با سلام خدمت شما دوستان عزیز . امروز آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ رو براتون آماده کردیم . ویرایشگر گوتنبرگ از نسخه 4.9.8 وردپرس به صورت اعلامیه در پیشخوان وردپرس قابل مشاهده خواهد بود . کاربران میتوانند بسته به سلیقه و نظر خود این ویرایشگر را فعال یا از همان ویرایشگر قبلی استفاده کنند .

آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ

دلیل اینکه بعضی از افراد هنوز عقیده ای به استفاده از این ویرایشگر ندارند این است که آنها هنوز گوتنبرگ را آماده راه اندازی و فعال شدن بر روی یک وبسایت آنلاین نمیدانند . البته نظر ها متفاوت است و نظر همه دوستان عزیز برای ما محترم . اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که این ویرایشگر جدید را بر روی سایت خود فعال کرده اید اما اکنون میخواهید به ویرایشگر کلاسیک قبلی بازگردید پیشنهاد میشود این مطلب را تا انتها با ما همراه باشید .

 

ما در مورد گوتنبرگ ( یا گاتنبرگ ، چون هر کسی یک جور تلفظ میکنه ) مطالب مختلفی ارائه داده ایم . اگر شما بخواهید این ویرایشگر رو غیر فعال کنید ، پس از فعال سازی باید از منو تنظیمات گزینه نوشتن این کار را انجام دهید . قبل از انجام این کار باید افزونه  Classic Editor را نصب و فعال کنید . پس از آن به منو تنظیمات و سپس نوشتن بروید .

آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ
آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ

در این صفحه دو گزینه اضافه خواهد شد : گزینه اول میگوید که گوتنبرگ را با ویرایشگر کلاسیک جایگزین کن و گزینه دوم مشخص میکند که شما میتوانید از گوتنبرگ به عنوان ویرایشگر پیشفرض استفاده کنید و در کنار آن با یک گزینه انتخابی میتوانید از ویرایشگر کلاسیک نیز استفاده کنید .

 

آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ
آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ

 

با این کار در زیر مجموعه قسمت نوشته ها گزینه جدیدی تحت عنوان افزونه نوشته به صورت کلاسیک اضافه خواهد شد . همچنین در صفحه نوشته ها امکان ویرایش هم با استفاده از ویرایشگر جدید و هم با ویرایشگر قبلی امکان پذیر میباشد .

 

در کنار این روش ، روش دیگری نیز وجود دارد که استفاده کردن از ویرایشگر کلاسیک وردپرس با استفاده از غیر فعال کردن کامل گوتنبرگ میباشد .

آموزش غیر فعال کردن گوتنبرگ

برای انجام این کار کافی است افزونه  Disable Gutenberg را نصب و فعال کنید . پس از آن از منو تنظیمات گزینه Disable Gutenberg را برای انجام تنظیمات افزونه انتخاب کنید .

 

 

به صورت پیشفرض این افزونه گوتنبرگ را در تمامی قسمت های سایت شما غیر فعال میکند . اما شما در تنظیمات اضافی افزونه این امکان را خواهید داشت که این غیر فعال کردن را محدود به post type خاص یا نقش کاربری خاصی کنید . به فرض شما میخواهید تنها مدیران از ویرایشگر گوتنرگ استفاده کنند و سایر کاربران از ویرایشگر معمولی و کلاسیک وردپرس استفاده کنند . اگر گزینه غیر فعال کردن کامل افزونه علامت گذاری نشده باشد تنظیمات بیشتری به شما نمایش داده خواهد شد و در نهایت شما میتوانید نقش های کاربری مختلف را برای غیر فعال شدن گوتنبرگ انتخاب کنید .

 

 

امیدواریم که از این آمزوش استفاده کافی برده باشید . آیا شما از این ویرایشگر حرفه ایی وردپرس استفاده می کنید ؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید