همگی ما در سر ایده های زیادی داریم . بعضی از ما این ایده ها را عملی میکنند و در میانه راه شکست میخورند و برخی دیگر تا انتها ادامه میدهند . برخی بزرگ میشوند و برخی دیگر گمنام میمانند . امروز قصد داریم مروری بر خاطرات گذشته داشته باشیم . مطلب امروز ما بررسی سایت های بزرگ از ابتدا تا کنون میباشد . سایت ها و استارت آپ هایی که پیشرفت کردند و در مدت زمان خاصی به رتبه های بالا رسیدند . اکنون همان استارت آپ های قدیمی در رتبه های اول میان سایت های برتر دنیا هستند . همانگونه که میدانید آی وحید در طراحی گرافیک بین سایت های برتر از لحاظ طراحی قرار دارد به همین دلیل قصد داریم تا مروری به ظاهر سایت های معروف از گذشته تا کنون داشته باشیم . این مورد احتمالا برای شما نیز جذاب خواهد بود . پس پیشنهاد میکنم تا انتها با ما همراه باشید .

مروری بر خاطرات گذشته – بررسی سایت های بزرگ از ابتدا تا کنون

گوگل از ابتدا تا به امروز

سایت اولی که میخواهیم آن را بررسی کنیم غول موتورهای جستجو است . سایت معروف گوگل که بی شک میتوان گفت بهترین و معروف ترین موتور جستجو دنیا به حساب می آید . تولد سایت گوگل در 4 آپریل 1998 بوده است جایی که توسط دو دانشجوی دکترا این پروژه استارت خود را میزند و میتوان گفت امروزه بهترین موتور جستجو و یکی از پر درآمد ترین شرکت های جهان به حساب می آید .

 

مروری بر خاطرات گذشته - بررسی سایت های بزرگ از ابتدا تا کنون

تصویر گرفته شده مربوط به آخرین روزهای سال میلادی سال 1998 میباشد . تصویری از پروژه گوگل در ماه دسامبر سال 1998 که بعنوان گوگل بتا رو نمایی شده بود . ظاهر سایت را بررسی کنید . ظاهری شاید برای اکنون ما ابتدایی به نظر برسد اما در زمان خود شاید به نوعی جذاب برای کاربران آن دوره به حساب می آمد .

 

دو سال پس از اجرایی شدن پروژه گوگل ، این سایت از حالت بتا خارج شد و تصویری که مشاهده میکنید در آپریل 2000 گرفته شده است . یعنی دقیقا 2 سال پس از استارت اولیه . در این تصویر کمی از لحاظ ظاهری تصویر بهتری از سایت گوگل مشاهده میکنید .

 

مروری بر خاطرات گذشته - بررسی سایت های بزرگ از ابتدا تا کنون

 

تصویر فوق در سال 2002 گرفته شده است . همانگونه که مشاهده میکنید امکان جستجو در چند دسته وب ، تصاویر ، گروه ها و دایرکتوری به این سایت اضافه شده است .

 

 

در سال 2003 بخش اخبار به جستجوی سایت اضافه شد . از لحاظ ظاهری و گرافیکی تفاوت خاصی با سال 2002 در گوگل وجود نداشته است .

 

 

پس از سال 2003 گوگل به تدریج قسمت های مختلفی به نتایج جستجوی خود اضافه کرد . اضافه شدن نقشه ها ، ویدیو ها و … از جمله این تغییرات بود . همچنین گوگل از سرویس ایمیل خود به نام جیمیل نیز رونمایی کرد . در نهایت در سال 2007 ارزش سهام شرکت گوگل در بازار ارز به 700 دلار رسید .

 

تنها تفاوتی که میتوان پس از آن در سایت گوگل دید تغییر ظاهر لوگوی گوگل به مناسبت های مختلف در صفحه اول سایت این موتور جستجوی قوی بوده است . البته از لحاظ فنی و برنامه نویسی بسیار امکانات زیبایی و قوی به آن اضافه شده است . اما از لحاظ ظاهری تغییرات در صفحه ابتدایی گوگل به همین صورت بوده است .

 

 

تصویر فوق مربوط به سایت گوگل در سال 2016 میباشد . چیزی که برای شما آشنا به نظر میرسد . سال گذشته گوگل به واسطه اتفاقات مختلف لوگوی خود را برای مدت 24 ساعت معمولا تغییر میداد . نمونه آن در زیر قابل مشاهده است .

 

 

اکنون میتوان گفت سایت گوگل به عنوان یکی از خلوت ترین سایت های دنیا در صفحه اصلی است که رتبه عالی از لحاظ الکسا و میزان بازدید و جستجوی روزانه دارد .

