با سلام خدمت شما عزیزان . اخیرا کنفرانس خبری در مورد گوتنبرگ ، ویرایشگر جدید وردپرس بعنوان یک مقصد در بلاگ yoast منتشر شد که ما نیز اقدام به گلچین کردن سئوالات مهم آن کردیم تا شما عزیزان نیز از آن مطلع شوید . پس در ابتدای همین مطلب منبع برای این نوشته مشخص شده که yoast است و دلیل آن هم که ما بعضی از مطالب خود را از سایت yoast کمک میگیریم تنها به دلیل معتبر بودن نوشته ها است . البته با این وجود که سعی میکنیم مقالات خود را از منابع معتبر دریافت کنیم باز هم در این راه اشتباهات و تاخیر هایی مانند زمان بندی انتشار نسخه 5 وردپرس صورت میگیرد که البته منبع ما در مطلب خبری آی وحید سایت رسمی وردپرس بوده است ! صحبت را کوتاه میکنیم و در ادامه مطلب با توضیح کاملتر درباره این کنفرانس با شما همراه هستیم.

 

کنفرانس خبری در مورد گوتنبرگ ، ویرایشگر جدید وردپرس

در ابتدا خدمت شما عرض کنم که زمان انتشار نسخه جدید وردپرس پس از تاخیر دوباره توسط وبسایت رسمی وردپرس 6 دسامبر اعلام شد که به دلیل اختلاف زمانی ایران با سایر کشورها احتمالا امشب و یا فردا این نسخه منتشر خواهد شد . یکی از موارد جالب بروز رسانی موجود در این نسخه افزوده شدن ویرایشگر جدید گوتنبرگ میباشد . این ویرایشگر بر اساس بلاک بندی کار میکند و برای هر قسمت خاص بلاک جداگانه ای دارد . سئوالاتی در این کنفرانس مطرح شده که ما توضیحات لازم درباره آنها اعلام خواهیم کرد .

 

در ابتدا ممکن است افرادی که با این ویرایشگر آشنایی لازم را ندارند درباره گوتنبرگ بپرسند . گوتنبرگ چیست ؟

گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس است که امکان بخش بندی کردن نوشته های شما را به بلاک های مختلف میدهد . همین بحث بلاک بندی یکی از موارد مناسب برای سازماندهی محتوای شما میباشد . برای مثال قسمت تصاویر شما دارای یک بلاک است . محتوای مورد نظر این بلاک را تنها در قسمت خودش میتوانید بگذارید . این عملیات قابلیت درک بهتری دارد . به عبارتی میتوان گفت نیاز نیست زمینه های دلخواه یا شورت کد قرار دهید . به راحتی و با استفاده از ابزار بلاک های این ویرایشگر میتوانید کار خود را انجام دهید .

 

وردپرس 5 چه تاریخی عرضه میشود ؟

اگر این بار وردپرس به حرف خود عمل کند پنجشنبه 6 دسامبر 2018 منتشر خواهد شد !

 

آیا سایت من بعد از بروز رسانی خراب خواهد شد ؟

این سئوال خوبی است . بالاخره بعد از هر نسخه احتمال ناسازگاری وردپرس با قالب ها و افزونه ها وجود خواهد داشت . البته این مورد تنها در وردپرس نبوده و در اکثر سیستم های مدیریت محتوا همین کار انجام میشود . البته تیم وردپرس همیشه این تلاش را دارند تا بهترین کارها را برای جلوگیری از این مشکلات انجام دهند . در وردپرس هزاران قالب و افزونه وجود دارد که ممکن است با یکدیگر به درستی کار نکنند . پس بهتر است قبل از بروز رسانی از پاسخگویی قالب و افزونه هایتان با این نسخه مطمئن شوید .

 

آیا افزونه سئو Yoast با این نسخه کار میکند ؟

مطمئنا . افزونه Yoast اولین نسخه از افزونه خود را سازگار با گوتنبرگ در نسخه 8.0 خود منتشر کرد . اکنون آخرین نسخه افزونه 9.2 هست و هر روز تلاش این است که سازگاری کاملتر با نسخه جدید و ویرایشگر گوتنبرگ پیدا شود .

