چرا باید از گرادیان در طراحی سایت استفاده کنیم؟
 • 24 فروردین 1398
 • بدون دیدگاه
 • امین مهدوی

چرا باید از گرادیان در طراحی سایت استفاده کنیم؟

آموزش طراحی سایت

دلایل استفاده از گرادیان در طراحی سایت

امروزه در طراحی بسیاری از سایت ها و طرح های گرافیکی برای این که طراحان طرح یا سایتی را خلق کنند که ارزش دیدن و زیبایی بصری داشته باشد از گرادیان استفاده می کنند. در واقع با استفاده گرادیان در طراحی سایت از ترکیب رنگ ها به صورت اصولی استفاده می شود که باعث می شود کاربران به راحتی بتوانند با طرح مورد نظر ارتباط برقرار کنند.

جالب است بدانید که پیش از این نیز از گرادیان استفاده می شده اما مدتی از مد افتاده اما دوباره توانسته توجه ی کاربران را به خود جلب کند البته گرادیانی که امروزه در مورد آن صحبت می شود با گرادیانی که در گذشته از آن استفاده می شد متفاوت است و امروزه بسیار حرفه ای تر پیاده سازی می شود.

اما در کنار پیاده سازی حرفه ای تر گرادیان دلایل دیگری نیز وجود دارند که باعث شده گرادیان دوباره مورد استقبال کاربران قرار گیرد که ما این دلایل را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

 • استفاده ی راحت از گرادیان در طراحی سایت

امروزه با پیشرفت فناوری و تولید نرم افزارهای مختلف دسترسی به ابزارهای گرافیکی بسیار آسان شده است به همین دلیل افراد می تواند گرادیان مورد نظر خود را به راحتی طراحی کنند. یکی از ابزارهایی که برای ایجاد گرادیان از آن استفاده کنید ابزاری به نام Gradient tool در فتوشاپ است. همچنین با توجه به این که افراد می توانند هر نوع گرادیانی که بخواهند انتخاب کنند می توانند از گرادیان های حلقه ای یا جهت دار استفاده کنند یا این که می توانند این دو نوع گرادیان را با هم ترکیب کنند و طرح های جدید و خلاقانه ای ایجاد کنند.

پس از انتخاب نوع گرادیان نوبت به انتخاب رنگ مناسب برای آن می رسد، انتخاب رنگ مناسب برای گرادیان از سخت ترین کارهاست، برای انتخاب رنگ مناسب برای گرادیان می توانند در بعضی مواقع با کنار هم قرار دادن رنگ ها و مقایسه ی آن ها با هم رنگ مناسب را انتخاب کنید و در برخی موارد نیز می توانید از پنل چرخ رنگ فتوشاپ استفاده کنید.

گرادیان در طراحی سایت

همان طور که گفتیم دسترسی به ابزار گرافیکی بسیار اسان شده است یکی از دلایل این امر را می توان به گسترش سایت هایی دانست که هر روزه در زمینه های مختلف در اینترنت پیشرفت می کنند. برای مثال اگر نمی خواهید از فتوشاپ برای تولید گرادیان استفاده کنید می توانید از سایت های زیر کمک بگیرید:

 • Gradient Wave Generator : این ابزار می تواند گرادیان های موجی در رنگ های مختلف تولید کند
 • Gradient Buttons : این سایت ابزاری را در اختیار افراد قرار می دهد که می توانند به صورت رایگان بر روی دکمه های سایت خود گرادیان های رنگی ایجاد کنند و برای حالت hover انیمیشن های زیبا ایجاد کنند.
 • Web Gradient : این سایت دارای کتابخانه ای از 150 گرادیان رنگی و زیبا است که در فرمت های css و عکس هستند.
 • مشخص کردم مسیر چشم کاربر

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده است بسیاری از طراحان سایت خود از گرادیان در طراحی سایت استفاده کنند این است که گرادیان مسیر چشم کاربر را مشخص می کند. یکی از عوامل مهمی که امروزه در طراحی سایت به آن توجه می شود دسترسی سریع به محتوا و توجه به تجربه ی کاربری است زیرا این موارد از جمله مواردی هستند که می توانند یک سایت را به سایتی حرفه ای تبدیل کنند.

برای این که این مسئله را بهتر متوجه شوید بگذارید شما را با الگوی خواندن محتوا توسط کاربران آشنا کنیم. متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند متعقدند که کاربران برای این که متنی را بخوانند از الگوی شبیه به حرف F استفاده می کنند، یعنی اگر از قسمت بالا و سمت چپ شروع کرده باشند در نهایت از وسط صفحه به سمت پایین می ایند.

