در ارتباط با لینک سازی خارجی سایت، خیلی از وب مسترها بر این باورند که نباید به سایت های دیگر لینک داد، یک باور قدیمی و غلط!

اگر به منابع معتبر، سایت های با کیفیت، مرتبط و ارزشمند لینک بدهید، نه تنها اثر منفی روی سئو سایت شما نمی گذارد، بلکه به رتبه سایت شما کمک شایانی خواهد کرد.

لینک های خارجی از عواملی هستند که به شدت روی سئو سایت تاثیر گذار بوده و هستند، البته باید توجه داشت استفاده از این لینک ها تغییراتی داشته، و ادامه دادن شیوه های قدیمی می تواند نتیجه عکس روی سئو سایت شما داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم با معرفی و بررسی لینک های فالو و نوفالو و طریقه صحیح استفاده از آن ها ،تکلیف لینک دهی خارجی را در محتوا مشخص کنیم….

وقتی در محتوایی به منابع معتبر خارجی لینک می دهیم، در واقع داریم به کاربر و گوگل نشان می‌دهیم که برای تولید این محتوا از چه منابعی استفاده کردیم. استناد به این منابع معتبر میتواند اعتبار محتوای ما را افزایش دهد، همانطور که می دانید که هرچه اعتبار محتوا بیشتر باشد، رتبه بهتری هم در نتایج جستجوی گوگل پیدا خواهد کرد.

ارزش ایجاد میکنید

لینک دهی به منابع معتبر و با کیفیت نوعی ارزش آفرینی برای کاربر است، از آنجایی که با جلب اعتماد او مبنی بر معتبر بودن محتوای شما، تجربه کاربری سایت خود را بهبود خواهید داد.

همچنین توجه داشته باشید که، برای باقی ماندن در صحنه ی رقابت و متمایز شدن از رقبا به تولید محتوای جدید و ارزش آفرینی نیاز دارید.

شناخته می‌شوید

شاید کاربر برای رسیدن به جواب سوال خود، وقت کافی نداشته باشد که چندین منبع معتبر را مطالعه کند، بنابراین وقتی شما به منبع اطلاعات معتبری لینک می دهید این اعتماد را به کاربر داده اید که نیازی به چک کردن منابع دیگر نیست، در واقع اعتبار منبع مورد نظر به محتوای شما منتقل می‌شود.

همچنین با این کارباعث می‌شود موتورهای جستجو شما را بهتر و سریع تر شناسایی کنند و هر چه در محتوای خود به منابع بیشتر، معتبر و مرتبط تری لینک بدهید، به بالا رفتن اعتبار آن محتوا بیشتر کمک می‌کند.

یک پل ارتباطی می‌سازید

ربات های گوگل لینک هایی که به صفحات دیگر داده اید را بررسی می‌کنند و برای رتبه بندی سایت شما اطلاعاتی را بدست می‌آورند. پس می‌توانید از طریق لینک‌های خارجی سایت خود به ربات های گوگل در مورد حوزهای که در آن فعالیت می کنید کد یا به اصلاح سرنخ بدهید تا شما و زمینه فعالیت شما را بهتر بشناسند.

همچنین لینک دادن به یک سایت معتبر و مرتبط شانس شما را برای راه پیدا کردن به صدر نتایج جستجو بیشتر میکند،از آنجایی که با این کار گوگل متوجه میشود شما در زمینه ی فعالیت خود حرفی برای گفتن دارید و به شما اعتماد میکند.

بک لینک‌ بیشتری می گیرید

با لینک دهی خارجی به سایت های معتبر، خبرنگاران،شرکت ها و غیره، یک شبکه ی ارتباطی با آن ها به وجود می آورید. وقتی به هر کدام از اعضای این شبکه استناد کرده و به آن ها لینک می دهید آن ها را تشویق میکنید که متقابلا به شما لینک بدهند و تعامل ایجاد می شود ،تعاملی که منجر به بهبود رتبه سایت شما خواهد شد.

PageRank و Link Juice

قبل از تعریف و بررسی انواع لینک دهی خارجی (فالو و نوفالو)،باید اصطلاحات مهم لینک سازی را بشناسید.

گرفتن لینک از سایت های مختلف میتواند اعتبار بیشتری از گوگل برای شما بگیرد.در واقع هر لینک ارزشی دارد و این ارزش قابل انتقال است؛ به این ارزش انتقال داده شده

PageRank و Link Juice و یا عصاره لینک گفته میشود.

عصاره لینک سایت شما به موتورهای جستجو میگوید که محتوای شما با ارزش است و ارزش تبلیغ دارد یا نه! وهرچه لینک بیشتری از سایت های مختلف بگیرید ارزش و اعتبار دامنه سایت شما بالا می رود.

Nofolow و Dofollow انواع لینک های خارجی

می دانیم که لینک ها به رباتهای موتور جستجو کمک میکنند که روابط بین صفحات وب را درک کنند.ربات ها از لینک های نوفالو عبور میکنند (یعنی در واقع لینک های نوفالو ارزش و عصاره لینک را به صفحه ی دیگر منتقل نمی کنند)، ولی از طریق لینک های فالو از یک وب سایت به وب سایت دیگر سفر میکنند(لینک های فالو ارزش را منتقل میکنند).

برای توضیحلینک نوفالو، اول باید بفهمید که لینک فالو چیست! وقتی سایتی از سایت دیگر لینک می گیرد، اعتبار آن افزایش پیدا میکند. اگر هرکدام از این لینک های فالو یک امتیاز برای صفحه ما باشند، کسب بیشتر آن ها به معنی کسب امتیاز بیشتر در سئو است.

