گام اول در 7 گام ساده برای طراحی سایت حرفه ای: تشخیص هدف سایت !

در نوشته های قبلی سایت آی وحید، درباره 7 گام ساده برای طراحی سایت به صورت حرفه ای صحبت کردیم و به شما قول دادیم که هر کدام از گامها را برای شما بیشتر توضیح دهیم. در این نوشته، قصد داریم درباره اولین گام یعنی تشخیص هدف سایت برای طراحی سایت به صورت حرفه ای با شما صحبت کنیم. از شما می خواهیم تا پایان این نوشته، همراه ما باشید.

اولین مرحله : تشخیص هدف

در اولین مراحل طراحی سایت، شما باید هدف نهایی آن سایت را تشخیص دهید. برای این کار می توانید از مدیر سایت سوال کنید تا توضیحات بیشتری به شما بدهد. وقتی هدف اصلی سایت را بدانید، تمام کارهای متناسب با هدف آن سایت را انجام خواهید داد و می توانید یک سایت حرفه ای طراحی کنید. با استفاده از پرسش های زیر، شما بهتر می توانید به هدف اصلی سایت و ماموریت آن پی ببرید:

  • این سایت برای چه کسی است؟
  • در این وب سایت، چه فعالیتی انجام می شود؟
  • هدف این وب سایت آموزش است یا فروش یا سرگرمی؟
  • آیا این سایت، برندی مستقل خواهد بود یا وابسته به برند دیگری است؟
  • چگونه باید این سایت را طراحی کنیم تا از سایت رقبا متمایز شود؟

 

تشخیص هدف سایت

 

تشخیص هدف سایت، مهم ترین مرحله در فرآیند طراحی وب سایت است. اگر پاسخ درستی برای سوالات گفته شده پیدا نکنید، نمی توانید وب سایتی حرفه ای و اصولی طراحی کنید. با تشخیص اشتباه هدف سایت، کل تلاشهای شما برای طراحی سایت و تکمیل پروژه در جهت اشتباه انجام می شود و نتیجه خوبی نیز حاصل نخواهد شد.

می توانید هر یک از اهداف سایت را به صورت خلاصه بنویسید و درباره هرکدام از آنها، یک پاراگراف توضیح دهید. این کار به شما کمک می کند که در مسیر درستی برای طراحی سایت خود قرار بگیرید. شما باید مخاطبان آن سایت را به صورت کامل بشناسید و نیازهای آنها را کامل درک کنید. همچنین باید درباره موضوع آن سایت، تحقیق کنید.

 

تشخیص هدف سایت

ابزارهای کاربردی برای پی بردن به هدف سایت

ابزارهای زیر، به شما کمک می کند که هدف وب سایت را به درستی شناسایی کنید:

  1. پی بردن به پرسونای مخاطبان

(پرسونای مخاطب، به معنای شناسایی درست مخاطبان است. یعنی شما باید بدانید که مخاطبان آن سایت، چه کسانی هستند؟ چه جنسیتی دارند؟ علائق آنها چیست؟ چه نیازهایی دارند؟ و…)

  1. خلاصه ای از اهداف و فعالیتهای وب سایت

(برای پی بردن به اهداف وب سایت، می توانید از مدیر سایت بخواهید که این موارد را برای شما توضیح دهد.)

  1. تجزیه و تحلیل رقبا

(در هر کسب و کاری، تعدادی رقیب وجود دارد. با آنالیز کردن رقیبان، می توانید از آنها جلو بزنید و وب سایتی متمایز و خاص داشته باشید.)

  1. ویژگی های نام تجاری و برند وب سایت

(ببینید که آن نام تجاری چه ویژگی هایی دارد و چگونه می توانید برای آن برند، بازاریابی کنید؟)

در این نوشته، با اولین گام از 7 مرحله طراحی سایت حرفه ای آشنا شدید. از اینکه در این نوشته با وب سایت آی وحید همراه بودید، از شما متشکریم. 6 گام دیگر را در مقالات بعدی سایت می خوانید.