گرادیان در طراحی سایت

پس اگر می خواهید باعث جلب توجه کاربران خود شوید و حرکت چشمان کاربران خود را کنترل کنید برای نقطه ی شروع از قسمت های مختلف صفحه استفاده کنید و سپس نگاه کاربر را به دکمه هدف و یا مراحل پایانی حرکت دهید.

نکته ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید این است که به طور ناخودآگاه مردمک چشم ابتدا قسمت های روشن تر را می بیند و بعد توجه آن به قسمت های تاریک جلب می شود.

 • خلق یک اثر به یاد ماندنی

یکی از اهداف طراحان سایت برای استفاده از گرادیان این است که با کمک آن یک اثر به یاد ماندنی خلق کنند اما باید توجه داشته باشند که با هر ترکیب رنگی نمی توان یک اثر به یاد ماندنی خلق کرد. در واقع همان طور که گفتیم یکی از کارهای دشوار در ایجاد گرادیان انتخاب رنگ های مناسب است.

پس به یاد داشته باشید که ترکیب رنگ در ایجاد یک گرادیان نقش به سزایی دارد زیرا ترکیب رنگ می تواند باعث شود که نام برند بهتر دیده شود همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر افراد می توانند از یک پالت رنگی در داخل تصویر خود استفاده کنند.

 • گرادیان در طراحی سایت ترند شده است

برای ایجاد یک گرادیان می توان از تکنیک های مختلفی استفاده کرد که می تواند باعث حلق تصاویر شگفت انگیز شود در واقع می توان گفت راحت ترین راهی که می توان عناصر بصری چشمگیری را به تصاویر اضافه کرد و مانع از گیج شدن کاربران شد استفاده از گرادیان است.

هر چند که می توان روند استفاده از گرادیان در طراحی سایت را به صورت یک نمودار سینوسی تشبیه کرد که مدتی را از مد افتاده بود ولی مجددا توانست با پیاده سازی حرفه ای تر باعث جلب توجه کاربران و مخاطبان شود.

 • الهام گرفته شده از طبیعت

شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که برای استفاده از گرادیان در طراحی سایت به ذهن خطور می کند این است که گرادیان از طبیعت الهام گرفته شده است. در طبیعت هیچ چیز یک رنگ نیست و همه چیز پر از سایه ها و محو شدگی هاست گرادیان نیز توانسته از همین ها الهام بگیرد و حس طبیعی بودن را به بیننده القا کند.

همچنین یکی از دلایل دیگری که باعث می شود که گرادیان تا این حد باعث نزدیکی طرح سایت به طبیعت شود این است که به رنگ ها و ترکیب بندی هایی که در لایه بندی وجود دارند نیز توجه می کند و فقط به سرسبز بودن طبیعت در نگاه اولیه توجه نمی کند.

پس اگر می خواهید از طرحی در سایت خود استفاده کنید که مشابه دنیای واقعی و منطبق با ان است ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای این کار از گرادیان استفاده کنید.

برندینگ یکی از عواملی است که باعث شده است طراحی هر چه بهتر سایت و جذب کاربران هر چه بیشتر اهمیت پیدا کند. همان طور که می دانید یکی از عواملی که باعث می شود طراحی سایت بهتر جلوه کند استفاده از گرادیان در طراحی سایت است. اگر می خواهید رنگ های سازمانی شما به خوبی نمایش داده شوند و به خوبی در ذهن مخاطب بماند استفاده از گرادیان انتخاب بسیار خوبی است.

حتی اگر رنگ های برند شما به گونه ای هستند که می توان آن ها را با هم ست کرد با استفاده از گرادیان می توانید آن ها را با هم ترکیب کنید. در این زمینه برای این که بتوانید ثبات سازمان یا شرکت خود را نشان دهید می توانید از یک سبک یکسان شبکه های اجتماعی، متریال های چاپی، سایت و کمپین های تبلیغاتی استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد که با همان رنگ گرادیان خود در ذهن مخاطبان خود شناخته شوید و کاربران به راحتی با مشاهده ی رنگ گرادیان بتوانند شما را تشخیص دهند.

 • جذاب تر شدن عکس های معمولی

اگر عکس خسته کننده ای دارد که هیچ هیجانی را در کاربر ایجاد نمی کند اما عکسی با کیفیت و با رزولوشن بالاست می توانید گرادیان استفاده کنید به این صورت که روی این تصویر گرادیان را overlay کنید آن گاه خواهید دید که نتیجه ی کارتان باورنکردنی خواهد بود.