خط جداکننده

آپارات از ابتدا تا به امروز

سایت معروف آپارات که سرویس مشابه اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب به حساب می آید و با فیلتر شدن سایت یوتیوب توانست بهتر خودی نمایش دهد . نگاهی بیندازیم به این سایت در سال 2011 که تصویر آن در زیر آمده است :

 

مروری بر خاطرات گذشته - بررسی سایت های بزرگ از ابتدا تا کنون

 

سایت آپارات در آن زمان نسخه آزمایشی خود را مشاهده میکرد . که چند ماه بعد از آن نسخه رسمی آن رونمایی شد . در تصویر خبری مربوط به شهریور 90 نیز وجود دارد . که نشان دهنده افتتاح سایت از ابتدای سال 90 میباشد .

 

 

دو سال بعد این سایت کمی تغییرات گرافیکی در خود به وجود آورد تا به نوعی تنوعی در کار خود داشته باشد .

 

 

روز نوشتن این مطلب یعنی 27 دی ماه 1397 و 17 روز پس از آغاز سال 2019 نیز تصویر سایت آپارات به این صورت است :

 

 

خط جداکننده

دیجی کالا از ابتدا تا به امروز

سایت فروشگاهی که استارت آن توسط دو برادر در استان اصفهان زده شد و سپس یکی از معروف ترین و پربازدید ترین فروشگاه های ایران لقب گرفت .

 

 

تصویر فوق مربوط به سایت دیجی کالا در حدود 12 سال پیش میباشد . تفاوت در آن زمان را با سایت کنونی میتوانید مقایسه کنید . آن زمان دیجی کالا انجمنی برای کاربران خود در نظر گرفته بود که مدتی بعد آن را تعطیل کرد . دو سال بعد دیجی کالا تغییراتی در  صفحه اصلی داشت و لیست محصولات را به صورت ویترین در صفحه اول اضافه کرد . چیزی که شاید باعث بهتر شدن روند فروش آن میشد . باز دو سال بعد کمی ظاهر صفحه اصلی بازبینی شد و تغییراتی در آن رخ داد . یعنی چیزی حدود 7 سال پیش که تصویر آن در زیر قابل مشاهده است . زمانی که به کاربران اجازه نقد محصولات داده میشد .

 

 

حدود 3 سال پیش ظاهر سایت به چیزی که شبیه سایت فعلی هست تغییر کرد . فقط در آن زمان دسته بندی و تنوع محصولات کمتر بود .

 

 

سایت کنونی را نیز میتوانید مقایسه کنید . تغییرات زیادی از لحاظ ظاهری از آن زمان بر روی این سایت داده نشده البته مقداری بر روی جلوه های سایت کار شده و امکانات سایت را بیشتر کرده اند اما از لحاظ گرافیک ابتدایی سایت در همان ظاهر قبل میباشد .

خط جداکننده

تبیان از ابتدا تا به امروز

سایتی فرهنگی که فعالیت های خود را ابتدا از به اشتراک گذاری محتواهای مذهبی آغاز کرد و سپس در دسته های مختلف دیگر نیز به فعالیت پرداخت . این سایت اکنون یکی از پربازدیدترین سایت های ایران میباشد که در ادامه تصاویری را از این سایت در طول سال های گذشته میبینیم . تصویر ابتدایی مربوط به سال 1383 یعنی 14 سال پیش برمیگردد .

 

تصویر بعد مربوط به گذشت 6 سال از تصویر ابتدایی یعنی در سال 89 گرفته شده است .

 

مروری بر خاطرات گذشته - بررسی سایت های بزرگ از ابتدا تا کنون

 

پس از 4 سال مجدد به سراغ تبیان رفتیم و با ظاهر متفاوت تر نسبت به گذشته مواجه شدیم که البته دور از انتظار نیز نبود .

 

شما میتوانید ظاهر الان سایت تبیان را نیز بررسی کنید و احتمالا با ظاهر متفاوت تری روبه رو شوید .

ما سعی کردیم در این مطلب به گذشته سفر کنیم و 4 سایت معروف را بررسی کنیم که هر کدام در زمینه مختلفی فعالیت داشته اند . چیزی که مشخص شده تناوب دوره تغییر و نسبت تغییر به ظاهر قبل میباشد . سایت هایی که سعی در ارائه خدمات داشته اند و محتوا محور نبوده اند ، تغییرات کمتری داشتند ،  مانند گوگل  . اما سایت هایی که محتوا محور بوده اند به دلیل اینکه کاربر زیاد با سایت سر و کار دارد نیاز به تنوع و البته دسترسی راحت تر به قسمت ها و بخش های مختلف سایت دارد . چیزی که در سایتی مانند تبیان دیده شد . امیدواریم از این مطلب برای یاد آوری نوستالژی های سایت های اطرافمان لذت برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را برای ما ارسال کنید .