هنوز آنقدر پیشرفت نکردیم که بدون خواندن مطالب مختلف، اطلاعات به دست بیاوریم، علاوه بر این باید اطلاعات به دست آمده را حس کنیم تا متوجه شویم. همانطور که یک لباس خوب و زیبا می‌تواند جلب توجه کند، ترکیب بندی محتوا ها در اینترنت و به خصوص در وردپرس می‌تواند به بهبود ساختار محتوا منجر شود که خود باعث می‌شود محتوای شما مناسب‌تر و البته جذاب تر به نظر برسد.

اگر محتوایی 100 درصد اختصاصی نوشتید که البته بسیار زیبا و جذاب بود ولی متاسفانه آمار بازدید زیادی نداشت ، احتمالا نتوانسته‌اید آن را به خوبی ترکیب بندی کنید. شما باید بدانید چگونه یک محتوا‌ی خوب را با ساختاری زیبا برای بازدید کننده سرو کنید. ساختار محتوا دقیقا می‌تواند مانند یک لباس زیبا محتوا‌ی شما را جذاب‌تر کند تا بیشتر به چشم بیاید. بنابراین برای بیشتر دیده شدن باید به فکر بهبود ساختار محتوا خود باشید.

در ادامه می‌خواهیم نکاتی را برای بهبود ساختار محتوا در وردپرس را با شما در میان بگذاریم

 

1. متن خود را به چند پاراگراف تقسیم کنید

خواندن متن‌های حجیم و طولانی که به صورت یکنواخت پشت سر هم قرار گرفته‌اند، دیگر طرفدار خاصی ندارد. امروزه بیشتر موضوعات سایت‌های مختلف به شدت جذاب می‌باشند، لذا برای اینکه محتوا‌ی جذاب شما بتواند از آن‌ها متمایز شود، باید تمام سعی خود را بکنید تا مخاطب را تا آخر محتوا مشتاق نگه دارید. خواندن جملات پشت سر هم می‌تواند باعث خستگی مخاطب شود که خود باعث می‌شود، سایت شما را ترک کند.
به طور متوسط پیشنهاد می‌شود 4 یا 5 جمله را هر پاراگراف داشته باشید. اگر تعداد جملات از این حد کمتر باشد، متن جلوه‌ی مناسبی نخواهد داشت و اگر جملات بیشتر باشد، مخاطب به صورت ناخودآگاه سعی می‌کند محتوا را به صورت خلاصه بخواند و کل محتوا را نمی‌خواند و به احتمال زیاد بخش زیادی از اطلاعات را از دست می‌دهد.

 

2. سر تیتر‌ها نقش مهمی در ساختار محتوا دارند

ذهن ما می‌تواند نکات کلیدی مطلب را از کل متن شناسایی و جدا کند و بر اساس اطلاعات به دست آمده تصمیم می‌گیرد که آیا کل محتوا حاوی مطالب مفیدی می‌باشد یا خیر. اینجاست که سر تیتر‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا تاثیر اولیه بیشتر و مثبت‌تری روی ذهن خواننده بگذارید. هر چه متن شما طولانی‌تر باشد، اهمیت تگ‌های سر تیتر مانند H2, H3 و H4 بیشتر و بیشتر می‌شود. بنابراین استفاده از این تگ‌ها را برای بهبود ساختار محتوا پیشنهاد می‌کنیم

 

3. بر روی اعداد تمرکز کنید

این مقاله 10 راهکار … نام دارد. در واقع اعداد 5 و 10 موثر‌ترین اعداد به شمار می‌آیند. این نکته یکی از اسرار اینترنت و ذهن انسان می‌باشد. اعداد به خوبی می‌توانند خوانندگان را مجاب کنند تا پاراگراف‌ها را یکی پس از دیگری بخوانند. تاثیر اعداد به حدی زیاد می‌باشد که حتی مخاطب را تشویق می‌کند تا یک مطلب نا آشنا را تا انتها بخواند.