 

میخواهم وردپرس 5 و گوتنبرگ را برای خودم تست کنم ، چگونه این کار را انجام دهم ؟

زیاد کار سختی نیست . ابتدا باید یک نرم افزار مانند ومپ یا زمپ بر روی سیستم خود نصب کرده . از سایت خود با افزونه Duplicator کپی بگیرید . البته مطلب آموزشی کپی گرفتن از سایت را منتشر کرده بودیم . پس از آن باید افزونه  WordPress Beta Tester  را نصب و فعال کنید و پس از آن اقدام به نصب وردپرس 5 کنید . با اینکار میتوانید به صورت لوکال سایت خود را با وردپرس نسخه 5 بررسی و در صورت خطای احتمالی آن را حل کنید .

 

من کمی در مورد بروز رسانی سایت به نسخه 5 وردپرس حساس شده ام . میتوانم کمی صبر کنم ؟

البته که میتوانید صبر کنید . حتی هر زمان که به روز رسانی انجام دادید میتوانید با نصب افزونه ویرایشگر قدیمی خود را مجدد داشته باشید !

 

من از برخی افراد شنیده ام که گوتنبرگ به عنوان صفحه ساز نیز عمل میکند . آیا همچین چیزی صحت دارد ؟ 

این یک درک اشتباه و بزرگ در مورد این ویرایشگر است ولی تا کنون و این لحظه که ما مطلب را مینویسیم چنین چیزی صحت ندارد . گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس است که تنها وظیفه آن مدیریت نوشته ها و محتوای شماست .

 

چه بلایی سر محتوای فعلی من در سایت می آید ؟

محتوای موجود در سایتتان سر جای خود باقی میمانند . اما میتوانید ساختار آنها را به روز کنید . محتوای شما به صورت معمولی در حالت کلاسیک میماند که در صورت نیاز میتوانید از طریق منوهای این ویرایشگر به حالت بلاک تغییر دهید . در مورد شورت کد های شما هم باید کار کند اما طراحان این ویرایشگر جدید بلاک جداگانه ای برای آن به نام شورت کد در نظر گرفته اند که کد ها باید در آن قرار بگیرند . در حالت ویرایشگر جدید و بلاک بندی شما میتوانید در همان لحظه ای که کد های کوتاه را به نوشته هایتان اضافه میکنید ، نتیجه آن را هم مشاهده کنید .

 

آیا گوتنبرگ با قالب من کار میکند ؟

البته که گوتنبرگ با هر قالبی کار میکند . اما ممکن است بعضی قالب ها کمی اختلال در برخی قسمت ها و نمایش بلاک ها داشته باشند . مانند تصاویر تمام عرض و استایل دهی که باید پس از بروز رسانی بررسی شود . به همین دلیل بهتر است تا همه چیز را قبل از بروز رسانی در سایت فعال خود در یک سایت تستی بررسی کنید .

 

آیا گوتنبرگ به سئو سایت من صدمه میزند ؟

گوتنبرگ هیچ آسیبی به سئو سایت شما نمیزند . تنها در یک حالت ممکن است اتفاق بدی برای شما رخ بدهد که در بروز رسانی جدید خطاهایی در سایت شما مشاهده شود . این خطاها کمی برای شما در مدت زمان بالا مشکل ساز هستند و باعث میشود گوگل فکر کند سایت شما به تعمیر و نگهداری نیاز دارد . به همین خاطر دچار افت رتبه میشود . این هم یک دلیل دیگر برای بروز رسانی و تست قبل از انجام تغییرات بر روی سایت اصلی میباشد .

 

چیز جذاب در مورد صرفه جویی وقت در ویرایشگر جذاب میگویید ؟

در نسخه 5 میانبری به نام / وجود دارد و با تایپ آن میتوانید بلاک های مختلف و دستورات جالب را مشاهده کنید و با انتخاب گزینه های موجود خیلی سریعتر به نتیجه برسید . نمونه در تصویر زیر قابل مشاهده است :

 

کنفرانس خبری در مورد گوتنبرگ ، ویرایشگر جدید وردپرس
کنفرانس خبری در مورد گوتنبرگ ، ویرایشگر جدید وردپرس

 

امیدوارم که از این مطلب استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم تا نظر خود را در مورد این مطلب برای ما در قسمت نظرات بنویسید .