در استفاده از این تکنیک باید چند نکته را مدنظر قرار دهید: اول این که بیش از اندازه از این روش استفاده نکنید، بهتر است به جای استفاده از رنگ های خنثی از رنگ های روشن استفاده کنید. در نهایت این که استفاده از گرادیان می تواند عکس اصلی را بسیار زیبا کند البته توجه داشته باشید که در این روش خلاقیت بسیار مهم است و می توانید با کمی خلاقیت کاری کنید که طرح تان تکراری نباشد.

 • افزایش شانس خوانده شدن متن

از جمله دیگر دلایلی که باعث شده است استفاده از گرادیان مجددا باب شود این است که گرادیان می تواند باعث شود که کاربران تشویق شوند متن هایی که گرادیان پس زمینه ی آن است را بخوانند. پس اگر می خواهید توجه ی کاربران را به متنی در سایت خود جلب کنید می توانید از یک پس زمینه ی ساده و همراه با متن و البته گرادیان استفاده کنید این کار نه تنها یکی از روش های خلاقانه برای سایت هایی همچون سایت های شرکتی است بلکه باعث می شود توجه ی کاربران به متن نیز افزایش یابد.

البته باید توجه داشته باشید برای این که متن خوانا شود باید کنترانست رنگ ها زیاد شوند.

 • زیباتر شدن پس زمینه ی صفحه

از آن جا که در گرادیان از یک طیف رنگی نزدیک به هم استفاده می شود اگر در پس زمینه ی صفحه از گرادیان استفاده شود چشمان کاربر به خوبی در تصویر حرکت خواهند کرد و همچنین به دلیل این که طیف رنگ ها و سایه ها تغییر می کنند چشمان کاربران به یک نقطه ی تصویر متمرکز می شوند و ناخودآگاه به سمت دیگر صفحه نمایش می روند.

این کار باعث می شود که طرح هایی که در ظاهر برای کاربر خسته کننده به نظر می رسد به طرح های زیبا و جذابی تبدیل شوند و کاربران را مجذوب خود کنند. همچنین این کار باعث خواهد شد که گرادیان مانند یک راهنما در مسیریابی به کاربر کمک کند.

لازم به ذکر است که برای این که از گرادیان استفاده شود روش های مختلفی وجود دارد اما یکی از محبوب ترین روش هایی که کاربران ترجیح می دهند از آن استفاده کنند این است که پس زمینه ی سایت گرادیان شود و المان، متن یا تصویری روی آن قرار گیرد.

 • گرادیان بر پایه ی روانشناسی رنگ هاست

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده گرادیان تا این حد مورد توجه کاربران و طراحان سایت قرار گیرد این است که در ایجاد گرادیان به روانشناسی رنگ ها توجه می شود. رنگ ها می توانند تاثیرهای مختلفی همچون ترس، اضطراب، شادی، غم، هیجان و … را در بیننده ی خود داشته باشند.

به همین دلیل گرادیان می تواند تاثیر زیادی در جلب توجه کاربر به یک متن، عکس و القای حس مورد نظر طراح سایت داشته باشد.

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که سلیقه ی کاربران هر روزه در حال تغییر است پس اگر می خواهید مخاطبان سایت خود را از دست ندهید و مطابق سلیقه ی آن ها پیش بروید هر چند وقت یک بار به سایت خود جان تازه ای دهید. اما اگر می خواهید خودتان گرادیانی برای سایت خود طراحی کنید از این کار نترسید این کار اصلا کار سختی نیست و همان طور که گفتیم می توانید از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و یا سایت هایی که به طور رایگان از ان ها برای ایجاد گرادیان استفاده کنید، کمک بگیرید.

نکته ی دیگری که باید در این جا به آن اشاره کنیم این است که اگر می خواهید سایت تان به خوبی مورد توجه کاربران قرار گیرد به شما توصیه می کنیم که در طراحی سایت خود از حداقل المان ها استفاده کنید و ظاهر سایت خود رابه صورت مینیمال نگه دارید. پس نیازی نیست که برای ایجاد جذابیت در سایت خود از رنگ ها و المان های مختلف استفاده کنید و سایت خود را بیش از اندازه شلوغ کنید. برای ایجاد جذابیت در سایت و جلوگیری از شلوغی بیش از حد استفاده از گرادیان انتخاب بسیار خوبی است زیرا گرادیان هم از شلوغی بیش از اندازه سایت تان جلوگیری می کند، هم چشم را ازار نمی دهد و هم مانع از کسل شدن مخاطب می شود.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
1 رای, 5,00 از 5
Loading...
امین مهدوی

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی