف آخر

لوازم خانگی جزو کالاهایی هستند که بازارشان همیشه رونق دارد. در دنیای دیجیتال امروز و با توجه به تنوع بالای محصولات و لوازم خانگی، به خصوص بازار داغی که فروشگاه های اینترنتی از بعد شیوع ویروس کرونا پیدا کرده اند، با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی شاهد سود و درآمد قابل توجهی در کسب و کار خود خواهید بود.

با فروشگاه اینترنتی مشتریان شما به مناطق اطراف‌تان و در واقع به مکان و زمان محدود نیستند و محصولات شما به صورت 24 ساعته و در هر مکانی در دستری مشتری است  و مردم سراسر کشور می‌توانند از شما خرید کنند و مشتریان‌تان خیلی بیشتر از یک مغازه لوازم خانگی خواهد بود. همین امروز این شعبه ی آنلاین را برای کسب و کار خود راه اندازی کنید و آن را عنوان یک سرمایه گذاری پربازده در نظر بگیرید که اگر وقت کافی برای آن صرف کنید خیلی بیشتر از یک فروشگاه سنتی سود و درآمد به دنبال خواهد داشت.