توجه داشته باشید که همه لینک‌ها به صورت پیش فرض فالو هستند و نیازی به اضافه کردن کد خاصی برای فالو شدن آن ها نیست.

<a href=”https://www.ivahid.com”>Example</a>

همانطور که گفتیم ربات های گوگل به این لینک ها توجه کرده و آن ها را بررسی میکند. اگر افراد زیادی به یک صفحه مشخص لینک داده باشند برای گوگل به این معنیست که محتوای آن صفحه با ارزش است و و رتبه بالاتری در نتایج جستجو به آن می دهد.

ولی لینک نوفالوارزش یا عصاره ای که به آن اشاره کردیم را منتقل نکرده ،به عنوان امتیاز شمرده نمی شود و تاثیری در افزایش رتبه سایت نخواهد داشت.

شما با استفاده از لینک نوفالو به موتورهای جستجو اطلاع می دهید که در محاسبه پیچ رنک شما نباید این لینک ها را وارد محاسبات کنند،در واقع آن ها را به حساب نیاورند.

ربات های گوگل از لینک های نوفالو عبور کرده و آن ها را بررسی نمیکند، ولی کاربرهمچنان امکان دسترسی به سایت مورد نظر( با لینک نوفالو) را دارد.

<a href=”https://www.ivahid.com” rel=”nofollow”>Example</a>

همانطور که می بینید،وجه تمایز لینک های فالو و نوفالو، فقط در عبارت “rel=”nofollow است و در صورت عدم استفاده از آن، لینک شما فالو خواهد بود. لینک های نوفالو درواقع نشانه ای برای موتورهای جستجو هستند که تا به آنها اعلام کنیم که این لینک را دنبال نکنید.

بر خلاف تصور ، لینک های نوفالو مزایای زیادی برای دنیای وب داشته است و اینترنت بدون این لینک ها پر از اسپم میشد.

همانطور که گفتیم استفاده از لینک های نوفالو مزایایی دارد و میتواند برای رتبه بندی ‌ سایت شما در نتایج جستجو موثر باشد.

لینک‌های بخش نظرات کاربر( کامنت )

ممکن است سایت های دیگر لینک‌ خود را در بخش کامنت‌ سایت شما قرار دهند تا هم تبلیغ کرده باشند و هم از سایت شما اعتبار دریافت کنند. اگر این لینک ها جعلی باشد، باعث میشود گوگل شما را جریمه کند. بنابراین لینک های بخش کامنت باید نوفالو باشد تا موتور های جستجو آن ها را دنبال نکنند.

محتوای تولید شده توسط کاربر

اگر وب‌ سایت شما امکان تولید محتوا و نوشتن مطالب را به کاربران می‌دهد، برای این که از اعتبار بخشیدن به محتوایی که مورد تایید شما نیست جلوگیری کنید،باید از لینک نوفالو استفاده کنید. همچنین لینک نوفالو به کاربر اجازه نمی دهد از فضایی که فراهم کردید سواستفاده کنند و محتوایی تبلیغ کنند که شما از اعتبار و درستی آن اطلاع ندارید.

لینک‌های تبلیغاتی

اگر کسی از وب ‌سایت شما لینک بخرد، گوگل شما را به خاطر این کار جریمه می‌کند و در صورت جریمه شدن، رتبه شما در نتایج جستجو پایین می‌آید.

لینک های مشکوک و اسپم

اگر سایتی که به آن لینک دادید، قوانین گوگل را زیر پا گذاشته باشد، این سرپیچی از قانون دامن گیر شما هم خواهد شد. هر زمان که فکر کردید ممکن است مشکلی با لینک یا منبع وجود داشته باشد، چه برای کاربران و چه در رتبه بندی نتایج موتورهای جستجو، از لینک نوفالو استفاده کنید.

سایت های بی کیفیت

 سایت هایی که بدون رعایت استاندارهای گوگل و کاربر فقط به فکر کسب رتبه در گوگل هستند، اکثرا با یک نگاه کلی میشود کیفیت یک سایت را قضاوت کرد.

نباید به سایتی که در نتایج جستجو جایگاهی ندارد لینک فالو بدهید،چرا که عملا دارید به آن سایت کمک میکنید که رتبه بالاتری بگیرد،در صورتی که اگر کیفیت خوبی داشت نیازی به بک لینک شما نداشت و به خودی خود رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب میکرد.

سایت های نامرتبط به حوزه فعالیت شما

لینک هایی که بین سایت های مرتبط وجود دارد، ارزش بیشتری دارند. اگر سایتی که به آن لینک میدهید، به حوزه کاری و سایت شما مربوط نیست، بهتر است لینک را نوفالو کنید.

حرف آخر

فرض کنید دو پست با عنوان وموضوع شبیه به هم روی دو سایت متفاوت وجود داشته باشد که هر دو کیفیت بالایی دارند،و تنها تفاوت آن ها این باشد که به یکی از آن ها صدها لینک از سایت های دیگر داده شده در صورتیکه دیگری فقط یکی دوتا لینک دارد!

 دیدیم که موتورهای جستجو محتوایی را که لینک بیشتری دارد ارزشمندتر میداند و رتبه بالاتری به آن می دهند.

ولی در نهایت این شمایید که باید تصمیم بگیرید لینک های شما به هر سایت، فالو باشد یا نوفالو! باید در نظر داشته باشید سایت مورد نظر ارزشی به سایت شما اضافه میکند یا اینکه امکان دارد روی رتبه سایت شما تاثیر منفی داشته باشد.