در آنالیز رقبا به طور کلی باید دو بخش سئوی خارجی و سئوی داخلی را در نظر بگیریم. از نظر میزان اهمیت هر دو بخش باید در کنار هم تحلیل شوند چون همانند پازل سئوی خارجی و سئوی داخلی در کنار یکدیگر بازخورد مطلوب را می دهند.

رقبای ما کسانی هستند که در کلمات کلیدی مد نظرمان در بین ده رتبه اول قرار گرفته اند. در این مقاله در هشت مرحله با کمک ابزار های مختلف به تحلیل رقبا می پردازیم .

تحلیل رقبا چرا اهمیت دارد ؟

همه ما می دانیم که هدف گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری این است که بهترین و مفید ترین نتیجه را به کاربر نشان دهد. تحلیل رقبا به ما کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف صفحات را دست پیدا کنیم و با ارائه محتوای با کیفیت تر و بهتر در صدر قرار بگیریم.

تولید محتوا بدون تحلیل رقبا باعث می شود تا در سئو موفقیت چندانی کسب نکنیم و در نهایت صفحات متعددی خواهیم داشت که هیچکدام در کلمه کلیدی مد نظر در صفحه اول قرار نگرفته اند.

مطمئن باشید که کلمه کلیدی درستی را انتخاب کرده اید

کلمات کلیدی پرطرفداری مانند طراحی سایت یا کلمه کلیدی غیر تجاری مانند ساعت و یا کلمه کلیدی که جستجو چندانی ندارد از رایج ترین اشتباهات در انتخاب کلمه کلیدی هستند.

در کلمات کلیدی پرطرفدار ، معمولا وبسایت های بزرگ و با اعتبار زیادی در حال فعالیت هستند و در تلاشند تا در بین ده رتبه اول قرار بگیرند. برای وبسایت های تازه کار یا به اصطلاح صفر کیلومتر ، منطقی نیست که چنین کلماتی را در الویت خود قرار دهند.

در کلمات کلیدی غیر تجاری مانند ساعت ، موبایل ، آب معدنی هم یکی از اشتباهات دیگر است. این نوع کلمات کلیدی غیر تجاری هستند یعنی صرفا سبب فروش نمی شوند. فردی که ساعت را در گوگل جستجو می کند به احتمال زیاد میخواهد در مورد ساعت و تاریخچه آن اطلاعات بیشتری کسب کند ولی با فردی که عبارت “خرید ساعت هابلوت مردانه ” را جستجو میکند زمین تا آسمان تفاوت است.

مرحله اول : چه مواردی را در تحلیل سئو در نظر بگیریم؟

در مرحله اول باید کلمه کلیدی مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. ده نتیجه اول رقبای شما هستند. در واقع باید تمام این ده نتیجه را تحلیل کنید. نقاط قوت و ضعف را یادداشت کنید تا فرصت ها را برای بهبود صفحه خود شناسایی کنید.

عنوان را در نتایج بررسی کنید

یک عنوان بهینه چگونه است؟ اگر بخواهیم عنوان را برای گوگل بهینه کنیم باید کلمه کلیدی را درون عنوان قرار دهیم. و اگر بخواهیم عنوان را برای کاربر بهینه کنیم باید یک عنوان جذاب بنویسیم. در ابتدا روش هایی به شما معرفی می کنیم که با به کارگیری آنها بتوانید عنوان متمایز نسبت به رقبا بنویسید.

چه چیزی باعث می شود تا عنوان نظر کاربر را جلب کند؟

  • استفاده از اعداد
  • استفاده از سال
  • استفاده از پرانتز و کروشه
  • بیان شروع قیمت
  • استفاده از عبارت تخفیف
  • استفاده از عبارت راهنمای قدم به قدم ، گارانتی ، ارسال رایگان و…
  • سوالی نوشتن عنوان
  • استفاده ازکلمات قدرت مانند بی نظیر ، شگفت انگیز

در مرحله اول پس عنوان رقبا را تحلیل کنید و از یک تا ده یک نمره بدهید.

مرحله دوم : توضیحات متا را بررسی کنید

در نوشتن توضیحات متا : از جملات کوتاه استفاده کنید ، کلمات کلیدی را در آن به کار بگیرید و استاندارد را رعایت کنید .  در این مرحله نیز همانند مرحله قبل به رقبا از یک تا ده نمره بدهید.

مرحله سوم : اعتبار سایت و اعتبار صفحات را بررسی کنید

Page authority , domain authority  از موارد مهمی هستند که باید در نظر بگیرید. DA و PA  ده رتبه اول را یاد داشت کنید.

راهنمای قدم به قدم برای آنالیز رقبا + چک لیست
راهنمای قدم به قدم برای آنالیز رقبا + چک لیست

مرحله چهارم : میزان کلمات محتوای اصلی

با استفاده از ابزار هایی مانند SEO QUAKE  تعداد کلمات محتوای هر ده نتیجه اول را تحلیل کنید و یاد داشت کنید. در نظر بگیرید که برای قرار گرفتن در بین رتبه های اول ، محتوای کاملتر و جامع تر از رقبا تولید کنید. طبق تحقیقات انجام شده توسط ابزار های سئو ، صفحاتی که در ده نتیجه اول قرار گرفته اند بین هزار تا هفت هزار کلمه محتوا دارند. معنی این کاملا مشخص است. سعی کنید جامع ترین محتوا را تولید کنید.

مرحله پنجم : چگالی کلمات کلیدی

با ابزار هایی مانند SEO QUAKE  می توانید رایج ترین کلمات تکرار شده در یک صفحه و به همراه چگالی آن را مشاهده کنید. پیشنهاد می کنیم کلمه کلیدی را بیش از 2% درصد تکرار نکنید. تکرار بدون کلمه کلیدی به صورت انبوه باعث می شود تا keyword stuffing   صورت بگیرد.

مرحله ششم : تصاویر و ویدیو

آیا رقبای شما از ویدیو استفاده کرده اند؟ چند تصویر در محتوای آن ها قرار دارد؟ ده رتبه اول را تحلیل کنید و نتایج را یادداشت کنید. در تولید محتوا از این فرصت ها استفاده کنید.

مرحله هفتم : سرعت سایت

ابزار هایی مانند pingdom  و google page speed insight  سرعت صفحات را تحلیل می کنند و پیشنهاداتی برای بهینه سازی سرعت در اختیار شما قرار می دهند. سرعت صفحات در صفحه اول را بررسی کنید. و یادداشت کنید.

مرحله آخر :  تحلیل بک لینک رقبا

همانطور که می دانید سئو بر پایه لینک ها بنا شده است. وبسایت هایی که رقبای شما از آن لینک دریافت کرده اند ، مدل لینک سازی  و نوع آن را بررسی کنید. فرصت ها را شناسایی کنید و در صورت امکان شما هم در همان صفحات لینک وب سایت تان را قرار دهید

تحلیل تان را فقط به مواردی که معرفی کرده ایم محدود نکنید و فاکتور های دیگری مانند ssl ، ایندکس سایت ، url و… را نیز در نظر بگیرید. هر چقدر تحلیل شما کاملتر باشد فرصت های بیشتری را شناسایی می کنید.

بعد از تحلیل رقبا نقاط ضعف را شناسایی کنید و تمامی فرصت ها را همانند یک پازل در کنار هم بچینید و بهترین و با کیفیت ترین محتوا را ارائه دهید.