 

4. در ساختار محتوا ی خود از لیست نقطه‌ای(Bullet List) استفاده نمایید

از لیست‌های معمول که عبارات را با کاما جدا می‌کنند، پرهیز کنید. به جای این نوع لیست می‌توانید از لیست‌های اعداد دار یا لیست نقطه‌ای استفاده کنید.

بهبود ساختار محتوا

5. قسمتی از متن را بولد(bold) کنید

نکته‌ی اصلی این مورد، عدم اعمال بیش از حد بولد روی کلمات مختلف می‌باشد. اگر در انجام کاری خوب، افراط کنید، دیگر آن کار خوب به حساب نمی‌آید. در مواقع زیر می‌توانید از بولد استفاده کنید:

  • برای برجسته کردن کلمات و عباراتی که تمایل دارید بیشتر به چشم خواننده بیایند.
  • برای متمایز کردن اولین جمله از هر پاراگراف. این مورد هنگامی که به هر دلیلی نمی‌خواهید از لیست نقطه‌ای استفاده کنید، کاربرد دارد.

6. به درستی از نقل و قول‌ها استفاده کنید

بیشتر نویسندگان سایت‌ها و بلاگ‌ها اطلاعات کافی در مورد نقل و قول نویسی ندارند. یکی از موارد کاربرد استفاده از نقل و قول‌ها تاکید روی بعضی از عبارات متن می‌باشد تا خواننده توجه بیشتری به آن‌ها کند.

 

7. تغییرات بسیار مهم هستند

استیو جابز کالیگرافی را یکی از مهم‌ترین علم‌های بشر می‌داند. البته نویسندگان سایت نباید خود دست به تغییرات بزنند چون تغییرات امری بسیار مهم و چالش برانگیز می‌باشد. نا گفته نماند بسیاری از تغییرات به اصول زیبایی شناسی مربوط است ولی در زیر به متداول‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • از استایل‌های مختلف و البته مرتبط با سایت استفاده کنید
  • رنگ بندی بسیار مهم است. مشکلی یا طوسی تیره دقیقا مانند یک لباس سیاه همیشه جذاب به نظر می‌رسد.
  • در تغییرات هم افراط نکنید. تغییرات زیاد باعث می‌شود سایت اعتبار خود را نزد مخاطبین از دست بدهد. 2 یا 3 تغییر خود را بر اساس زمان بندی مناسب اعمال کنید

8. محتوای اصلی را در ابتدا قرار دهید

اگر یک متن 4000 کلمه‌ای دارید، احتمال اینکه خواننده از اواسط متن از خواندن دست بکشد، بسیار زیاد است. هر چه هم به سر تیتر‌ها یا ویرایش بعضی کلمات توجه داشته باشید، باز هم عده‌ای حوصله خواندن متون بلند را ندارند. لذا توصیه می‌کنیم محتوا‌ی اصلی متن خود را در ابتدا قرار دهید تا سریع‌تر اطلاعات لازم را انتقال داده باشید.

 

9. خوش ظاهر باشید

ظاهر سایت شما نقش اصلی در موفقیت سایت شما را ایفا می‌کند. اگر سایتی با ظاهر خوب داشته باشید، احتمال اینکه بازدید کنندگان مطالب به خوانندگان و کاربران دائمی سایت شما تبدیل شوند، به مراتب بیشتر می‌شود. در این راستا، همیشه سعی کنید به روز باشید و روند‌های روز طراحی سایت دنیا را پیگیری کنید.

بهبود ساختار محتوا

10. اعتماد کنید ولی همواره خود را بررسی کنید

بسیاری از نوشته‌ها طبق سلیقه‌ی نویسنده نوشته شده است لذا هیچ نکته‌ی جامعی راجع به نحوه‌ی نوشتن وجود ندارد و سلیقه‌ها کاملا با یکدیگر فرق دارند. با این وجود همواره توصیه می‌کنیم بازخورد‌ها و نظرات را بررسی کنید تا ویرایش‌های لازم را روی محتوای خود اعمال کنید. علاوه بر این ابزار گوگل آنالیتیکس می‌تواند آمار بسیار مفیدی در اختیار شما قرار بدهد.