تفاوت واقعی گوتنبرگ با سازنده صفحه

تفاوت واقعی گوتنبرگ با سازنده صفحه

وبلاگ

با سلام خدمت شما کاربران گرامی . در مطلب قبلی برای شما از دو افزونه سازنده صفحه صحبت کرده بودیم . این افزونه ها با گوتنبرگ ترکیب میشدند و امکانات بیشتری به شما میدادند .  بعضی از صاحبان سایت ممکن است این عقیده را داشته باشند که گوتنبرگ با امکانات خود یک صفحه ساز است و دیگر نیازی به افزونه های Page Builder وجود ندارد . ما در این مطلب میخواهیم درباره تفاوت واقعی گوتنبرگ با سازنده صفحه صحبت کنیم و کمی درباره آن به شما توضیح دهیم . پس پیشنهاد میکنم تا انتها با ما همراه باشید .

تفاوت واقعی گوتنبرگ با سازنده صفحه

پس از ارائه نسخه 5 گوتنبرگ ویرایشگر پیشفرض وردپرس شد . ویرایشگری که از چند ماه پیش تا کنون زیاد درباره آن صحبت کرده ایم . با آمدن این ویرایشگر بعضی افراد و صاحبان سایت آن را با افزونه های سازنده صفحه اشتباه گرفته اند .

گوتنبرگ ویرایشگر جدید وردپرس است . کار آن استفاده از بلاک های مختلف برای افزودن محتوا و تنظیم عناصر و محتوا در صفحات نوشته شما میباشد . به همین دلیل نام آن ویرایشگر بلاک است . از آنجایی که گوتنبرگ به شما امکان استفاده راحت تر از عناصر و استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن ماوس برای تنظیم مکان عناصر را میدهد ، خیلی از افراد دچار سردرگمی میشوند و گوتنبرگ را با سازنده صفحه اشتباه میگیرند .

اما در واقع هیچگونه شباهتی میان این دو نیست ! 

افزونه های سازنده صفحه یا در لغت اصلی Page Builder ابزاری برای طراحی با قابلیت کشیدن و رها کردن میباشد که به شما امکان سفارشی سازی سایتتان را بدون هیچگونه کد نویسی اضافی میدهد . به عنوان مثال یکی از معروف ترین افزونه های سازنده صفحه Visual Composer میباشد .

 Visual Composer

حال اگر بخواهیم تفاوت این دو را بیان کنیم باید آنها را به صورت زیر بیان کنیم :

بزرگترین تفاوت بین گوتنبرگ و افزونه های Page Builder این است که گوتنبرگ داخلی و درون خود وردپرس میباشد . حال آنکه افزونه های صفحه ساز به صورت افزونه ارائه میشوند ( همان چیزی که در نام آن پیداست ) و در قسمت سوم شخص مطرح میشوند . وردپرس از گوتنبرگ به عنوان صفحه ساز نام نمیبرد بلکه آن را ویرایشگر بلاک می نامد . پس میتوان بزرگترین تفاوت را این نامید .

1- قابلیت کشیدن و رها کردن 

گوتنبرگ یک سازنده با قابلیت کشیدن و رها کردن نیست ( حداقل در فرم کنونی اینگونه نیست ) . در گوتنبرگ شما میتوانید بلاک ها را ایجاد و آنها را بالا و پایین کنید . شما نمیتوانید عرض و ارتفاع آن را تغییر دهید . بلاک ها داخل سایر بلاک ها اضافه میشوند . ممکن هم هست که ترکیبی از بلاک ها درون یکدیگر ایجاد شود .

اما از سوی دیگر Page Builder ها به شما این امکان را میدهند تا بلاک ها و ابزارک های مد نظر خود را هر قسمتی که خواستید تغییر مکان دهید و عرض و ارتفاع آن ها را کم یا زیاد کنید . حتی میتوانید ستون هایی ایجاد کنید و بلاکی را درون بلاک دیگری قرار دهید .

تفاوت واقعی گوتنبرگ با سازنده صفحه

تفاوت واقعی گوتنبرگ با سازنده صفحه

2- پشتیبانی قالب و سازگاری

گوتنبرگ به قالب شما و ساختار آن جواب میدهد . این ویرایشگر فایل های css خود را به قالبتان اضافه میکند اما هرگز قالبتان را دوباره بازنویسی نمیکند . البته افزونه های صفحه ساز نیز با اکثر قالب ها جواب میدهند و میتوانید ساختار سفارشی برای آن ایجاد کنید .

3- ویرایش زنده و ویرایش در بک اند

زمانی که شما تغییراتی در گوتنبرگ میدهید نمیتوانید به صورت زنده تغییرات داده شده را مشاهده کنید اما صفحه ساز ها اینگونه نیستند و شما به عنوان مثال در صفحه اصلی سایت خود تغییراتی را میدهید و در همان لحظه میتوانید تغییرات را مشاهده کنید .

4- ساختار محتوا در مقابل طراحی صفحه

در گوتنبرگ شما میتوانید متون خود را تغییر دهید . برای نوشته های خود استایل های مختلف و یا بلاک های مختلفی ایجاد کنید اما دست شما کمی بسته است . از سوی دیگر افزونه های صفحه ساز انعطاف کاری بیشتری دارند و قسمت های بیشتری از صفحات شما را میتوانند تغییر دهند .

5- هدف

هدف اصلی گوتنبرگ نوشتن محتوا به مدرن و جدید ترین روش میباشد . این ویرایشگر تجربه جدیدی برای کاربران به حساب می آید . اما هدف اصلی صفحه ساز ها طراحی صفحه به صورت کشیدن و رها کردن و عدم استفاده از کد نویسی میباشد . آنها میخواهند کار را برای کاربران راحت تر کنند تا کاربر بتواند به سادگی تغییرات خود را در سایت ایجاد کند . زمانی که گوتنبرگ به شما در نوشتن محتوایی بهتر کمک میکند ، Page builder ها نیز به شما در طراحی صفحات لندینگ کمک میکنند .

از این مطلب نتیجه میگیریم که این دو مقوله از هم جدا هستند و نمیتوان گفت کدام یک بهتر و کدام یک ناکارآمد تر میباشد . امیدواریم که از این مطلب استفاده کافی برده باشید . خوشحال میشویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
5 رای, 4,00 از 5
Loading...

از سال 88 کار در زمینه ی سایت را شروع کرده و در زمینه های مربوط به هاستینگ ، سامانه های پیام کوتاه فعالیت دارم . فعالیت اخیر رسمی بنده پشتیبانی سیستم فروشگاهی مجنتو در ایران در تیم پرشین مجنتو و قرار دادن مطالب آموزشی در سایت آی وحید میباشد.

مشاهده مقاله من : درگاه های واسط پرداخت و مزایا نسبت به PSP

دیدگاه شما عزیزان

 • 20 فروردین 1398

  توضیحات بسیار خوبی ارائه کردین اما اگر اجازه بدین باهاتون کمی مخالفت کنم
  برخی از مواردی که فرمودین در صفحه‌سازها موجوده اما گوتنبرگ نداره به خاطر تازگی ویرایشگر جدید وردپرس هست و ممکنه در آینده نزدیک بسیاری از این‌ها اضافه بشن باری سیستم افزونه محور وردپرس دوباره همه چیز رو تغییر میده تا همین لحظه هم افزونه‌های تکمیلی از سوی کاربران برای گوتنبرگ ارائه شده. صفحه سازی مثل دیوی چند ساله داره توسعه داده میشه و بلوغ رسیده اما گوتنبرگ نه و با وجود جبهه گیری که دربرابرش هست یکم کار برای وردپرس پیچیده‌تر میشه. اتوماتیک مجبوره محصول نهاییش برای همه کاربران قابل استفاده و قابل فهم و کاربردی باشه اما صفحه سازهای موجود اختیاری بودن.
  فقط باید منتظر موند و دید!

  • آی وحید
   21 فروردین 1398

   ممنون از دیدگاه

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی